Styl monochromatyczny we wnętrzu

Stylistyka monochromatyczna zyskuje coraz większą popularność, Nic dziwnego, ponieważ wnętrza zaaranżowane z pomocą kolorów z jednej grupy kolorystycznej emanują harmonią. Czym jest styl monochromatyczny i jak się nim posługiwać, aranżując pomieszczenia? Dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest wnętrze monochromatyczne?

Monochromatyczne wnętrza to te, w których dominuje jedna barwa. Słowo wywodzi się z greki i jest połączeniem słów monos (jeden) i chromatikos (kolor).

Pomieszczenie zaaranżowane w tej stylistyce będą urzekać subtelnymi przejściami jednego odcienia w drugi czy zachwycać różnicami nasycenia. Wnętrze monochromatyczne nie jest nudne! Taki rodzaj aranżacji docenią osoby dostrzegające wszelkie niuanse, preferujące przewidywalność i równowagę.

Zainspiruj się: Jak ożywić beżowy salon? Salon w beżach nie musi być nudny!

Jakie to kolory monochromatyczne?

Kolory monochromatyczne to takie barwy, które występują w różnej jasności oraz nasyceniu. Jeżeli wiesz, czym jest koło barw, możesz sobie wyobrazić barwę monochromatyczną jako jego wycinek biegnący od środka do brzegu (wyglądający dokładnie tak, jak kawałek tortu).

Zainspiruj się: Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Pamiętaj, że monochromatyczny kolor będzie dominował w pomieszczeniu i raczej nie zniesie dodatku w postaci innej intensywnej barwy. Połącz go z odcieniami na tyle neutralnymi, by w zestawie z barwą główną przestały być zauważalne. Mowa tu o delikatnym beżu czy jasnej szarości, a także bieli (np. ścian).

Czym się cechuje monochromatyczny styl?

Styl monochromatyczny będzie się cechował zatem dominowaniem jednego koloru w wielu jego odcieniach od najjaśniejszych po te najciemniejsze. Rzecz jasna, użycie pełnego spektrum jednej barwy nie jest wymagane, zależy od tego, jak bardzo chcesz różnicować nasycenie i grać kontrastem odcieni. Jednak wprowadzenie najjaśniejszego z nich z pewnością rozjaśni wnętrze. Zrób to, wybierając np. białe krzesła, a pomieszczenie zyska jasne, wręcz rozświetlające je akcenty. Takie efekt osiągniesz, ustawiając w nim np. krzesło Levis z kubełkowym siedziskiem tapicerowanym białą ekoskórą. Nogi mebla są drewniane i mają naturalny kolor, zatem nie będą tłumić barwy dominującej.

Dobrym przykładem wnętrza monochromatycznego mogą być wnętrza w stylu hampton - tam spotkasz zarówno odcienia granatu, kobaltu, błękitu czy bieli. Czasami ten zakres barw dopełniony jest o czerwień, która pięknie podbija błękity - ale uznajmy, że o teorii barw dopełniających porozmawiamy innym razem, OK?

Zainspiruj się: Antracytowy - co to za kolor i jak go zaaranżować wewnątrz i na zewnątrz?

Wnętrza minimalistyczne często są monochromatyczne. Tu w odcieniach szarości.

Barwy monochromatyczne - przykłady użycia we wnętrzu

Jak już wiesz, monochromatyczny kolor to ten, który powstał na wycinku koła barw. Jeśli masz ochotę, możesz całego wycinka, by umiejętnie grać tonacjami odcienia tego samego koloru. Ważne, by było ich na tyle dużo, by jedne z nich mogły stanowić tło dla następnych - np. jasne zasłony dla ciemniejszych mebli itp. To pozwoli wyeksponować elementy przestrzeni, ponieważ w przeciwnym razie wygląd pomieszczenia zostałby spłaszczony. Nie chcesz chyba osiągnąć efektu dekoracji w szkolnym przedstawieniu, prawda?

Jak aranżować wnętrze, wprowadzając do niego barwy monochromatyczne? Przykłady można mnożyć. Najprostszym sposobem, w sam raz dla początkujących, jest wybranie kilka odcieni tego samego koloru, od najjaśniejszych do najciemniejszych. Najjaśniejsze odcienie mogą zajmować największe płaszczyzny, te najciemniejsze zaś - najmniejsze. W ten sposób ciemne elementy, np. meble, będą wyeksponowane na jasnym tle, a wnętrze będzie jasne.

Z czasem opanujesz umiejętność subtelnego łączenia różnych tonów, a także nauczysz się osiągać zachwycające efekty, grając samym nasyceniem barwy. Ta ostatnia właściwość może czynić cuda - ale potrzebujesz do tego wprawy i wytrenowanego oka.

Zainspiruj się: Sypialnia jasny fiolet - oaza spokoju czy odrobina szaleństwa?

Styl monochromatyczny we wnętrzach - gdzie się sprawdzi?

Monochromatyczny styl wnętrz będzie pożądany wszędzie tam, gdzie potrzeba harmonii i spokoju. Zastanów się, gdzie Ty szczególnie potrzebujesz się wyciszyć. Bardzo możliwe, że mamy na myśli te same pomieszczenia:

  1. Sypialnia - błękit koi, pomaga się zrelaksować, a latem bierze solidny udział w chłodzeniu wnętrza. Dlaczego zatem nie wykorzystać monochromatycznej kompozycji niebieskiej w tym właśnie pomieszczeniu? Jeżeli uważasz, że monochromatyczne barwy w odcieniach nieba i morza są odpowiednie do łazienki, również się z Tobą zgadzamy. Co zatem powiesz na kompozycję opartą na jasnych odcieniach burgundu? Trochę zmysłowości nie zawadzi…
  2. Pokój do pracy - tutaj monochromatyczna kompozycja w odcieniach zieleni pomoże odpocząć Twoim oczom, a także będzie świetnie współgrać z roślinami, które obowiązkowo muszą się znaleźć w Twoim biurze (choć bądźmy szczerzy, w którym z wnętrz rośliny nie wyglądają dobrze?). Pora wybrać meble? Z pewnością znajdziesz zielone krzesła, które wypadną świetnie nie tylko przy biurku, ale także obok niego. Może będzie to krzesło tapicerowane Shell 2, kto wie?
  3. Łazienka - pisaliśmy wyżej o kompozycji niebieskiej, ale przecież nie każdy, wchodząc do wanny, lubi się czuć jak w nadmorskim kurorcie. Szanujemy to. Dlatego proponujemy np. łazienkę w barwach ziemi, brązowo-beżową. Ostatnio takie pokoje kąpielowe projektowane są coraz częściej. Ustaw w niej zbliżone w odcieniu meble, np. szare krzesła, a aranżacja natychmiast zyska na charakterze!

Zainspiruj się: Z jakim kolorem połączyć szary? Podpowiadamy sprawdzone duety aranżacyjne!

Beżowy salon nie męczy wzroku.

Monochromatyczne wnętrza w Twoim domu - dlaczego warto je tak aranżować?

Stylistyka monochromatyczna ma pewne niezaprzeczalne zalety. Postaramy się je pokrótce wymienić, by zwrócić Ci uwagę na wysoką funkcjonalność tej metody aranżacji. Jeśli poszukujesz sposobu na praktyczne urządzanie wnętrz, niewykluczone, że kolory monochromatyczne powinny zagościć w Twoim mieszkaniu. Dlaczego?

  • swobodny wybór rodzaju aranżacji - to Ty decydujesz, czy wolisz otaczać się przedmiotami o charakterze nowoczesnym, klasycznym, czy może vintage; a może wolisz pełen eklektyzm, którego podstawą jest jeden kolor?
  • ponadczasowość aranżacji - będzie ona odporna na zmiany mód i dyktaty znawców gorących trendów, a jednocześnie bez przerwy będzie się zmieniała, ponieważ jedne przedmioty będą ją wzbogacały, natomiast inne - powędruja do innej kolekcji w nowym domu. Operując na barwie monochromatycznej w urządzaniu wnętrz łatwiej będzie Ci zapanować nad stanem posiadania, ponieważ poszukując przedmiotu idealnego, mniej energii wydasz na poszukiwanie idealnego koloru;
  • indywidualność aranżacji - czyli: patrz punkt pierwszy. Żaden katalog wnętrzarski nie będzie Ci mówił, jak masz żyć i jeżeli masz ochotę postawić szafirową, szklaną butelkę obok granatowej doniczki, a obok plastikowego, niebieskiego delfina, zrobisz to!

Zainspiruj się: Jak wprowadzić do aranżacji zieleń? Niezawodne wskazówki od Vokato!

Dla kogo polecany jest styl monochromatyczny?

Monochromatyczny styl urządzania mieszkań lubiany jest szczególnie przez te osoby, które:

  • potrzebują odpoczynku od nadmiaru bodźców;
  • nie gonią za modą, wybór konkretnej stylistyki uważając za rodzaj nadania etykietki swojemu mieszkaniu;
  • są zagorzałymi wielbicielami tej jednej barwy przez całe życie i nie potrafią się powstrzymać przed kolekcjonowaniem sprzętów w tym odcieniu;
  • cenią sobie elastyczność, swobodnie dobierając np. krzesła z różnych kompletów, pod warunkiem, że są w tym samym kolorze;

Zainspiruj się: Znaczenie kolorów w aranżacjach. Zobacz, jak działa psychologia kolorów!

Z powyższego opisu wynika, że kolory monochromatyczne w mieszkaniu preferują osoby niezależne, które doskonale wiedzą, czego chcą, są wierne swoim zasadom i mają raz na zawsze określoną pasję, której oddają się w każdej chwili swojego życia.

Czy możliwe, by ten opis dotyczył również Ciebie? Jeśli tak, zapraszamy do Vokato po meble w kolorze, który uwielbiasz!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły