Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Aranżacja salonu z kominkiem. Poznaj nasze pomysły!
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku. Wystarczy dobrać dobry kominek i odpowiednio dopracować wystrój wnętrza. Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasze inspiracje, które znajdziesz w artykule!
Mały salon z kominkiem – aranżacje, które ocieplą każde wnętrze
Kominek z żywym ogniem od razu przywodzi na myśl górskie chaty, w których zmarznięci wędrowcy szukali schronienia i ciepła. A może przywołują w Tobie ciepłe wspomnienia rodzinnego domu na wsi? Niezależnie od tego, czy masz duży czy mały salon z kominkiem - ten element znakomicie ociepli pomieszczenie. Wnętrza domów z kominkiem najlepiej tworzą rodzinną i przytulną atmosferę.
Dziś kominek w domach i mieszkaniach spełnia nieco inne funkcje. Może być on dodatkowym elementem systemu grzewczego, ale głównie odgrywa rolę centralnej dekoracji w salonie. I nic dziwnego, w końcu ciepło bijące od ognia od razu wprawia w leniwy i romantyczny nastrój. Nie dziwi również, że to właśnie w salonie – miejscu najbardziej reprezentatywnym – umieszczamy kominek. Dzięki niemu atmosfera wieczornego spotkania z rodziną i przyjaciółmi nabiera całkiem innego wyrazu.
Decyzja o ustawieniu kominka w salonie wiele zmieni w aranżacji Twojego mieszkania. Dlatego dobrze przygotuj się do realizacji tego planu, zwłaszcza jeśli wnętrze jest niedużych rozmiarów.
Jeżeli posiadasz niewielki pokój dzienny, w którym zamierzasz ustawić kominek, weź pod uwagę, że niewielkie gabaryty pomieszczenia nie mogą być przytłoczone przez rozmiary dużego kominka. Dlatego pamiętaj o kilku rzeczach:
- ważne, by kominek był niedużych rozmiarów i nie utrudniał poruszania się po pomieszczeniu;
- podłączenie kominka do systemu kominowego nie zawsze jest łatwe, dlatego zainwestuj w taki, który stosunkowo łatwo przyłączyć, np. kozę;
- obudowa kominka powinna być pozbawiona zdobień - stawiaj na prostą, geometryczną formę;
- materiał użyty do obudowy kominka powinien być w jasnym kolorze - najlepiej, by kolor kominka współgrał z kolorem ścian;
- w niedużym wnętrzu dobrze będzie wyglądać kominek wyposażony w duże przeszklenia, które nadadzą pomieszczeniu lekkość;
- przemyśl instalację kominka elektrycznego bądź na biopaliwo;
- otwarte palenisko lepiej się sprawdzi w przypadku dużych pomieszczeń niż małych.
Obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów kominków, które z powodzeniem można zainstalować nawet w niewielkich salonach. Wcale nie musisz mieszkać w górskiej chacie ani willi, aby poczuć magię. Znajdziesz modele odpowiednie do tradycyjnych mieszkań docieplanych kominkiem, a także te, które świetnie odnajdą się w niedużym pokoju dziennym. Jak jednak zaaranżować salon, aby kominek do niego pasował i był odpowiednio wyeksponowany? Mamy dla Ciebie garść wskazówek i inspiracji. Po zastosowaniu się do nich będziesz cieszyć się wnętrzem ogrzewanym ciepłem bijącym od kominka.
Przeczytaj także: Salon z aneksem kuchennym − pomysły na aranżację
Czy salon z kominkiem to dobry pomysł?
Jeśli zastanawiasz się, czy warto umieścić kominek w salonie, aranżacje z jego udziałem z pewnością Cię do tego przekonają. Nawet do zimnego i minimalistycznego pomieszczenia kominek wprowadzi ciepłą atmosferę. Nie musisz grać kolorami, aby ocieplić taki salon − wystarczy, że rozpalisz w kominku. Pewnie się zastanawiasz: czy to bezpieczne? Przyjrzyjmy się więc modelom kominków, spośród których możesz wybierać.
Rodzaje nowoczesnych kominków
Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to kominek z otwartym paleniskiem, który najczęściej możemy zobaczyć w górskich chatach. Ten model rzeczywiście wnosi najwięcej magicznego klimatu do wnętrza, ale w domach mieszkalnych nie zawsze jest dobrym pomysłem. Związane jest to z ogromną ilością popiołu i ryzykiem zaprószenia ognia. Aranżacja kominka w salonie jest wówczas mocno ograniczona, a jego usytuowanie jest ściśle wyznaczone przez komin. Na ten typ kominka również nie każdy może sobie pozwolić − nie rozpalisz go np. w mieszkaniu.
Drugim typem jest kominek z wkładem wyposażony w przeźroczystą szybkę. Ten typ ma już o wiele szersze możliwości aranżacyjne. Jego zamknięte palenisko powoduje, że może stać się dodatkowym źródłem ciepła w domu. Wymaga jednak dobrze poprowadzonej wentylacji, dlatego jego planowanie warto rozpocząć już na etapie budowy budynku. Taki kominek jednak doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.
Kolejnym modelem są tzw. kozy. Żeliwne lub metalowe kominki wolnostojące idealnie pasują do aranżacji w stylu loft. Stanowią nietuzinkową dekorację salonu i również jak poprzedni model mogą wspomóc główny system ogrzewania. Ich plusem również jest to, że nie wymagają mocnej przebudowy systemu kominowego. Dzięki nim sprawnie urządzisz salon z kominkiem w rogu.
Pozostają także kominki, które świetnie sprawdzą się w blokach, na tzw. paliwa alternatywne. Możesz wybrać kominki elektryczne, które jedynie imitują światłem żywy ogień, lub biokominki zasilane biopaliwem. Biokominki nie wymagają podpięcia do systemu wentylacji. Podczas spalania paliwa wydzielana jest jedynie para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla. Stanowią zatem idealną propozycję dla spragnionych ciepłego kominka mieszkańców bloków.
Kominek w salonie - gdzie go ustawić?
Istnieje wiele lokalizacji, w których możesz ustawić kominek. Wpływ na to będą miały takie czynniki, jak wielkość Twojego salonu oraz gatunek paliwa spalanego w kominku, a nawet rodzaj obudowy kominkowej.
- kominek na środku ściany - najczęściej spotykane rozwiązanie, w symetrycznej obudowie z kamienia, znane z dużych i przestronnych wnętrz o charakterze tradycyjnym. Z reguły jest to też tradycyjny kominek, który wymaga gruntownej obsługi w zakresie uzupełniania opału, a także czyszczenia paleniska i sprzątania wokół niego;
- kominek narożny - z reguły w zabudowie z płyt bądź kafli; umożliwia podziwianie płomieni z dwóch stron. Szczególnie efektownie wygląda w otwartym, wysokim salonie ze schodami;
- kominek wolno stojący - np. typu koza albo taki na paliwa alternatywne. Sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach, do których ogrzania nie potrzeba dużej mocy.
Aranżacja salonu z kominkiem pozwoli Ci nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ogień w kominku zasili główny system ogrzewania i podniesie temperaturę nie tylko w salonie. Odpowiednio poprowadzony system wentylacji rozprowadzi ciepło po całym budynku. W ten sposób nieco uniezależnisz się od głównego dostawcy ciepła. W tej roli najlepiej sprawdzą się kominki żeliwne i z zamkniętym wkładem.
Zabezpiecz przestrzeń wokół kominka
Podczas aranżowania kominka w salonie niezwykle ważnym etapem jest odpowiednie wykończenie przestrzeni wokół paleniska. Niezależnie od modelu, jaki wybierzesz, koniecznie wyłóż podłogę materiałami niepalnymi. Najlepiej postawić na płytki ceramiczne, które również łatwo utrzymasz w czystości. Bez problemu zmyjesz z nich popiół czy pył z drewna.
Aranżacja ściany z kominkiem
Pamiętaj, że kominek w salonie będzie stanowił najważniejszą dekorację wnętrza. Z tego powodu zwróć szczególną uwagę na wykończenie ściany z kominkiem. To, jaki charakter ona przybierze, wpłynie znacząco na styl całej aranżacji. Jeśli zabudujesz kominek ścianą z rudej lub białej cegły, Twoja aranżacja nawiąże do tradycyjnych pomieszczeń lub w stylu loft. Jeśli jednak pozostawisz ją białą i gładką, wpisze się ona doskonale w nowoczesne aranżacje salonu.
Aranżacja ściany z kominkiem może zakładać wykorzystanie specjalnych portali, które tworzą półkę nad kominkiem. Wówczas na maskownicy możesz poukładać sentymentalne pamiątki. Bogato zdobione modele doskonale będą prezentowały się w salonach glamour.
Obudowa kominka - z czego powinna być zrobiona?
Możliwości obudowy kominka jest wiele. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, pamiętaj, że zastosowany przez Ciebie materiał musi spełniać podstawowe wymagania. Przede wszystkim powinien być bezpieczny, czyli niepalny. Druga ważna cecha, jaką powinien się charakteryzować, jest możliwość oddawania ciepła do wnętrza. Warto także, aby wygląd obudowy współgrał z estetyką pomieszczenia.
Czas zatem na przegląd najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się obudowy kominków. Należą do nich:
- kamień - do wyboru masz granit, marmur czy trawertyn;
- cegły - pamiętaj, że aby nie chłonęły brudu, warto je na początku zaimpregnować - możesz także użyć klinkieru, który jest gładki;
- beton komórkowy - bloczki z niego wykonane są proste w obróbce i pozwalają na nadanie obudowie nawet najbardziej niestandardowego kształtu;
- kafle - wprowadzają klimat retro, bardzo dobrze akumulują ciepło, są łatwe w czyszczeniu;
- płyty gipsowo-kartonowe - za ich pomocą zbudujesz konstrukcję nad wkładem kominkowym; cechuje ją duża odporność na ogień.
A co z meblami? Czyli kilka słów o sofie i stoliku kawowym
W salonie z kominkiem przyda Ci się także wygodna sofa i stolik kawowy. W dzisiejszym pokoju dziennym koniecznością jest także telewizor. Jak je zaaranżować, gdy jedna ze ścian płonie żywym ogniem?
Kominek jest źródłem ciepła i światła, dlatego pamiętaj, aby ściana, na której jest telewizor, była prostopadła do ściany z kominkiem. Wówczas nie będzie on przeszkadzał podczas wieczornych seansów. Osoby siedzące na sofie będą miały kominek z boku, dzięki czemu będą mogły cieszyć się ciepłem i atmosferą, którą roztacza w pokoju.
Przeczytaj również: Jak ocieplić wnętrze? Poznaj sprawdzone rozwiązania!
Nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem czy klimat górskiej chaty? Poznaj nasze pomysły!
W jakim stylu powinien być salon z kominkiem? Pomysłów jest wiele i wszystkie doskonale wykorzystują potencjał dekoracyjny tego sposobu ogrzewania. Nie wiesz, jak urządzić wnętrze? Poniżej opisujemy przykładowe aranżacje kominka w salonie, które możesz wykorzystać.
Salon z telewizorem i kominkiem - jak rozmieścić te sprzęty?
Aby zaaranżować nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem, na początku dokładnie to sobie zaplanuj. Zastanów się, na której ze ścian zamontujesz kominek, a na której umieścisz telewizor. W zależności bowiem od tego, na jakie ustawienie się zdecydujesz, uzyskasz inny efekt. Czy każdy przypadnie Ci do gustu? Sprawdź, zanim przystąpisz do działania!
- telewizor i kominek na tej samej ścianie - rozwiązanie przez niektórych niezalecane z powodu rozpraszającego działania. Jeżeli jednak, oglądając telewizję, masz ochotę raz na jakiś czas przenieść wzrok w kierunku uspokajających płomieni, ta opcja jest dla Ciebie;
- kominek i telewizor naprzeciwko siebie - ten sposób aranżacji cenią sobie osoby, które korzystają z oddzielnych stref w pomieszczeniu. Skorzystaj z niej, jeżeli zamierzasz używać telewizora sporadycznie, w charakterze rozrywki, a z kominka - przy wszystkich innych czynnościach;
- telewizor i kominek ustawione wobec siebie prostopadle - urządź tak salon, jeśli nie chcesz, by płomienie odbijały się w telewizorze, ale zależy Ci na tym, by móc obserwować jedno i drugie jednocześnie.
Salon z kominkiem – aranżacje w stylu loft
Wnętrza w stylu industrialnym nie kojarzą się od razu z kominkiem. Jednak loftowe elementy wystroju i kominek to idealne połączenie. Do takiego pokoju dziennego najlepiej wstawić niewielki model tzw. kozy. Wybierz kominek wykończony na czarny kolor i wykonany z żeliwa. Ścianę, na której będzie się znajdował, możesz pozostawić białą lub wykończyć białą cegłą.
Telewizor wraz z zieloną rośliną ustaw na ścianie prostopadłej do kominka. Naprzeciwko telewizora doskonale będzie prezentował się niewielki stolik kawowy, a nieco dalej wygodna sofa. W salonie loftowym znajdzie się także miejsce na stół z krzesłami, przy którym zjesz ciepły posiłek. Najlepiej ustaw go na ścianie z kominkiem lub na przeciwnej, np. pod oknem. Wykorzystaj stół Winton, którego ciemne nogi będą świetnie pasowały do kominka i do innych metalowych dodatków we wnętrzu.
Kominek jako źródło ciepła w salonie glamour
Kominek może być także piękną ozdobą salonu glamour. W nim najlepiej sprawdzi się nowoczesny model z zamkniętym wkładem. Umieść kominek w na tej samej ścianie co telewizor. Ścianę nad kominkiem wykończ na gładko, a sam kominek zamknij przezroczystą szybą. Naprzeciwko idealnie będzie pasował narożnik obity welurem, którego oparcie będzie miało wyraźne przeszycia. Obok możesz postawić fotel Rona − pięknie dopełni on komplet wypoczynkowy. Taki nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem w stylu glamour będzie emanował ciepłem, ale nastrój, który będzie budował, nie będzie rustykalny.
Pomiędzy telewizorem a sofą postaw niewielki stolik kawowy ze szklanym blatem i złotymi nogami. Nie zapomnij o lustrach, które najlepiej będą wyglądały na ścianie prostopadłej do telewizora i zamknięte w ozdobną sztukaterię. Jeżeli masz ochotę, możesz ustawić w salonie także krzesła glamour, np. krzesło Maximus w kolorze niebieskim. Płomienie kominka pięknie będą odbijały się w jego złotych nogach.
Styl chalet – z umiłowania do górskich chat
Aranżacje kominka w salonie w stylu chalet charakteryzują się występowaniem otwartego paleniska. Wówczas ze względów bezpieczeństwa najlepiej oddalić kominek od reszty pomieszczenia, mebli i ustawić w kącie pokoju. Możesz jednak zdecydować się również na model z zamkniętym wkładem i ustawić go w centralnym miejscu na kolumnie, o ile system wentylacyjny to umożliwia. Wówczas całą aranżację możesz zbudować wokół kolumny. Rozwiązanie to najlepiej realizować w dużych salonach z otwartą kuchnią.
Zamiast dużej sofy możesz ustawić dwa lub trzy wygodne krzesła, np. jasnoszare Emi 2. Możesz zdecydować się także na leżanki, pomiędzy którymi postawisz mały drewniany stolik. Naprzeciwko niego ustaw telewizor. Nie zapomnij o dodatkach. Puszyste, wełniane dywany i skóry położone na oparciach dodadzą przytulności całej aranżacji. Taki salon z kominkiem w rogu będzie miejscem, w którym chętnie będziesz spędzać leniwe wieczory i wykorzystasz każdą chwilę, by się w nim odprężyć.
Sprawdź również: Kącik do czytania w domu − jak go urządzić? Podpowiadamy!
Aranżacja kominka w salonie nie jest trudna − wystarczy tylko wybrać odpowiedni model i styl aranżacyjny. Jeśli nie masz pomysłu, skorzystaj z naszych inspiracji i koniecznie sprawdź asortyment naszego sklepu! Czeka tam na Ciebie wyposażenie i meble idealnie pasujące do salonu z kominkiem.
Podobne artykuły
-
Zainspiruj się i spędź lato w ogrodzie
-
Podpowiadamy – jak udekorować balkon?
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
-
Funkcjonalne rozwiązanie – zestaw mebli ogrodowych
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
-
Pomysł na pustą ścianę w salonie. Sprawdź, jak ją zaaranżować!
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
-
Jak zaaranżować wejście do domu? Zrób dobre, pierwsze wrażenie
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
-
Jak ożywić beżowy salon? Salon w beżach nie musi być nudny
Beżowe ściany w salonie tworzą przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi.
Skomentuj i oceń artykuł