Styl industrialny a loftowy - poznaj subtelne różnice

Powszechnie uważa się, że style industrialny i loftowy są sobie tożsame. Jednak nic bardziej mylnego. Między tymi konwencjami występują bowiem subtelne, lecz zauważalne różnice. Jak odróżnić estetykę industrialną od loftowej i nie popełniać więcej błędów? Dowiesz się z naszego poradnika!

Styl industrialny i wywodzący się z niego styl loftowy powstały w opuszczonych fabrykach w drugiej połowie XX w.

Styl industrialny - na czym polega?

Stylistyka industrialna pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku wskutek recesji upadło tam wiele zakładów. Na rynku pojawiły się wówczas budynki po opuszczonych fabrykach i warsztatach. Były one stosunkowo tanie, toteż zaczęli zajmować je artyści, którzy chętnie przerabiali je na mieszkania i pracownie. Półlegalne przejmowanie takich przestrzeni przez twórców najczęściej miało miejsce w nowojorskich dzielnicach Chelsea, Brooklyn czy Soho.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego to:

  • duże i wysokie pomieszczenia pozbawione ścian działowych;
  • olbrzymie okna zapewniające stały dopływ naturalnego światła;
  • ściany pokryte betonem albo eksponujące surową cegłę;
  • widoczne elementy konstrukcyjne, jak. np. belki, filary, kanały wentylacyjne, również kable i miejsca ich połączeń;
  • metalowe (żeliwne) detale, często zakratowane, jak lampy; podłogi z betonu, starych lub postarzanych desek;
  • kolory: szary, czerń, biały (mogą wyglądać na zabrudzone) materiały: beton, dąb, aluminium, stal, żeliwo;
  • brak wyraźnego podziału na poszczególne strefy;
  • duże żarówki w ciężkich lampach z metalowymi koszami, reflektory; minimalizm w dekoracjach.

Styl industrial w sypialni? Dlaczego nie! Betonowe ściany dobrze się prezentują.

Styl loftowy - na czym polega?

Pojęciem “loft” posługujemy się, gdy mamy na myśli studio, poddasze lub górne piętro przemysłowego magazynu. W drugiej połowie XX w. były to przestrzenie stosunkowo tanie, toteż artyści chętnie je zajmowali. W jednym z takich loftów działał Andy Warhol wraz ze swymi przyjaciółmi. Jego “Fabryka” przez kilka lat pełniła funkcję artystycznego centrum Nowego Jorku. Warhol zmieniał miejsce swojej pracowni kilkakrotnie. Najbardziej znany adres to East 47 przy Manhattanie, gdzie twórca pop-artu działał w latach 1964-1968.

Zainspiruj się: Styl industrialny - co to jest? Aranżacja loftowego wnętrza

Cechy wyróżniające styl industrialny loftowy w pewnym stopniu pokrywają się z tymi właściwymi dla estetyki industrialnej. Są to zatem:

  • wysokie wnętrza bez podziału na strefy - brak ścianek działowych;
  • duże okna wpuszczające sporo dziennego światła;
  • widoczne elementy konstrukcji budynku - kable, belki, filary itp.;
  • surowo wykończone ściany - pociągnięte betonem eksponujące wzór cegły, która może być pomalowana;
  • niewielka liczba ozdób, np. plakaty przedstawiające geometryczne wzory, kilka roślin w doniczkach, ewentualnie dywan czy parę poduch;
  • metalowe elementy takie jak lampy, nogi stołów, krzeseł.

Ten salon z jadalnią reprezentuje najważniejsze cechy stylu loft: wielkie okna i widoczne elementy konstrukcyjne.

Wymienione cechy pozwalają Ci na zrozumienie, na czym polega różnica: styl industrialny a loftowy.

Meble w stylu loftowym, choć nawiązujące do stylistyki przemysłowej, mają być przytulne i wygodne. Takie jest np. tapicerowane krzesło Matheo. Jego kolorystyka - czysty granat tapicerki i czerń metalowych płóz - powodują, że mebel harmonijnie dopasuje się do wnętrza w stylu loftowym. Ciekawie wyprofilowane grube oparcie zapewni ci wysoki komfort użytkowania.

Podobnych wrażeń możesz spodziewać się także po fotelu Unique City. Intrygujący kształt, który podkreślają ciekawie zaprojektowane podłokietniki, ciepły, jasnoszary kolor tapicerki i płozy z chromowanego metalu - wszystko to przemawia za tym, by ustawić fotel w pomieszczeniu zaaranżowanym w estetyce loftu.

W naszej ofercie znajdziesz jeszcze wiele interesujących krzeseł loftowych. Które z nich najbardziej Ci się podoba?

Styl industrialny a loftowy - różnice

Różnice między stylem loftowym a industrialnym nie są znaczące, ale weź je pod uwagę, gdy będziesz się zastanawiać nad wyborem stylu aranżacji twojego mieszkania.

Styl industrialny a loftowy - co je zatem różni? Otóż pierwszą cechą odróżniającą od siebie te dwie estetyki jest paleta barw. Podstawą dla obu są szarości, czernie i biele, sprawiające zimne i surowe wrażenie. O ile w wersji industrialnej mogą być przełamane ciemne i mocne barwy, np. granat, czerwień czy butelkową zieleń, o tyle w wersji loftowej może być wzbogacona o ciepłe odcienie tych kolorów oraz o barwy dodatkowe. W odróżnieniu od stylistyki industrialnej, kolory w konwencji loftowej są bardziej jasne, żywe, niekiedy także pastelowe.

Styl loftowy industrialny dobrze wygląda w autentycznych pomieszczeniach poprzemysłowych. Z kolei stylistykę loftową znacznie łatwiej wprowadzić do mieszkania w bloku, a jeszcze lepiej - w kamienicy. Jeżeli więc dysponujesz względnie wysokim mieszkaniem w budownictwie wielorodzinnym, może warto przemyśleć, czy nie zrobić w nim remontu?

Stylistyka industrialna kładzie nacisk na funkcjonalność. Styl loftowy sprawia wrażenie bardziej przytulnego niż estetyka industrialna; jeśli się na niego zdecydujesz, możesz ustawić wyposażyć wnętrze w niewielką liczbę dywanów czy poduch. Dopuszczalne są również rośliny doniczkowe.

Dla estetyk industrialnej i loftowej charakterystyczne są ściany z surowej cegły oraz meble w stylu vintage.

Urządzając mieszkanie w stylu loftowym, w odróżnieniu od industrialnego, możesz zdecydować się na pomalowanie ścian pastelowymi kolorami. Jeżeli masz ochotę wyeksponować fakturę ceglanego muru, w przypadku aranżacji w konwencji loftowej również możesz go pomalować.

Stylistyki te różnią się także dodatkami. I tak estetyka industrialna za pomocą nielicznych ozdób podkreśla przemysłowy charakter wnętrza - będą się w nim znajdować np. plakaty przedstawiające stare maszyny. Z kolei w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu loftowym królować będą grafiki przedstawiające motywy geometryczne.

Styl loftowy a industrialny - mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pokazał ci w pigułce, na czym polega różnica między tymi konwencjami. Czy wiesz już, na którą z nich się zdecydujesz? Która bardziej przypadła ci do gustu? Jeżeli jeszcze się wahasz bądź masz jakieś pytania, skontaktuj się z Vokato. Nasi fachowcy chętnie Ci pomogą.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły