Kuchnia bez okna – jak ją rozjaśnić i funkcjonalnie urządzić?

Masz kuchnię bez okna i chcesz ją rozjaśnić? Ślepa kuchnia nie musi być ciemną jaskinią, w której trudno gotować. Wystarczy odpowiednio ją zaaranżować. Sprawdź, jak może wyglądać kuchnia bez okna.  

Ślepa kuchnia w bloku – urządź ją ze smakiem 

Kuchnia jest jednym z trudniejszych w aranżowaniu pomieszczeń. Wpływa na to duża ilość potrzebnego sprzętu, półek i szafek do przechowywania, które musisz ustawić. Dodatkową trudnością jest ślepa kuchnia. Kuchnia bez okna najczęściej ma małą powierzchnię. Brak dostępu do naturalnego światła zamienia ją w ciemną jaskinię, w której nie chce się przebywać. 

Jesteś jednak w stanie to zmienić. Kuchnia bez okna również może być urządzona funkcjonalnie i ze smakiem. W starym budownictwie znajdziesz wiele rozkładów pomieszczeń, które ułatwią Ci jej aranżowanie. 

Ślepa kuchnia z oknem na pokój jest nieco łatwiejsza w aranżowaniu. Przez okno zawsze wpada, choć minimalna ilość światła słonecznego. Zawsze możesz to okno powiększyć lub całkiem wyburzyć ściankę łączącą oba pomieszczenia. Wówczas aneks kuchenny bez okna szybko rozjaśni się naturalnym światłem. Wystarczy wtedy kuchnię nieco doświetlić sztucznym światłem i zyskujesz pomieszczenie jasne i przestronne. 

Kuchnia bez okna z salonem może być także przedzielona ścianą, ale wybudowana z luksferów lub przeźroczystych szyb. Ograniczasz wówczas rozchodzenie się zapachów po pomieszczeniach, ale jednocześnie zapewniasz kuchni oświetlenie światłem naturalnym pochodzącym z okna w salonie. 

Ślepa kuchnia wcale nie musi oznaczać ograniczeń aranżacyjnych.

Nie zawsze jednak ślepa kuchnia w bloku ma możliwość otwarcia na salon. Często uniemożliwia to rozkład pomieszczeń lub ściany nośne budynku. Co wtedy? Jak sprawić, aby kuchnia bez okna z salonem nie przytłaczała swoim wystrojem? Na szczęście mamy dla Ciebie wiele wskazówek, które pomogą Ci rozjaśnić to pomieszczenie. Zobacz, jak może wyglądać kuchnia bez okna. Inspiracje znajdziesz w przykładowych aranżacjach zamieszczonych w naszym artykule.

Zainspiruj się: Jak urządzić wąski pokój, aby maksymalnie wykorzystać jego powierzchnie?

Jak funkcjonalnie urządzić pomieszczenie, jakim jest kuchnia bez okna?

Podczas aranżowania kuchni bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie mebli, aby była przede wszystkim pomieszczeniem wygodnym i funkcjonalnym. Dzięki temu z chęcią będziesz przygotowywać posiłki dla swojej rodziny i w niej przybywać. Mała kuchnia bez okna wymaga dodatkowo zwrócenia uwagi na liczne elementy aranżacyjne, takie jak meble, oświetlenie czy kolory. Sprawdzą się w niej również dodatki, które pozwolą Ci optycznie powiększyć to pomieszczenie. Sprawdź, jak urządzić kuchnię bez okna. 

Najważniejsze – kolory! 

Ślepa kuchnia powinna być wykończona w jasnych barwach. W przeciwnym razie szybko zamienisz ją w ciemną i nieprzyjemną jaskinię. Niestety w tym wypadku nawet ciemne akcenty ożywiające aranżację są niezalecane. Na kolorystykę wnętrza wpływa nie tylko kolor ścian i podłogi. Zwróć koniecznie uwagę na kolor frontów meblowych, krzeseł czy stolika. 

Oczywiście biały kolor jest najlepszy. Najefektywniej powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Nie oznacza to jednak, że musisz urządzać swoją kuchnię w szpitalnych klimatach i pomalować ją całą na biało. Do wyboru masz wiele jasnych kolorów, które delikatnie przełamią biel. Koniecznie wykorzystaj w swojej aranżacji gołębią szarość, wanilię czy kość słoniową. Ciepła doda jasne, naturalne drewno w postaci akcentów na meblach lub obszernego blatu kuchennego. Dzięki nim ślepa kuchnia z oknem na pokój lub bez niego rozjaśni się, a jej przestrzeń optycznie się powiększy. 

Ślepa kuchnia bez okna odpowiednio zaaranżowana nie będzie sprawiała wrażenia przytłaczającej.

Jakie meble pasują do ślepej kuchni?

W każdej kuchni potrzebujesz mebli. Jakie jednak sprawdzą się w pomieszczeniu bez okien? Koniecznie wybieraj meble o lekkiej budowie. Ciężkie drewniane i ciemne stoły z pewnością nie będą do niej pasowały. O wiele lepszym pomysłem będzie stolik ze szklanym blatem i metalowymi nogami.

Do szafek dobierz jasne fronty. Świetnym pomysłem będą te wykończone na wysoki połysk. Odbijające się światło dodatkowo doświetli pomieszczenie. Bardzo dobrym wyborem są także szafki z przeszkleniami, które można estetycznie oświetlić listwami ledowymi. Ich lekka budowa doskonale sprawdzi się w tego typu pomieszczeniach. 

Zobacz także: Stolik kawowy biały – kolorystyczny bestseller wśród propozycji Vokato

Rozjaśnij kuchnię światłem sztucznym!

Jeśli w pomieszczeniu nie masz dostępu do naturalnego oświetlenia, koniecznie zamontuj w nim źródła sztucznego światła. Dzięki temu Twoja ślepa kuchnia bez okna będzie funkcjonalna i estetyczna. W tym pokoju koniecznie dobrze rozplanuj kilka źródeł światła. Jedno z pewnością nie będzie wystarczające. Oprócz głównej lampy sufitowej pomyśl o kinkietach, które pozwolą Ci doświetlić te fragmenty pomieszczenia, do których nie dochodzi światło górne. 

Ponadto wszelkiego rodzaju listwy ledowe zamontowane pod szafkami czy przy podłodze staną się dodatkową ozdobą rozjaśniającą to ciemne pomieszczenie. Każda dodatkowa lampka będzie pięknie odbijała się od błyszczących powierzchni.

Kuchnia bez okna z salonem może zostać odpowiednio doświetlona sztucznym światłem.

Nie zapomnij o lustrach – w kuchni też się przydadzą!

Aneks kuchenny bez okna możesz łatwo doświetlić naturalnym światłem za pomocą lustra. Ważne jest, aby ustawić je naprzeciwko okna w salonie. W ten sposób odbite światło lekko oświetli także kuchnię. 

Lustro w kuchni będzie spełniało przede wszystkim funkcje praktyczne, które pozwolą Ci na doświetlenie wnętrza i jego optyczne powiększenie. Jeśli nie masz miejsca na powieszenie na ścianie dużej tafli lustra, jego funkcję mogą przejąć np. lustrzane fronty mebli kuchennych lub nawet metalowe i błyszczące elementy wyposażenia. 

W kuchniach zamkniętych również świetnie sprawdzą się lustra. Wówczas po zapaleniu światła sztucznego, będą je odbijały i kierowały w miejsca, do których nie dochodzi. Ponadto lustro wprowadzi delikatną iluzję optyczną, która pozwoli Ci powiększyć pomieszczenie bez wyburzania ściany.

Ślepa kuchnia bez okna – inspiracje, dzięki którym rozjaśnisz wnętrze!

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu ślepej kuchni. Jednak jak to wszystko poskładać w jedną i spójną całość? Jak może wyglądać kuchnia bez okna? Inspiracje przyniosą Ci nasze przykładowe aranżacje, które zakładają wszystkie powyższe wskazówki, a także najmodniejsze style aranżacyjne. 

Mała kuchnia bez okna w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest bardzo dobrym pomysłem do małych ślepych kuchni. Operuje przede wszystkim jasnymi kolorami. W pomieszczeniach tych obowiązuje minimalizm, który pozwoli Ci zachować pożądaną przestrzeń i powiększy optycznie pomieszczenie. Dodatek naturalnego drewna dodaje ciepła i przytulności.  

Nowoczesna kuchnia bez okna – inspiracje aranżacyjne.

Ściany pomieszczenia pomaluj na biało lub na gołębi kolor. Meble koniecznie wykończ frontami w kolorze kości słoniowej lub delikatnej wanilii. Staraj się wybierać sprzęt AGD w jasnym kolorze. Dobierz drewniany i jasny blat kuchenny. Do niego doskonale będzie pasował stół okrągły Luga 2 z bukowymi nogami. Ma biały okrągły blat, przy którym z chęcią zjesz śniadanie. Do stołu dobierz designerskie krzesło Chicago/A. Natomiast na suficie zawieść minimalistyczną lampę wiszącą, a pod szafkami na całej długości blatu roboczego zamontuj listwy LED. 

Przeczytaj również: Styl skandynawski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Ślepa kuchnia w stylu rustykalnym

Wiejskie klimaty, które stały się inspiracją dla stylu rustykalnego, stanowią doskonały wybór do urządzenia kuchni bez okna. W tych pomieszczeniach również obowiązują jasne kolory mebli i ścian oraz dodatek naturalnego drewna. 

Ściany w kuchni możesz wykończyć białą cegłą, także nad blatem kuchennym. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami. W tym pomieszczeniu doskonale sprawdzi się drewniany blat. Fronty kuchenne utrzymaj w białej kolorystyce. Nie muszą one być gładkie, równie dobrze zaprezentują się na nich delikatne zdobienia. Do klasycznego, kwadratowego stolika dopasuj białe krzesło Gizo. Nad stolikiem zamontuj nowoczesną, skandynawską lampę Consi w białym odcieniu. Pozostałe fragmenty pomieszczenia doświetl stylizowanymi kinkietami. Z kolei podłogę możesz wykończyć na ciemniejszy kolor. 

A jak wygląda Twoja kuchnia bez okna?

Ślepa kuchnia również powinna być miejscem jasnym i pełnym życia. Nawet małe pomieszczenia bez okna można przecież modnie zaaranżować. Wystarczy tylko, że dobierzesz odpowiednie kolory i meble. Nie zapomnij także o sztucznym oświetleniu. Inspiracji, jak urządzić tego typu pomieszczenia szukaj w naszym sklepie internetowym. W Vokato czekają na Ciebie modne meble kuchenne i lampy idealne do kuchni bez okna. 

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły