Styl hampton - czyli jaki? Dowiedz się, jak wygląda wnętrze w stylu new hampton

Zamierzasz wprowadzić do swojego mieszkania powiew świeżości? Marzy ci się przestrzeń pełna dyskretnego luksusu? Chcesz poczuć powiew morskiej bryzy w mieszkaniu? Jeśli tak, styl hampton jest dla Ciebie! Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się o nim więcej.

Wnętrze z regałem i ramą lustra typu hampton. Uwagę zwracają także kolory: biały, beżowy i niebieski.

Na czym polega styl hampton?

Hampton style powstał w Stanach Zjednoczonych, a swoją nazwę zawdzięcza miasteczkom Southampton oraz East Hampton na Long Island w pobliżu Nowego Jorku. Były to ulubione miejsca wypoczynku manhattańskich bogaczy, którzy pragnęli w swoich letnich willach zachować ten sam poziom wykwintu, co w domach całorocznych.

Jednak dekoratorzy wnętrz uznali, że trudno będzie przekopiować tę estetykę jeden do jednego. Ich zdaniem rezydencje w stylu glamour nie pasowałyby do nadmorskiego klimatu. Dlatego zaproponowali coś nowego: wytworne wille w stylu nadmorskich pensjonatów. Przestronne, pełne dyskretnego wykwintu, urządzone w czystych kolorach. Z czasem z nurtu hampton wydzielił się styl new hampton, zwany także modern hampton. Jest ona popularna głównie w Australii. Cechy różniące ją od pierwowzoru poznasz poniżej.

Styl hampton a wnętrza - poznaj zasady, które nim rządzą

Wnętrze hampton urządzpne jest według kilku konkretnych norm. Jeśli dobrze się z nimi zapoznasz, z łatwością rozpoznasz styl hampton i nie sprawi ci problemu zaaranżowanie wnętrza według jego prawideł.

Styl hampton - z jakich konwencji czerpie?

Stylistyka, która stanowi największe źródło inspiracji dla estetyki hampton, to zdecydowanie styl marynistyczny. Stąd występowanie biało-niebieskich pasków, detali z mosiądzu (niczym elementy z kabiny kapitana) czy dodatków wprost nawiązujących do morza: muszli, koszy z trawy morskiej, rozgwiazd czy bibelotów nawiązujących do marynistycznej tematyki.

Kolejna konwencja, z której korzystali twórcy stylu hampton, to styl nowojorski. Z pewnością ujęły ich jego elegancka ponadczasowość, meble ze szlachetnego drewna, a także stonowane barwy - dzięki temu stylistyka charakteryzuje się subtelną elegancją.

Również i styl rustykalny jest tym, z którego czerpie stylistyka hampton. Powinowactwa między tymi dwiema konwencjami opierają się przede wszystkim na upodobaniu do drewna i przytulności. To także preferowanie prostoty i naturalnych tekstyliów.

Wnętrze w stylu hampton - powiew subtelnej elegancji

Pomieszczenia zaaranżowane w konwencji hampton zwracają uwagę luksusowymi detalami, jednak nie są one tak krzykliwe, jak np. w stylistyce glamour. W tym przypadku wykwint kryje się raczej w stonowanych dodatkach, jak np. rama lustra w kolorze starego złota. Kluczem jest tu dobór dodatków, które nie wyglądają na całkiem nowe. Wnętrze ma być urządzone prosto, ze smakiem i w taki sposób, by sprawiać wrażenie zamieszkanego od dawna - nawet jeśli zostało zaaranżowane przed tygodniem.

Jak duże ma być pomieszczenie urządzone w stylistyce hampton?

Wnętrza zaaranżowane w konwencji hampton powinny być duże i przestronne. Dzięki temu uzyskasz efekt lekkości i świeżości, a także będziesz poruszać się z niczym nieskrępowaną swobodą, niczym po plaży.

Jeżeli dysponujesz wysokim pomieszczeniem z antresolą, świetnie! Drewniana barierka z ażurowych elementów lub tralek pomalowanych na biało jeszcze podkreśli duży metraż wnętrza.

Estetyka hampton a stolarka drzwiowa i okienna

Styl hampton stawia na naturalność: ważne jest, by do pomieszczeń wpadało sporo dziennego światła. Chodzi też o to, by po otwarciu okien i drzwi móc cieszyć się rześkim morskim powietrzem.

Jak możesz uzyskać ten efekt? Wstaw duże i wysokie białe okna. Będą one dobrze wyglądały, jeśli będą wyposażone w szczebliny (szprosy). Nie jest to warunek konieczny i zależny jest od tego, jak duże okno ostatecznie posiadasz, a także od tego, na którą stronę świata wychodzi. Grunt, żeby wpuszczało sporo słońca!

Okna w stylu hampton są duże, białe i ozdobione w szprosami. Wpuszczają sporo dziennego światła.

W kontekście okien istotne jest także to, by ich oprawa była lekka i zwiewna. Ciężkie zasłony nie są tutaj na miejscu. Jeśli chodzi o zasłonięcie okien od zewnątrz, stylistyka hampton kładzie akcent na białe ażurowe okiennice wypełnione poziomymi listewkami.

Materiały najczęściej używane w konwencji hampton

W stylistyce hampton stawia się nacisk na korzystanie z naturalnych materiałów. Należą do nich głównie:

  • drewno (rozbielone lub pomalowane na biało);
  • rattan;
  • wiklina;
  • len;
  • bawełna;
  • cegła;
  • mosiądz.

Wśród materiałów wykorzystywanych przez estetykę hampton znajduje się wiklina (tutaj pomalowana na biało).

Barwy reprezentatywne dla estetyki hampton

Styl hampton wykorzystuje gamę kolorów niebieskiego - od jasnych błękitów, szafiry, poprzez chaber po ciemny granat. Druga paleta charakterystyczna dla tej konwencji to odcienie nude: kremowy, beżowy, jasne, rozbielone brązy, karmel czy toffi. Oczywiście jedną z najważniejszych barw jest tutaj biel - występuje ona częstokroć w postaci pasków na tekstyliach. Białe są także meble oraz bibeloty.

Styl new hampton/ modern hampton - co wniósł nowego?

Styl new hampton jest nieco odmienny niż styl hampton. Kolory, jakie wprowadził, są nieco mocniejsze - brązy, złoto, czerwień, a nawet… fiolet.

Następna różnica dotyczy koloru drewna - w stylistyce new hampton nie musi być ono bielone, może zachować swój naturalny, np. ciemnobrązowy odcień.

Pomieszczenie w stylu hampton - jakie meble do niego pasują?

Zasadniczo meble w stylu hampton mają pewne określone cechy stylistyczne zależnie od funkcji, jaką pełnią. I tak meble służące do przechowywania, jak szafy, kredensy itp., charakteryzują się ażurową strukturą i bogatą liczbą przeszkleń. Dla stylu hampton charakterystyczne są wszelkie witryny czy np. szafki biblioteczne z szybkami w drzwiach. Meble takie są drewniane, z reguły pokryte jednolitą warstwą matowej farby. Najczęściej jest ona biała, choć nie brakuje także sprzętów pomalowanych w odcieniach granatu. Dopuszczalne są także elementy w kolorze naturalnego, jasnego drewna - ciekawie wyglądają wyróżniające się w ten sposób fronty szuflad. Fronty szafek czasami posiadają żaluzje. Wszelkie uchwyty, zamki i klamki są metalowe - w kolorze miedzianym lub srebrnym, sporadycznie czarnym.

Meble o charakterze wypoczynkowym, takie jak kanapy i fotele, mają być przede wszystkim wygodne. Dlatego są duże i z reguły wyłożone miękkimi poduchami. Meble tapicerowane swoim designem nawiązują najczęściej do tych w stylu klasycznym czy prowansalskim. Najczęściej występują w kolorach kremowym, beżowym, błękitnym albo granatowym. Zdarzają się także tapicerki w biało-niebieskie albo nawet biało-czerwone paski.

Dobrym przykładem niech będzie tu krzesła Shell z chromowanymi nogami. Mebel ma stylową, kubełkową formę i wysmakowane metalowe nogi w złotym kolorze. Jego tapicerka to granatowy plusz lekko mieniący się pod wpływem światła, co dodatkowo podkreśla elegancję krzesła.

Jeżeli preferujesz jaśniejsze i zimniejsze kolory, przyjrzyj się błękitnemu krzesłu Munios 2 na chromowanych nogach w kolorze srebrnym. Mebel ten jest idealny do wnętrz charakteryzujących się delikatnością i szykiem. Jego kubełkowe siedzisko pikowane jest w regularne, pionowe pasy, korespondujące z tymi biało-niebieskimi, które mogą znaleźć się np. na poszewkach poduszek.

Jeżeli ciekawi Cię oferta naszych krzeseł hampton, w wolnej chwili możesz się z nią zapoznać.

Jakie kolory i dodatki dobrać do wnętrza w estetyce hampton?

Jak już wiesz, biel, odcienie niebieskiego i beżu, a w przypadku stylu modern hampton także złoto, czerwień, brązy czy fiolet to kolory, jakie charakteryzują styl hampton. Dodatki, jakie mile widziane są we wnętrzu zaaranżowanym w konwencji hampton, to przede wszystkim te, które nasuwają skojarzenia ze stylem marynistycznym. Mogą to być zatem:

  • muszle;
  • rozgwiazdy;
  • plecionki z trawy morskiej;
  • bibeloty przedstawiające przedmioty związane z marynistyką - modele statków, latarnie morskie, koła ratunkowe, stery itp.

Poza tym, urządzając pomieszczenie w konwencji hampton, możesz w nim umieścić także:

  • pudełka i koszyki na drobiazgi;
  • pamiątkowe zdjęcia znad morza (w białych bądź metalowych, chromowanych lub niklowanych ramkach - złotych lub srebrnych);
  • kryształowe żyrandole;
  • lampy stołowe z tekstylnymi abażurami;
  • ceramika w barwach reprezentatywnych dla tego stylu - np. we wzór marokańskiej koniczyny albo w płynnie przenikające się nieregularne pasy przypominające morskie fale;
  • bibeloty - świeczniki, figurki, ramki na zdjęcia - niklowane bądź chromowane;
  • miękkie poduszki w dużych ilościach;
  • miękkie wełniane pledy;
  • grube świece.

Styl hampton dopuszcza również nieliczne dekoracje na ścianach w formie plakatów czy obrazów. Może to być np. plakat przedstawiający opuszczoną plażę.

Plakat o tematyce morskiej, w ramce z jasnego drewna oraz poduszki w pasy oraz odcienie błękitu to kwintesencja stylu hampton.

Stylistyka hampton jest pełna prostoty, ale jest niezwykle efektowna. Dlatego wybór jej w trakcie aranżacji mieszkania jest bardzo dobrą decyzją. Jeżeli masz pewność, że właśnie w ten sposób chcesz urządzić swój dom, trzymamy za ciebie kciuki!

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy cię do kontaktu. Fachowcy z Vokato chętnie rozwieją Twoje wątpliwości, a także polecą Ci najlepsze elementy wyposażenia.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły