Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Sztuka łączenia kolorów to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką warto posiąść, zanim zajmiemy się aranżacją wnętrz. Jeśli harmonijne łączenie barw nie przychodzi Ci naturalnie, mamy dla Ciebie kilka prostych sztuczek, dzięki którym szybko zrozumiesz, na czym to polega.

Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Kolory w mieszkaniu zazwyczaj występują w grupach, które są ze sobą zharmonizowane. Jeżeli zastanawiasz się, jak łączyć kolory w mieszkaniu, by zawsze zyskać dobry efekt, musisz wiedzieć, że:

 1. Barwy dzielą się na podstawowe i pochodne - podstawowe to niebieski, żółć i czerwień; z ich połączenia powstają pochodne: fiolet, zieleń i pomarańcz. O tym, jak rozkładają się na diagramie kołowym i jak może Ci on pomóc w aranżacji wnętrza, przeczytasz poniżej;
 2. Barwy dzielą się na ciepłe i zimne - odpowiednie ich łączenie może na przykład sprawić, że atmosfera we wnętrzu wyda się rześka i świeża, mimo że na dworze panuje upał;
 3. Nie wszystkie barwy można ze sobą bezkarnie łączyć; niektóre połączenia, choć mogą wydawać się awangardowe i interesujące, po pewnym czasie mogą przytłaczać i męczyć wzrok. Dlatego dokładnie przemyśl, czy na pewno chcesz, aby cały Twój salon był fioletowo-pomarańczowy. Może to połączenie wystarczy jedynie zaakcentować np. wzorkiem na poduszce?

Zainspiruj się: Sypialnia jasny fiolet - oaza spokoju czy odrobina szaleństwa? Zobacz!

Można łączyć ze sobą przedmioty w różnych kolorach, pod warunkiem że mają ten sam kształt.

Kolory w mieszkaniu - sprawdzone zestawienia kolorystyczne

Łączenie kolorów w salonie tak, by dobrze oddziaływały na nasze samopoczucie, opiera się na kilku sprawdzonych od lat schematach. Występują one przede wszystkim w najpopularniejszych stylistykach, dzięki którym możesz bez problemu je rozpoznać. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze zestawienia kolorów, które możesz znaleźć we współcześnie urządzanych mieszkaniach:

 • kolory ziemi - styl boho, styl śródziemnomorski
 • szarości, czernie, dopełnione granatami, zieleniami, różem, miętą - styl loftowy, skandynawski;
 • róże, fiolety, czerń, złoto i srebro - styl glamour
 • delikatne beże, szarości, biele - styl minimalistyczny

Te zestawienia są niezawodne z tego względu, że pracowali nad nimi fachowcy od wnętrz. Posiłkując się zatem poradami dotyczącymi któregokolwiek stylu, który Cię uwiedzie, masz szansę zaaranżować swoje mieszkanie w takich barwach, które zawsze będą do siebie pasować.

Zainspiruj się: Granat i złoto w salonie i nie tylko, czyli połączenie idealne!

Co, jeśli chcesz mieć wolną rękę w kwestii wyboru barw, a aranżacja, jaką planujesz, będzie Twoja autorska, eklektyczna? Wówczas posiłkuj się albo kołem barw (piszemy o nim poniżej), albo zgłębiaj zasady psychologii koloru (zajęliśmy się tą dziedziną pokrótce, próbując ustalić, który z kolorów najlepiej pasuje do danego pomieszczenia).

Zainspiruj się: Znaczenie kolorów w aranżacjach. Zobacz, jak działa psychologia kolorów!

Sypialnia w jasnych, spokojnych barwach to strzał w dziesiątkę.

Jakie kolory w mieszkaniu sprawdzą się najlepiej?

Wiadomo nie od dziś, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego urządzając pomieszczenie, pamiętaj o tym, która barwa najlepiej będzie pasowała do którego pomieszczenia. Oto, w jaki sposób wprowadzać kolory do wnętrz:

 1. Sypialnia - tu przydadzą się kolory kojące, pozwalające w wieczornym wyciszeniu się i sprowadzające efektywny sen. Tu sprawdzą się przede wszystkim jasny błękit, odcienie bieli, szarości i beżów. Czego unikać? Barw pobudzających, takich jak żółć, pomarańcz czy intensywna czerwień;
 2. Jadalnia - w tym miejscu przydadzą się barwy ciepłe, jednak nie mocno nasycone. Wbrew pozorom nie chodzi tu wcale o żółcie i pomarańcze, które modne były jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj pomaluj raczej - lub wytapetuj - swoją jadalnię barwami z gamy beżów i bieli. Możesz zdecydować się na zamienienie jednej ze ścian w płaszczyznę pokrytą ciemniejszym odcieniem. Postaraj się jednak, by był on raczej zgaszony niż intensywny - dobrze wyglądać będzie np. brudnawy turkus, zielony czy np. buraczkowy;
 3. Kuchnia - królująca od wielu lat biel kojarzy się z czystością, dlatego w takich wnętrzach chętniej się sprząta; świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, ale także w tych o charakterze rustykalnym; jeżeli jednak ten pomysł nie jest dla Ciebie, spróbuj rozejrzeć się za czymś innym, zwłaszcza jeżeli mowa o kolorze ścian. Co możemy Ci zaproponować? Np. ściany beżowe albo szare, jak również pomalowane w odcieniu ciepłej żółci;
 4. Salon - w zależności od stylistyki, w której zamierzasz zaaranżować pokój dzienny, masz tutaj duże pole do popisu (choć w gruncie rzeczy możemy tak napisać o aranżacjach wszystkich wnętrz). Pamiętaj o uniwersalnych zasadach: ciemny kolor pomniejszy przestrzeń, a jasny - powiększy
 5. Pokój do pracy - tu potrzebujesz kolorów, które pomogą Ci w skupieniu i dodadzą motywacji do pracy. Będą to przede wszystkim błękit, zieleń (to barwy uspokajające i odprężające), a także żółty, pomarańczowy i czerwony, które pobudzą Cię do działania. Pilnuj jednak, by nie były to barwy zbyt intensywne, które mogą Cię zmęczyć. W przypadku pomieszczeń biurowych idealnym rozwiązaniem będą także biele i szarości, jako tło do aranżacji nowoczesnej czy skandynawskiej, a zatem tych cechujących się świeżością i neutralnością.

Zainspiruj się: Jak wprowadzić do aranżacji zieleń? Niezawodne wskazówki od Vokato!

Jak łączyć kolory, stosując koło barw?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak łączyć kolory w mieszkaniu, korzystając z koła barw, śpieszymy z wyjaśnieniem. Otóż jest to kołowy diagram, na którym widoczne są kolory podstawowe (żółty, niebieski i czerwony) oraz powstałe z ich zmieszania barwy pochodne, a także leżące pomiędzy nimi kolory trzeciorzędowe.

Zainspiruj się: Antracytowy - co to za kolor i jak go zaaranżować wewnątrz i na zewnątrz?

Korzystając z koła barw, łatwiej zrozumiesz, w jaki sposób powstają poszczególne barwy, a także, jak je łączyć. Diagram będzie Ci także pomocny w sytuacji, gdy nie będziesz mieć pewności, czy dana barwa jest zimna czy ciepła. Dostrzeżesz na nim także tzw. barwy złamane, które oprócz koloru bazowego posiadają także dodatek szarości, czerni albo bieli.

Łączenie kolorów w salonie, kuchni czy sypialni będzie łatwiejsze, jeśli będziesz korzystać z koła barw. Jak to zrobić? Otóż możesz korzystać z tzw. barw dopełniających, czyli tych, które leżą naprzeciwko siebie. I tak np. niebieski możesz dopełnić pomarańczowym, a żółty - granatowym. Pamiętaj, by nie wybierać najintensywniejszych odcieni z koła, by uniknąć efektu przytłoczenia.

Zainspiruj się: Kolory jesieni we wnętrzach - najmodniejsze trendy w aranżacji

Sposób znacznie bezpieczniejszy i chętniej preferowany przez osoby ceniące stonowane efekty kolorystyczne, polega na dobieraniu kolorów sąsiadujących ze sobą (w obrębie grupy kolorów o tej samej temperaturze). I tak zielenie możesz łączyć z żółciami, róże z fioletami, błękity z granatami itd. Pamiętaj jednak, by niezależnie od przyjętej metody nie prowadzać do jednego wnętrza więcej niż 3 kolorów za jednym razem. W przeciwnym wypadku możesz wprowadzić niepotrzebny chaos.

Koło barw zawiera barwy podstawowe, pochodne i trzeciorzędowe.

Mamy nadzieję, że wiesz teraz, jakie kolory w mieszkaniu najlepiej sprawdzą się, jeśli dokonasz podziału na pomieszczenia. Wybór odpowiedniej barwy powinien być dla Ciebie łatwością. Pamiętaj, że gdy już uporasz się z malowaniem ścian, przyjdź do Vokato po najpiękniejsze meble!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły