Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Czym jest styl modern farmhouse?
Coraz silniejszy trend do ucieczki za miasto, a także upodobanie coraz większej liczby ludzi skłaniających się ku ekologii owocują aranżacjami w stylu modern farmhouse, tj. nawiązującymi do wiejskich chat, ale dużą domieszką nowoczesnych rozwiązań. Jak urządzić wnętrza, by emanowały sielskością, ale jednocześnie nie brakowało w nich zdobyczy współczesnej cywilizacji? Mamy na to pewne sposoby, którymi chętnie się z Tobą podzielimy!
Modern farmhouse - cechy charakterystyczne
Nazwa modern farmhouse odnosi się do wnętrz zaaranżowanych na wzór wiejskiej chaty, tyle że w wydaniu nowoczesnym. Co to konkretnie oznacza i jakie są elementy tego eklektycznego stylu? Można wśród nich wymienić między innymi:
- naturalne materiały - drewno, kamień,
- kolory: biel jako baza, którą dopełniają barwy ziemi, pastele, a także kolor cegły;
- równoczesne występowanie elementów nowoczesnych, jak i vintage - dotyczy to przede wszystkim sprzętów takich jak meble i wszelkie dodatki;
- eklektyzm - przejawia się on w sięganiu po elementy współczesnych stylistyk wnętrzarskich - rustykalnego i prowansalskiego ze skandynawskim i loftowym;
- prostota i funkcjonalność - te cechy wynikają ze specyfiki stylistyka bazowych dla konwencji modern farmhouse; zarówno bowiem wiejskie chaty w przeszłości, jak i nowoczesne mieszkania w XXI cechują przede wszystkim praktyczność.
Do jakich wnętrz pasuje styl modern farmhouse?
Choć intuicja podpowiada, że modern farmhouse style sprawdzi się przede wszystkim w kuchni, najlepiej w domu wiejskim, jest to jedynie część prawdy.
Stylistyka modern farmhouse bardzo dobrze wygląda bowiem w nowoczesnych mieszkaniach (co poniekąd tłumaczy jej popularność). I nie tylko kuchnia jest pomieszczeniem, w którym swobodnie możesz łączyć tradycję z nowoczesnością.
Styl modern farmhouse świetnie przyjmie się także we wnętrzach takich jak sypialnia, pokój jadalny, łazienka, pokój dzienny, a nawet pokój do pracy. Jeżeli zatem chcesz, możesz zaaranżować w tej konwencji cały dom i zyskać jednolity efekt we wszystkich pomieszczeniach.
Zainspiruj się: Po czym poznać rustykalne wnętrza i je zaaranżować?
Styl modern farmhouse - najnowsze trendy
Konwencja modern farmhouse, choć charakteryzuje się łatwo rozpoznawalnymi cechami, jak każdy styl wnętrzarski zmienia się z czasem. Obecnie możemy wyróżnić kilka elementów, które decydują, że u progu 3. dekady XXI pierwszego wieku ta stylistyka rodem z Ameryki Północnej jest tak popularna w Polsce. W dobie mody na ekologię salon czy kuchnia w stylu farmhouse wydają się oczywistością. Jakie jeszcze trendy wpływają na częstotliwość wyboru tej konwencji aranżacyjnej?
- minimalizm - ściśle łączy się z funkcjonalnością, która dla żyjących w pędzie codzienności jest bardzo istotna; stąd w domach farmhouse znajdą się wszystkie najważniejsze zdobycze współczesnej techniki
- przedmioty wykonane przez rzemieślników, kupione z drugiej ręki - stoją w parze z antykonsumpcjonizmem, filozofią less waste, ale także mają swoje źródło w ekonomii życia codziennego, które ostatnimi czasy nie zawsze pozwala na kupienie od podstaw całego wyposażenia domu;
- tęsknota za naturą - łączy się nurtem slow life, ale także z tymi wymienionymi wyżej; współczesny świat oferuje każdego dnia tak wiele, że niemało osób potrzebuje odpoczynku od karuzeli wrażeń.
Zainspiruj się: Styl skandynawski we wnętrzach - czym się charakteryzuje?
Jak urządzić dom w stylu modern farmhouse?
Dom w stylu farmhouse stanie się dla Ciebie oazą spokoju i połączeniem współczesności z tradycją. Idealnie byłoby, gdyby również zewnętrzna część wpisywała się w ten trend, łącząc minimalistyczne rozwiązania i relikty przeszłości, np. spadzisty dach kryty blachą w szarym kolorze.
Budynki zaprojektowane w konwencji modern farmhouse nazywa się czasem nowoczesnymi stodołami i nic w tym dziwnego - wiele z nich swoim kształtem przypomina właśnie te budowle. Ale dziś nie będzie jednak o tym, co na zewnątrz, tylko o tym, co w środku. Do rzeczy zatem: jak zaaranżować dom w stylu modern farmhouse?
- W zależności od tego, w jakim typu budynku mieszkasz,
możesz zacząć od odkrycia elementów konstrukcyjnych takich jak belki i ściany (jeśli są ceglane) - pomalowane na biało nie będą się kojarzyć z loftem, ale będą mieć sielski, rustykalny charakter - a o to właśnie nam chodzi! Rzecz jasna nie ma wymogu bielenia belek - jeśli tego nie zrobisz, wnętrza będą wyglądać jeszcze bardziej wiejsko - od Ciebie zależy, tej “wiejskości” chcesz mieć w swoim domu; - Świetnie, jeśli w domu są już okna ze szprosami oraz drewniane podłogi - okna w budynkach tego typu bywają białe, ale bardzo często, na podobieństwo loftowych, mają kolor antracytowy;
- Przydadzą się drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, białe (trochę jak te w stylu hampton);
- Umieszczenie na niektórych ścianach boazerii będzie bardzo dobrym pomysłem;
- Nie zapomnij o elementach z kamienia i metalu! Posadzki z trawertynu czy metalowe poręcze schodów dodadzą Twojemu domowi uroku, ale także charakteru, wyróżniając się na tle wszechobecnej bieli.
Zainspiruj się: Aranżacja salonu z kominkiem. Poznaj nasze pomysły!
Kuchnia modern farmhouse - co powinno się w niej znaleźć?
Kuchnia modern farmhouse to bardzo wdzięczne wnętrze do aranżacji. Jeśli umiejętnie połączysz to, co najlepsze w głównych nurtach składających się na styl farmhouse, masz szansę na aranżację kuchni, która posiadać będzie wszystkie zalety zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego wnętrza.
Zainspiruj się: Jaki kolor ścian w kuchni do białych mebli sprawdzi się najlepiej?
Jak się za to zabrać? Wystarczy wziąć pod uwagę wymienione niżej wskazówki:
- Meble - białe, z przeszkleniami, raczej matowe niż błyszczące; dopuszcza się także umeblowanie w kolorze naturalnego drewna, dość ciepłego i jasnego. Jezeli chodzi o krzesła do kuchni, możesz wybierać zarówno spośród tych rustykalnych, jak i skandynawskich czy loftowych. Spójrz np. na krzesło drewniane Raino, które nie tylko zachwyca tradycyjną formą, ale także kolorem znakomicie harmonizującym z bielą i odcieniem naturalnego drewna. Jeżeli rozglądasz się za czymś o bardziej nowoczesnym looku, Twoja kuchnia farmhouse może wzbogacić się o krzesło Unique Easy z designerskim siedziskiem z czarnego polipropylenu oraz nogami z drewna w naturalnym kolorze;
- Zlew tzw. farmerski, z ceramiczny, z dużą, wystającą krawędzią;
- Wyposażenie wykonane z metalu - np. relingi z haczykami, na których powiesisz drobne utensylia kuchenne;
- Płytki z kamienia o beżowym odcieniu, klasyczne białe kafelki bądź cegła pomalowana na biało. Możesz też umieścić na ścianie boazerię albo płytki imitujące drewno;
- Dodatki - tekstylia użytkowe, takie jak płócienne ręczniki, ścierki czy rękawice. Do przechowywania przypraw używaj przezroczystych słoików oraz koszy wiklinowych.
Jak widzisz, wbrew pozorom niewiele trzeba, by Twoja kuchnia modern farmhouse prezentowała się stylowo!
Zainspiruj się: Kuchnia loft - poznaj, na czym polega kuchnia w stylu loftowym
Jak wygląda łazienka w stylu modern farmhouse?
Łazienka w stylu modern farmhouse podobnie jak kuchnia będzie pełna wikliny, rustykalnych tekstyliów oraz jasnego, niemalowanego drewna. Może się w niej znajdować umywalka zamontowana na drewnianym blacie, który będzie otwarty, a pod spodem można montować prostokątne koszyki na drobiazgi.
Armatura może być czarna, matowa, o loftowym charakterze, podobnie wszelkie uchwyty, haczyki czy obudowy lamp. Te ostatnie mogą miec regularne kształty, jak w przypadku czarnego kinkietu Quad 1 w obudowie o kształcie sześcianu. Jeśli preferujesz minimalizm, ale pomalowany na czarno metal to dla Ciebie za dużo, może przyjrzyj się kinkietowi Salgado na podstawie w kształcie walca z drewna w naturalnym kolorze.
Twoja łazienka w stylu modern house może mieć na ścianie boazerie z odpowiedniego gatunku drewna, ale płytki, które je imitują, również świetnie się sprawdzą w tym przypadku. Do tego prysznic typu walk-in, białe lub czarno-białe kafelki na podłogę - i gotowe!
Salon modern farmhouse: wnętrze z charakterem!
Styl modern farmhouse dobrze wygląda także w salonie, dzięki czemu Twój pokój dzienny będzie dla Ciebie jednym z najważniejszych pomieszczeń, w których zaznasz wytchnienia. Nasycenie bielą sprawia bowiem, że przestrzeń wydaje Ci się czysta i pełna świeżości nawet mimo tego, że konwencja modern farmhouse pozwala na duże nagromadzenie przedmiotów we wnętrzu.
Zainspiruj się: Stolik kawowy biały - kolorystyczny bestseller wśród propozycji Vokato
Jak jednak wykorzystać stylistykę modern farmhouse, by salon rzeczywiście stanowił dla Ciebie domowe centrum wypoczynkowe? Są na to sposoby:
- Odpowiednie meble to podstawa zainwestuj zarówno w komfortowy zestaw wypoczynkowy (kanapa + fotele), jak i stół czy stolik. Jeżeli Twój pokoj dzienny będzie zawierał część jadalnianą, zaopatrz się w solidny mebel rozmiarami dostosowany do liczby użytkowników. Przykładowo, jeśli w Twojej jadalni regularnie będzie spożywać posiłki 6osób, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w części jadalnej stołu Bare na czarnych nogach i z blatem w kolorze dębu;
- Zadbaj o rzeczy, które budują nastrój - nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować w salonie kominek. Ponieważ mowa o stylu modern farmhouse, salon, który urządzasz, może mieć kominek elektryczny w metalowej, czarnej, prostej obudowie. NIech jednak coś się w Twoim pokoju dziennym żarzy!
- Przytulność i funkcjonalność - salon modern farmhouse niech będzie wypełniony jasnymi, miękkimi tkaninami i meblami, na których wygodnie się siedzi (duże kanapy!), w związku z czym ma być funkcjonalny: meble i inne sprzęty mają służyć przede wszystkim Twojemu komfortowi, a nie tylko ozdobie.
Zainspiruj się: Stół z czarnymi nogami - 6 nowoczesnych propozycji od Vokato
Czym cechują się materiały w stylu modern farmhouse?
Styl farmhouse stawia konkretne wymagania względem materiałów, które powinny zostać użyte w trakcie aranżacji. Z grubsza biorąc, są to surowce znane miłośnikom stylistyk scandi, boho oraz loftowego. Urządzając zatem dom w stylu farmhouse, rozglądaj się za sprzętami wykonanymi z:
- drewna (naturalnego lub malowanego na biały mat);
- metalu (błyszczącego, naturalnego lub pokrytego warstwą czarnej matowej farby)
- cegły (z reguły malowanej na biało);
- kamienia w odcieniu beżu (np. trawertynu);
- wikliny, rattanu, bambusa;
- lnu, bawełny, wełny.
Dodatki w stylu modern farmhouse, które musisz mieć!
Modern farmhouse to styl, który bardzo lubi dodatki z naturalnych materiałów. Najczęściej ich głównym motywem jest zagroda (farma). Znajdziesz tu zatem wspomniane już tekstylia czy koszyki, ale także np. deski do krojenia czy pojemniki na przyprawy.
Łatwo Ci się domyślić, że najwięcej dodatków z tymi motywami pomieści kuchnia w stylu farmhouse, ale znajdziesz je także w salonie. Tam królować będą ciepłe pledy, drewniane zawieszki na ściany, a także ramki na zdjęcia. Na oknach niech wiszą długie zasłony w kolorze ziemi. Z kolei na stołach niech leżą bieżniki - haftowane w motywy kwiatów.
Modern farmhouse style będzie się uzewnątrzniał w dodatkach łazienkowych: ryżowych szczotkach, bawełnianych ręcznikach, drewnianych mydelniczkach i kubkach na szczoteczki. Zamiłowanie do tego stylu w wielu przypadkach łączy się chyba z podejściem zero waste, więc niech nie dziwi Cię, że w łazience tak zaaranżowanej zobaczysz kosmetyki w kostkach czy papier z makulatury.
Dzięki naszym wskazówkom wiesz już chyba, czym charakteryzuje się modern farmhouse, czyli styl, który pozwala Ci na łączenie tradycji z nowoczesnością. Bardzo ciekawie wyglądają zarówno kuchnia farmhouse, jak i salon czy łazienka. To ty decydujesz, czy chcesz zaaranżować w tej konwencji cały dom, czy tylko wybrane pomieszczenia. Niezależnie od Twojej decyzji zapraszamy Cię do Vokato po meble, które spełnią Twoje wymagania!
Podobne artykuły
-
Zainspiruj się i spędź lato w ogrodzie
-
Podpowiadamy – jak udekorować balkon?
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
-
Funkcjonalne rozwiązanie – zestaw mebli ogrodowych
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
-
Aranżacja salonu z kominkiem. Poznaj nasze pomysły!
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
-
Pomysł na pustą ścianę w salonie. Sprawdź, jak ją zaaranżować!
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
-
Jak zaaranżować wejście do domu? Zrób dobre, pierwsze wrażenie
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł