Skandynawskie boho - na czym polega styl scandi boho?

Masz ochotę na aranżację salonu w stylu scandi boho? Chcesz dowiedzieć się, jakimi cechami się charakteryzuje? Jakie materiały i kolory w nim dominują? Jakie dobrać dodatki? Nasze podpowiedzi Ci w tym pomogą!

Czym jest skandynawskie boho?

Skandynawskie boho to niezwykle oryginalny i ciekawy styl, łączący w sobie pozorne przeciwieństwa: stonowane barwy i formy stylu skandynawskiego z żywymi kolorami i skłonnością do wielu wzorzystych dodatków, które właściwe są konwencji boho. Taki mariaż minimalizmu i jego antytezy jest możliwy przede wszystkim dzięki temu, że obie stylistyki korzystają z tych samych materiałów, wśród których wymienić można:

  • drewno;
  • wiklinę;
  • rattan;
  • len;
  • bawełnę.

Kolejną cechą ułatwiającą aranżację wnętrza w stylu scandi boho jest to, że zarówno styl skandynawski, jak i boho kładą nacisk na dużą liczbę roślin w pomieszczeniu. Jeżeli więc posiadasz wiele roślin liściastych, ustawienie ich we wnętrzu stylizowanym na skandynawskie boho będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Przytulność, neutralne barwy i rośliny w doniczkach - to wszystko charakteryzuje estetykę scandi boho.

Skandynawskie boho kładzie nacisk na to, by pomieszczenie było jasne i rozświetlone - stąd takie zamiłowanie do bieli i beżów. Dopełnione są one żywymi barwami charakterystycznymi dla stylistyki boho, dzięki czemu wnętrze wygląda na pełne świeżości i optymizmu.

Czy skandynawskie boho pasuje do wszystkich pomieszczeń?

Skandynawskie boho to estetyka, która z powodzeniem sprawdzi się w każdym wnętrzu bez względu na jego metraż i charakter. Stylistykę boho scandi możesz stosować zarówno w salonie, jak i w sypialni czy nawet w łazience. Szczególnie w pokoju sypialnym, w którym warto podkreślić luz i romantyzm, estetyka nawiązująca do boho sprawdzi się znakomicie. Wprowadź estetykę scandi boho zarówno do dużych i jasnych pomieszczeń, jak tych mniejszych. Dzięki eklektycznemu charakterowi tej konwencji uzyskasz przytulne wnętrze nieprzeładowane dodatkami oraz w pełni funkcjonalne.

Efekt taki uzyskasz, łącząc meble o prostym designie i stonowanych barwach z dodatkami o folkowym, hippisowskim klimacie. Skandynawskie boho charakteryzuje się meblami z naturalnych materiałów - często spotyka się np. stoły i szafki z litego drewna, a także fotele z nóżkami z tego samego surowca - najlepiej w tym samym kolorze.

Salon w stylu scandi boho nabierze charakteru, jeśli ustawisz w nim kanapę w szarym kolorze, reprezentującą solidny skandynawski design. Dodaj do niej np. stojącą lampę podłogową w odcieniach bieli i jasnej miedzi. Ramię lampy jest wykonane w całości z metalu.

Styl scandi boho może wprowadzić przytulność i ciepło do jadalni. Wyposaż ją w drewniany stół, np. prostokątny stół Avila z białym blatem i nogami w kolorze naturalnego drewna. Może ustawisz wokół niego drewniane krzesła Jerry w podobnej kompozycji kolorystycznej?

Ta jasna i pełna ciepła aranżacja będzie znakomita podstawą do tego, by jadalnia, w której dominuje skandynawskie boho, wzbogacić o wzorzyste, żywe dodatki. Co powiesz na plakat przedstawiający niebiesko-różową mandalę? Taki wzór dzięki swoim właściwościom uspokajającym i antystresowym wprowadzi harmonię do wnętrza, a jego kontrastujące kolory dodadzą Ci energii.

Sypialnia, której króluje styl scandi boho? To jasne barwy ścian, drewniane łóżko, a także dużo roślin i zasłony. Na łóżku ułóż kapę w energetyczne, orientalne wzory. Jeśli masz toaletkę, może skusisz się na ustawienie przy niej mebla w stylu boho, np. designerskiego krzesła Sun Arm w kolorze cappuccino? Tapicerowane siedzisko i podłokietniki zapewnią Ci wygodę, jakiej oczekujesz, oddając się pielęgnacji w sypialni. Z kolei czarne, drewniane nogi i dyskretna, ciepła barwa materiału obiciowego wprowadzą do wnętrza nutę subtelnej elegancji.

Jak urządzić wnętrze, w którym królować będzie styl scandi boho?

Pamiętaj, że pomieszczenie w aranżacji scandi boho powinno opierać się na jasnych, stonowanych barwach, które będą służyć za tło do dodatków. Również i meble niech wpisują się w chłodny styl skandynawski. Dlatego poszukuj takich, które są jasne i mają drewnianą konstrukcję, najlepiej w naturalnym kolorze, np. w nowoczesne krzesło Favorito Pepe o kubełkowym siedzisku w białym kolorze i drewnianych nogach. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem krzesła do jadalni, zastanów się nad drewnianymi krzesłami Raino, które znakomicie będą budować nastrój wokół stołu.

Jeżeli interesują Cię nasze krzesła boho, zachęcamy do ich obejrzenia. Bogaty wybór krzeseł w tym stylu pomoże Ci zaaranżować wnętrze, w którym królować będzie skandynawskie boho.

Najmodniejsze dodatki w stylu boho scandi

Skoro bazą do stylistyki scandi boho są pełne elegancji i pełne spokoju ściany oraz meble przywołujące na myśl stonowaną estetykę skandynawską, w trakcie wyboru dodatków możesz już pokusić się o wprowadzenie żywszych akcentów do pomieszczenia. Może to być np. trzyczęściowy parawan we wzór dużych liści. Nie dość, że podzieli dużą przestrzeń na mniejsze strefy, to jeszcze wprowadzi do niej element roślinnej zieleni, tak istotnej we wnętrzu stylizowanym na skandynawskie boho. Jeżeli interesuje Cię parawan, ale w bardziej stonowanym odcieniu, przyjrzyj się takiemu pastelowemu we wzór ususzonych makówek. Świetnie będzie on współgrał z jasnymi barwami reszty sprzętów w pomieszczeniu. Może też stanowić łagodne tło dla żywych roślin.

Możesz zdecydować się także na lampę z plecionym kloszem. Kolor wikliny czy makramy z naturalnego sznurka to kwintesencja skandynawskiego boho. Rozejrzyj się także za grubymi dywanikami o wyraźnym splocie - okrągłymi lub prostokątnymi. Duże, puchate poduchy, zachęcające do długiego odpoczynku również będą mile widziane we wnętrzach stylizowanych na skandynawskie boho. Wiszące, rattanowe fotele, hamaki z dużą ilością frędzli - wszystko to stanowi kwintesencję zachęcającej do wypoczynku estetyki boho scandi.

We wnętrzu w stylu scandi boho nie może zabraknąć makramy z bawełnianego sznurka w naturalnym kolorze.

Scandi boho style - najlepsze rozwiązania

Scandi boho style posiada pewne cechy charakterystyczne, które pozwalają rozpoznać go od razu. To wymienione już wyżej naturalne materiały i kolory, spora liczba roślin czy upodobanie do miękkich tkanin.

Aby jednak zaaranżować wnętrze w estetyce boho scandi, warto zainwestować w takie meble, które przetrwają próbę czasu. Baza w stylu skandynawskim będzie znakomitym rozwiązaniem - raz uzupełnisz ją o dodatki w stylu boho, kiedy indziej możesz zdecydować się na odmienną estetykę.

Przyjrzyj się zatem turkusowemu krzesłu Sparta w stylu boho. Mebel ten ma drewniane nogi, dlatego doskonale współgra z estetyką stylu skandynawskiego. Z kolei energetyczny kolor miłej w dotyku pluszowej tapicerki wprowadza do wnętrza żywy akcent, jakby przeniesiony z pomieszczenia zaaranżowanego w stylu folkowym.

Skoro mowa o dodatkach, np. do sypialni, w której estetyką dominującą jest skandynawskie boho, nie może wśród nich zabraknąć czegoś na ścianę. Może zdecydujesz się na ręcznie malowany obraz, np. "Kolorowa wieś", inspirowany nieco dziełami Marca Chagalla?

Barwy tego obrazu, jakby żywcem wyciągnięte z mieszkania hippisów, swoim nasyceniem i kontrastowością wprowadzą do pomieszczenia sporo optymizmu i ciepła, stanowiąc znakomite uzupełnienie do bazowych kolorów reprezentatywnych dla stylu skandynawskiego.

Wiesz już, jakimi podstawowymi cechami charakteryzuje się skandynawskie boho. Jeżeli chcesz zaaranżować pomieszczenie w tej stylistyce, postaw na wygodne meble i miękkie tkaniny, które zapewnią Ci komfort i pomogą głęboko zrelaksować się po dniu pracy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze mebli i dodatków, dzięki którym urządzisz swoje mieszkanie w estetyce boho scandi, zapytaj doradców z Vokato - z pewnością chętnie Ci pomogą w wyborze najlepszych dla Ciebie mebli.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły