Krzesło tapicerowane MUNO - złote nogi
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Styl klasyczny nigdy nie wyjdzie z mody. Dlatego wprowadzenie go do pokoju dziennego to dobry pomysł. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, urządzając salon w stylu tradycyjnym? Czy da się tak zaaranżować wnętrze w bloku? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Zamierzając urządzić w swoim domu lub mieszkaniu klasyczny salon, zapewne zadajesz sobie pytanie, skąd się wziął i z jakich elementów powinien się składać. Jakie barwy są dla niego charakterystyczne? Jakie wzory i kształty? Poniżej wymieniamy najważniejsze cechy stylu klasycznego, które powinien przejąć Twój salon w stylu tradycyjnym.
Stylistyka klasyczna ma swoje źródła w antyku i to właśnie przesądza o jego aktualności. Wnętrze zaaranżowane w tej konwencji będzie odporne na mody następujące po sobie. Dzięki temu będziesz się cieszyć pokojem dziennym o stałym charakterze niezależnie od tego, co akurat dyktują trendy.
Cechy, które współczesny styl klasyczny czerpie z dorobku sztuki oraz architektury grecko-rzymskiej:
Aranżując klasyczny salon, pamiętaj, że ma on cechować się równowagą, unikać przesady. Osiągniesz ten efekt, jeśli będziesz pamiętać, że:
Aby urządzić klasyczny salon, warto przestrzegać zasady symetrii. Dla porządku przypomnijmy, że symetria we wnętrzu polega na rozmieszczeniu sprzętów w taki sposób, aby powtarzały się one względem linii bądź punktu.
Wszystko, co symetryczne, wydaje się eleganckie i spokojne. Wiedzieli o tym już starożytni Grecy, którzy wykorzystywali tę zasadę w swoich budowlach. Oprócz dążenia do symetrii w sztuce antyku równie silne było skupienie na proporcjonalności. Starożytni twórcy, głównie rzeźbiarze, tworzyli kanony piękna ludzkiej sylwetki, oparte na skrupulatnie wyliczonych proporcjach - to głównie dlatego starożytne rzeźby urzekają do dziś.
Każdy ze starożytnych stylów architektonicznych - dorycki, koryncki i joński - także był oparty na ścisłych proporcjach. Budynki wznoszone przez starożytnych były zawsze symetryczne i pełne równowagi.
Zainspirowany wiekowymi wytycznymi klasyczny salon spełni podstawowe wymagania, jeżeli:
Kolory, jakie zdominują salon w stylu klasycznym, są jasne i przyjemne dla oczu. Będą do nich należeć biel, beż, brąz czy szarość. Urządzając zatem salon w stylu tradycyjnym, pamiętaj, że tkaniny występujące we wnętrzu mogą mieć kolory spoza tej palety, np. granat, turkus czy oliwkowy.
Jeżeli chodzi o ściany, najlepiej, by były pomalowane odcieniami bieli, kremu, beżu czy szarości. Dobrze widziane są także tapety w którejś z wymienionych barw, posiadające delikatne wzory.
Z kolei nieliczne dodatki mogą występować w barwach srebra i złota - pamiętaj jednak, by z nimi nie przesadzić, by pomieszczenie nie wyglądało kiczowato.
Zainspiruj się: Styl klasyczny, czyli wnętrza pełne piękna i harmonii. Poznaj go bliżej!
Styl klasyczny, dzięki swej uniwersalności i harmonii, znajduje wielu zwolenników. Jest on idealny dla osób ceniących sobie elegancję i umiar, przywiązujących wagę do tego, by czuć się we wnętrzu dobrze. Będzie on odpowiedni przede wszystkim dla ceniących sobie niezależność i niezamierzających gonić za zmieniającymi się wciąż trendami.
Styl klasyczny może stanowić stonowaną bazę do aranżacji salonu, który możemy dodatkowo urozmaicić elementami nawiązującymi do stylistyki nowoczesnej czy glamour.
Zamierzasz zaaranżować klasyczny salon i poszukujesz inspiracji? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów, które ułatwią Ci planowanie. Pamiętaj, że możliwości na urządzenie pokoju dziennego jest wiele - możliwe, że gdy zainspirujesz się naszymi podpowiedziami, przyjdzie Ci do głowy całkowicie odmienny, ale mieszczący się w opisanej konwencji projekt.
Jedną z odmian estetyki klasycznej jest styl angielski, który zachował najważniejsze założenia stylu źródłowego: przytulność, szykowność i zamiłowanie do detali w postaci gzymsów i frezowań. W odróżnieniu jednak od stylu klasycznego kładzie nacisk na motywy wiejskie, romantyczne. Nie brak tu także nagromadzenia ozdób i swego rodzaju eklektyzmu, który nie byłby do pomyślenia w klasycznym salonie.
Dlatego w takim pokoju dziennym kominek będzie jak najbardziej na miejscu. Jego obudowa będzie doskonałym miejscem na wyeksponowanie drobnych bibelotów czy zdjęć w ramkach. Najlepiej, jeśli będzie składała się z cokołu, kolumn i portyku (najlepiej w kształcie trapezu, u podstawy mającego delikatny gzyms). Całość powinna być delikatnie rzeźbiona.
Do wyboru masz kominki tradycyjne, w których zimą wesoło trzaskać będą grube szczapy, albo ekologiczne - na biopaliwo, najczęściej etanol. Zaletą tych drugich jest, że nie emitują gazów cieplarnianych, a także nie wytwarzają sadzy i popiołu.
Możesz także zdecydować się na kominek w 100 procentach elektryczny, który nie musi pełnić funkcji grzewczej, a jedynie dekoracyjną.
Salon w stylu tradycyjnym to wnętrze, którego ściany i sufit mają wyrazistą strukturę. Dzieje się tak dzięki sztukaterii, która nadaje wnętrzu nieco pałacowego charakteru. Na czym polega ten sposób ozdabiania wnętrza? Otóż sztukateria to nic innego jak stiukowe elementy w postaci gzymsów, listew czy motywów roślinnych. Wykonuje się je z gipsu i żywicy poliestrowej albo z tworzyw sztucznych pokrytych zabezpieczającą powłoką.
Sztukaterie znane są od czasów starożytnych. Odzyskały swą świetność w czasach odrodzenia, niesłychanie modne były w czasach baroku, ceniącego wymyślne formy. Współcześnie przeżywają swój - nomen omen - renesans.
Salon klasyczny, zwłaszcza w wersji angielskiej, bywa wyłożony boazerią, czyli drewnianą okładziną znajdującą się na ścianach (całych lub ich części). Chroni ona przed zabrudzeniami, a także upiększa i ociepla wnętrze.
Obecnie produkuje się także boazerie z tworzywa sztucznego. Możesz zatem zdecydować, czy wolisz ściany wyłożone drewnem czy panelami PCV. Boazeria, również drewniana, powinna mieć kolor biały albo taki sam jak reszty ścian - w przeciwnym wypadku Twój salon klasyczny niepotrzebnie nabierze rustykalnego charakteru.
Pokój dzienny w stylu klasycznym, którego ściany pokrywają sztukaterie, potrzebuje delikatnego wystroju również w kwestii mebli. Zainwestuj fotele w łagodnym odcieniu, np. w błękitne krzesło Shell na bukowych nogach. Połączenie eterycznego błękitu z ciepłym brązem fenomenalnie odnajdzie się w salonie klasycznym. Możesz w nim ustawić także krzesło Unique Line w szarej tapicerce, które również ma bukowe nogi. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą krzeseł do salonu.
Jeżeli aranżując salon klasyczny, zamierzasz wprowadzić do niego elementy z innego stylu, inspiracja estetyką glamour będzie dobrym rozwiązaniem. Zarówno bowiem konwencja klasyczna, jak i glamour stawiają nacisk na wytworność. Wyraża się ona m.in. w sztukateriach i złotych elementach.
Salon w stylu klasycznym możesz urozmaicić np. za pomocą gamy barw właściwej stylowi glamour. Dodaj kolory takie jak różowy, fiolet, fuksja, a nawet żółty - ciekawie będą wyglądały w niewielkich ilościach, w postaci dekoracji.
Estetyka glamour kocha również zabawy z rodzajami materiałów - w salonie klasycznym, w którym większość sprzętów jest z drewna i innych klasycznych surowców, ciekawie może wyglądać np. czarny świecznik z tworzywa sztucznego.
W pokoju dziennym inspirowanym stylem glamour nie może zabraknąć także kryształowego żyrandola i połyskliwych, pikowanych mebli jak np. różowego krzesła Muno na złotych nogach. Mebel ma wygodne siedzisko i podłokietniki, a także miękką poduszkę, dzięki której komfortowo wypoczniesz. Regularne pikowania, brudny róż tapicerki oraz nogi w kolorze szlachetnego złota dodadzą szyku każdemu pomieszczeniu, w którym zdecydujesz się postawić to krzesło.
Jeżeli szukasz czegoś w ciemniejszym kolorze, Twoje wymagania spełni krzesło Munios 2 w tapicerce z ciemnozielonego pluszu. Ten mebel także jest pikowany w pasy, posiada lekko odchylone oparcie, a także podłokietniki i siedzisko wyściełane miękką poduszką. Jego nogi są chromowane, mają odcień brązowego złota. Czyż nie wygląda to elegancko?
Jeżeli zainteresowały Cię nasze krzesła glamour, możesz zapoznać się z nimi tutaj.
Jeśli marzy Ci się klasyczny salon w bloku, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: takie wnętrze da się zaaranżować dość łatwo. Pamiętaj jedynie o tym, by pomieszczenia rozjaśniało naturalne światło, kolory ścian były łagodne, a materiały były jak najlepszej jakości.
Jak pamiętasz, salon w stylu klasycznym potrzebuje dużo naturalnego światła. Co jednak zrobić, gdy okna w bloku są niewielkie i w dodatku wychodzą na północ? Wówczas możesz wspomóc się sztucznym oświetleniem o łagodnym natężeniu i ciepłej barwie.
Zadbaj zarówno o oświetlenie górne, w postaci żyrandola, jak i punktowe, takie jak lampy stojące czy kinkiety.
Do tradycyjnego pokoju dziennego znajdującego się w bloku możemy Ci zaproponować żyrandol Dominni W3, niezastąpiony w pomieszczeniu, w którym nie liczy się przepych, lecz klasyczna elegancja.
Urządzając salon w stylu klasycznym, zwróć uwagę na to, by meble były wygodne i dawały Ci niezbędny komfort. Stawiaj na materiały naturalne, odporne na zniszczenia. Bo przecież, skoro urządzasz pokój dzienny z myślą o tym, by nie zmieniać jego aranżacji z każdą zmianą trendów, wybór mebli, które postoją we wnętrzu tylko kilka sezonów, nie jest zbyt praktyczny.
Pozwól zatem, że zaproponujemy Ci coś solidnego, np. krzesło Odeus w brązowej tapicerce. Jej matowe wykończenie wprowadza przytulną, domową atmosferę, a czarne, metalowe nogi gwarantują stabilność. Zaokrąglone, pikowane wewnątrz oparcie pozwala Ci wygodnie odpocząć.
Jeżeli wolisz krzesło o węższym oparciu bez pikowań, polecamy szare krzesło Shell 2 na ciemnych, bukowych nogach. Zachęcamy Cię do zapoznania się z szeroką gamą naszych krzeseł vintage.
Wiesz już, jak urządzić salon klasyczny. Aranżacje pokoju dziennego w estetyce tradycyjnej mogą być bardzo różne - z pewnością więc nasze pomysły zainspirują Cię do dalszych poszukiwań. Jeżeli masz jakieś pytania, nie zawahaj się ich zadać fachowcom z Vokato!
Podobne artykuły
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł