Salon w stylu tradycyjnym - poznaj nasze 3 pomysły na klasyczny salon

Styl klasyczny nigdy nie wyjdzie z mody. Dlatego wprowadzenie go do pokoju dziennego to dobry pomysł. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, urządzając salon w stylu tradycyjnym? Czy da się tak zaaranżować wnętrze w bloku? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym charakteryzuje się salon w stylu tradycyjnym?

Zamierzając urządzić w swoim domu lub mieszkaniu klasyczny salon, zapewne zadajesz sobie pytanie, skąd się wziął i z jakich elementów powinien się składać. Jakie barwy są dla niego charakterystyczne? Jakie wzory i kształty? Poniżej wymieniamy najważniejsze cechy stylu klasycznego, które powinien przejąć Twój salon w stylu tradycyjnym.

Ponadczasowość stylu w klasycznym pokoju dziennym

Stylistyka klasyczna ma swoje źródła w antyku i to właśnie przesądza o jego aktualności. Wnętrze zaaranżowane w tej konwencji będzie odporne na mody następujące po sobie. Dzięki temu będziesz się cieszyć pokojem dziennym o stałym charakterze niezależnie od tego, co akurat dyktują trendy.

Cechy, które współczesny styl klasyczny czerpie z dorobku sztuki oraz architektury grecko-rzymskiej:

 • harmonia;
 • proporcjonalność;
 • motywy roślinne;
 • gzymsy, delikatne zdobienia, np. sztukaterie, ozdobne zakończenia karniszy, rzeźbiona obudowa kominka;
 • elementy architektoniczne takie jak łuki i kolumny czy filary.

Salon w estetyce klasycznej kocha prostotę i umiar

Aranżując klasyczny salon, pamiętaj, że ma on cechować się równowagą, unikać przesady. Osiągniesz ten efekt, jeśli będziesz pamiętać, że:

 • wnętrze powinno być wolne od chaosu i przeładowania
 • w pomieszczeniu będzie panować ład;
 • aranżacja musi być przemyślana, ponieważ nie ma tu miejsca na niespodzianki i przypadki;

Proporcjonalność i symetria, czyli ważne cechy salonu klasycznego

Aby urządzić klasyczny salon, warto przestrzegać zasady symetrii. Dla porządku przypomnijmy, że symetria we wnętrzu polega na rozmieszczeniu sprzętów w taki sposób, aby powtarzały się one względem linii bądź punktu.

Wszystko, co symetryczne, wydaje się eleganckie i spokojne. Wiedzieli o tym już starożytni Grecy, którzy wykorzystywali tę zasadę w swoich budowlach. Oprócz dążenia do symetrii w sztuce antyku równie silne było skupienie na proporcjonalności. Starożytni twórcy, głównie rzeźbiarze, tworzyli kanony piękna ludzkiej sylwetki, oparte na skrupulatnie wyliczonych proporcjach - to głównie dlatego starożytne rzeźby urzekają do dziś.

Każdy ze starożytnych stylów architektonicznych - dorycki, koryncki i joński - także był oparty na ścisłych proporcjach. Budynki wznoszone przez starożytnych były zawsze symetryczne i pełne równowagi.

Zainspirowany wiekowymi wytycznymi klasyczny salon spełni podstawowe wymagania, jeżeli:

 • meble ustawione będą symetrycznie;
 • detale będą miały proste linie i również rozmieszczone będą zgodnie z zasadą symetrii;
 • zgodnie z tym prawidłem ułożone będą dodatki, takie jak lampy itp.

Klasyczne wnętrze: stonowana kolorystyka

Kolory, jakie zdominują salon w stylu klasycznym, są jasne i przyjemne dla oczu. Będą do nich należeć biel, beż, brąz czy szarość. Urządzając zatem salon w stylu tradycyjnym, pamiętaj, że tkaniny występujące we wnętrzu mogą mieć kolory spoza tej palety, np. granat, turkus czy oliwkowy.

Jeżeli chodzi o ściany, najlepiej, by były pomalowane odcieniami bieli, kremu, beżu czy szarości. Dobrze widziane są także tapety w którejś z wymienionych barw, posiadające delikatne wzory.

Z kolei nieliczne dodatki mogą występować w barwach srebra i złota - pamiętaj jednak, by z nimi nie przesadzić, by pomieszczenie nie wyglądało kiczowato.

Zainspiruj się: Styl klasyczny, czyli wnętrza pełne piękna i harmonii. Poznaj go bliżej!

Czy salon klasyczny to wnętrze dla każdego?

Styl klasyczny, dzięki swej uniwersalności i harmonii, znajduje wielu zwolenników. Jest on idealny dla osób ceniących sobie elegancję i umiar, przywiązujących wagę do tego, by czuć się we wnętrzu dobrze. Będzie on odpowiedni przede wszystkim dla ceniących sobie niezależność i niezamierzających gonić za zmieniającymi się wciąż trendami.

Styl klasyczny może stanowić stonowaną bazę do aranżacji salonu, który możemy dodatkowo urozmaicić elementami nawiązującymi do stylistyki nowoczesnej czy glamour.

Salon klasyczny - aranżacje i pomysły

Zamierzasz zaaranżować klasyczny salon i poszukujesz inspiracji? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów, które ułatwią Ci planowanie. Pamiętaj, że możliwości na urządzenie pokoju dziennego jest wiele - możliwe, że gdy zainspirujesz się naszymi podpowiedziami, przyjdzie Ci do głowy całkowicie odmienny, ale mieszczący się w opisanej konwencji projekt.

Salon klasyczny z kominkiem, czyli pokój dzienny w stylu angielskim

Jedną z odmian estetyki klasycznej jest styl angielski, który zachował najważniejsze założenia stylu źródłowego: przytulność, szykowność i zamiłowanie do detali w postaci gzymsów i frezowań. W odróżnieniu jednak od stylu klasycznego kładzie nacisk na motywy wiejskie, romantyczne. Nie brak tu także nagromadzenia ozdób i swego rodzaju eklektyzmu, który nie byłby do pomyślenia w klasycznym salonie.

Dlatego w takim pokoju dziennym kominek będzie jak najbardziej na miejscu. Jego obudowa będzie doskonałym miejscem na wyeksponowanie drobnych bibelotów czy zdjęć w ramkach. Najlepiej, jeśli będzie składała się z cokołu, kolumn i portyku (najlepiej w kształcie trapezu, u podstawy mającego delikatny gzyms). Całość powinna być delikatnie rzeźbiona.

Klasyczny salon z kominkiem i sztukateriami. Zwracają uwagę lustra w ramach przypominających liry.

Do wyboru masz kominki tradycyjne, w których zimą wesoło trzaskać będą grube szczapy, albo ekologiczne - na biopaliwo, najczęściej etanol. Zaletą tych drugich jest, że nie emitują gazów cieplarnianych, a także nie wytwarzają sadzy i popiołu.

Możesz także zdecydować się na kominek w 100 procentach elektryczny, który nie musi pełnić funkcji grzewczej, a jedynie dekoracyjną.

Klasyczny pokój dzienny zdobny w sztukaterie i boazerię

Sztukaterie

Salon w stylu tradycyjnym to wnętrze, którego ściany i sufit mają wyrazistą strukturę. Dzieje się tak dzięki sztukaterii, która nadaje wnętrzu nieco pałacowego charakteru. Na czym polega ten sposób ozdabiania wnętrza? Otóż sztukateria to nic innego jak stiukowe elementy w postaci gzymsów, listew czy motywów roślinnych. Wykonuje się je z gipsu i żywicy poliestrowej albo z tworzyw sztucznych pokrytych zabezpieczającą powłoką.

Sztukaterie znane są od czasów starożytnych. Odzyskały swą świetność w czasach odrodzenia, niesłychanie modne były w czasach baroku, ceniącego wymyślne formy. Współcześnie przeżywają swój - nomen omen - renesans.

Boazerie

Salon klasyczny, zwłaszcza w wersji angielskiej, bywa wyłożony boazerią, czyli drewnianą okładziną znajdującą się na ścianach (całych lub ich części). Chroni ona przed zabrudzeniami, a także upiększa i ociepla wnętrze.

Obecnie produkuje się także boazerie z tworzywa sztucznego. Możesz zatem zdecydować, czy wolisz ściany wyłożone drewnem czy panelami PCV. Boazeria, również drewniana, powinna mieć kolor biały albo taki sam jak reszty ścian - w przeciwnym wypadku Twój salon klasyczny niepotrzebnie nabierze rustykalnego charakteru.

Pokój dzienny w stylu klasycznym, którego ściany pokrywają sztukaterie, potrzebuje delikatnego wystroju również w kwestii mebli. Zainwestuj fotele w łagodnym odcieniu, np. w błękitne krzesło Shell na bukowych nogach. Połączenie eterycznego błękitu z ciepłym brązem fenomenalnie odnajdzie się w salonie klasycznym. Możesz w nim ustawić także krzesło Unique Line w szarej tapicerce, które również ma bukowe nogi. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą krzeseł do salonu.

Salon klasyczny z elementami stylu glamour

Jeżeli aranżując salon klasyczny, zamierzasz wprowadzić do niego elementy z innego stylu, inspiracja estetyką glamour będzie dobrym rozwiązaniem. Zarówno bowiem konwencja klasyczna, jak i glamour stawiają nacisk na wytworność. Wyraża się ona m.in. w sztukateriach i złotych elementach.

Salon w stylu klasycznym możesz urozmaicić np. za pomocą gamy barw właściwej stylowi glamour. Dodaj kolory takie jak różowy, fiolet, fuksja, a nawet żółty - ciekawie będą wyglądały w niewielkich ilościach, w postaci dekoracji.

Estetyka glamour kocha również zabawy z rodzajami materiałów - w salonie klasycznym, w którym większość sprzętów jest z drewna i innych klasycznych surowców, ciekawie może wyglądać np. czarny świecznik z tworzywa sztucznego.

W pokoju dziennym inspirowanym stylem glamour nie może zabraknąć także kryształowego żyrandola i połyskliwych, pikowanych mebli jak np. różowego krzesła Muno na złotych nogach. Mebel ma wygodne siedzisko i podłokietniki, a także miękką poduszkę, dzięki której komfortowo wypoczniesz. Regularne pikowania, brudny róż tapicerki oraz nogi w kolorze szlachetnego złota dodadzą szyku każdemu pomieszczeniu, w którym zdecydujesz się postawić to krzesło.

Jeżeli szukasz czegoś w ciemniejszym kolorze, Twoje wymagania spełni krzesło Munios 2 w tapicerce z ciemnozielonego pluszu. Ten mebel także jest pikowany w pasy, posiada lekko odchylone oparcie, a także podłokietniki i siedzisko wyściełane miękką poduszką. Jego nogi są chromowane, mają odcień brązowego złota. Czyż nie wygląda to elegancko?

Jeżeli zainteresowały Cię nasze krzesła glamour, możesz zapoznać się z nimi tutaj.

Jak urządzić salon klasyczny w bloku?

Jeśli marzy Ci się klasyczny salon w bloku, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: takie wnętrze da się zaaranżować dość łatwo. Pamiętaj jedynie o tym, by pomieszczenia rozjaśniało naturalne światło, kolory ścian były łagodne, a materiały były jak najlepszej jakości.

Oświetlenie rozjaśniające salon w stylu klasycznym

Jak pamiętasz, salon w stylu klasycznym potrzebuje dużo naturalnego światła. Co jednak zrobić, gdy okna w bloku są niewielkie i w dodatku wychodzą na północ? Wówczas możesz wspomóc się sztucznym oświetleniem o łagodnym natężeniu i ciepłej barwie.

Zadbaj zarówno o oświetlenie górne, w postaci żyrandola, jak i punktowe, takie jak lampy stojące czy kinkiety.

Do tradycyjnego pokoju dziennego znajdującego się w bloku możemy Ci zaproponować żyrandol Dominni W3, niezastąpiony w pomieszczeniu, w którym nie liczy się przepych, lecz klasyczna elegancja.

Pokój dzienny w bloku - jakie klasyczne meble wybrać?

Urządzając salon w stylu klasycznym, zwróć uwagę na to, by meble były wygodne i dawały Ci niezbędny komfort. Stawiaj na materiały naturalne, odporne na zniszczenia. Bo przecież, skoro urządzasz pokój dzienny z myślą o tym, by nie zmieniać jego aranżacji z każdą zmianą trendów, wybór mebli, które postoją we wnętrzu tylko kilka sezonów, nie jest zbyt praktyczny.

Pozwól zatem, że zaproponujemy Ci coś solidnego, np. krzesło Odeus w brązowej tapicerce. Jej matowe wykończenie wprowadza przytulną, domową atmosferę, a czarne, metalowe nogi gwarantują stabilność. Zaokrąglone, pikowane wewnątrz oparcie pozwala Ci wygodnie odpocząć.

Jeżeli wolisz krzesło o węższym oparciu bez pikowań, polecamy szare krzesło Shell 2 na ciemnych, bukowych nogach. Zachęcamy Cię do zapoznania się z szeroką gamą naszych krzeseł vintage.

Wiesz już, jak urządzić salon klasyczny. Aranżacje pokoju dziennego w estetyce tradycyjnej mogą być bardzo różne - z pewnością więc nasze pomysły zainspirują Cię do dalszych poszukiwań. Jeżeli masz jakieś pytania, nie zawahaj się ich zadać fachowcom z Vokato!

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły