Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie trzeba jednak ruszać daleko, aby cieszyć się dobrą aurą. Wystarczy, że w swoim ogrodzie stworzysz przytulną i wygodną przestrzeń, a każdego dnia zechcesz spędzać w nim jak najwięcej wolnego czasu! Nie inaczej może być w przypadku balkonu lub tarasu. Potrzebne są Ci jednak… meble ogrodowe, dzięki którym przesiadywanie na zewnątrz stanie się wygodne i odprężające! Jakie zalety ma posiadanie mebli ogrodowych lub tarasowych? Na co zwrócić uwagę wybierając meble do ogrodu? I jaki zestaw mebli postawić na balkonie lub tarasie? Oto najważniejsze kwestie związane z doborem mebli ogrodowych!

Dlaczego warto postawić na meble ogrodowe?

Nawet najpiękniejszy ogród wymaga odpowiednio zaaranżowanego miejsca, aby móc spędzać w nim wolny czas. Nie zawsze wygodnie jest odpoczywać bezpośrednio na kocu. Trudno też zaprosić gości do wspólnego biesiadowania, jeśli nie posiadasz krzesła do ogrodu czy stolika ogrodowego. Meble ogrodowe pozwalają stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń, którą wykorzystać można w naprawdę dowolny sposób. Jeśli wybierzesz meble najbardziej dopasowane do swoich potrzeb, każda chwila spędzona w ogrodzie przyniesie Ci prawdziwy odpoczynek.

Posiadając funkcjonalne meble ogrodowe łatwiej też wykorzystać przestrzeń do organizacji spotkań z przyjaciółmi i rodziną, a nawet imprez okolicznościowych. Podobne zalety ma posiadanie mebli na balkon lub taras. Szkoda nie wykorzystać dodatkowej przestrzeni, która pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu. Meble na balkonie lub tarasie to doskonały sposób, aby nawet w zgiełku miasta i chaosie blokowiska, poczuć się jak na wakacjach.

Meble do ogrodu – jakie wybrać?

Jeśli już wiesz jakie zalety mają meble ogrodowe i tarasowe, czas zdecydować się na konkretne modele. Nie jest to jednak takie proste – przy wyborze mebli ogrodowych trzeba kierować się innymi aspektami niż ma to miejsce w przypadku zakupu wyposażenia do domu. Wszelkie przedmioty i akcesoria, które na co dzień stoją w ogrodzie, narażone są na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Deszcz, promieniowanie słoneczne, grad, a nawet mróz czy śnieg (jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio mebli na zimę) – to wszystko może sprawić, że nawet najbardziej designerskie meble ogrodowe posłużą zaledwie jeden sezon. A więc to, co jest najważniejsze w meblach ogrodowych to ich trwałość. Postaw na modele, które stworzone są z odpornych lub odpowiednio zaimpregnowanych materiałów. Tylko wówczas masz gwarancję, że wybrane meble będą nienagannie wyglądać przez wiele lat.

Zestawy ogrodowe muszą również wpasować się w estetykę ogródka. Wtedy spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale też zdobi i cieszy oko za każdym razem, gdy znajdziesz się w ogrodzie. Wybór stylu to dosyć indywidualna kwestia, jednak najlepiej sprawdzają się nawiązania do natury, które doskonale komponują się z roślinnością. Jedną z takich propozycji są oczywiście drewniane meble ogrodowe. Dużą popularnością cieszą się obecnie również meble rattanowe, a także te tworzone ze specjalnego tworzywa, imitującego prawdziwy rattan. Co w ten sposób można zyskać? Przede wszystkim wyjątkowo naturalny wygląd mebli, doskonale komponujący się z otoczeniem. Jednak największą zaletą mebli z imitacji rattanu jest oczywiście ich wyjątkowa odporność na deszcz, zmianę temperatur czy promieniowanie UV.

Meble na balkon i taras – na co zwrócić uwagę?

O ile meble do ogrodu kupowane są zwykle w całych zestawach, tak na tarasie lub balkonie, wolnego miejsca jest zdecydowanie mniej. Szukając więc mebli na balkon i taras, koniecznie weź pod uwagę bardziej kompaktowe modele. Doskonale sprawdzą się też meble z możliwością ich składania. Dzięki temu zawsze będziesz mieć szansę miło spędzić czas – także zapraszając do siebie gości, a jednocześnie w kilka sekund złożysz krzesła i stół, aby odzyskać przestrzeń.