Krzesło obrotowe z ekoskóry TALIA
Nie masz pomysłu na aranżację swoich czterech kątów?
Mieszkanie zaaranżowane w stylu retro może nam dawać poczucie bezpieczeństwa i kojarzyć się z czasami dzieciństwa. Czasami głównym impulsem do stworzenia takiej aranżacji jest np. otrzymanie pięknych mebli po dziadkach. Jak je wkomponować w nowoczesne wnętrze, by nie wyglądało jak muzeum? Zdradzimy kilka sztuczek w naszym artykule.
Co to jest retro? To stylistyka nawiązująca do osiągnięć aranżacyjnych ubiegłego stulecia, zwłaszcza lat 50., 60., 70. i 80. To w tych dekadach funkcjonowała estetyka modernizmu powojennego, która w polskim wydaniu kojarzyć się może ze słynnymi meblościankami, fotelami na skośnych nóżkach (jak słynne modele Chierowskiego czy Modzelewskiego).
Przykład tych foteli dowodzi, że konwencja modernistyczna dziś wraca do łask, stanowiąc bogatą skarbnicę wzorów, które dziś z powodzeniem można wykorzystać. Jakie zatem cechy wyróżniają stylistykę retro i dlaczego obecnie jest nam szczególnie bliska?
Sięgając po styl retro, by salon wyglądał niebanalnie, można wpaść w pułapkę muzealizmu. Jeżeli nie chcesz, by styl starodawny zdominował Twojego mieszkania, wprowadzaj elementy retro z głową. Jak skutecznie urządzić salon retro? Inspiracje znajdziesz poniżej.
Retro wnętrze dobrze będzie wyglądać, jeśli nie będzie przeładowane. Przestronność i funkcjonalność gwarantują, że pomieszczenie będzie wyglądać współcześnie nawet pomimo mebli i dodatków z epoki. Wnętrze funkcjonalne to wnętrze, które jest często używane, w którym toczy się życie - tym sposobem osiągniesz efekt żywego pomieszczenia nieprzypominającego ekspozycji muzealnej ani fotografii z katalogu.
Urządzając mieszkanie retro, zapewne niejednokrotnie zastanawiasz się, jak nie przesadzić z nawiązaniami do przeszłości, żeby efekt cieszył Twoje oko, ale także, byś czuł/a się w tak zaaranżowanej przestrzeni jak u siebie.
Dom w stylu retro może być bowiem urządzony zgodnie z modą, ale jego wnętrze może nie mieć tego czegoś, co sprawia, że panuje w nim przytulność, a Tobie chce się do niego wracać po pracy. Jak to osiągnąć? Jak sprawić, by retro mieszkanie było wyrazem naszej indywidualności, a nie jedynie efektem trendu zbierania wszystkiego, czego może zabrać śmieciarka, a co może mieć obecnie wartość materialną? Proponujemy kilka trików:
Nieważne, czy urządzone w stylu vintage, retro czy nowoczesnym, mieszkanie powinno odzwierciedlać Twoje indywidualne preferencje i odpowiadać na Twoje potrzeby.
Wnętrza retro mają swój niepowtarzalny charakter dzięki dodatkom, które święciły triumfy pół wieku temu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich, aranżując salon w stylu retro. Co będzie Ci potrzebne, by przywołać ducha dawnych czasów? Warto zaopatrzyć się w następujące przedmioty:
Jak widzisz, meble retro do salonu nie wystarczą, by zbudować w mieszkaniu odpowiedni klimat. Dlatego aranżując pokój retro, wybieraj także odpowiednie dodatki. Zacznijmy od oświetlenia. Może doTwojej koncepcji pasować będzie lampa Ball w zielonym, kulistym kloszu ze szkła.
Wnętrza w stylu retro nie mogą obejść się bez ozdób. Oprócz tych wymienionych wyżej, wyciągniętych bezpośrednio z epoki, warto postawić takie, które wprowadzą Cię w klimat lat 60. Nic nie nadaje się do tego lepiej, niż plakat w ramie “Ogórek 1”. Volkswagen T1, kojarzony z czasami hippisów, to kultowe dziś auto, które niejedni chcieliby mieć w swoim garażu. Ponieważ jednak nie zawsze jest to możliwe, można cieszyć się jego widokiem chociażby w pokoju dziennym.
Kwestia: vintage a retro wymaga wyjaśnienia, ponieważ wielu ludzi myli te dwie stylistyki. Jeśli Ty również nie masz pewności, czym się one różnią, wyjaśniamy:
Mamy nadzieję, że teraz rozróżnienie retro a vintage nie sprawi Ci już problemu.
Zainspiruj się: Jak urządzić przytulne mieszkanie? Poznaj 5 sposobów!
Połączenie stylu retro z nowoczesnym przynosi ciekawe efekty. Wynika to stąd, że podstawą dla tego mariażu są meble reprezentujące najwybitniejsze osiągnięcia designu 2. połowy XX wieku. Cechują je funkcjonalność oraz - przynajmniej jeśli chodzi o meble drewniane - proste kształty, zatem fenomenalnie sprawdzą się jako baza aranżacji sięgającej do sztandarowych projektów modernizmu zarówno z XX, jak i XXI wieku.
Zainspiruj się: Styl nowoczesny - czym charakteryzują się wnętrza modernistyczne?
Jak stworzyć wnętrze łączące z pozoru różniące się od siebie stylistyki? Jest na to kilka sposobów:
Czy zauważyłaś/eś, że stylistyki modernistyczne z drugiej połowy XX wieku i pierwszych dekad XXI wieku więcej łączy, niż dzieli? Konwencja retro i nowoczesna mają bardzo wiele wspólnych punktów. Bazując na wymienionych wyżej elementach i sprawnie je łącząc, możesz zaaranżować imponujący salon retro. Nowoczesny sznyt będzie w nim tak odczuwalny, że może niektórzy nawet nie zauważą, że masz meble z epoki. Wtedy temat do rozmowy pojawi się sam!
Zainspiruj się: Jak urządzić salon nowocześnie? Nowoczesne aranżacje salonu
Wnętrza retro to pomieszczenia kolorowe, pełne energetycznych połączeń. Jednak w pokojach naszych rodziców czy dziadków nie używano wszystkich możliwych kolorów z palety barw. Jeśli przeglądasz archiwalne kolorowe zdjęcia z 2. połowy XX wieku, zapewne dostrzeżesz, że retro wnętrza miały specyficzny, jakby zażółcony odcień - i nie, nie zależał on od jakości ówczesnych materiałów fotograficznych ani ciepła żarówek w fotografowanych pokojach.
Skąd brało się to wrażenie ciepła? Poznasz odpowiedź, jeśli przeanalizujesz, jakie kolory były wówczas modne. Wśród nich znajdziesz między innymi:
Pokój retro, którego bazą będą białe ściany i brązowe meble, będzie wymarzonym miejscem do ekspozycji kolorowych foteli, kanap i poduszek. Brąz podłogi oraz mebli będzie jeszcze podbijał optyczne ciepło pomieszczenia, sprawiając że np. retro salon znacznie zyska na przytulności.
Jak napisaliśmy już wyżej, retro styl kocha meble z drewna. Wśród nich znajdą się nie tylko słynne meblościanki, ale także niskie i szerokie komody na cienkich nóżkach, z drzwiami zamiast szuflad.
Jeżeli chodzi o krzesła vintage, wybieraj te na skośnych nogach i o siedziskach z tworzywa sztucznego. Dobrym przykładem będzie tutaj krzesło Shell na bukowych nogach w naturalnym kolorze i z polipropylenowym siedziskiem w optymistycznym, żółtym odcieniu.
Jeżeli wolisz mebel na chromowanych nogach, wybierz krzesło Unique Talia z siedziskiem tapicerowanym czarną ekoskórą. Krzesło ma intrygujący kształt oparcia z prostokątnym otworem ułatwiającym przenoszenie mebla. Jeżeli wolisz żywsze barwy niż czerń, zawsze możesz dodać do krzesła poduszkę w kolorowej poszewce.
Meble w stylu retro, które możesz ustawić w Twoim salonie, to oczywiście nie tylko krzesła. Jeżeli Twój pokój w stylu retro służy Ci do oglądania telewizji, koniecznie potrzebujesz szafki RTV 00000541841, w białym kolorze, niskiej i na skośnych nóżkach.
Wybierając meble retro do salonu, popatrz na ciemnozieloną sofę h0000212811, która rozkłada się tak, jak stare poczciwe wersalki zapamiętane z wakacji u cioci.
Zainspiruj się: Jakie meble do salonu? Zobacz nasz poradnik!
Aranżując salon retro, inspiracje możesz czerpać nie tylko z sieci, ale także z autentycznych mieszkań. Możliwe, że osoby z Twojego otoczenia mają styl retro w domu, nawet nie wiedząc, że tak się to nazywa. Inspiruj się mieszkaniami Twoich ciotek i babć, a jeżeli nie uda Ci się wyprosić nawet taborecika, pamiętaj, że duży wybór mebli retro znajdziesz w Vokato!
Podobne artykuły
Nie masz pomysłu na aranżację swoich czterech kątów?
Jakie cechy ma styl skandynawski we wnętrzach?
Marzy Ci się mieszkanie w stylu glamour?
Podobają Ci się rustykalne wnętrza, ale nie wiesz, jak zaaranżować ten styl we własnych czterech...
Podoba Ci się mieszkanie w stylu boho?
Chociaż hasło urban jungle brzmi dość orientalnie i awangardowo, to moda na naturalne wnętrza,...
Skomentuj i oceń artykuł