Wnętrza inspirowane naturą, czyli naturalny styl w mieszkaniu

Jeżeli potrzebujesz wytchnienia od zalewającego nas plastiku, wszechobecnego konsumpcjonizmu, chcesz, by pędzący czas zwolnił choć na chwilę, zamień swoje mieszkanie w prawdziwą oazę, wprowadzając do niego styl naturalny. Jak to zrobić? W tym artykule znajdziesz parę praktycznych wskazówek.

Styl naturalny - czym się charakteryzuje?

Styl naturalny we wnętrzach łatwo rozpracować już po samej jego nazwie. Stawia on bowiem na powrót do natury, wyrażający się w rezygnacji z sztucznych materiałów czy krzykliwych kolorów. Cechy, które ściśle go charakteryzują, to:

 • materiały: drewno, korek, wiklina, rattan, wełna, bawełna, len, glina, kamionka, kamień;
 • kolory - barwy ziemi: brązy, beże, zielenie, ochra, czerwienie, żółcie, szarości, biel
 • prostota, brak wymyślnych ozdób, dzięki czemu wnętrza są funkcjonalne;
 • ekologia, dawanie rzeczom drugiego życia, less waste i zero waste;
 • przestronne, niezagracone pomieszczenia.

Wnętrza inspirowane naturą będą więc praktyczne, przytulne i niepozbawione przedmiotów z drugiej ręki. Tu nowoczesne, funkcjonalne elementy wystroju łagodnie współistnieją z tymi sprawdzonymi przez pokolenia. Bo jeśli coś jest wykonane solidnie i może jeszcze służyć, po co to wyrzucać?

Zainspiruj się: Jak wprowadzić do aranżacji zieleń? Niezbędne wskazówki od Vokato!

Mieszkanie w kolorach ziemi - na jakie barwy postawić?

Już wiesz, które odcienie charakteryzują styl naturalny we wnętrzach. Urządzając mieszkanie w kolorach ziemi raczej nie będziesz dobierać barwy spoza wymienionej palety barw. Czy jednak wykorzystasz każdy odcień zieleni, brązu i beżu? Niekoniecznie. Do aranżacji w stylu naturalnym najlepiej sprawdzą się te odcienie, które rzeczywiście można spotkać w przyrodzie. Odcienie syntetyczne, wygenerowane przez człowieka, jak. np. fluorescencyjna zieleń, zdecydowanie nie sprawdzą się w takim pomieszczeniu.

Dobrze jednak sobie radzi odcień limonki, który może stanowić jasny, optymistyczny akcent np. na fragmencie którejś ze ścian. Zielenie, od wspomnianej limonki, poprzez oliwkę czy głęboką, butelkową zieleń, świetnie sprawdzą się zarówno w postaci np. tapicerek mebli, jak i na ścianach. O zieleni roślin w pomieszczeniu w stylu eko wspominać chyba nie musimy.

Jeżeli chodzi o brązy, styl naturalny preferuje zarówno głębokie, ciemne, ziemiste, jak i te jaśniejsze - barwy przypominające drewno i piasek. Mieszkanie w kolorach ziemi dobrze będzie wyglądało, gdy pojawią się w nim dębowe akcenty.

Żółcie, czerwienie i ochra kontrastują z zieleniami, dlatego już na samym początku zdecyduj, co będzie w Twoim mieszkaniu dominowało, a co będzie dodatkiem. Możesz rozwiązać tę kwestię na wiele sposobów:

  1. Biało-beżowa baza, zielone i szare dodatki;
  2. Zielona baza (np. w postaci pomalowanych na zielono ścian albo kompletu mebli tapicerowanych), dodatki ciemnobrązowe, nieliczne kontrastowe elementy np. w kolorze żółtym;
  3. Baza w ciepłych odcieniach gliny i terakoty, zielone, kontrastujące dodatki.

To nie wszystkie kombinacje kolorystyczne, które mogą Ci przyjść do głowy, gdy będziesz aranżować salon w stylu naturalnym. My podaliśmy tylko te najczęściej spotykane, ale liczymy na Twoją kreatywność ;-)

Zainspiruj się: Salon w stylu scandi boho - na czym to polega?

Szarości i ciepłe, naturalne brązy - to powinno się znaleźć w salonie w stylu eko.

Salon w stylu naturalnym i eko - czego nie może zabraknąć?

Naturalne wnętrza posiadają pewne cechy, dzięki którym są rozpoznawalne. To właściwości, które sprawiają, że dane pomieszczenie jest przytulne i bardzo dobrze się w nim wypoczywa. Dlatego aranżując salon w stylu naturalnym, koniecznie pamiętaj o tych rzeczach:

 • drewniane meble - szafy, półki, stoły, krzesła; w kolorze naturalnego drewna, ewentualnie z czarnymi, białymi, szarymi czy zielonymi akcentami (w postaci np. tapicerki);
 • drewniana podłoga - z desek np. dębowych, niepomalowana farbą, może być z sękami;
 • jeśli dywany, to z juty bądź sizalu, czyli z naturalnych surowców i w naturalnym kolorze;
 • drewniana stolarka drzwiowa i okienna w kolorze naturalnym, ewentualnie biała; dębowa, jesionowa, modrzewiowa albo sosnowa;
 • oprawa okien - długie, zwiewne jasne firany na karniszach, jasne rolety, zasłony w kolorach ziemi, drewniane rolety w naturalnym kolorze;
 • elementy z wikliny i rattanu - koszyki, w których będziesz trzymać drobiazgi; z tych materiałów mogą być wykonane także osłonki na doniczki;
 • rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny! - zarówno w postaci kwiatów ciętych kwiatów, roślin w doniczkach czy suszonych traw;
 • dodatki z gliny czy terakoty - doniczki, dzbanki, nieliczne bibeloty.

Zainspiruj się: Czym jest styl modern farmhouse?

Gliniane doniczki to jeden z elementów stylu naturalnego.

Jakie meble wpasują się do wnętrz inspirowanych naturą?

Naturalne wnętrza kochają niepomalowane drewno oraz prostotę kształtów. Dlatego dobrze będą w nich wyglądać meble urocze w swej bezpretensjonalności, pozbawione wymyślnych zdobień harmonijnie dopasowane do tła.

Na pierwszy plan wysuwać się tu zatem będą drewniane krzesła, stoły z blatami w naturalnym kolorze, podobnie szafy, kredensy czy komody.

Z reguły centralnym punktem salonu jest sofa. W tym przypadku dobrym wyborem będzie sofa 2-osobowa 00000726391 w kolorze zielonym. Dostaw do niej stolik kawowy 00000816951 i ciesz się spokojnym popołudniem!

Oczywiście, jeśli chodzi o wspomniane wyżej krzesła, mogą być one także tapicerowane. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz np. krzesła w kolorze zielonym. Jeżeli jednak wolisz krzesła brązowe, znalezienie odpowiednich nie sprawi Ci trudności.

A co powiesz np. na krzesło tapicerowane Sun Arm w kolorze cappuccino, czyli w odcieniu beżu? Czy nie będzie także wyglądać fenomenalnie w aranżowanym przez Ciebie salonie?

Jeżeli zadbasz o oświetlenie spójne z resztą aranżacji i powiesisz na ścianie kinkiet Berg w oprawie z naturalnego drewna, całość będzie emanować spokojem i przytulnością.

Zainspiruj się: Salon boho - czym charakteryzuje się styl boho w salonie?

Naturalne wnętrza - jakie style możemy w nich wykorzystać?

Estetyka naturalna to styl ekologiczny. Wnętrza, które zostają tak urządzone, wbrew pozorom nie reprezentują jednolitego stylu aranżacyjnego. Jak w każdym trendzie, również i tu występują pewne niuanse, które w zależności od upodobań właściciela będą miały wspólne cechy to z jednym, to z drugim wiodącym nurtem aranżacyjnym.

  Jakie zatem stylistyki ukrywają się pod szyldem “styl naturalny”? Z czym da się go połączyć i jak?
  1. Styl skandynawski - zamiłowanie do drewna i zachowywania funkcjonalnych przedmiotów to cechy, które od razu przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o stylu scandi oraz naturalnym/eko;
  2. Styl boho - tu znów mamy do czynienia z materiałami takimi jak drewno, bawełna i wiklina; te same zarówno w jednej, jak i drugiej stylistyce są kolory;
  3. Modern farmhouse - po raz kolejny w zbiorze cech wspólnych pojawia się drewno, a także przestronność wnętrz i stonowane barwy;
  4. Styl śródziemnomorski - tu wspólne są elementy z terakoty/gliny, naturalne tekstylia, ale także użycie drewna czy starych, ale funkcjonalnych przedmiotów.

Zainspiruj się: Skandynawskie boho - na czym polega styl scandi boho?

Styl naturalny dobrze dopełnia nowoczesną bazę.

Jak widzisz, styl naturalny niejedno ma imię. Salon w stylu eko może mieć różnoraką postać w zależności od Twoich upodobań kolorystycznych, ale także tego, do której z konwencji wnętrzarskich jest Ci najbliżej. Niezależnie od tego, na jakie meble w trakcie urządzania pokoju dziennego się zdecydujesz, tapicerowane bądź nie, wszystkie potrzebne do realizacji tego przedsięwzięcia znajdziesz w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły