Wnęka w ścianie to okazja w przebraniu – 8 pomysłów jak ją zaaranżować

Czasami rozkłady pokojów powodują, że wyodrębnia się niewielka wnęka w ścianie. Te przestrzenie o trudnych do zaaranżowania kształtach i wymiarach mogą się jednak stać ciekawą ozdobą lub funkcjonalnym miejscem do przechowywania.

Wnęki w ścianie – galeria możliwości

Najłatwiejsze w aranżowaniu są przestrzenie kwadratowe, najlepiej o sporej powierzchni. Niestety w układzie mieszkań i domów zdarzają się także bardziej problematyczne kształty, takie jak wąskie korytarze, podłużne kuchnie z kominem wentylacyjnym czy właśnie wnęki. Czym właściwie jest wnęka w ścianie?

Niewielka przestrzeń ograniczona z trzech stron ścianami to właśnie jest wnęka w ścianie. Pomysły na jej zagospodarowanie zazwyczaj ograniczają się do jej zabudowy szafą lub regałem. Choć jest to bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie, to jednak warto pamiętać, że nie jedyne. 

Choć z pozoru wnęki w ścianie zabierają nam wolną przestrzeń do aranżacji i optycznie pomniejszają pomieszczenie, to jednak mogą stanowić także świetny sposób na wprowadzenie do aranżacji nietypowych i niebanalnych rozwiązań. Każdą wnękę niezależnie od jej usytuowania i rozmiarów można ciekawie wykorzystać. Przekonasz się o tym, zerkając do naszych wskazówek i przykładowych inspiracji, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Wnęka w ścianie – wnętrzarski przyjaciel czy wróg?

Na pierwszy rzut oka nie ma nic gorszego niż zaburzająca idealną przestrzeń pokoju wnęka w ścianie. Pomysły na jej wykorzystanie są jednak na tyle różnorodne, że z powodzeniem możesz dopasować je do własnego ukształtowania mieszkania i aranżacji. Jakie są największe problemy, przed którymi staniesz, aranżując wnęki w ścianie? Galeria obrazów czy szafa będą lepszym pomysłem? 

wneki-w-scianie-galeria

Duża i mała wnęka w ścianie

Na sposób aranżacji wnęki duży wpływ ma jej rozmiar. Całkiem inaczej wykorzystasz wąską i płytką wnękę, a inaczej taką, w której z powodzeniem możesz ustawić mebel. Być może wydaje Ci się, że płytkie wnęki są najmniej praktyczne, ale to nieprawda. Mogą spokojnie pełnić funkcje magazynową lub dekoracyjną. Są doskonałym sposobem na zorganizowanie dodatkowego regału na książki lub dekoracje. Jednak w tym wypadku koniecznie dobrze rozplanuj oświetlenie, które pozwoli Ci wyeksponować ozdoby również po zmroku. 

Głębokie wnęki z kolei rodzą problemy aranżacyjne ze względu na mało ustawną lokalizację np. blisko drzwi lub pośrodku pokoju, co najmocniej zabiera optycznie przestrzeń pomieszczenia. Tymczasem te wnęki możesz kreatywnie wykorzystać do aranżacji salonu czy łazienki. Zanim zdecydujesz się na konkretny pomysł aranżacyjny, zwróć uwagę na oświetlenie. Wnęka w ścianie blisko okna pozwoli Ci stworzyć miły kącik wypoczynkowy, z kolei ta pozbawiona naturalnego światła powinna być doświetlona sztucznym światłem. Wykorzystaj do tego estetyczne lampy ścienne lub listwy LED, które możesz subtelnie schować w narożnikach.  

Przeczytaj także: Kącik do czytania w domu – jak go urządzić? Podpowiadamy!

Kreatywne wnęki w ścianie – aranżacje łazienkowe i kuchenne

Wnęka w ścianie w kuchni może być całkiem inaczej wykorzystana niż ta w łazience. Miejsce występowania wnęki w dużej mierze wpływa na pomysł jej aranżacji. W końcu zależy Ci na tym, aby stała się nie tylko ciekawą ozdobą pomieszczenia, ale stanowiła także jego praktyczny element. 

W kuchni, przedpokoju, łazience czy sypialni świetnie sprawdzą się wnęki wypełnione półkami zarówno otwartymi, jak i zasłoniętymi drzwiami. Niewielka wnęka w łazience może stać się estetycznym regałem na dodatkowe ręczniki czy akcesoria łazienkowe. Dobrze będzie prezentować się wtedy otwarty regał. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać materiały wykańczające, które dodatkowo stworzą z wnęki wyjątkową dekorację wnętrza. 

Z kolei w kuchni wnękę możesz przemienić w małą spiżarnię. Wówczas przechowywane w niej słoiki i produkty spożywcze warto zasłonić drzwiczkami, aby nie szpeciły aranżacji całej kuchni. Wykorzystaj do tego drzwiczki przesuwne lub zwykłe uchylne w zależności od ilości wolnego miejsca w kuchni.

wneki-w-scianie-salon

Wnęki w ścianie – aranżacje wykorzystujące naturalne i sztuczne oświetlenie

Czasami okno w pokoju dziennym jest zlokalizowane w małej wnęce – stanowi wówczas idealne miejsce do urządzenia małego kącika wypoczynkowego. Miękko wykończony parapet zapewni Ci wygodne siedzisko, a kolorowe poduszki dodadzą przytulnej atmosfery. Świetnie sprawdzi się tam także mały stolik i wygodny fotel.

Najczęściej jednak wnęki pozbawione są dostępu do okna, a światło dzienne wpadające przez okno nie dociera do tego zaciemnionego fragmentu pokoju. Czy w takiej sytuacji można również w miły kącik przemienić wnęki w ścianie? Salon może zyskać przytulny kąt do czytania czy pracy, o ile dobrze oświetlisz go światłem sztucznym. Wykorzystaj do tego kinkiety ścienne, które możesz zawiesić na ścianie w dowolnym miejscu. Jeśli masz mało miejsca, idealnym pomysłem będą taśmy LED ukryte pod sufitem, które nie zajmą dużo miejsca, a dają dostatecznie dużo światła. 

Czasami nie potrzeba dużo światła np. w sytuacji, w której we wnęce chcesz ustawić łóżko. Mała lampka ustawiona tuż obok w zupełności Ci wystarczy. Wnęki bez dostępu do światła najlepiej wykańczać na jasne kolory, aby jak najlepiej odbijały nawet tę niewielką ilość dziennego światła, które będą do nich wpadać. 

Zobacz również: Nastrojowe lampy do sypialni. 7 propozycji od Vokato 

Wykorzystaj wnęki w ścianie – aranżacje przestrzeni z pomysłem

Poznaj nasz pomysł na wnękę w ścianie. Przykładowe aranżacje tego miejsca zależą od pomieszczenia, w którym się znajdują. Niezależnie od lokalizacji wnęka w ścianie w kuchni czy salonie będzie doskonale wzbogacała aranżację całego pomieszczenia. 

pomysl-na-wneke-w-scianie

Jak wykorzystać wnęki w ścianie? Salon z kącikiem do czytania i pracy

To, jak wykorzystać wnękę w salonie, zależy przede wszystkim od jej wielkości. Płytkie i wąskie wnęki wykorzystaj do stworzenia niewielkiego regału, który ładnie oświetlisz listwami LED i poustawiasz na nich dekoracyjne bibeloty. Świetnie będzie także prezentował się tak zaaranżowany regał na książki. 

Jeżeli jednak masz w salonie większą wnękę z dostępem do okna, koniecznie wykorzystają ja do urządzenia kącika do czytania. Na puszystym dywanie postaw wygodny fotel Paulo szary i niewielki stolik kawowy Burgos, na którym położysz czytaną książkę i coś do picia. Za fotelem koniecznie ustaw stojącą lampę podłogową Prizzę. W przypadku, gdy na ścianie jest dostatecznie dużo miejsca, niewielka półka na książki dopełni całą aranżację. 

Pomysł na wnękę w ścianie na przedpokoju

Na przedpokoju we wnęce najlepiej zorganizować pojemną szafę na kurtki, płaszcze i buty. Dzięki temu, że będzie ona nieco wycofana z głównego ciągu komunikacyjnego, możesz ją estetycznie zabudować. A to sprawi, że będzie niemal niewidoczna. Jeśli Twój korytarz jest wąski, koniecznie wybierz drzwi do szafy przesuwne z lustrami, które optycznie pomogą Ci powiększyć przestrzeń. 

W przypadku, gdy nie potrzebujesz szafy we wnęce, możesz ustawić niewielką szafkę na obuwie i ławkę, na której domownicy i goście będą mogli wygodnie włożyć buty. 

Zainspiruj się: Jak optycznie powiększyć pokój? 5 pomysłów na powiększenie przestrzeni  

wneka-w-scianie-w-kuchni

Aranżacja wnęki w ścianie w kuchni

W kuchni z pewnością przyda Ci się dodatkowe miejsce do przechowywania produktów spożywczych. Jeśli wnęka jest dostatecznie duża, z pewnością docenisz niewielką spiżarkę, w której poukładasz swoje przetwory i półprodukty. Wszystko możesz zamknąć za drzwiami uchylnymi lub harmonijkowymi. 

Niewielkie wnęki w kuchni wykorzystaj do stworzenia otwartego regału, na którym poukładasz produkty spożywcze zamknięte w ozdobnych słoikach. Tak zaaranżowana wnęka nie tylko spełni swoją praktyczną funkcję, ale także wzbogaci wystrój kuchni. 

Estetyczna wnęka spójnym elementem wystroju wnętrza łazienki

W łazience wnęki najczęściej wykorzystuje się do stworzenia kabiny prysznicowej. Jest to bardzo wygodny sposób. Jednak należy pamiętać, że w przestrzeni otoczonej z trzech stron ścianami może być ciemno. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, koniecznie zamontuj we wnęce na suficie źródło sztucznego światła. 

Aranżacja wnęki w ścianie w łazience może dodać wnętrzu luksusu i stać się piękną dekoracją wnętrza. Możesz umieścić w niej półki, na których ustawisz dodatkowe ręczniki, roślinę, świece lub zapachy w szklanym naczyniu. We wnęce postaw na delikatne oświetlenie, które wprowadzi przyjemny półmrok podczas kąpieli w wannie i wyeksponuje dekoracje. 

Wnęka w ścianie – znajdź na nią pomysł z Vokato!

Wnęka w ścianie wcale nie musi być trudna w aranżacji. Możesz wykorzystać jej potencjał i stworzyć przytulną strefę wypoczynkową lub regał z dekoracjami. W poszukiwaniu inspiracji na aranżację wnęki w ścianie koniecznie zerknij do oferty naszego sklepu internetowego. Dostępne są w nim modne i designerskie meble oraz lampy i dekoracje.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły