Styl holenderski - elementy szczególne

Jeśli bliskie jest Ci podejście stawiające na funkcjonalność i eklektyzm, a także oszczędność w zdobnictwie i umiejętne granie światłem, styl holenderski jest dla Ciebie! Skąd się wziął? Jak się kształtował i jakie są jego najważniejsze cechy? Dowiesz się z lektury tego artykułu!

Czym charakteryzuje się styl holenderski?

Styl holenderski wywodzi się z obszaru Europy pozostającej pod wpływem kultury protestanckiej, ceniącej powściągliwość i umiar we wszystkich sferach życia. To podejście, choć Holandia jest dziś zsekularyzowana, pozostało jednak jednym z wyznaczników niderlandzkiej kultury, a co za tym idzie, także designu.

Czym zatem charakteryzują się holenderskie wnętrza? Mieszkania zaaranżowane w tej stylistyce są przede wszystkim:

  • stonowana kolorystyka - główne kolory to biel i odcienie szarości dopełnione pastelami, a także złamanymi odcieniami błękitów, czerwieni czy zieleni;
  • naturalne materiały - ich zastosowanie wynika z szacunku do przyrody, ale także chęci mieszkania w zdrowym otoczeniu. Wśród surowców najczęściej używanych przez holenderskich designerów wymienić należy m.in. drewno (najlepiej w postaci niewykończonej), a także szkło, ceramika, skóra, wiklina i rattan. Przedmioty nadgryzione zębem czasu, a przez to nietuzinkowe, są szczególnie mile widziane;
  • inspiracja przyrodą - wiele z przedmiotów znajdujących się w holenderskich domach ma kształty jakby żywcem wyciągnięte ze świata widzianego za oknem;
  • fascynacja rękodziełem - w domu holenderskim zobaczysz zarówno przedmioty artystyczne zdobyte na pchlim targu, jak i wykonane przez samych właścicieli.

Zainspiruj się: Styl skandynawski we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Elementy rękodzieła pomagają w aranżacji przytulnego wnętrza.

Jak urządzić dom w stylu holenderskim?

Dom w stylu holenderskim to budynek, w którym panować będzie swobodna i bezpretensjonalna atmosfera, osiągana przede wszystkim dzięki wspomnianemu dobremu designowi, przedmiotom wykonanym przez rzemieślników oraz naturalnym materiałom.

Gdy decydujesz się na styl holenderski, dom będzie pełen kolorów oraz materiałów o różnych fakturach. Królować w nim będą osobiste pamiątki (jak. np. fotografie na ścianach), a rozwiązania nowoczesne (np. te w stylu loftowym) łagodnie współgrać będą z elementami stylistyki retro.

Domy w stylu holenderskim to nie tylko wnętrze. To także zewnętrzne elementy budynków, które sprawiają, że naczelna koncepcja aranżacyjna jest rozpoznawalna na pierwszy rzut oka. I nie, nie chodzi tu o niewielkie, mobilne domki zwane holenderkami, które robią furorę na działkach letniskowych.

Cechy, które wyróżniają dom w stylu holenderskim, to między innymi obszerny salon na parterze (z wyjściem do ogrodu), wąskie i strome schody prowadzące na piętra, na których znajdują się sypialnie i łazienki. Elewacja wykonana jest z cegły, na dachu położone są dachówki, a okna są duże i nieosłonięte.

Zainspiruj się: Jak urządzić przytulne mieszkanie? Poznaj 5 sposobów!

Elementy industrialne i wzory geometryczne - to jedne z cech stylu holenderskiego.

Główne cechy wnętrza w stylu holenderskim

Co charakteryzuje styl holenderski? Wnętrza tak urządzone będzie cechowało się przede wszystkim tym, że będzie jasne (dzięki dużym, odsłoniętym oknom).

Światło słoneczne pomoże wyeksponować niebanalny design mebli - nowoczesny, nieco futurystyczny, industrialny (co odróżnia styl holenderski od skandynawskiego), ale harmonizujący z ciepłem naturalnego drewna czy przedmiotami vintage.

Dom w stylu holenderskim będzie również urządzony przy użyciu oryginalnych, dynamicznych wzorów - szczególnie geometrycznych, typograficznych czy abstrakcyjnych. Znajdą swoje miejsce na tkaninach czy tapetach.

Ponieważ styl holenderski cechuje sprawna gra światłem, we wnętrzu zaaranżowanym w tej konwencji dużą rolę odgrywa nie tylko dostęp światła dziennego, ale także sztucznego. Stąd obecne w tego typu pomieszczeniach lampy, które są nie tylko designerskie, ale też wyśmienicie pełnią swoją podstawową funkcję: poprawiają widoczność oraz pomagają w rozkładaniu akcentów.

Zainspiruj się: Aranżacyjny minimalizm - jak wprowadzić w życie styl minimalistyczny?

Salon w stylu holenderskim - nowoczesny i zarazem czerpiący z tradycji

Mało jest tak nadających się do urządzania pokoju dziennego stylistyk, jak styl holenderski. Inspiracje, których szukasz w trakcie aranżacji salonu w tej estetyce, napływają zewsząd: z natury, ale także z terenów fabrycznych; z pchlego targu i warsztatu rzemieślnika; z katalogów pełnych fotografii przedstawiających nowoczesne wnętrza, a także z rodzinnego albumu, w którym znajdziesz zdjęcia uwieczniające mieszkanie Twojej babci.

Urządzając salon w stylu holenderskim, ma się zatem z czego wybierać. Zdecyduj, w jaki sposób rozłożyć akcenty i jaki nastrój chcesz zbudować. Wolisz nowoczesny charakter wnętrza uzupełniony o przedmioty vintage czy może przeciwnie - klimat retro ze współczesnymi smaczkami? Możesz także zrównoważyć te dwie koncepcje, tworząc niepowtarzalną aranżację. Wybierz, co Ci się podoba!

Zainspiruj się: Styl eklektyczne we wnętrzach - jak urządzić unikatowe mieszkanie?

Kuchnia w stylu holenderskim - sprawnie w niej gotujesz, przyjemnie jesz

Kwestia: styl holenderski i mieszkania nie może być poruszana bez zwrócenia uwagi na aranżację kuchni. To pomieszczenie szczególnie dobrze bowiem będzie wyglądało, jeśli wzbogacisz je o elementy estetyki charakterystycznej dla Niderlandów.

Modernistyczna w wyrazie, dobrze oświetlona, ale także pełna nawiązań do dawnych epok - taka będzie kuchnia w stylu holenderskim, jeżeli umieścisz w niej proste, masywne meble z drewna.

Szczególną uwagę zwróć tutaj na kredens, który jest jednym z rozpoznawalnych elementów tej stylistyki w wydaniu kuchennym. W kuchni zaaranżowanej w tej estetyce dobrze sprawdzi się np. pojemna witryna Amina oklejona dębowym fornirem w naturalnym kolorze. Dzięki cienkim, skośnym nóżkom znakomicie wkomponujesz ją w aranżację w klimacie retro i pomieścisz holenderską, biało-niebieską porcelanę!

Krzesła w kuchni holenderskiej powinny być drewniane, vintage, lub nowoczesne, tapicerowane i na metalowych nogach. Sprawdź sam/a, czy bardziej odpowiada Ci krzesło drewniane Mary szare czy może jednak krzesło Favorito Pepe 2 Cross w kolorze czarnym i z siedziskiem z polipropylenu. Jeśli nie te, może inne krzesła skandynawskie do kuchni skradną Twoje serce?

Zainspiruj się: Styl nowoczesny - czym charakteryzują się wnętrza modernistyczne?

Jak dobrać meble i dodatki do stylu holenderskiego?

Meble holenderskie to solidne, drewniane sprzęty - czasami im mniej wykończone, tym lepiej. Niech jednak nie zwiedzie Cię ta surowość: została ona dokładnie przemyślana. Poniekąd wynika ona stąd, że meble w stylu holenderskim wykonywane są z reguły z gatunków szlachetnych, takich jak dąb, buk czy jesion. Jednak nad każdym meblem czuwa doświadczony projektant, dlatego ostateczny efekt zawsze przyciąga wzrok.

Wiesz już, że jednym z reprezentatywnych mebli dla stylu holenderskiego jest komoda/ witryna, która eksponuje schowane w niej przedmioty. Nie mniej ważny jest także solidny, drewniany stół (taki jak np. okrągły, czarny stół Esther w dębowej okleinie i na nogach z drewna kauczukowego).

Jeśli chodzi o dodatki, masz tutaj duże pole do popisu - od tradycyjnej, holenderskiej porcelany we wzór wiatraków poczynając, poprzez rękodzieło, a także ozdoby wprost nawiązujące do Holandii - obrazy z niderlandzkimi krajobrazami czy chodaki. Pamiętaj jednak, że ozdoby w holenderskim wnętrzu mają występować w niewielkiej liczbie, dlatego już na samym początku aranżacji przemyśl, czym ozdobisz wnętrze.

Zainspiruj się: Wnętrza inspirowane naturą, czyli styl naturalny w mieszkaniu

Drewniane stoliki, ramki na ścianach i rośliny w doniczkach budują klimat.

Jeżeli fascynuje Cię stylistyka scandi, ale podoba Ci się także modernistyczne podejście do projektowania wnętrz, zdecyduj się na funkcjonalny i nieco eklektyczny styl holenderski. Meble, które będą Ci potrzebne, bez trudu znajdziesz w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły