Co kupić do nowego mieszkania? Niezbędne wyposażenie mieszkania w meble

Urządzanie nowego mieszkania może być bardzo pracochłonne, dlatego warto zawczasu zaplanować sobie ten proces. Co jest niezbędne od samego początku, a bez czego w pierwszych tygodniach można się obejść? Zrobić jedne duże zakupy czy parę mniejszych? Co zrobić, żeby nie zwariować? Podpowiadamy!

Co kupić do nowego mieszkania?

Już w trakcie przeprowadzki każdy z nas zadaje sobie pytanie, co kupić do nowego mieszkania. Choć wszyscy jesteśmy różni, to jednak na podstawowym poziomie mamy te same potrzeby: wszyscy potrzebujemy miejsca, w którym wypoczniemy po ciężkim dniu, miejsca, w którym przygotujemy i zjemy posiłki, miejsca, w którym możemy się odświeżyć i odprężyć.

Zainspiruj się: Co kupić do nowego mieszkania? Niezbędnik Vokato

Dlatego wyposażenie mieszkania w sprzęty pozwalające na zaspokojenie tych potrzeb jest tak istotne. Bez działającej na podstawowym poziomie łazienki, kuchni czy sypialni mieszkanie nie jest jeszcze mieszkaniem.

Do tego, by poszczególne wnętrza mogły prawidłowo pełnić swoją funkcję, są - oprócz instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych - przede wszystkim meble.

Własne M kupione na rynku pierwotnym wymaga sporych nakładów pracy.

Wyposażenie pierwszego mieszkania - o czym trzeba pamiętać?

Wyposażenie mieszkania, którego potrzebujesz w przypadku, gdy po raz pierwszy samodzielnie organizujesz gospodarstwo domowe, będzie różniło się od tego, w które zaopatrują się osoby przeprowadzające się po raz kolejny.

Oczywiście duże znaczenie ma tu fakt, czy mieszkanie jest już umeblowane przez właściciela czy nie, ale zakładamy, że skoro czytasz ten tekst, masz na oku lokum, w którym nie ma nic oprócz podłóg, ścian i sufitów.

Zainspiruj się: Metamorfoza mieszkania - jak ją przeprowadzić? Pomysły i inspiracje

Jak powinno zatem wyglądać w takiej sytuacji wyposażenie mieszkania? Lista niezbędnych sprzętów znajduje się poniżej i zarówno w przypadku mieszkania powstałego od zera, jak i tego kupionego na rynku wtórnym wyglądać będzie podobnie. Różnica leżeć będzie w tym, że lokum z rynku wtórnego może posiadać już pewne elementy aranżacji i od jego nowego właściciela zależeć będzie, czy zachować je czy zmienić.

Mieszkania z rynku wtórnego czasami wystarczy lekko odświeżyć.

Niezbędne wyposażenie mieszkania, czyli czego nie trzeba kupować od razu

Niezbędne wyposażenie mieszkania to kwestia, która tylko z pozoru może być rozumiana identycznie przez wszystkich. Tak samo zagadnienie rzeczy niekoniecznie potrzebnych na samym początku będzie ujmowane inaczej przez różne osoby. Niemniej postaramy się wymienić kilka rzeczy, których na samym początku nie musisz kupować. Należą do nich między innymi:

  • ozdoby (chyba że już jakieś posiadasz i od razu możesz zaplanować dla nich miejsce);
  • dywaniki - poradzisz sobie bez nich nie tylko na samym początku, a także później;
  • więcej niż 2 komplety pościeli i ręczników na zmianę (na osobę) - nawet nie zauważysz, że nie potrzebujesz ich więcej!
  • gadżety kuchenne - grunt, żeby w pierwszych tygodniach było jak zaparzyć kawę i usmażyć jajecznicę, a na przyrządzanie bardziej wymyślnych potraw jeszcze przyjdzie pora.

Lista rzeczy do nowego mieszkania

Wydaje się, że lista zakupów do nowego mieszkania u każdego wyglądać będzie podobnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uporządkować sobie myśli i wypisać w punktach, czego właściwie potrzebujemy. Zapewne będą to:

  1. Stół i krzesła do jadalni oraz kuchni - liczba krzeseł powinna odpowiadać liczbie osób, które z reguły będą z niego korzystać, a rozmiar stołu otoczonego krzesłami powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia;
  2. Fotele do i stolik do salonu - jeśli masz już kanapę, dopasuj do niej kolor ich tapicerki;
  3. Stół/biurko i krzesło do pracy - dobierz je tak, by były ergonomiczne;
  4. Regały, półki - jeżeli to Twoje pierwsze samodzielne mieszkanie, na początku może będziesz potrzebować ich niewiele; jeśli się przeprowadzasz ze swoimi rzeczami, wiesz mniej więcej, ile ich masz.

Niezbędnik do kuchni - co powinno się w nim znaleźć?

Wyposażenie mieszkania nie może obejść się bez podstawowych mebli do kuchni czy jadalni. Dlatego już na samym początku zaopatrz się w odpowiednie meble.

Krzesła kuchenne

Najważniejszym z nich będzie stół, ale nie mniej istotne będą krzesła do kuchni, które wokół niego ustawisz.

Jeśli zastanawiasz się jeszcze nad wiodącym stylem Twojej kuchni, wybierz klasyczne krzesła, których ponadczasowy design dopasujesz do wielu koncepcji. Wśród nich znajdziesz np. krzesło Olaf w jasnoszarej tapicerce. Jego kubełkowe siedzisko i stonowana barwa sprawiają, że mebel ma uniwersalne zastosowanie. W każdej chwili możesz przenieść go np. do sypialni, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Nic tak nie cieszy, jak świeżo wyremontowana kuchnia.

Najważniejsze rzeczy do łazienki

Lista rzeczy do nowego mieszkania zawiera także mnóstwo potrzebnych rzeczy do łazienki. Zakładamy, że rzeczy tak podstawowe, jak instalacje, podłączenia, umywalki, kafelki itp. są już w wyposażeniu tego pomieszczenia, dlatego dziś skupimy się tylko na kwestiach typowo aranżacyjnych.

Zainspiruj się: Jak urządzić przytulne mieszkanie? Poznaj 5 sposobów!

Czego Ci potrzeba, by w pełni docenić funkcjonalność swojej łazienki? Czy będzie to nowoczesny regał Walmo w formie białej drabinki? Jeśli masz minimalistyczne podejście do życia, taki mebel długo może pełnić funkcję jedynego w Twojej łazience, zwłaszcza jeśli jest nieduża.

Zainspiruj się: Jakie krzesło wybrać do toaletki w sypialni czy łazience?

Pokój do kąpieli potrzebuje także oświetlenia, dlatego spójrz na biały plafon Feniks 2. Prawda, że wygląda bardzo nowocześnie?

Wyposażenie sypialni i salonu

Niezbędne wyposażenie mieszkania nie może się obejść bez sprzętów potrzebnych w sypialni i salonie. Dlatego też ważne, byś na samym początku zdecydował/a, co jeszcze oprócz łóżka powinno się znaleźć w Twoim pokoju sypialnym.

Czy będzie to krzesło? Jeśli tak, to czy będzie ono w przyszłości stało przed toaletką? W jakim stylu będzie urządzone wnętrze? Wszystko to lepiej wiedzieć, jeszcze zanim zaczniesz aranżację.

Zainspiruj się: Pomysł na ciemny salon - jak go umeblować, żeby nie przytłaczał?

Przemyśl także, jaki stolik nocny chcesz ustawić przy łóżku: czy chcesz, aby miał tradycyjną formę, z drzwiczkami i szufladką, czy może nowoczesną i minimalistyczną jak stolik kawowy Grenada, który równie dobrze sprawdzi się w salonie, co w sypialni?

Na stoliku nocnym warto postawić lampkę. Może będzie to lampka biurkowa Salgado na podstawie z naturalnego drewna. Jej prosta forma powoduje, że świetnie wygląda zarówno we wnętrzu zaaranżowanym w stylu skandynawskim, co loftowym.

Bez stolika i lampki z pewnością trudno będzie Ci położyć w pobliżu łóżka telefon (lub budzik), a także swobodnie wstać w nocy.

Kupować od razu czy stopniowo?

Niewiele rzeczy tak stresuje, jak pierwsze mieszkanie. Lista zakupów, które trzeba do niego zrobić, może czasami przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto rozważyć, czy warto kupować wszystko na raz czy może podzielić ten proces na etapy. Oczywiście bardzo duże znaczenie mają w tym wypadku finanse, którymi dysponujesz. Istotne jest także Twoje indywidualne podejście. Czy należysz do ludzi uważających, że nie od razu Kraków zbudowano? A może jesteś zdania, że lepiej raz, a dobrze? Te czynniki znacznie wpływają na przebieg procesu zakupowego, jednak my postaramy się wskazać zalety i jednej, i drugiej opcji.

Gdy wszystko jest już gotowe, wystarczy tylko przewieźć rzeczy.

Zainspiruj się: Jak urządzić wąski pokój, aby maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię?

KUPOWANIE OD RAZU KUPOWANIE STOPNIOWO
zaopatrujesz się w cały komplet mebli i nie martwisz się, że czegoś z danej linii może zabraknąć pozwalasz sobie na swobodę w doborze elementów aranżacji
wkładasz nieco zaangażowania w jeden proces, którego efektami cieszysz się przez następne lata nie spieszysz się, na spokojnie dobierasz to, co będzie dla Ciebie najlepsze
odkładasz pewną sumę pieniędzy, którą przeznaczasz na zakup potrzebnych sprzętów - i masz z głowy! masz luz, żadnych dużych wydatków, planujesz zakupy etapami, by nie nadwyrężyć budżetu
Twoje mieszkanie jest wykończone za jednym zamachem w każdej chwili może Ci przyjść do głowy jakiś pomysł, dlatego zawsze jesteś otwarta/y na zmiany

Wiesz teraz, co do nowego mieszkania kupić, by pierwsze tygodnie upłynęły harmonijnie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom stworzysz sobie listę rzeczy, które okażą się niezbędne w Twoim lokum. Pamiętaj, że znaczną większość potrzebnych Ci mebli znajdziesz w Vokato. Niech Ci się dobrze mieszka!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły