Czym charakteryzuje się styl art deco?

Do stylistyk, które jak dotąd się nie zestarzały, z całą pewnością należy art deco. Jak to się dzieje, że wnętrza w tym stylu wyglądają dobrze w mieszkaniach w XXI wieku? Czy kryją się za tym jakieś zręczne sztuczki?

Czym się charakteryzuje styl art deco?

Art deco to styl, który zaczął się pojawiać na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Ten ruch artystyczny, który narodził się w odpowiedzi na konwencję Art Nouveau, skupiającą się przede wszystkim na motywach roślinnych. Nazwa Art Deco nawiązuje bezpośrednio do Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wyzwolonej, która odbyła się w 1925 roku w Paryżu.

Od początku styl art deco koncentrował się zatem - w przeciwieństwie do Art Nouveau - na zdobyczach cywilizacyjnych pierwszych 2 dekad XX wieku, odzwierciedlając burzliwe lata międzywojnia. Tyle historia, a jak jest dzisiaj? Jak ta stylistyka funkcjonuje dzisiaj w naszych mieszkaniach? Proszę bardzo, mówisz i masz: styl art deco - cechy:

  • kolory - czerń, biel, czerwień, niebieski, złoto, srebro;
  • materiały - szlachetne, czasem nawet luksusowe; będzie to drewno, metal(chrom, mosiądz) , a nawet marmur. Tapicerki mebli będą wykonane z weluru, aksamitu czy jedwabiu;
  • abstrakcyjne kształty - meble art deco często przyjmują niekonwencjonalne kształty i niespotykane linie; abstrakcyjność widoczna jest także na poziomie zdobień;
  • geometryczne wzory - okręgi, romby czy trójkąty często widoczne są na tapicerkach mebli czy zasłonach, ale także na meblach drewnianych - często na ich frontach;
  • kontrastowa kolorystyka - jedne z najpopularniejszych kompozycji kolorystycznych w stylu art deco to czarno-biała, czarno-złota czy czarno-czerwona;
  • symetria - czyli podstawa harmonijnego, eleganckiego wyglądu;
  • wyraziste, częstokroć bogate zdobienia - przyciągające uwagę rzeźbione detale, inkrustacje, grawerowania czy szlifowane krawędzie.

Jak urządzić salon w stylu art deco?

Styl wnętrz art deco sprawdza się wówczas, gdy zależy Ci na aranżacji cechującej się nowoczesnym luksusem. Z tego względu urządzenie tak pokoju dziennego, który jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w mieszkaniu, może być dobrym pomysłem.

Jak zatem podnieść poziom swego mieszkania, wprowadzając do niego styl art deco? Pamiętaj przede wszystkim o następujących kwestiach:

  1. Odpowiedni dobór kolorów - tkaniny w barwach głębokich i intensywnych (butelkowa zieleń, szafranowa żółć, burgund, głęboka purpura). Ciemne odcienie drewna - orzech i mahoń - doskonale komponują się z wymienionymi barwami. Jako tło niech służą beże, kremy czy ecru.
  2. Meble - powinny mieć geometryczne formy (półokrągłe oparcie krzeseł, ostre krawędzie, sześcio- lub prostokątne kształty blatów itp.). Powinny być także zdobne w geometryczne motywy. Meble niech będą wykonane z drewna malowanego na wysoki połysk albo z chromowanymi detalami, tak jak dzieje się to w przypadku niebieskiego krzesła Maximus w niebieskiej tapicerce i na złotych nogach. Tapicerki niech posiadają głębokie kolory; mogą też być zdobione wzorami geometrycznymi.
  3. Dodatki - styl art deco nowoczesny i w odsłonie tradycyjnej nie może się bez nich obejść. Wybieraj przede wszystkim lustra o geometrycznych kształtach, w ozdobnych obramowaniach, np. w formie wachlarza. Lampy o kloszach w formie wachlarzy lub stożków, takie jak np. lampa stojąca podłogowa biało-mosiężna Zanetti, z chromowanymi detalami, wprowadzą do salonu oświetlenie subtelne, a jednocześnie efektowne.
  4. Tekstylia - zasłony, dywany i poduszki niech będą z jedwabiu i weluru i niech zdobią je wzory geometryczne. Dodaj wykwintu za pomocą futrzanych dodatków w postaci pledów, narzut i poduszek.
  5. Podłoga - ze szlachetnego drewna, np. (parkiet dębowy ułożony w jodełkę) albo z płytek ceramicznych czy wręcz marmuru. Dywany i płytki niech mają geometryczne wzory, np. w kontrastowej, czarno-białej kompozycji.
  6. Ściany - wyłożone tapetami we wzory geometryczne (albo fototapetą, taką jak np. heksagony w detalu, panele drewniane z intarsjami czy boazerię w kształcie sześciokątów.

Nowoczesny salon art deco obfituje we wzory geometryczne, czyste barwy i szlachetne materiały.

Barwy w stylu art deco

To, jakie kolory wykorzystywane są zarówno przez styl art deco nowoczesny, jak i tradycyjny, zasygnalizowaliśmy wyżej. Teraz czas na nieco bardziej szczegółowe spojrzenie. Jak już wiesz, styl art deco we wnętrzach wykorzystuje bogate i kontrastowe kolory, aby podkreślić luksus i nowoczesność. Paleta barw w tej konwencji jest zazwyczaj złożona i ekstrawagancka, obejmując zarówno intensywne, głębokie barwy, jak i jasne, metaliczne odcienie.

Art deco jako styl wnętrza znany jest z użycia koloru złotego. Ta barwa zdecydowanie dodaje elegancji i luksusu aranżacjom, a złote akcenty mogą być obecne w różnych elementach, od mebli po dekoracje ścienne. Kombinacje złota z głębokimi kolorami, takimi jak butelkowa zieleń, szmaragd, burgund czy grafit, tworzą efektowne kontrasty.

Art deco to styl, w którego palecie równie ważną rolę odgrywają elementy w odcieniach srebra. Srebrne detale, takie jak lustra, lampy czy ozdoby, mogą doskonale współgrać z ciemnymi kolorami, dodając przestrzeni elegancji i nowoczesności. Srebrne akcenty mogą być również łączone z pastelowymi odcieniami, takimi jak różowy, miętowy czy jasny błękit, tworząc subtelne, lecz stylowe kompozycje.

Jasne kolory, takie jak kremowy, beżowy czy ecru, często stosuje się jako tło, aby równoważyć intensywność głównych barw. Te neutralne odcienie pozwalają na wyeksponowanie zdobień i detali art deco, podkreślając ich elegancję. Jeśli dodasz do palety barw delikatnych pasteli, również wprowadzisz subtelność i harmonię do przestrzeni.

Wśród barw stylistyki art deco znajdziesz także czerń, biel i czerwień.Kontrast między głębokim czernią a czystym bielą dodaje dramatyzmu, a czerwień może być używana jako akcent, przyciągając wzrok i nadając pomieszczeniu energii. Paleta barw art deco to zatem zrównoważona mieszanka intensywnych, metalicznych odcieni, neutralnych tonów i kontrastowych akcentów. Stosując te kolory w we wnętrzu, osiągniesz efekt luksusu, elegancji i ponadczasowości charakterystyczny dla tej konwencji.

 Czyste kolory, takie jak biel, granat czy srebro to wyróżniki stylu art deco.

Jakie wzory można wykorzystać we wnętrzu art deco?

Art deco to styl, który charakteryzuje się nie tylko bogatymi kolorami, ale również wyrafinowanymi wzorami, pełnymi wykwintu i charakteru. Elementy geometryczne i abstrakcyjne tworzą spójną estetykę charakterystyczną dla tego stylu. Jednym z powszechnie stosowanych wzorów w art deco jest geometryczny motyw szewronów. Ten zygzakowaty kształt może występować na podłogach w postaci wyłożenia parkietu czy płytek (jodełka), tworząc dynamiczną kompozycję. Również tapety z geometrycznymi wzorami szewronów lub linii dodają wnętrzu charakterystycznego szyku. Szewrony na tapicerkach mebli również sprawią, że aranżowane przez Ciebie wnętrze nabierze wyrazistości. Przyjrzyj się np. krzesłu tapicerowanemu Kobi 3 w kolorze różowym i czarnych, metalowych nogach. Tapicerka delikatnie lśni, sprawiając, że mebel roztacza wokół siebie czar i powoduje, że wnętrze wygląda wykwintnie.

Wzory z motywem sześciokąta to kolejny element, który doskonale współgra z estetyką art deco. Mogą występować w postaci detali, takich jak kafelki lub w formie dekoracyjnych elementów boazerii ściennej. Sześciokątne wzory dodają struktury i elegancji, łącząc nowoczesność z historycznym charakterem stylu.

Styl art deco znany jest także z motywów roślinnych, takich jak liście i kwiaty. Delikatne, ale stylizowane wzory roślinne mogą pojawić się na tapetach, dywanach czy zdobieniach mebli. Elementy florystyczne działają na zasadzie kontrastu, łagodząc geometryczne linie.

Wnętrza art deco często wykorzystują wzory z motywem słońca lub wachlarza. Te abstrakcyjne wzory, zgodnie z duchem epoki, z której wywodzi się styl art deco, symbolizują nowoczesność i postęp. Motywy te mogą występować na meblach, lustrach czy ścianach, wprowadzając do pomieszczenia unikalność.

Dla konwencji art deco charakterystyczne są także luksusowe wzory w postaci drobnych, powtarzających się detali, takich jak mozaiki czy delikatne ornamenty. Budują one we wnętrzu nastrój bogactwa i sprawiają, że staje się ono bardzo szykowne.

Jak widzisz, wzory w stylu art deco to zwykle geometryczne, abstrakcyjne motywy, z których pomocą umiejętnie możesz połączyć tradycyjną elegancję z nowoczesnością. Szewrony, sześciokąty, motywy roślinne czy abstrakcyjne symbole to tylko kilka przykładów na to, jak możesz wprowadzić różnorodność wzorów do wnętrza inspirowanego tą stylistyką.

Tapeta w złote, geometryczne wzory świetnie sprawdzi się we wnętrzu art deco.

Meble pasujące do wnętrza art deco

Styl art deco to meble o unikalnym charakterze, które doskonale odzwierciedlają luksus, elegancję i nowoczesność epoki, z której się wywodzą. Wnętrza utrzymane w tej konwencji cechują się bogatymi detalami, geometrycznymi formami i wyrafinowanymi materiałami. Wybierając meble do pomieszczenia art deco, zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów, bez których trudno Ci będzie nadać pomieszczeniu odpowiedniego charakteru.

O czym warto w takim razie pamiętać? Przede wszystkim tym, że jednym z charakterystycznych elementów mebli art deco są geometryczne kształty. Proste linie, ostre krawędzie i regularne formy stanowią fundament tej estetyki. Wybierając kanapy, fotele czy stoły, zainwestuj zatem w meble o zdecydowanych, geometrycznych kształtach, które wpiszą się w estetykę art deco. Fotele i krzesła o zaokrąglonych oparciach, takie jak np. niebieskie krzesło Lucas, jak również stoły w linie układające się w kształt przypominającymi sześciokątów czy prostokątów, to dobre przykłady. Spójrz na nasze krzesła art deco i oceń, które z nich najbardziej przypadły Ci do gustu!

Istotną rolę w kwestii mebli o charakterze art deco odgrywają materiały. Wybierając meble do wnętrza utrzymanego w tym stylu, sięgaj po surowce i tworzywa luksusowe, takie jak lakierowane drewno, chrom, szkło i marmur. Drewniane meble mogą być ozdobione intarsjami lub eleganckimi zdobieniami, a chromowane detale dodają nowoczesności. Klasyczne połączenie drewna i chromu tworzy równowagę pomiędzy ciepłem a chłodem, charakterystyczną dla art deco.

Meble obite tkaninami o bogatych, głębokich kolorach są również znakiem rozpoznawczym stylu art deco. Kanapy i fotele często zdobią wzory geometryczne, a tkaniny są często jedwabne czy welurowe, co podkreśla luksus, a także zapewnia komfort. Kolorystyka powinna być zrównoważona. Najlepsze są w tym wypadku intensywne barwy, takie jak butelkowa zieleń, szafranowy żółty czy głęboka purpura.

Tak wygląda nie tylko salon czy sypialnia art deco; kuchnia i łazienka także znakomicie nadają się do tego, by wprowadzić do nich tę stylistykę. Baterie i uchwyty w złotym kolorze, blaty i umywalki ze szlachetnych materiałów, gustowne oświetlenie, kafelki w geometryczne wzory - wszystko to powoduje, że przestrzenie przeznaczone do codziennego użytku zyskają niepowtarzalny charakter.

Dodatki w aranżacjach art deco są bardzo ważne. Lustra o geometrycznych kształtach, lampy z kloszami w formie wachlarzy czy ozdobne detale, takie jak złote nity czy chromowane uchwyty, tworzą spójną całość. Aranżując wnętrze art deco, pamiętaj o tym, by dodatki rozmieszczać symetrycznie. W ten sposób sprawisz, że będzie wyglądało harmonijnie i gustownie.

Wachlarze i powtarzające się linie w kształt łuku wprowadzą klimat art deco do nowoczesnego wnętrza.

Art deco to styl w architekturze szeroko pojętym wzornictwie, który nie pozwala przejść koło siebie obojętnie. Decydując się na wprowadzenie go do wnętrza, pokazujesz, że luksus pod różnorakimi postaciami nie jest Ci obcy. Jeżeli zatem poszukujesz mebli, które wniosą do urządzanego przez Ciebie wnętrza dozę wykwintu, w Vokato znajdziesz je z pewnością!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły