Nie masz pomysłu na aranżację swoich czterech kątów?
Aranżacyjny minimalizm. Jak wprowadzić w życie styl minimalistyczny?
Minimalizm jest osobnym stylem aranżacyjnym lub cechą wielu nowoczesnych kierunków urządzania wnętrz. Jak stworzyć przestrzeń minimalistyczną? Na co zwrócić uwagę i jakie meble wybrać? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.
Minimalizm – czy to właściwie dobry wybór?
W rozpędzonym życiu codziennym coraz więcej osób poszukuje spokoju i harmonii. Możesz ją odnaleźć we własnym domu, jeśli podczas urządzenia wnętrz będziesz się trzymał zasad minimalizmu. Jedna z najważniejszych brzmi: mniej znaczy lepiej. Czy jednak minimalizm zawsze jest dobrym wyborem? Co z rzeczami, które przez wiele lat zebraliśmy w swoich domach? Schować je czy wyrzucić?
Rzeczywiście wnętrza minimalistyczne cechują się bardzo ograniczoną ilością mebli, dekoracji i innych elementów wystroju. Nie oznacza to jednak, że musisz pozbywać się wszystkich swoich przedmiotów, choć podczas remontu z pewnością warto je przejrzeć i wyrzucić lub oddać te niepotrzebne. Minimaliści często kierują się zasadami filozofii wschodu, w której nadmiar posiadanych przedmiotów może wprowadzić dysharmonię do życia. Aby przywrócić balans, należy raz jeszcze zastanowić się nad tym, co w życiu jest najważniejsze i nie przywiązywać uwagi do przelotnych mód oraz nietrwałych przedmiotów.
Z tego podejścia do życia wywodzą się główne zasady minimalizmu. Niech Twoje wnętrza wypełniają jedynie najważniejsze meble. Powinny cechować się prostotą, ponadczasowym designem oraz wysoką jakością wykonania, aby mogły Ci służyć przez wiele lat. Styl minimalistyczny redukuje także ilość dekoracji i kolorów, co może jednak tworzyć aranżacje zimne i nieprzyjemne. Jest jednak kilka niezawodnych sposobów na ocieplenie minimalistycznego wnętrza.
Przeczytaj również: Jak ocieplić wnętrze? Poznaj sprawdzone rozwiązania!
Styl minimalistyczny jest także niezwykle praktyczny. Całe wyposażenie wnętrza ma być przede wszystkim funkcjonalne i dopasowane do Twoich potrzeb. Nic więc dziwnego, że wnętrza te są często bardzo zindywidualizowane.
Co zyskujesz, stawiając na minimalizm we wnętrzach? Przede wszystkim przestrzeń łatwą do utrzymania w czystości. Mniej wyposażenia i dekoracji zawsze wiąże się z mniejszą ilością sprzątania. Ponadto w swoim ogrodzie lub salonie będziesz mógł szybko odzyskać spokój ducha. Twojej uwagi nie będą rozpraszać niepotrzebne przedmioty. Zyskasz także pomieszczenia niezwykle funkcjonalne i cechujące się wysoką estetyką, którą podkreśli naturalne światło jednolicie oświetlające całą przestrzeń.
Chcesz zaprowadzić minimalizm w domu? Od czego zacząć aranżację pomieszczeń i ogrodu? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć minimalistyczne wnętrza, a także minimalistyczne ogrody.
Styl minimalistyczny w ogrodzie bądź minimalizm w domu – od czego zacząć?
Chcesz zaprowadzić minimalizm w domu? Od czego zacząć aranżację, na co zwrócić szczególną uwagę i czym kierować się przy wyborze kolorystyki czy mebli? Mała ilość wyposażenia wcale nie ułatwia aranżowania wnętrza. Należy wówczas zwracać większą uwagę na szczegóły i ostrożniej dobierać dodatki. Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci urządzić designerskie minimalistyczne wnętrza i ogrody.
Minimalizm we wnętrzach
Nowoczesne minimalistyczne wnętrza są przestronne i cechują się dużą ilością wolnego miejsca. Czy efekt taki można uzyskać także w mniejszych pokojach? Oczywiście! Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie wykończenie. Ściany koniecznie pomaluj na jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. Będą także ładnie odbijały światło słoneczne. Możesz wybierać spośród odcieni białego, beżu czy szarości. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością kolorów w pomieszczeniu. Dwa główne kolory z akcentem trzeciego w zupełności wystarczą, aby uzyskać ciekawą i żywą aranżację.
Minimaliści skrupulatnie wybierają także meble. Wyposażenie salonu czy sypialni musi cechować się prostotą, na którą wpływa nie tylko kształt mebla, ale także brak zdobień i materiał pokrycia. Wybieraj meble tapicerowane utrzymane w jednym kolorze i o gładkiej fakturze. Świetnie sprawdzą się także meble o błyszczących frontach.
W minimalistycznych wnętrzach bardzo dużą rolę odgrywa oświetlenie. Zarówno sam model lampy jest ważny, jak i jej aranżacja oraz emitowane przez nią światło. W surowych wnętrzach wystarczy czasami wybrać żarówki o barwie ciepłej, aby aranżacja stała się przytulniejsza. Do dużych salonów wybieraj lampy sufitowe, kinkiety i stołowe o prostym designie i utrzymane w jednolitej kolorystyce dopasowanej do wnętrza.
Na sam koniec zostaw dekoracje. Ich funkcję mogą przejąć designerskie meble, lampy czy wazony. Możesz także postawić na jedną większą dekorację wyeksponowaną na stoliku, aby tym mocniej podkreślić minimalizm aranżacji.
Zainspiruj się: Nastrojowe lampy do sypialni. 7 propozycji od Vokato
Minimalizm w ogrodzie
Podobnymi zasadami należy kierować się przy aranżacji ogrodu. W tym jednak wypadku warto dobrze zastanowić się nad projektem zakładającym nie tylko strefę wypoczynkową, ale także układ roślinności, ścieżek i lamp zewnętrznych.
Nowoczesne ogrody minimalistyczne nie są wypełnione dużą ilością rabat kwiatowych i kwitnących krzewów. Większą część posesji zajmuje równo przystrzyżony trawnik. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z roślin, możesz stworzyć jedną, ale okazałą rabatę kwiatową, a resztę posesji wypełnić ciekawie przystrzyżonymi krzewami.
Każdy ogród minimalistyczny zakłada istnienie strefy wypoczynkowej. Najlepiej wybrać do niej wygodne meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Pamiętaj, aby dobierać zestawy cechujące się prostą formą i neutralną kolorystyką, która ładnie wkomponuje się w otaczającą zieleń. Zestaw mebli możesz dodatkowo wyposażyć w parasol ogrodowy, który uprzyjemni wypoczynek na zewnątrz.
Minimalistyczne ogrody najlepiej oświetlać kinkietami montowanymi na ścianach budynku. Świetnie sprawdzają się także wbijane w ziemię reflektory, z kolei wzdłuż ścieżki możesz ustawić minimalistyczne słupki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas poruszania się w ogrodzie po zmroku.
Nowoczesne minimalistyczne ogrody raczej pozbawione są dekoracji. Ich rolę przejmują rośliny ustawione blisko strefy wypoczynkowej w dużych i ciekawych donicach z betonu lub technorattanu. Możesz także wyposażyć swoje meble ogrodowe w poduszki, które jednocześnie je ozdobią i zapewnią komfort podczas siedzenia.
Sznyt prostoty, którym charakteryzują się minimaliści w aranżacjach!
Jak mogą wyglądać wnętrza minimalistyczne? Czym wyposażyć ogród minimalistyczny? Odpowiedzi na te pytania szukaj w naszych przykładowych aranżacjach.
Nowoczesne minimalistyczne wnętrza salonów
W minimalistycznym salonie postaw czarną sofę, a przed nią podwójny stolik kawowy Zamora w kolorze czarnym. Oba elementy stworzą wygodną strefę wypoczynkową przed telewizorem zawieszonym na ścianie. Zrezygnuj z obszernych szaf i meblościanek, a zamiast nich ustaw jedynie regał na książki. Możesz wypełnić go pudełkami, aby schować w nich drobne przedmioty lub dokumenty. W kącie pokoju na ścianie z telewizorem ustaw lampę stojącą podłogową Negredo również w czarnej kolorystyce. Ściany i podłogę wykończ na jaśniejszy kolor np. beżowy lub biały, aby rozjaśnić pomieszczenie i czarne wyposażenie. Jeśli chcesz nieco ocieplić wnętrze, możesz wprowadzić dodatkowy kolor w postaci dekoracyjnej poduszki na sofie czy dywanu pod stolikiem na kawę. Jednak pamiętaj o oszczędności dekoracji i barw.
Zobacz także: Jak urządzić kawalerkę? Pomysł na małe i funkcjonalne wnętrze
Minimalistyczny ogród
Minimalistyczny ogród otocz schludnym żywopłotem, który zapewni Ci prywatność. Ścieżki w ogrodzie wybrukuj równą kostką i ewentualnie otocz niskimi krzewami, z których uformujesz kule. Przy wyjściu na taras lub od frontu domu ustaw zestaw Nardi Net relax, w skład którego wchodzi niska ława, ławka i dwa fotele. Cały zestaw ochroń od słońca i opadów parasolem ogrodowym Barbados w kontrastującym białym kolorze. Strefę wypoczynkową najlepiej oświetl ściennym kinkietem zamontowanym na ścianie domu. Wokół niej utrzymuj równo przyciętą trawę. Niech minimalizm w ogrodzie wyraża się nie tylko w wyborze prostych mebli ogrodowych, ale także prostej formie roślinności otaczającej strefę wypoczynkową.
Sprawdź, czy minimalizm jest dla Ciebie!
Minimalistyczne aranżacje wyróżniają się dużą elegancją, a przy tym są łatwe do utrzymania w czystości i pozbawione zbędnych dekoracji. Przekonaj się, czy dla Ciebie również mniej znaczy lepiej i urządź swój dom lub ogród w stylu minimalistycznym. Potrzebne wyposażenie o ciekawym designie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Podobne artykuły
-
Styl industrialny − co to jest? Aranżacja loftowego wnętrza
-
Styl skandynawski we wnętrzach − czym się charakteryzuje?
Jakie cechy ma styl skandynawski we wnętrzach?
-
Mieszkanie w stylu glamour – czym się charakteryzuje i jak je urządzić?
Marzy Ci się mieszkanie w stylu glamour?
-
Po czym poznać rustykalne wnętrza i jak je zaaranżować?
Podobają Ci się rustykalne wnętrza, ale nie wiesz, jak zaaranżować ten styl we własnych czterech...
-
Mieszkanie w stylu boho – jak zaaranżować styl boho we wnętrzach?
Podoba Ci się mieszkanie w stylu boho?
-
Urban jungle – jak zaaranżować miejską dżunglę w mieszkaniu?
Chociaż hasło urban jungle brzmi dość orientalnie i awangardowo, to moda na naturalne wnętrza,...
Skomentuj i oceń artykuł