Świeca zapachowa, sojowa, 280ml
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Malutka sypialnia może być przytulnym miejscem sprzyjającym odpoczynkowi. Wystarczy tylko dobrze ją zaaranżować, aby nie zamieniła się w zagraconą, ciemną jaskinię. Jak urządzić małą sypialnię? Z naszymi wskazówkami na pewno Ci się to uda!
Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. W końcu to w niej przebywamy niemal jedną trzecią doby. Stanowi miejsce, w którym pragniemy odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Aranżacja tego pokoju powinna sprzyjać naszym potrzebom. Niech będzie to pomieszczenie ciepłe i przytulne. Jednak czy mała, wąska sypialnia, na pewno może zamienić się w oazę spokoju?
W wielu mieszkaniach w bloku jest malutka sypialnia. Aranżacje tego pomieszczenia ze względu na jej niewielką powierzchnię są bardzo trudne. W końcu musisz zmieścić w niej wygodne łóżko, które z pewnością zajmie większą część pokoju. Mała sypialnia w bloku z szafą często spełnia także funkcję garderoby, a nawet domowego biura, kiedy pracujesz zdalnie. Wszystko to sprawia, że ilość wyposażenia, które musisz ustawić na tak małej powierzchni, szybko rośnie.
Mała wąska sypialnia w bloku zagracona przez meble albo utrzymana w nieodpowiednich kolorach bądź przytłoczona nadmiarem dodatków będzie miejscem przytłaczającym. Zamiast w niej odpocząć i zrelaksować się, nabawisz się klaustrofobii. Jak urządzić małą sypialnię, by tego uniknąć? Na szczęście z naszymi wskazówkami na pewno Ci się to uda. Warto pamiętać, że nie tylko kolory do małej sypialni są ważnym elementem aranżacji, który należy przemyśleć. Dobór mebli i dodatków również jest niezwykle istotny. Zobacz, jak może wyglądać mała sypialnia. Inspiracje znajdziesz w naszych przykładowych aranżacjach.
Istnieje kilka zasad aranżacyjnych małych pomieszczeń, które uchronią Twoją sypialnię przed zmianą w ciemna jaskinię. Poniższe wskazówki pomogą Ci dodatkowo wnieść do niej przytulną atmosferę, tak pożądaną w tej części mieszkania.
Malutka sypialnia powinna być utrzymana w jasnych kolorach. Ściany pomalowane na biało, błękitno czy beżowo sprawią, że wnętrze będzie optycznie wydawało się większe. Sufit również warto wykończyć w jasnym, najlepiej białym kolorze. Czy jednak nie sprawi to, że pomieszczenie stanie się chłodne i nieprzyjemne? Jasne kolory do małej sypialni możesz przełamać ciepłymi dodatkami w ciemniejszej tonacji. Brązy czy czerwienie pięknie będą komponowały się z chłodniejszymi barwami.
Mała wąska sypialnia w bloku może zostać wizualnie powiększona przez poziome pasy. W takim wnętrzu doskonale będzie prezentować się również nowoczesna lamperia utrzymana w jasnych kolorach.
Przeczytaj także: Jak optycznie powiększyć pokój? 5 pomysłów na powiększenie przestrzeni
W aranżacji małej sypialni koniecznie wykorzystaj lustra. Zawieszone naprzeciwko okna rozświetlą pomieszczenie naturalnym światłem. Mała sypialnia w bloku z szafą, której fronty wykończone są lustrami, wprowadzi do pomieszczenia iluzję większej przestrzeni. To z kolei wpłynie pozytywnie na atmosferę całego pomieszczenia.
W sypialni doskonale sprawdzą się także stylizowane lustra stojące, które możesz ustawić w dowolnym kącie pomieszczenia. Będą jego wyjątkową ozdobą i pomogą Ci optycznie powiększyć pomieszczenie.
Jeśli zastanawiasz się, jakie kolory do małej sypialni wprowadzić, weź pod uwagę również jej wyposażenie. W końcu barwy komody, półki, biurka czy łóżka będą mocno wpływały na kolorystykę całego wnętrza. W przypadku, gdy utrzymałeś ściany w jasnych kolorach, to właśnie meble mogą stanowić ciemniejszy akcent wprowadzający do wnętrza nieco ciepła. Przytulności dodadzą np. welurowe obicia w ciepłych kolorach.
Pamiętaj jednak, aby meble miały minimalistyczny design. Nadmiar dekoracyjnych szczegółów przepełni wnętrze i wprowadzi do pomieszczenia niepotrzebny bałagan. Świetnym wyborem będą meble o lśniących, lustrzanych frontach.
Sypialnia jako miejsce najcichsze w całym mieszkaniu jest idealne do czytania. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam często urządzamy nasze kąciki do czytania. Mała, wąska sypialnia także może być miejscem, w którym oddasz się ulubionej lekturze. Zamiast dodatkowego fotela i lampki, wybierz łóżko z wysokim, welurowym zagłówkiem. Możesz go także stworzyć z welurowych paneli. Ten dodatek aranżacyjny wprowadzi do wnętrza ciepło i przytulną atmosferę.
Zainspiruj się: Kącik do czytania w domu – jak go urządzić? Podpowiadamy!
Dodatki w aranżacji każdego wnętrza budują wybrany styl albo podkreślają jego charakter. W małej sypialni warto jednak dobrze przemyśleć ich dobór. Nadmiar dekoracji może prowadzić do zagracenia wnętrza. Najlepiej postawić na dodatki, które spełniają także praktyczne funkcje. Jakie to są?
Przytulności pomieszczeniu doda na pewno mały chodnik lub dywan na podłodze. Ścianę za łóżkiem możesz natomiast wykończyć przestrzenną fototapetą utrzymaną w ciepłych kolorach. Wełniane koce położone na łóżku czy dekoracyjne poduszki również nadadzą wnętrzu ciepła. Jak może z nimi wyglądać Twoja mała sypialnia? Inspiracje znajdziesz w przykładowych aranżacjach w stylu hygge.
Oświetlenie wnętrza sypialni stanowi jej doskonałe dopełnienie. Akcent, który wykańcza wystrój pomieszczenia. Z drugiej strony jest elementem niezwykle ważnym, ze względu na to, że w sypialni często przebywasz po zachodzie słońca. Sztuczne światło jest więc niezbędne, aby wygodnie korzystać z pokoju.
Do małej sypialni wybieraj ścienne kinkiety czy lampy stołowe, które nie zajmują dodatkowego miejsca na podłodze. Najlepiej niech emitują światło ciepłe, miękkie i rozproszone przez materiałowy abażur. W ten sposób wieczorami w sypialni zapanuje przyjemna, romantyczna atmosfera.
Znasz już podstawowe zasady, a teraz przejdźmy do konkretnych wskazówek, które pozwolą Ci zaaranżować małą sypialnię. Po pierwsze, warto zdecydować się na konkretny styl aranżacyjny. Niektóre z nich szczególnie dobrze nadają się do budowania przytulnej atmosfery wnętrza np. styl skandynawski, hygge czy rustykalny.
W rustykalnych wnętrzach panują jasne kolory i naturalne drewniane dodatki. Styl ten jest więc idealny do urządzenia przytulnej, małej sypialni. Wybierz łóżko w jasnym kolorze drewna lub bielonym. Na nim najlepiej zaprezentuje się pościel z naturalnego materiału takiego jak len. Wyposażenie uzupełnij pojemną komodą, na której postawisz niewielką lampkę lub świece zapachowe. Wieczorem delikatne światło wniesie do pomieszczenia odrobinę romantyzmu.
Jasne kolory ścian i umeblowania przełam ciemniejszą fototapetą – drewniane ciepło. Najlepiej wykończ nią całą ścianę za łóżkiem. Mała sypialnia w stylu rustykalnym stanie się Twoją oazą spokoju, w której z przyjemnością będziesz wypoczywać.
Skandynawowie wiedzą, jak urządzać małe pomieszczenia zachowując harmonię i ład. Jednocześnie pomimo zimnej kolorystyki wnętrza skandynawskie odznaczają się ciepłem i przytulnością, która łagodzi ich minimalizm. W sypialni w stylu skandynawskim utrzymaj neutralną kolorystykę szarości, bieli i przełam ją brązowymi akcentami w postaci dywanu shaggy, wełnianych koców czy dekoracyjnych poduszek.
Pod oknem ustaw nowoczesne, tapicerowane krzesło Muna, a tuż obok niego stojącą lampę i pufę. W ten sposób stworzysz w sypialni idealny kącik do czytania. Nieopodal łóżka umieść niski stolik lub stojącą lampę, która wieczorami wniesie do pomieszczenia przyjemny półmrok. Ścianę za łóżkiem możesz wykończyć welurowymi panelami, które jednocześnie zastąpią Ci zagłówek.
Warto sprawdzić:Styl skandynawski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
Nawet niewielkie, jasne pomieszczenia mogą stać się miejscem, w którym z chęcią wypoczniesz. Ich przytulny charakter zachęci Cię bowiem do relaksu. Kluczem w odpowiednim zaaranżowaniu małej sypialni jest dobór wyposażenia, dodatków i kolorystyki.
Jeśli nadal nie masz pomysłu na swoją małą sypialnię, zerknij do naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam niezbędne akcesoria, wygodne fotele, lampy i dekoracje, które umożliwią Ci stworzenie przyjemnej aranżacji sypialni.
Podobne artykuły
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł