Skarpa w nowoczesnym ogrodzie – jak wykorzystać ją w aranżacji?

Skarpa w nowoczesnym ogrodzie może być wykorzystana na wiele sposobów. Urozmaicony teren działki okaże się jej ogromną zaletą, a nie wadą. W artykule znajdziesz pomysły na wykorzystanie skarpy. Dowiedz się, jak zaprojektować ogród na skarpie!

Nowoczesna skarpa w ogrodzie – wyzwanie warte zachodu

Poszukując działki budowlanej, każdy marzy o idealnie równym terenie, nieporośniętym drzewami. Taką działkę najszybciej i najtaniej zagospodarujesz i stworzysz na niej ogród w wielu miejscach porośnięty trawą. Nie będziesz mieć problemów z ustawieniem mebli ogrodowych, wyborem roślin czy aranżacją rabat kwiatowych.

Co, jeśli Twój dom stoi na wzniesieniu, a za nim rozciąga się duża skarpa? A może został zbudowany w lekkim obniżeniu terenu lub na swojej posesji masz małe pagórki? Lepiej je wyrównać czy wykorzystać?

Skarpy i małe wzniesienie na terenie posesji są wyzwaniem dla ich właścicieli. Czy ogród ze skarpą nadal może pełnić funkcję wypoczynkową? Oczywiście, jednak wszystko wymaga odpowiedniego planu i dobrze dobranej aranżacji.

Warto jednak wiedzieć, że tak ukształtowana posesja niesie ze sobą także wiele zalet. Taras na skarpie w ogrodzie daje Ci najlepszy widok na całą posesję. Ponadto skarpa w nowoczesnym ogrodzie może także chronić Twoją strefę wypoczynkową od wiatru, dzięki czemu nawet w niepogodę wypoczynek w niej będzie komfortowy. Dobrze zaprojektowane ogrody ze skarpą są znacznie ciekawsze i wbrew pozorom dają Ci wiele możliwości aranżacji. Wszystko jednak musisz dopasować do ukształtowania i stopnia nachylenia skarpy.

Skarpa w ogrodzie – jak zagospodarować?

W artykule znajdziesz niejeden pomysł na ogród na skarpie, który w ciekawy sposób pozwoli Ci wykorzystać urozmaicony teren Twojej posesji. Przed Twoim domem znajduje się skarpa w ogrodzie? Krok po kroku pokażemy Ci, jak to wykorzystać!

Przeczytaj również: Pomysł na tani taras. Sprawdź, jak urządzić taras tanim kosztem!

Ogród ze skarpą – jak właściwie zagospodarować przestrzeń?

Ogród ze skarpą musi być od początku do końca dobrze zaprojektowany. Tylko dobry plan zagospodarowania terenu pozwoli Ci cieszyć się piękną aranżacją ogrodu i strefy wypoczynkowej. Jak zaprojektować ogród na skarpie? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Utrwal i zabezpiecz skarpę w swoim ogrodzie

Przed Twoim domem jest skarpa w ogrodzie. Jak zagospodarować ten niezwykły teren? Zacznij od odpowiedniego jej zabezpieczenia. Pomogą Ci w tym murki oporowe zbudowane z granitu czy betonu. Stawia się je u podnóża skarpy, dzięki czemu ziemia nie przekroczy granic zbocza. Ponadto murek możesz wykończyć drewnianymi deskami i zamienić go w dodatkowe miejsce do odpoczynku.

Zabezpieczyć należy także ziemię na skarpie, aby się nie osuwała i możliwe było posadzenie na niej roślin. W tym pomoże Ci np. agrowłóknina z otworami na rośliny lub zakopana pod powierzchnią ziemi, gęsta geokrata.

Rośliny na skarpę - jakie wybrać

Nowoczesna skarpa w ogrodzie powinna wyglądać na uporządkowaną i schludną. Osiągniesz ten efekt, dokładnie planując aranżację.

Wybierając rośliny na skarpy, pamiętaj, że jako najpiękniejsza ozdoba każdego ogrodu powinny w nim dominować. Na skarpie warto zasadzić gatunki, które cechują się gęstym i zbitym systemem korzeniowym, dzięki czemu dodatkowo utrwalą glebę i ją zabezpieczą. Ponadto najlepiej prezentują się niskie gatunki kwiatów i krzewów. Przed wyborem odpowiedniej rośliny zaobserwuj stopień nasłonecznienia skarpy. Niektóre rośliny będą świetnie rozwijały się w pełnym słońcu, a inne w miejscu lekko zacienionym. Niewiele jest gatunków, które świetnie radzą sobie w cieniu.

Pamiętaj także o tym, żeby dobór roślin pod względem zapotrzebowania na wodę i światło słoneczne przebiegał zgodnie z ich umiejscowieniem. Im wyżej, tym więcej promieni słonecznych pada na podłoże i tym bardziej je wysusza. Dlatego w wyższych partiach skarpy sadź taką roślinność, która jest odporna na suszę. W górnej części możesz posadzić np. gęsiówkę kaukaską czy wawrzynek główkowy, które będą zachwycać delikatnymi białymi i różowymi kwiatkami. Na niższych partiach posadź np. barwinek pospolity czy bluszczyk kurdybanek.

Warto wyposażyć taras na skarpie w ogrodzie w funkcjonalne meble.

Wyeksponuj skarpę także w nocy – zaprojektuj jej oświetlenie

Już wiesz, jak będzie wyglądała aranżacja Twojej skarpy w ogrodzie? Jak zagospodarować ten teren i wzbogacić go oświetleniem? Jeśli przez skarpę przechodzi jakaś ścieżka lub schody, koniecznie dobrze je oświetl lampami, aby możliwe było korzystanie z nich także po zachodzie słońca.

Ciekawe lampy warto zaaranżować również na mniejszych skarpach wykorzystanych na pojedyncze rabaty czy skalniaki. Dzięki nim Twoja największa ozdoba ogrodu będzie dobrze widoczna także po zachodzie słońca.

Z kolei jeśli na skarpie zaaranżowałeś taras ze strefą wypoczynkową, dodatkowe jej oświetlenie jest obowiązkowym elementem aranżacji. Postaw wówczas na słupki lub projektory o szerokim kącie padania światła.

Elementy małej architektury

Skarpa w ogrodzie krok po kroku staje się coraz piękniejsza. Masz już posadzone rośliny i zaprojektowane schody, ale wciąż czegoś jeszcze w niej brakuje? Skarpa jest także doskonałym miejscem na budowę małej architektury ogrodowej. Na jednym z tarasów możesz umieścić oczko wodne, z kolei ostre zbocze skarpy jest wprost idealnym miejscem do budowy niewielkiego wodospadu w stylu japońskim.

Zainspiruj się: Ogród angielski – jak urządzić swobodną, romantyczną przestrzeń?

Ogród ze skarpą to idealne miejsce na wodospad.

Aranżacja strefy wypoczynkowej

Żaden pomysł na ogród na skarpie nie może obejść się bez wygodnego zestawu mebli ogrodowych. W końcu pięknie zaprojektowaną skarpę z pewnością będziesz chciał oglądać podczas wypoczynku. Nie zapomnij zatem zostawić miejsca na wygodną sofę, krzesła i stolik ogrodowy, dzięki któremu Twój ogród będzie kompletny.

Skarpa w ogrodzie krok po kroku, czyli pomysł na ogród na skarpie!

Nadal nie wiesz, jak powinna wyglądać u Ciebie skarpa w nowoczesnym ogrodzie? Na sposób wykorzystania skarpy duży wpływ ma jej wielkość i usytuowanie. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów, które pozwolą Ci efektownie zagospodarować ten obiekt.

Skarpa jako miejsce do grillowania

Aranżacje skarpy nie muszą ograniczać się jedynie do obsadzania jej kwiatami. Jeżeli zdecydujesz się zbudować przed nią murek oporowy, możesz przy okazji wybudować także palenisko, które nie tylko będzie pełniło funkcję grilla, ale także ogrzeje was w chłodne dni. Sprawdzi się zwłaszcza, jeśli postawisz tam altanę - jeżeli nie będzie ona zbyt mocno otwarta, możesz komfortowo biesiadować na dworze nawet wtedy, gdy pogoda nie rozpieszcza.

Skarpa, która mieści w sobie skarby - a może by tak zbudować w ogrodzie piwniczkę?

Piwniczka w ogrodzie, która pomieści w sobie nie tylko zebrane jesienią warzywa, ale także przetwory czy wino, to marzenie każdego, kto nie ma piwnicy w domu albo interesuje się tradycyjnymi, zeroemisyjnymi technologiami.

By stworzyć taką przyjazną środowisku lodówkę, możesz skorzystać z gotowych modułów, które są coraz lepiej dostępne. Jeżeli jednak masz czas i chęci, możesz wykonać taką konstrukcję samodzielnie. Będziesz potrzebować pozwolenia na budowę i odrobinę cierpliwości - bez tych dwóch rzeczy nie warto rozpoczynać pracy.

Nowoczesny taras na skarpie - pomysły na aranżacje

Jeśli Twój dom zbudowany jest na wzniesieniu, a za domem istnieje znaczne obniżenie terenu, warto tę dużą skarpę wykorzystać i stworzyć za domem wyjątkowe tarasy. Czeka Cię znaczna przebudowa terenu, jednak efekt końcowy jest wart wysiłku.

Zamiast prostego stoku stwórz z nasypanej ziemi odpowiednio szerokie tarasy. Dzięki temu na każdym schodku będziesz mógł posiać zieloną trawę. Każdy stopień zabezpiecz murkiem oporowym. Niech wejście na każdy kolejny schodek będzie nieco szersze, dzięki czemu tuż obok wąskich schodów będziesz mógł zasadzić piętro ciekawych roślin. Z boku niech całą wysokość skarpy porastają nieco wyższe krzewy lub niskie drzewka ozdobne.

Ogrody ze skarpą dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Nie zapomnij także o meblach wypoczynkowych. Skarpa będzie zaczynała się przy tarasie, zatem umebluj go za pomocą zestawu Nardi ze stołem Cube. Będziesz mógł spokojnie zjeść posiłek z pięknym widokiem na swoją posesję. Na jednym z tarasów poniżej z kolei ustaw leżak Nardi Alfa. Rosnące obok drzewa dadzą Ci odrobinę cienia, a wyrastające wokół rośliny uprzyjemnią odpoczynek.

Szukasz pomysłu na aranżację skarpy przy tarasie?

Aranżując skarpę przy tarasie, z pewnością niejednokrotnie zastanawiasz się, jaka stylistyka będzie najlepsza, by podkreślić ukształtowanie terenu i dodać uroku Twojemu ogrodowi. Co powiesz na botaniczną podróż do dalekiej Azji?

Mały ogród japoński na skarpie

Jeśli Twój dom położony jest nieco w dole i za domem rozciąga się skarpa prowadząca na górę, koniecznie wykorzystaj to ukształtowanie terenu i załóż niewielki ogród z wodospadem. Skarpę na dole zabezpiecz murkiem oporowym wykończonym drewnianymi deskami, dzięki czemu będziesz mógł blisko niej wypoczywać. Z kolei na czubku skarpy zasiej niską roślinność o subtelnym zabarwieniu liści. Koniecznie wykorzystaj nachylenie terenu do zorganizowania niewielkiego wodospadu z oczkiem wodnym. A wokół niego zasiej ozdobną trawę.

Przed tylnym wejściem do ogrodu zorganizuj swoją strefę relaksu. Postaw zestaw wypoczynkowy Viro San Remo. Zasłoń meble parasolem ogrodowym Ibiza na wysięgniku, aby cieszyć się wypoczynkiem o każdej porze niezależnie od pogody. Odpoczywając na fotelu, usłyszysz cichy szum wodospadu na skarpie, który uprzyjemni Ci relaks.

Zobacz także: Jaki parasol do ogrodu warto wybrać? 5 solidnych modeli

Skarpa w nowoczesnym ogrodzie nie musi wcale być problemem, który trzeba zrównać z ziemią. Wykorzystaj ciekawe ukształtowanie swojego terenu i stwórz niezwykły ogród z niewielkim wodospadem czy obłędnymi tarasami. W poszukiwaniu inspiracji koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Tam czekają na Ciebie designerskie i wytrzymałe meble ogrodowe, idealne do Twojej strefy wypoczynkowej.

Zagospodarowanie skarpy - o czym trzeba pamiętać?

Wiesz już zapewne, jak zagospodarować skarpę. Ale czy masz świadomość tego, co musisz robić, by utrzymać je w nienagannej postaci? Zagospodarowanie skarpy to bowiem jedno, ale jej regularna pielęgnacja jest nie mniej ważna.

Oto rzeczy, o których musisz pamiętać, decydując się na obsadzenie skarpy roślinami:

  • ziemia na skarpie stosunkowo szybko przesycha, dlatego decyduj się na rośliny, które są odporne na suszę;
  • rośliny posadzone w takim zagęszczeniu jak na skarpie powinny być różnorodne, ale nie do przesady, by nie prowadzać chaosu;
  • wzmocnienie zbocza to podstawa, dlatego możesz zawczasu zabezpieczyć się przed naturalnym osypywaniem ziemi, ubijając ją np. zagęszczarką i układając kamienie na stokach w celu ich wzmocnienia; możesz także zbudować murek oporowy czy użyć podkładów kolejowych.

Skarpa przy domu ma szansę na długie funkcjonowanie, jeśli zastosujesz się do powyższych zasad. Wykorzystując murek ją podtrzymujący, możesz zbudować przy nim grill albo nawet piwniczkę na wino. Jak widzisz, możliwości wykorzystania skarpy przy domu nie ograniczają się tylko do tego, by obsadzić ją roślinnością, która będzie ją podtrzymywać. Po lekturze naszego tekstu powinnaś/powinieneś wiedzieć już, jak powinna wyglądać aranżacja skarpy. Również to, jak powinno wyglądać urządzenie skarpy przy tarasie, nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły