Czym charakteryzuje się ogród rustykalny?

Ogrody w estetyce rustykalnej mają pewne stałe cechy, dzięki którym wciąż zyskują rzesze zwolenników. Jeżeli i Ty do nich należysz, prawdopodobnie Twój ogród charakteryzuje się cechami właściwymi dla tego stylu. Co, jeśli dopiero planujesz urządzenie rustykalnego ogrodu? Nie ma sprawy, przekażemy Ci najważniejsze informacje w pigułce!

Kiedy warto zdecydować się na ogród w stylu rustykalnym?

Ogrody rustykalne cechują się niepowtarzalnym urokiem, który jest atrakcyjny dla szerokiego grona osób. Jednak ogródek o takim charakterze warto założyć, kierując się nie tylko osobistymi upodobaniami, lecz również wiedzą - ona pomoże Ci określić, czy warunki panujące w Twoim ogródku pozwalają na wprowadzenie do niego stylistyki rustykalnej.

Ogród w stylu rustykalnym to znakomite rozwiązanie, gdy mieszkasz w tradycyjnym domu na wsi - to raczej oczywiste skojarzenie, nieprawdaż? Nie jest to rzecz jasna jedyna sytuacja, w której możesz pozwolić sobie na ogród rustykalny, jednak przyznaj, że gdy Twój dom stanowi przykład tradycyjnego budownictwa, grzech byłoby nie skorzystać i nie zamienić przestrzeni wokół niego w taki sposób, aby ściśle z nim harmonizowała.

Dlaczego wydaje się to takie naturalne właśnie w kontekście budownictwa o wiejskim, tradycyjnym charakterze? Ogród rustykalny dawniej i dziś to bowiem nieco odmienny koncept - niegdyś ogrody wiejskie miały wymiar ściśle praktyczny: przychodziło się do nich po jedzenie bądź inne przydatne rośliny, a ogród był integralną częścią gospodarstwa domowego. Dziś rustykalny ogród ma walory przede wszystkim ozdobne i wybierany jest przez osoby, które:

  • mają zamiłowanie do tradycji - jeżeli mieszkasz w domku jakby żywcem przeniesionym z ubiegłego stulecia, choćbyś nie wiem jak się starał/a przekonać innych, że kochasz styl nowoczesny w jego czystej postaci, nie uda Ci się. Rustykalne wnętrza często cechuje mariaż wiejskiej prostoty i nowoczesnych akcentów - nie da się w stu procentach skopiować rozwiązań z wiejskiego siedliska sprzed lat, bo nikt nie chce mieszkać w skansenie;
  • cenią naturalne materiały - drewno, kamień, metal, sznury i liny konopne jutowe, wiklina i tym podobne surowce to elementy tego magicznego miejsca, jakim jest ogród w stylu rustykalnym. Jeśli masz słabość do praktycznych w użytkowaniu, zachwycających wymyślnymi kształtami oraz barwami tworzyw sztucznych, styl rustykalny raczej nie będzie dla Ciebie;
  • preferują zrównoważone podejście - ogród rustykalny to przestrzeń, w której królować będą przedmioty dotknięte zębem czasu, a dzięki temu unikatowe. Drewniana ława z wiekowej deski jest nie tylko wyjątkowa, ale także wspaniale wpisuje się w trend wykorzystywania tego, co już mamy. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, by odpowiedzialnie zużywać dostępne nam zasoby, estetyka rustykalna z pewnością przypadnie Ci do gustu;
  • kochają prostotę - rustykalny ogród jest miejscem, w którym wszystko jest funkcjonalne, skonstruowane z głową, łatwe w obsłudze i konserwacji - dokładnie tak samo, jak niegdyś sprzęty w gospodarstwach. Solidny, drewniany stół stojący w ogrodzie wystarczy regularnie olejować, by wciąż zachwycał świetną kondycją.

Ogród w stylu rustykalnym to rozwiązanie, które ma wielu zwolenników. Jeśli i Ty odnajdujesz się w podanej wyżej charakterystyce, być może pora na wprowadzenie rustykalnej estetyki do Twojej plenerowej strefy relaksu?

Jak zaplanować rustykalny ogród? Wyposażenie, które warto wziąć pod uwagę

Rustykalne ogrody cechują się prostotą, która widoczna jest zarówno w konstrukcji poszczególnych sprzętów, jak i ich liczbie. Dlatego projektując ogród rustykalny, pamiętaj o tym, że najlepiej, gdy znajdują się w nim niezbędne rzeczy. pamiętaj zatem o takich elementach:

  • meble - niezbędne w strefie wypoczynkowej, wykonane z drewna, wikliny lub rattanu, częstokroć z metalowymi elementami. Mają wyglądać na takie, które służyły już niejednemu pokoleniu, które są wysłużone, lecz nie zniszczone. Meble rustykalne, obojętnie czy wewnętrzne, czy zewnętrzne, będą maksymalnie funkcjonalne, pozbawione wyrazistych ozdób;
  • dodatki - nieliczne, zawsze mające konkretną funkcję: metalowe latarnie, ciepłe wełniane pledy o niewymyślnym splocie, grzejące w stopy grube dywany. Taras w takim ogrodzie będzie urządzony surowo, lecz przytulnie - będzie miejscem, w którym wszystko działa, jak należy;
  • infrastruktura ogrodowa - tym określeniem nazwiemy elementy zbudowane z drewna, cegły i kamienia, które znajdą się w ogrodzie rustykalnym - drewniane płoty, kamienne murki, porządny murowany grill i tym podobne. Wszystkie części składające się na ogród w stylu rustykalnym mają być solidne i harmonijnie łączyć się z otaczającą przyrodą.

Czy podoba Ci się taki sposób na to, by wprowadzić styl rustykalny? Ogród w tej estetyce będzie przykuwał uwagę prostotą oraz zachwycał funkcjonalnością. W klarownie urządzonej przestrzeni wszystko ma swoje miejsce, a zmysły nie są przytłoczone nadmiarem barw oraz zapachów.

Drewniane, solidne meble to podstawa w rustykalnym ogrodzie.

Co posadzić w rustykalnym ogrodzie?

Ogrody rustykalne wyróżnia szczególny rodzaj roślinności, który buduje wyjątkową atmosferę. Najlepiej, gdy podobnie jak sprzęty, też są funkcjonalne - to znaczy nadają się do jedzenia (warzywa i owoce), przyprawiania i sporządzania naparów (zioła).

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by Twój rustykalny ogród był nie tylko praktyczny, ale również piękny. Z tego względu dobrze jest posadzić w nim następujące rośliny, które z pewnością dodadzą mu uroku:

  • kwiaty - tradycyjne znane z wiejskich ogrodów, odgrywające kluczową rolę ze względu na swoją bujność i naturalny wygląd, takie jak malwy, nagietki, piwonie, aksamitki, goździki czy lawenda;
  • byliny i trawy ozdobne - rustykalne ogrody nabierają dzięki nim swoistej dzikości. Posadź w nich jeżówki, rozchodniki, miskanty, kostrzewy czy rudbekie;
  • rośliny pnące - ogrody rustykalne nabierają dzięki nim subtelnego wyrazu. Rośliny takie jak bluszcze, winobluszcze czy powojniki są doskonałe do okrywania altan, płotów i murków;
  • rośliny polne i dzikie - dodadzą Twojemu ogrodowi jeszcze więcej naturalności. Wybierz maki, chabry i rumianek.

Ogród rustykalny wyróżnia bezpretensjonalność, którą widać także w kompozycjach kwiatowych. Chodząc po dobrze zaprojektowanej przestrzeni o wiejskim charakterze, nie dostrzeżesz elementów sztuczności, a będziesz mieć wrażenie, że przebywasz na prawdziwej łące.

Rośliny pnące to ważny element ogrodu rustykalnego.

Jakie dekoracje i meble do ogrodu rustykalnego wybrać?

Rustykalne ogrody są ozdobione subtelnie, a meble, które się w nich znajdują, są przede wszystkim praktyczne. Stawiaj na sprzęty, które wykonane są z naturalnych materiałów dobrej jakości. Na przykład a href="https://vokato.com/1515-lawki-ogrodowe">ławki ogrodowe powinny dawać Ci stabilne oparcie, a jednocześnie charakteryzować się przemyślanym designem, którego efektem jest mebel o surowym wyglądzie, cechujący się niewymuszoną elegancją.

Gdy zdecydujesz się na dwuosobową ławkę Maja na czarnym, metalowym stelażu i z desek o naturalnym kolorze, wprowadzisz do swojego ogrodu nutę romantyzmu. Mebel ustawiony w pobliżu altany obrośniętej bluszczem stanie się centrum kącika wypoczynkowego, w którym będziesz się relaksować z drugą połówką, jednocześnie podziwiając zachwycające prostotą rośliny.

Te same wymagania, co ławki, winny spełniać fotele ogrodowe: również one powinny charakteryzować się solidnością i przemyślaną konstrukcją, jednakże ich mają sprawiać wrażenie, jakby nie zostały wymuskane ręką ludzką, a jedynie oszlifowane przez czas i częste użytkowanie. Przykładowo fotel na balkon Laval z szarego rattanu i na czarnych metalowych płozach doskonale wpisuje się w rustykalną aranżację, wyróżniając się na jej tle, lecz jej nie przytłaczając. Jego organiczna forma powoduje, że stylowo prezentuje się nie tylko w ogrodzie rustykalnym, lecz również w innych jego częściach, takich jak balkon czy taras.

Ogród rustykalny ze względu na swój praktyczny charakter winien także umożliwiać Ci ochronę przed słońcem. Dlatego ustaw w nim parasole ogrodowe w takiej liczbie, jaka Ci odpowiada.

Ogród w stylu rustykalnym jest przestrzenią, w której dobrze wypoczniesz i ukoisz zmysły dzięki naturalnym materiałom i barwom. Również wyraziste faktury, przypominające te występujące w naturze, pozwolą Ci się zrelaksować. Gdy zdecydujesz się na rustykalny ogród, urządź go, wybierając meble w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły