Kolor turkusowy we wnętrzach - modne aranżacje

Pomieszczenie, w którym dominuje kolor turkusowy, wygląda nietuzinkowo. Jeżeli marzysz o odmianie swojego salonu i zastanawiasz się nad wyborem tej barwy, świetnie się składa! Mamy dla Ciebie kilka pomysłów i inspiracji.

Kolor turkusowy we wnętrzach - w jakich aranżacjach wygląda najlepiej?

Kolor turkusowy we wnętrzach wprowadza szczególną atmosferę. Odcienia tego możesz używać zarówno w aranżacjach o charakterze nowoczesnym nastawionym na funkcjonalność i minimalizm, jak i tych bardziej strojnych, a także eklektycznych. Po drugiej stronie znajdują się konwencje nawiązujące do klimatów wiejskich. Słowem - turkusowy pokój możesz urządzić w wielu stylistykach, tylko musisz wiedzieć, jak to zrobić. Które z nich będą najlepsze, by użyć ich z użyciem tej barwy? Oto przegląd najpopularniejszych nich:

  • modernistyczna turkus może występować tu jako dodatek, ale także jako dominanta w przypadku wnętrza monochromatycznego;
  • loftowa - tutaj turkusowe będą jedynie dodatki, jak poduszki czy pojedyncze niewielkie meble (np. tapicerowane krzesła);
  • glamour - barwa turkusowa wspaniale łączy się ze złotem, kryształami i pikowaniami; turkus w salonie glamour będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chcesz żyć w otoczeniu luksusowym, ale nie przepadasz za różami i fioletami;
  • skandynawska - ta estetyka lubiana przez wielu pozwala na szerokie zastosowanie turkusu: od tapicerek pojedynczych mebli, po farbę pokrywającą meble drewniane, jak szafy i witryny, aż po ściany;
  • śródziemnomorska - szczególnie w wydaniu greckim lubi niebieskości i turkusy; w połączeniu z czystą bielą przynosi nadspodziewanie dobre efekty;
  • marynistyczna - turkus jest jednym z kolorów morza, zatem aranżując wnętrze w tej stylistyce, warto go wykorzystać. Uwaga! Konwencja marynistyczna to nie to samo, co konwencja hampton;

Zainspiruj się: Styl marynistyczny- jak urządzić wnętrze w morskim stylu?

Turkus i szary w pokoju dziennym - jak umiejętnie łączyć te kolory?

Turkus i szary w pokoju to intrygujące połączenie, ale warto już na samym początku aranżacji mieć plan, jak je wprowadzić do wnętrza. Planując wprowadzenie tej kompozycji do salonu, weź pod uwagę kilka kwestii, by na późniejszym etapie aranżacji uniknąć wpadek:

  1. Przemyśl, który z tych kolorów będzie stanowił tło, a który będzie dominował w pomieszczeniu. W ten sposób będziesz w stanie określić zarówno stopień nasycenia poszczególnych kolorów, jak i częstotliwość, z jaką będą się pojawiać we wnętrzu;
  2. Określ, czy używane przez Ciebie barwy będą znajdować się po ciepłej czy po zimnej stronie spektrum; kolor turkusowy jest bowiem mieszanką zieleni z błękitem i posiada bowiem wiele odcieni, od zielonkawego, poprzez morski, po prawie niebieski;
  3. Wybierz stylistykę, w której chcesz zaaranżować wnętrze - ona także będzie determinować proporcje kolorów, które znajdą się w Twoim pokoju dziennym. Turkus i szary w salonie inaczej będą rozkładać się w stylistyce glamour, a inaczej - w loftowej.

Szaro-turkusowy pokój dzienny - jak może wyglądać?

Poszukujesz więcej pomysłów na salon szaro-turkusowy? Inspiracje, którymi możemy się z Tobą podzielić, nie wyczerpią z pewnością całego arsenału dostępnych środków, ale mamy nadzieję, że natchnie Cię do własnych poszukiwań.

Zainspiruj się: Z jakim kolorem połączyć szary? Podpowiadamy sprawdzone duety aranżacyjne!

Turkus i szary w pokoju bardzo dobrze wyglądają z bielą. Salon biało-szaro-turkusowy świetnie będzie prezentował się zarówno w stylistyce skandynawskiej, jak i marynistycznej.

W przypadku tej pierwszej dobrze będą wyglądać szare ściany, biała stolarka drzwiowa i okienna oraz drewniane meble pomalowane na turkusowo. Dołóż do nich szare krzesła takie jak np. Favorito Pepe Cross z trwałym, polipropylenowym siedziskiem oraz drewnianymi nogami w naturalnym kolorze. Całości dopełnią stół okrągły Ronda o średnicy 60 cm, a także dodatki w łączące zarówno kolor turkusowy, jak i szary.

Zainspiruj się: Znaczenie kolorów w aranżacjach - zobacz, jak działa psychologia kolorów!

Turkusowo-szary salon - co będzie dominować, a co będzie dodatkiem?

W zależności od tego, którą z kombinacji wybierzesz, Twój pokój dzienny nabierze innego wyrazu. I tak przykładowo turkusowe dodatki w szarym salonie będą go ożywiać, skupiać na sobie uwagę. Jeżeli zatem zdecydujesz się na tę kompozycję, pozwoli Ci ona na efektywne wyeksponowanie właśnie tego, na czym najbardziej Ci zależy.

Jeżeli zdecydujesz się na wersję odwrotną, tzn. to turkus będzie dominował ilościowo we wnętrzu, wprowadzaj szary jako deseń, np. wzory na tapetach, dywanach czy poduszkach. Jeśli jednak wolisz, by dodatki miały jednolity, szary kolor, wybierz taki odcień, który będzie dominował nad żywością turkusu - może niech będzie ciemny, intensywny?

Turkusowe dodatki na szarym tle wyglądają zjawiskowo.

Turkusowe meble - jak nie przesadzić z kolorem?

Salon turkusowy będzie wyglądać jak milion dolarów, jeśli nie zaleje go jeden odcień turkusu, zwłaszcza intensywny. W takiej sytuacji można zastosować kilka trików, by turkusowy pokój emanował świeżością, a nie sprawiał, że siedząc w nim, zaczniesz się dusić.

Zainspiruj się: Styl monochromatyczny we wnętrzu

Prawdopodobieństwo to wzrasta przede wszystkim wówczas, gdy decydujesz się ustawić we wnętrzu turkusowe meble. Obojętnie, czy będą to np. kredens vintage czy krzesło pokryte turkusową tapicerką. Zawczasu przygotuj się na to, by nie tylko nie zniknęły one w natłoku turkusowych przedmiotów w Twoim pokoju dziennym, ale stanowiły ciekawy dodatek.

W tym celu przygotuj przemyślaną aranżację, której mocną stroną będzie umiejętna gra kolorami. Do podstawowych sposobów na radzenie sobie z przeładowaniem jedną barwą należą w takim wypadku:

  • Użycie koloru monochromatycznego, tzn. odcienia bazowego, a także jego jaśniejszych i ciemniejszych wersji w całym pomieszczeniu (jeśli nie zamierzasz łączyć turkusu z innym kolorem). Wówczas ciemne meble mogą stać na jaśniejszym tle. Przykładowo krzesło Zidane w turkusowej tapicerce i na czarnych nogach możesz wyeksponować na tle jasnoturkusowej ściany. Czarne nogi również podkreślają głębię ciemnoturkusowej, mieniącej się w świetle pluszowej tapicerki, dzięki czemu meble stanowi mocny akcent w turkusowym salonie. Jeśli nie Zidane, to co? Możesz przejrzeć inne turkusowe krzesła znajdujące się w naszej ofercie i ocenić, które najbardziej Ci odpowiada;
  • Zdecydowanie, które z mebli mają być turkusowe - czy wszystkie we wnętrzu? Czy wszystkie będą w tym samym odcieniu? Jeśli aranżujesz turkusowy salon monochromatyczny, jedne - np. tapicerowane krzesła - mogą być ciemniejsze na tle jaśniejszych szaf czy kredensów; w przypadku stylistyk takich jak loftowa turkusowe akcenty będą nieliczne, dlatego możesz np. zdecydować, że będą to tylko krzesła. Dlatego w tym przypadku turkusowe meble mogą funkcjonować jako dodatki, nie jako dominujący element aranżacji.

Do turkusowej kanapy warto dodać np. poduchy w czarno-białą kratkę czy pepitkę.

Turkusowy salon - inspiracje i porady, z czym jeszcze łączyć ten kolor

Jak ciekawie zaaranżować turkusowy salon? Inspiracje, których poszukujesz, są w zasięgu ręki. Kolor turkusowy ma to do siebie, że wprowadza do wnętrza pewną świeżość, a jednocześnie skupia na sobie uwagę, dlatego niejako automatycznie będziesz dążyć do tego, by pokój dzienny w odcieniach turkusu był w pewien sposób uporządkowany, nawet jeśli zdecydujesz się na styl eklektyczny.

Zainspiruj się: Jak urządzić niebieski salon?

Jak już wiesz, kompozycja szaro-turkusowa dobrze wygląda w wielu stylistykach. Jednak to nie wszystkie kolory, które możesz łączyć z turkusem. W zależności od odcienia turkusu barwy, które go dopełniają, to odcienie brązu takie jak także karmelowy, koniakowy, cynamonowy czy nawet czekoladowy i kawowy. Jeśli podłoga Twojego salonu jest brązowa, zjawiskowo będzie się na nim prezentować krzesło Favorito Pepe Cross z siedziskiem z polipropylenu w odcieniu morskim.

Zainspiruj się: Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

A może masz ochotę na turkusowy salon z dodatkami w kontrastowym kolorze? Wówczas wybierz np. brzoskwiniowy, a nawet żółty. W połączeniu z turkusem szczególnie ciekawie wyglądać będzie także gama zimnych róży, zbliżonych do fioletów, a także same fiolety - od lila czy wrzosu poczynając, na głębokim, ciemnofioletowym kończąc. Fuksja? Hmmm, nadaje się w tym zestawieniu jako drobny motyw ozdobny, np. na poduszce.

Z fioletami ciekawie będzie się komponować krzesło Sparta w turkusowej tapicerce. Czarne nogi i eleganckie siedzisko są najlepsze do wykwintnego buduaru w salonie glamour.

Jeżeli korci Cię jeszcze inna, bardziej stonowana kompozycja kolorystyczna, podpowiadamy: spróbuj połączyć kolory podobne do siebie, np. turkus z seledynem albo miętą. Zapewniamy, że te połączenia mogą wyglądać intrygująco!

Kompozycja brązowo-turkusowa jest bardzo elegancka.

Zainspiruj się: Jak wprowadzić do aranżacji zieleń? Niezawodne wskazówki od Vokato!

Jak widzisz, gama możliwości, jaką oferuje Ci kolor turkusowy, jest bardzo duża. Barwa ta, , żywa i nieoczywista, w zależności od tego, jaki przyjmie odcień, pasuje do innej stylistyki, zatem decydując się na wprowadzenie turkusu do pokoju dziennego, masz duże pole do popisu. W obrębie jednej konwencji wnętrzarskiej również możesz pozwolić sobie na różnorodne kombinacje - łącząc turkus z innymi barwami na zasadzie dopełnienia albo kontrastu. Możesz także bazować na jednym odcieniu tego koloru, mieszając różne poziomy jego nasycenia. Masz wiele możliwości, wykorzystaj je! Do dzieła!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły