Jak założyć własny ogród japoński? Sekret sztuki tkwi w detalach!

Kilka lat temu z dalekiego wschodu przybył do nas niebanalny trend. To oczywiście styl japoński, który króluje w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Jak zaaranżować taki ogród japoński? Zobacz, jakie meble czy dodatki koniecznie muszą się w nim znaleźć!

Styl japoński w zewnętrznych aranżacjach – poznaj jego tajniki

Zapomnij o pełnych chaosu i przypadkowości zieleńcach – współczesne ogrody, podobnie jak wnętrza mieszkalne, projektowane są w konkretnych stylach. Najpopularniejsze z nich to francuski, angielski, włoski, ale i te bardziej orientalne, jak japoński. Styl ten przybył do nas oczywiście z kraju kwitnącej wiśni i szturmem podbił polskie ogrody. Nie ma się zresztą co dziwić, w końcu japoński ogród to połączenie prostoty, wygody i klasy.

Zacznijmy jednak od odrobiny historii i ciekawostek. Sztuka aranżacji ogrodów, bo zdecydowanie nosi ona znamiona artyzmu, przywędrowała do Japonii prawdopodobnie z Korei lub Chin. I to wiele wieków temu, ponieważ pierwsze wzmianki o ogrodach japońskich pojawiają się już w V w. n. e. Najpiękniejsze ogrody japońskie zdobiły oczywiście cesarskie posiadłości, a wiele ich charakterystycznych elementów po dziś dzień jest kopiowane w nowoczesnych wersjach aranżacji.

Czym zatem wyróżnia się ogród w stylu japońskim? To kraina zaprojektowana dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą. W takich zieleńcach dzika przyroda została wiernie odwzorowana, a jednocześnie stanowi integralną część z człowiekiem. Ogród japoński zwykle zaaranżowany jest w pobliżu domu, świątyni, ale i w parkach. Zazwyczaj to miejsca, które są starannie pielęgnowane, ale też cechują się prostotą i harmonią. 

Czym charakteryzuje się ogród w stylu japońskim?

Park japoński może zostać zaprojektowany na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tzw. Tsukiyama, gdzie teren zdobią niewielkie pagórki, stawy (symbolizujące morza) oraz kamienie (nawiązujące do gór). Drugi sposób to Karesansui, czyli „suchy” ogród w stylu japońskim, gdzie żwir symbolizuje wodę, natomiast głazy uosabiają wyspy.

W ogrodzie japońskim każda strefa ma swoje znaczenie, a symbolika gra pierwsze skrzypce. Woda oznacza wigor, życie. Spokojne strumienie mają kojarzyć się z kobiecością, a rwące strumyki z męskością. Kamienie to z kolei stałość, wieczność, porządek. Stanowią akcent estetyczny, a jednocześnie powinny wyglądać tak, jakby o ich obecności w zieleńcu zdecydowała przyroda, nie człowiek.

Zainspiruj się: Ogród francuski – wprowadź powiew renesansowej sztuki do Twojego ogrodu!

Twoja prywatna mała Japonia – ogród japoński krok po kroku

Czy ogród japoński nowoczesny lub klasyczny to wyzwanie aranżacyjne? Zdecydowanie nie! Zebraliśmy kilka kluczowych zasad, którymi należy się kierować, urządzając przydomowy park japoński. 

Projekt ogrodu japońskiego – kolorystyka

Czym wyróżnia się japoński styl? W przypadku zieleńców inspirowanych wschodem niezwykle ważna jest kolorystyka. W ogrodach japońskich dominuje oczywiście zieleń – soczysta, świeża, przywołująca na myśl naturę. Zielone są przede wszystkim rośliny: krzewy, pnącza, trawy oraz drzewa.

Zazwyczaj zieleń roślin przeplatana jest bielą. W ogrodach japońskich często pojawiają się białe meble i ozdoby, takie jak altany, ławeczki, latarnie. Ważnym elementem aranżacji tej przestrzeni są również kamienie i żwiry, zwykle w odcieniach szarości.

Stonowane barwy przełamuje soczysta czerwień, która w ogrodach w stylu japońskim symbolizuje życie, wigor oraz radość. 

Ogród japoński – nowoczesny koncept aranżacji.

Dekoracje japońskie do ogrodu – meble

Najpiękniejsze ogrody japońskie byłyby oczywiście puste, gdyby nie zdobiły ich wyjątkowe meble. Jak już wiesz, w stylu japońskim prym wiedzie przyroda, a zieleńce mają wyglądać naturalnie, jakby nie dosięgła ich ręka człowieka. Z tego powodu tak ważny jest wybór mebli, które uzupełnią aranżację i nie przytłoczą jej.

Projekt ogrodu japońskiego powinna ozdobić niewielka, biała altanka, która będzie przywodziła na myśl przydomową świątynię. W jej wnętrzu warto ustawić wygodne meble w jasnych kolorach, np. odcieniach beżu. Do dopełnienia aranżacji przyda się także drewniana, minimalistyczna konsola oraz dopasowany stolik.

Wśród zielonych roślin nie może zabraknąć wygodnej ławki. Warto wybrać tę z bielonego drewna oraz z wygodnym oparciem. 

Dodatki i ozdoby do ogrodu japońskiego

Sercem aranżacji będą oczywiście ozdoby do ogrodu japońskiego. To dzięki nim to miejsce nabierze przytulnego klimatu i charakteru bliskiego wschodu. 

Zacznijmy od wnętrza altanki. Na zestawie wypoczynkowym ułóż miękkie poduszki w lnianych poszewkach, a przez oparcie przerzuć lniany pled. Zbuduj charakter wnętrza i ustaw na stoliku świece sojowe w drewnianych latarenkach, a nad głową zamontuj subtelne oświetlenie zewnętrzne. Inne niebanalne dekoracje japońskie do ogrodu to różnego rodzaju figurki, np. kojarzone z krajem kwitnącej wiśni pagody.

Przeczytaj również: Altany na 5! Jak powinna być zagospodarowana altana wypoczynkowa?

Wśród pnączy rozstaw drewnianą pergolę. Nie zapomnij także o kamieniach dekoracyjnych, które, jak już wspominaliśmy, stanowią istotny element japońskiego ogrodu.

A co z roślinami? Postaw na klony palmowe, sosnę czarną, ozdobne wiśnie, magnolie, jaśminowce, azalie, ostrokrzewy, peonie czy zawilce. 

Ozdoby do ogrodu japońskiego powinny kojarzyć się z naturą i harmonią.

Ogród w stylu japońskim – aranżacja, która przerośnie Twoje oczekiwania

Czas na konkretne propozycje, jak urządzić ogród. Styl japoński jest niezwykle charakterystyczny, jednak można zaaranżować go na kilka sposobów. My przedstawimy aż trzy pomysły – w wersji nowoczesnej, minimalistycznej oraz klasycznej. 

Ogród japoński – nowoczesny i charakterny

Na początek na tapetę weźmiemy styl japoński w modernistycznej odsłonie. Jak powinien wyglądać taki ogród?

Dookoła posesji posadź krzewy. W nowoczesnej aranżacji doskonale sprawdzą się charakterystyczne klony palmowe czy miłorząb chiński. Te wielobarwne rośliny uzupełnij okazami w odcieniach zieleni, a w centrum ogrodu niech znajdzie się miejsce na dróżkę wyłożoną kamieniami. 

Przy domu zamontuj taras wyłożony deskami kompozytowymi w odcieniach brązu lub czerni. Na jego obrzeżach postaw ceramiczne donice z zielonymi, orientalnymi roślinami. Pośrodku ustaw zestaw wypoczynkowy Nardi NET RELAX w kolorze jasnobrązowym. Stolik ozdób bambusowymi podkładkami, a klimatu niech doda subtelne oświetlenie np. delikatne girlandy światełek.

Ogród w stylu japońskim – aranżacja minimalistyczna

Czy styl japoński sprawdzi się w niewielkich ogrodach? Oczywiście! Gdy ogranicza Cię metraż, zdecyduj się na minimalistyczny zieleniec.

Na początek wybierz rośliny. Postaw na zieleń, biel i kilka kolorowych akcentów np. tawułki czy kosaćce. Na środku ogrodu zamontuj niewielkie oczko wodne wyłożone ozdobnymi kamieniami i kilkoma większymi głazami – w ten sposób wykorzystasz symbolikę ogrodów japońskich. W cieniu pod drzewem ustaw drewnianą ławkę w kolorze jasnobrązowym, na której wypoczniesz z książką czy filiżanką herbaty.

Ważnym elementem aranżacji będzie również żwirowa ścieżka, prowadząca od drzwi wejściowych do oczka wodnego. Taką dróżkę obsadź dookoła drobnymi kwiatami albo obsyp białymi kamyczkami ozdobnymi.

Zobacz: Styl skandynawski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Styl japoński wprowadził do aranżacji ogrodu charakterystyczne elementy.

Mała Japonia – ogród japoński w wersji klasycznej

Jeśli marzy Ci się klasyczny ogród japoński, pomożemy Ci go urządzić! Skorzystaj z propozycji roślin, o których wspominaliśmy wyżej – wybierz zarówno drzewa, swobodnie wijące się pnącza, jak i krzewy przycięte na kształt kuli.

Pośrodku ogrodu zamontuj drewniany mostek. W klasycznej wersji ogrodu japońskiego powinien znaleźć się pod nim niewielki staw czy oczko wodne. Wodę niech otaczają głazy i kamienie. W końcu to charakterystyczne dla stylu japońskiego elementy krajobrazu. Niezastąpiona będzie także wielokrotnie wspominana już altanka. W jej wnętrzu postaw wygodny zestaw wypoczynkowy NET RELAX w kolorze bieli z szarymi poduszkami. 

Nie zapomnij o ozdobach! Daj szansę polecanej pagodzie, lampie japońskiej czy drewnianej pergoli. 

Ogród w stylu japońskim – aranżacja z pomocą Vokato!

Czy przekonaliśmy Cię, że japońskie ogrody to świetny pomysł na aranżację zieleńca? Nie bez powodu już od wieków cieszą się one tak ogromną popularnością!

Styl japoński to wygoda, prostota oraz bliskość natury. Aby całość aranżacji była spójna, przydadzą Ci się meble i dodatki od renomowanych producentów. Znajdziesz je w naszym sklepie. Vokato to szeroki asortyment zestawów wypoczynkowych, foteli, krzeseł, hokerów, oświetlenia czy stolików, przy których odpoczniesz na łonie natury i będziesz cieszyć się pięknem swojego ogrodu w stylu japońskim. Zajrzyj do naszego sklepu i wyposaż się w trwałe, stylowe oraz komfortowe meble i dodatki!

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły