Z dużych przestrzeni można wydzielić różne strefy lub dwa oddzielne pomieszczenia. Jak to jednak zrobić bez gruntownego remontu? Dziś podpowiadamy, jak podzielić pokój na dwa bez ściany! 

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany i czy warto to robić?

W nowoczesnych aranżacjach mieszkań dąży się do uzyskania otwartych przestrzeni. W nich najlepiej prezentują się minimalistyczne aranżacje. W przestronnych salonach czy sypialniach nadmiar przedmiotów nie rozprasza uwagi, przez co poczujesz się swobodnie i zrelaksujesz. W takich mieszkaniach o wiele łatwiej jest wziąć głęboki oddech. 

Niestety istnieje szereg sytuacji, w których potrzebujesz odrobiny prywatności i spokoju. Poszukujesz wówczas przestrzeni, w której możesz odgrodzić się od codziennego rytmu dnia i innych domowników. W nowoczesnych pokojach – próżno ich jednak szukać. Co wtedy? Jak podzielić pokój na dwa mniejsze?

Oczywiście najskuteczniejszym sposobem jest zbudowanie ścianki działowej. Rozwiązanie to jednak od razu zniweczy wszystkie nowoczesne dążenia aranżacyjne. Ponadto trwale uniemożliwisz swobodne rozchodzenie się światła dziennego. Możesz bowiem w ten sposób wydzielić ciemny pokój bez okna. Ponadto budowa ścianki działowej nawet z płyt gipsowo-kartonowych wiąże się ze sporym remontem. Można go jednak uniknąć. Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Istnieje na to szereg sposobów, a korzyści z takiego rozwiązania również są nieocenione. Do podziału możesz wykorzystać meble np. regały czy szafy. Zyskasz wówczas prywatny kącik, w którym skutecznie odgrodzisz się od pozostałych mieszkańców. 

Mądrze rozplanuj, jak podzielić pokój na dwa pomieszczenia!

Do wyboru masz także nieco lżejsze rozwiązania jak zasłony czy parawany, które oprócz tego, że podzielą pokój na dwa, to jeszcze udekorują pomieszczenie. Za ich pomocą wprowadzisz do swojego wnętrza ciekawe akcenty i podkreślić wybrany styl aranżacyjny. 

Nieco inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku salonu, a inne będą dobrym pomysłem do pokoju dziecięcego. Jak podzielić pokój na sypialnie i salon? A może ciekawi Cię, jak podzielić pokój na dwa dla dzieci? Poniżej znajdziesz szereg wskazówek, które pozwolą Ci bez zbędnego remontu skutecznie podzielić przestrzeń pokoju.

Przeczytaj również: Kuchnia z jadalnią – jak ją urządzić, aby odpowiednio wykorzystać dostępną przestrzeń?

Jak podzielić pokój na dwa mniejsze? Podpowiadamy!

Największym problemem, przed jakim stoją osoby chcące wydzielić z jednej przestrzeni dwie mniejsze, jest dobór odpowiednich środków. Możesz to zrobić na wiele sposobów, ale nie każdy będzie pasował do przeznaczenia danego pokoju. Jak podzielić pokój na dwa, aby aranżacja i styl pomieszczenia na tym nie straciły?

Uniwersalne rozwiązanie – regał 

Zastanawiając się nad tym, jak podzielić pokój meblami, od razu przychodzi na myśl regał. Nic w tym dziwnego. Jest on najczęściej wykorzystywanym meblem do podziału pomieszczenia. Dużą jego zaletę stanowi to, że pasuje on do niemal każdego pokoju. Świetnie sprawdzi się w dużym salonie, w którym chcesz wydzielić sypialnię lub biuro. Jest także dobrym sposobem do podziału pokoju dziecięcego. 

Regał możesz ustawić pionowo lub poziomo, dzięki czemu uzyskasz krótką, wysoką ściankę bądź długą, ale niską. Wszystko zależy od doboru samego regału. W salonie możesz wykorzystać do tego modele ażurowe, które wypełnisz książkami, płytami filmowymi i innymi dekoracjami. Pamiętaj, aby regał pasował swoim designem do aranżacji całego wnętrza. 

Jak podzielić mały pokój na dwa? W niewielkich przestrzeniach koniecznie wybieraj modele regałów lekkie i bez tylnej ścianki. Dzięki temu wizualnie nie zagracisz wnętrza.

Parawan to jedno z rozwiązań na to, jak podzielić pokój na dwa mniejsze.

Rozwiązanie dekoracyjne – parawan

Parawany są często elementami dekoracyjnymi pomieszczeń. Ich niezwykle duży wybór pozwala na dopasowanie modelu parawanu do każdej aranżacji. Do wyboru masz krótkie trzyczęściowe parawany lub długie pięcioczęściowe. Rozwiązanie to jest bardzo dobre zarówno do sypialni, jak i salonu. Na parawanie mogą być nadrukowane krajobrazy naturalne lub miejskie, dzięki czemu będzie pełnił podobną funkcję do fototapety. 

Parawany są niezwykle mobilne. Łatwo je złożyć i schować. Dzięki temu ich przechowywanie nie stanowi problemu. Sprawdzają się zatem szczególnie w pomieszczeniach, w których pojawia się potrzeba okazjonalnego wydzielenia drugiego pokoju. Wystarczy postawić parawan przy biurku, aby odgrodzić się od domowników i w spokoju spełnić swoje obowiązki służbowe. Parawany są również dobrym rozwiązaniem do wydzielenia strefy sypialnianej w większym pomieszczeniu. 

Mobilna przegroda – ścianka działowa na kółkach

Podobną funkcję co parawany, spełniają ścianki na kółkach. Jeśli zastanawiasz się, jak podzielić pokój na dwa z jednym oknem – ścianki mogą przynieść Ci idealne rozwiązanie. Rozejrzyj się za mobilnymi ściankami działowymi, które mają przezroczyste okno. Dzięki temu do drugiego pomieszczenia bardziej oddalonego od okna również dojdzie światło słoneczne. 

Ścianki te idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych. Za ich pomocą możesz wydzielić strefy pracownikom i uprzyjemnić im pracę w mniejszych boksach. Są dobrym rozwiązaniem także do domowych gabinetów, w których chcesz oddzielić przestrzeń biurową od wypoczynkowej. 

Innym rozwiązaniem na to, jak podzielić pokój na dwa z jednym oknem mogą być specjalnie przygotowane drzwi przesuwne z dużym przeszkleniem. 

Zobacz także: Wygodny fotel do biurka – 5 modeli, które sprawdzą się w domowym gabinecie

Nie musisz już zastanawiać się, jak podzielić pokój na sypialnię i salon.

Idealne rozwiązanie do sypialni – szafa 

Jeśli pracujesz zdalnie, musisz znaleźć miejsce na swoje biurko w mieszkaniu. Nie wszyscy mają możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia. Na domowe biuro świetnie sprawdza się sypialnia, do której w ciągu dnia inni domownicy raczej nie zaglądają. Dzięki temu zyskasz możliwość pracy w spokoju. 

Warto jednak odgrodzić swoje biurko od strefy sypialnianej, by zwiększyć możliwość skupienia uwagi na pracy. Pozwoli Ci to także pracować nawet do późnych godzin nocnych. A więc jak podzielić pokój na dwa mniejsze w przypadku sypialni?

W tym pomieszczeniu możesz wykorzystać do podziału szafę. Za jej pomocą trwale wydzielisz swoją strefę biurową i zyskasz przestrzeń, w której spokojnie będziesz mógł pracować. Rozwiązanie to czasami wymaga jedynie niewielkiego przemeblowania już istniejącego wyposażenia pokoju.  

Garść aranżacyjnych tricków, czyli jak podzielić pokój na dwa meblami!

Jak podzielić pokój na dwa i zachować ciekawą aranżację wnętrza? Poniżej znajdziesz kilka przykładowych aranżacji, które pozwolą Ci odnaleźć idealne rozwiązanie do swojego mieszkania. Przekonajmy się, jak podzielić pokój na dwa mniejsze! 

Jak podzielić pokój na dwa dla dzieci?

Jak podzielić pokój meblami, aby w jednym pokoju dwoje dzieci znalazło dla siebie intymną przestrzeń? Do podziału wykorzystaj nowoczesny regał Seaford. Postawiony na środku pokoju nie zajmie dużo miejsca. Przez jego ażurową konstrukcję będzie swobodnie przechodzić światło słoneczne. Z obu stron dzieci będą mogły natomiast układać swoje zabawki i książeczki. Resztę pokoju koniecznie zaaranżuj tak, aby całość tworzyła spójny i przyjazny dzieciom wystrój. Nie zapomnij o miękkiej wykładzinie i dekoracjach naściennych

Jak podzielić pokój meblami, by zachować estetykę aranżącji?

Jak podzielić pokój na sypialnię i salon?

W dużym salonie nierzadko trzeba wygospodarować również miejsce do spania. Mała sypialnia wydzielona w salonie może mieć swój niepowtarzalny klimat. Jak jednak zachować w niej intymność? Jak podzielić mały pokój na dwa, aby aranżacja salonu na tym nie straciła? Do tego koniecznie wykorzystaj parawany o wzorach dopasowanych do stylu pomieszczenia. 

W industrialnych salonach świetnie będzie pasował parawan 5-częściowy ceglana opowieść. Z kolei w modnym salonie w stylu urban jungle, doskonale swoją funkcję praktyczną i dekoracyjną spełni parawan 5-częściowy liście dżungli. Sam parawan nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu pasuje nawet do niewielkich salonów.  

Zainspiruj się: Urban jungle – jak zaaranżowac miejską dżunglę w mieszkaniu?

2w1 – czyli dwa pokoje zamiast jednego!

Podział pokoju na dwa funkcjonalne pomieszczenia nie musi się wiązać z gruntownym remontem. Wystarczy, że wykorzystasz w tym celu regały, parawany czy ścianki działowe na kółkach. Możesz w ten sposób podzielić salon, sypialnię czy pokój dziecięcy. Pamiętaj jednak, aby tego typu elementy wyposażenia pasowały do wystroju całego wnętrza. W poszukiwaniu inspiracji koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie czeka na Ciebie wiele praktycznych i designerskich rozwiązań do domu czy biura.