Jak urządzić salon nowocześnie? Nowoczesne aranżacje salonu

Aranżacja pokoju dziennego w nowoczesnym stylu może się wydawać banalnym zadaniem, ale czy naprawdę wiesz, co kryje się za pojęciem "styl nowoczesny"? Rozwiewamy Twoje wątpliwości!

Czym charakteryzuje się salon nowoczesny?

Nowoczesny salon to wnętrze, które będzie zachwycać harmonią, elegancją, minimalizmem i funkcjonalnością. Osiągniesz ten efekt, jeśli będziesz trzymać się kilku zasad z powodzeniem stosowanych przez miłośników stylu nowoczesnego:

 • wszystkie elementy aranżacji powinny stanowić spójną kompozycję, zatem poszukuj takich, które zamiast dominować, będą dopełniały się wzajemnie;
 • wnętrza nowoczesne cechują stonowane barwy - najczęściej ich paleta ogranicza się do maksymalnie 3 odcieni;
 • salon nowoczesny będzie dobrze wyglądał, gdy będzie wolny od wyrazistych, krzykliwych ozdób - nowoczesne aranżacje salonu są dyskretne i subtelne;
 • aranżacja nowoczesna będzie wyróżniała się geometrycznymi, prostymi formami, np. w przypadku mebli, które mają być komfortowe i maksymalnie funkcjonalne; powinny one także mieć gładkie fronty, pozbawione tłoczeń i frezów;
 • przestrzeń nowoczesna będzie otwarta, maksymalnie powiększona (pozbawiona np. ścianek działowych); jeśli usuwanie ścian nie jest możliwe, wnętrze będzie powiększane optycznie za pomocą luster i błyszczących powierzchni;
 • salon nowoczesny cechować będzie ład wynikający z dokładnego przemyślenia miejsca, w którym stać będzie konkretny przedmiot; nie ma tu miejsca na przypadkowość i spontanicznie układane rzeczy;
 • tak jak paleta kolorystyczna jest wąska, tak i zasób materiałów, z którego czerpie styl nowoczesny, jest ograniczony do kilku sprawdzonych: to beton, chromowana stal, szkło, drewno, a także żywica epoksydowa;
 • jeśli Twój nowoczesny salon ma duże okna, wspaniale! Są one jednym z wyznaczników architektury modernistycznej

Zainspiruj się: Styl nowoczesny - czym charakteryzują się wnętrza modernistyczne?

Jak urządzić nowoczesny salon? Czy da się to zrobić w starym domu?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak urządzić salon nowocześnie, gdy nie mieszkasz w nowym budownictwie, na sam początek rozejrzyj się po wnętrzu i oceń, czy jest duże czy nie. Czy jest wysokie? Czy są w nim duże okna? Nowoczesne aranżacje udają się znacznie lepiej, jeśli ma się do dyspozycji wnętrza o odpowiednich parametrach.

Zainspiruj się: Jak ożywić beżowy salon? Salon w beżach nie musi być nudny!

Ich cechy znacznie ułatwią Ci aranżację, ale jeśli nie jesteś w stanie udzielić pozytywnej odpowiedzi na postawione wyżej pytania, nie załamuj się. Przypomnij sobie, że styl nowoczesny jest nierozłączny z funkcjonalnością i minimalizmem, a cechy te są pożądane w niedużych wnętrzach. Z powodzeniem zatem da się urządzić modny pokój dzienny nawet wtedy, gdy nie będzie on szczególnie przestronny. Salon nowoczesny kocha aranżacje, które są przede wszystkim praktyczne. O czym zatem należy pamiętać w tym przypadku? Naszym zdaniem najważniejsze będą szczególnie te kwestie:

 • ustaw niewiele sprzętów, tylko te potrzebne. Ich proste kształty na pewno nie będą przytłaczać przestrzeni. Zrezygnuj z ozdób, ewentualnie zdecyduj się na np. jeden obraz w pomieszczeniu;
 • planując nowoczesne wnętrza salonu, używaj jasnych barw, które optycznie powiększą przestrzeń; w tym samym celu możesz montować lustra i inne płaszczyzny odbijające światło;
 • ustawiaj przedmioty symetrycznie to metoda porządkowania kompozycji, która raz a dobrze pozbawi ją wszelkiego chaosu;
 • jeśli okna są nieduże, postaraj się je optycznie powiększyć, np. wieszając karnisz pod sufitem i przymocowując do niego gładką, lekką, białą firanę, która będzie sięgać aż do podłogi; w ten sposób zapewnisz sobie stały dopływ dziennego światła, nie zasłaniając okna, ale bez większego wysiłku sprawisz, że wyda się większe.

Styl nowoczesny daje się wprowadzić we wszystkich wnętrzach.

Nowoczesne aranżacje salonu - najnowsze trendy

Nowoczesna aranżacja salonu może przybierać różne formy. Styl nowoczesny powstał bowiem w odpowiedzi na pełne przepychu, przeładowane wnętrza poprzednich epok. Konwencja ta sprawdziła się w czasach tuż po II wojnie światowej, oferujące ekonomiczne aranżacje, których funkcjonalność docenili przepracowani członkowie zachodniej cywilizacji.

Nowoczesny salon czerpiący ze stylu industrialnego

Styl industrialny i loftowy bardzo często zdobi nowoczesne wnętrza. Nowoczesna aranżacja salonu w tym stylu będzie robiła wrażenie nawiązaniami do fabrycznego otoczenia, a materiały, za pomocą których go urządzisz, zwrócą uwagę swoim przemysłowym rodowodem. Wśród nich znajdziesz beton, metal oraz drewno, zaś kolory, jakie dominują w przestrzeni industrialnej/loftowej to szarość, czerń, brąz oraz czerwień, granat, żółć czy butelkowa zieleń (te ostatnie barwy stosowane są jedynie w przypadku dodatków, takich jak poduszki czy naczynia.

Zainspiruj się: Salon loft - jak urządzić salon loftowy?

Urządzając nowoczesny salon, pamiętaj, że różnica między stylem industrialnym a loftowym polegają na tym, że ten pierwszy mocniej osadzony jest w przemysłowej rzeczywistości, cechuje go większa surowość, wręcz pewna toporność. Ta druga stylistyka to “udomowiona” wersja stylu industrialnego.

Zainspiruj się: Styl industrialny - co to jest? Aranżacja loftowego wnętrza

Nowoczesne aranżacje salonu w tych konwencjach posiadają cechy wspólne. To duże, wysokie pomieszczenia z wielkimi oknami, a także odsłonięte elementy konstrukcyjne w postaci filarów, belek stropowych, instalacji wodnych czy elektrycznych.

Zainspiruj się: Styl industrialny a loftowy - poznaj subtelne różnice

Minimalistyczny pokój dzienny

Salon nowoczesny to wbrew pozorom nie to samo, co salon minimalistyczny. O ile bowiem w przypadku tego pierwszego minimalizowanie jest jedną z wyróżniających ten styl cech, o tyle w drugim - wydaje się już być celem samo w sobie.

I nie, nie chodzi nam o modną ostatnimi czasy filozofię życiową polegającą na stopniowej redukcji stanu posiadania, by po pewnym czasie podobnie jak niegdyś starożytni deklarować Omnia mea mecum porto (Wszystko, co moje, noszę przy sobie). Dziś nie będzie o antykonsumpcjonizmie, tylko o funkcjonalnym urządzaniu przestrzeni już na samym początku. Nowoczesne wnętrza salonu znacznie łatwiej aranżować minimalistycznie, jeśli jeszcze niczego w nich nie ma. Styl minimalistyczny niczego nie redukuje, ponieważ nie ma z czego. Jak zatem wygląda nowoczesne wnętrze salonu tak zaaranżowane?

Zainspiruj się: Aranżacyjny minimalizm. Jak wprowadzić w życie styl minimalistyczny?

By urządzić salon nowoczesny, aranżacje minimalistyczne powinny spełniać pewne jasno określone warunki. Taki pokój dzienny zaaranżowany jest w jasnych, stonowanych, ciepłych barwach, najlepiej zbliżonych do siebie, by nie zachodził między nimi znaczący kontrast (w pomieszczeniach nowoczesnych jest on możliwy, gdy używa się np. czerni i bieli). Królować będą tu zatem beże, kremy i biele. Stosuje się także inne pastele oraz popiele, ale już barw bardziej zdecydowanych w pomieszczeniu minimalistycznym nie spotkamy.

Reszta cech, takie jak prostota kształtów, błyszczące powierzchnie i brak bibelotów wspólne są zarówno stylowi nowoczesnemu, jak i minimalistycznemu. Ciekawe, że obie te stylistyki, tak do siebie podobne, wywodzą się z odmiennych kręgów kulturowych. Specjaliści uważają, że konwencja nowoczesna wywodzi się w prostej linii od zachodniego modernizmu, minimalizm zaś - od japońskiego zen.

Zainspiruj się: Minimalistyczna sypialnia. Zobacz, jak ją urządzić i poznaj zalety takiego rozwiązania

Salon minimalistyczny cechuje wysoka funkcjonalność.

Jak urządzić salon nowocześnie? Czy aranżacja przetrwa próbę czasu?

Wśród odmian stylu nowoczesnego znaleźć można także odmianę bezpośrednio nawiązującą do stylu klasycznego, czyli modern classic. Ta konwencja pozwala urządzić nowoczesny salon tak, by wyglądał współcześnie, ale także odwoływał się do tego, co było. Takie podejście powoduje, że aranżacja pokoju dziennego wolna jest od wyraźnego piętna epoki, w której powstała. Obecnie, gdy wszelkie zmiany zachodzą bardzo szybko, charakterystyczny sposób urządzenia wnętrza już po kilku sezonach wygląda na “stary”. Jak złagodzić ten efekt, jeśli nie przepadasz za częstymi zmianami wystroju wnętrz?

Aby urządzić nowoczesny salon, który będzie przytulny i funkcjonalny, ale elegancki oraz ozdobny, spróbuj połączyć pełną prostoty bazę z luksusowymi dodatkami.

Nowoczesna aranżacja salonu w wydaniu klasycznym będzie zatem wyposażony np. w kryształowe żyrandole, zdjęcia w ramkach, bibeloty czy meble z rzeźbieniami czy frezowaniami. Lampy stojące mogą posiadać toczone, błyszczące nogi, zaś na ścianach mogą pojawić się sztukaterie.

Styl modern classic jest ciepły i niezwykle elegancki.

Zainspiruj się: Styl klasyczny, czyli wnętrza pełne piękna i harmonii. Poznaj go bliżej!

Kolory, jakie wypełnią nowoczesne wnętrze salonu, to przede wszystkim beże, kremy i szarości. Akcenty kolorystyczne, które będą się wyróżniać na ich tle, możesz wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Nowoczesne aranżacje salonu w konwencji classic dopuszczają także użycie koloru złotego, który świetnie będzie wyglądał na ramkach zdjęć, bibelotach, nogach lamp czy uchwytach i nogach mebli. Nowoczesne wnętrza, takie jak salon, świetnie wyglądać będą jako tło dla krzeseł Shell w szarej tapicerce, na chromowanych nogach w złotym kolorze. Klasyczna forma ich siedziska dobrze zharmonizuje z ponadczasową aranżacją wnętrza. Wybierając krzesła do salonu, zwracaj uwagę na ich kolor, formę, a także materiały, z których są wykonane. Bardzo dobrze będą wyglądać meble z elementami z chromowanego metalu, pokryte np. ekoskórą, zwracające na siebie uwagę prostymi, geometrycznymi kształtami. Warunki te spełnia np. krzesło z ekoskóry Talia. Znakomicie będzie wyglądać w modernistycznym pokoju dziennym i nie tylko tam.

Zainspiruj się: Jakie meble do salonu? Zobacz nasz poradnik!

Dzięki naszym poradom wiesz już, jak urządzić nowocześnie salon. Pomogą Ci w tym nie tylko nasze wskazówki, ale także szybki przegląd mebli, które posiadamy w naszym asortymencie. Czy podoba Ci się sposób, w jakim można urządzić nowoczesny salon? Aranżacje, które w skrócie Ci przedstawiliśmy, pomogą Ci się zdecydować, krzesła czy stoły wybrać do pokoju dziennego. Pamiętaj, że fachowcy z Vokato odpowiedzą na każde Twoje pytanie!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły