Taras w stylu śródziemnomorskim - greckim, włoskim czy hiszpańskim?

W budowaniu wakacyjnego, leniwego nastroju nic tak nie pomaga, jak myśl o słonecznych krajach południa. Nie musisz lecieć do Włoch, Grecji czy Hiszpanii, by poczuć ten klimat. Teraz możesz go wprowadzić na swój taras!

Taras w stylu śródziemnomorskim - cechy, którymi się charakteryzuje

Taras w stylu śródziemnomorskim stanie się częścią ogrodu, którą pokochasz za możliwość spędzania czasu w prawdziwie południowym stylu: przy smacznych posiłkach i w szerokim gronie bliskich Ci osób. Jednak stół zastawiony pysznym jedzeniem oraz żywiołowa ekipa to nie wszystko, by nadać Twojemu tarasowi śródziemnomorskiego charakteru. Poniżej podajemy zatem kilka cech, które wyróżniają taras śródziemnomorski:

  • ekspozycja na słońce - taras nawiązujący do tych na Południu musi być wręcz skąpany w słonecznych promieniach;
  • naturalność i przytulność - panować ma niewymuszona, domowa atmosfera;
  • eklektyzm wynikający z nastawienia na funkcjonalność przedmiotów - używa się tego, co potrzebne, swobodnie mieszając przedmioty vintage z nowoczesnymi;
  • materiały: drewno, wiklina, rattan, kamień, bawełna, len;
  • kolory: biel, odcienie niebieskiego (głęboki błękit, ciemny granat, szafir);
  • dodatki: poduszki, świece, lampki; dywaniki;
  • rośliny: fikusy, werbeny, jałowce, oleandry, oliwki, bugenwille, pelargonie, irysy, róże pnące winogrona, zioła;
  • ozdobne konstrukcje takie jak fontanny.

Aranżując taras w stylu śródziemnomorskim, weź pod uwagę powyższą pigułkę. Jednak to nie koniec rozważań. Następnym Twoim zadaniem będzie zdecydować, w której z odmian stylu określanego ogólnie jako śródziemnomorski zechcesz urządzić swój taras. Szczegółowe omówienie poszczególnych rodzajów znajdziesz poniżej.

Taras w stylu greckim - niewiele kolorów, za to tchnących świeżością

Taras w stylu greckim będzie zachwycał czystymi kolorami, przede wszystkim połączeniem bieli i błękitów, ale także delikatnymi odcieniami z palety barw ziemi. Dopuszcza się także żywy róż w postaci kwiatów. Materiały, jakie stosowane są w tego typu aranżacjach, są naturalne - a wśród nich znajdą się przede wszystkim kamień, drewno czy terakota. Jeżeli masz taką możliwość, zdecyduj się na elementy z marmuru, kamienia tak charakterystycznego dla greckiej architektury i sztuki.

Najlepiej, by konstrukcja tarasu była jasna, w białym kolorze. Jeżeli na tarasie jest betonowa wylewka, zabiel ją albo połóż jasne płytki. Balustrada niech będzie niska, w postaci murku, ewentualnie płotka z prostych drewnianych sztachetek.

Taras w stylu greckim charakteryzować się będzie także użyciem motywów marynistycznych, takich jak muszle, liny, rozgwiazdy czy koła ratunkowe.

Rośliny umieść w glinianych donicach , wiklinowych koszach czy dużych, ozdobnych wazonach nawiązujących do starożytnej sztuki greckiej. Niech będą to pelargonie, zawilce greckie, oleandry, a także zioła - rozmaryn czy szałwia.

Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie czerwonych pelargonii w glinianych bądź terakotowych donicach.]

Meble i dodatki niech mieszczą się w marynistycznej gamie barw. Postaw zatem na białe meble z niebieskimi elementami albo rattanowe, w naturalnym kolorze. Jeżeli poszukujesz czegoś, co zniesie kaprysy pogody, możemy zaproponować Ci biały zestaw wypoczynkowy Captiva z jasnoszarymi podyuchami. Wygodny, złożony z 2-osobowej sofy, 2 foteli oraz stolika, z pewnością pozwoli Ci na efektywny wypoczynek.

Masz już stół, ale nie masz na czym siedzieć? Przyjrzyj się naszej bogatej ofercie krzeseł ogrodowych. Wśród nich znajdziesz meble o klasycznym i nowoczesnym kształcie, rozkładane i o regulowanych oparciach. Może zainteresuje Cię np. fotel Nardi Darsena z podłokietnikami? Jest składany, zatem łatwy w przechowywaniu, a jego wysokie oparcie gwarantuje Ci komfortowy wypoczynek. Wykonany jest z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym, dzięki któremu jest odporny na kaprysy pogody.

Biel, błękit oraz naturalne materiały - to wszystko powinno znaleźć się na tarasie w greckim stylu.

Na taras w stylu włoskim wystaw koniecznie donice

Jeśli planujesz urządzić taras w stylu włoskim, zadbaj o to, by było to miejsce dobrze nasłonecznione. Podłoga tarasu powinna być pokryta płytkami bądź okładziną kamienną w ciepłych, jasnych odcieniach brązu i beżu. Możesz zdecydować się na ścianę z surowej cegły, by jej naturalny odcień dodatkowo ocieplał przestrzeń i dodawał jej przytulności.

Aby delikatnie zacienić przestrzeń, możesz zdecydować się na kratownicę, którą porastać będą winorośle albo pnącza, np. bluszcz. W ten sposób zyskasz zieloną ścianę osłaniającą Cię od ostrych promieni, przepuszczającą jedynie łagodne refleksy, które pięknie będą oświetlać Twój kącik wypoczynkowy.

Rośliny, które będą ozdabiać taras w stylu włoskim, niech rosną w glinianych lub terakotowych donicach ustawionych bezpośrednio na posadzce. Co ma rosnąć w donicach? Zacznijmy od kwiatów. Przemyśl posadzenie pelargonii, a także petunii oraz aksamitek. Ciekawie będą też wyglądać dzielżany oraz gazanie. Z większych roślin warto przemyśleć posadzenie oleandrów czy bukszpanów. Pamiętaj także o ziołach - bazylia, tymianek czy rozmaryn nie tylko będą uwalniać pełne świeżości olejki eteryczne, ale, co chyba oczywiste, przede wszystkim przydadzą Ci się w kuchni.

Meble, jakich potrzebujesz na włoskim tarasie, powinny być z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan, wiklina i metal. Jeżeli jednak potrzebujesz wyposażenia, które znacznie lepiej znosi kaprysy pogody, a przy tym będzie równie trwałe i będzie doskonale wyglądać, mamy dla Ciebie alternatywę. Przyjrzyj się beżowemu zestawowi Ariel wyprodukowanego przez włoską markę Bizzotto. Jego stelaż wykonany jest z aluminium pokrytego technorattanem, dzięki czemu jego podatność na korozję jest bardzo niska. Sąsiedztwo wody z ogrodu nie zaszkodzi również pokrowcom poduch, które są wodoodporne. Pod wpływem promieni słonecznych nie płowieją (podobnie jak technorattan) i dzięki temu zestaw długo będzie wyglądał jak nowy.

Urządzając taras w stylu hiszpańskim, odgródź się od świata

Gdy zamierzasz zaranżować taras w stylu hiszpańskim, zapewne przychodzą Ci na myśl znane z Półwyspu Iberyjskiego ogrody w dziedzińcach, dające orzeźwienie w gorący dzień. Również i taras może pełnić podobną funkcję; postaraj się, był zintegrowany z domem i naturalnie pełnił funkcję przedłużenia salonu czy jadalni.

Możesz to osiągnąć, kładąc na tarasie takie same kafelki, jakie znajdują się w Twoim mieszkaniu. Niech mają barwę z ciepłej palety kolorów ziemi - żółci, pomarańczy i beży. Elementy konstrukcyjne, które powinny się znaleźć na takim tarasie, to filary wsparte na łukach, podtrzymujące zadaszenie pokryte dachówką Możesz także zainwestować z pergolę, którą oplatać będą pnącza dające przyjemny cień.

Rośliny, takie jak oleandry, juki, aloesy czy agawy niech rosną w dużych, terakotowych donicach. Możesz także rozstawić po bokach tarasu drzewka cytrusowe, które zimą będą stały w Twoim salonie, latem zaś będą chronić Cię przed słońcem i rozsiewać olśniewający, rześki zapach.

Na tarasie w stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć oleandrów!

Meble, jakie powinny znaleźć się na tak zaaranżowanym tarasie, powinny być trwałe i wygodne, zachęcające do beztroskiej sjesty. Rozejrzyj się wśród zestawów wypoczynkowych ogrodowych, wśród których z pewnością znajdziesz komplet wprowadzający Cię w optymistyczny, wakacyjny nastrój. Może masz ochotę zrelaskować się na zestawie wypoczynkowym 1090 z brązowego technorattanu? Dzięki niemu urządzisz komfortowe miejsce do wypoczynku dla aż 7 osób. Poduchy są zdejmowane, a ich pokrowce są odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie ulegają zawilgoceniu i długo zachowują świeży, głęboki kolor.

Możesz także zdecydować się na zestaw wypoczynkowy Net Relax w żywym, czerwonym kolorze, przypominającym nieco odcień stojących na Twoim tarasie donic. Z łatwością dopasujesz do zestawu interesujące Cię poduszki do krzeseł ogrodowych Nardi, dzięki którym wypoczynek na tarasie stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Czy taras w stylu hiszpańskim to coś dla Ciebie? Jeśli tak, do dzieła! Na brak inspiracji w kontekście umeblowania nie możesz narzekać ;-)

Ogród w stylu śródziemnomorskim - czego warto unikać

Aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim z reguły pociąga za sobą miłe dla oka efekty. Jednak jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, by wszystko udało się tak, jak sobie zamierzyłaś/eś. Jeśli tylko będziesz pamiętać o kilku zasadach, Twój ogród śródziemnomorski będzie zachwycał przez cały rok!

  • blichtr i blask - choć ogrody włoskie są eleganckie i wysmakowane, raczej próżno szukać w nich elementów luksusowych, z błyszczących materiałów. Ogród taki ma być uporządkowany i elegancki, ale nie przykuwać wzroku zbędnymi błyskotkami - te zostaw na okazję, gdy zdecydujesz się na zmianę aranżacji na tę o charakterze glamour.
  • rośliny, które nie poradzą sobie w północnym klimacie - nie ma nic smutniejszego, jak zamęczona, zabiedzona roślina, której jest za zimno i za mokro. Dlatego dokładnie przemyśl, co chcesz posadzić na grządkach i rabatach. Stawiaj na sprawdzoną roślinność, która dobrze rośnie w Polsce od wielu lat. Przemyśl także, czy masz w domu tyle miejsca, by np. przeznaczyć je na zimowisko dla drzewek cytrusowych. Jeśli nie - zrezygnuj z ich kupna.
  • nieodpowiednie materiały - wiesz już, że tarasy i ogrody w stylu śródziemnomorskim wyglądają dobrze, gdy wyposażone są w sprzęty z naturalnych materiałów. Co jednak, gdy z wielu względów - np. ekonomicznych - nie możesz sobie na nie pozwolić? Wówczas zainwestuj w dobrej jakości zamienniki. Jak ich szukać? Podpowiedzi, np. odnośnie do wysokiej klasy technorattanu, znajdziesz w naszym tekście.

Ogród w stylu włoskim - renesansowa harmonia i klarowność

Aranżując ogród w stylu włoskim, warto pamiętać, że tradycja najbardziej rozpoznawalnych zieleńców w Italii wywodzi się z epoki odrodzenia, dążącej do przywrócenia zasad klasycznego stylu, cechującego się proporcjonalnością i prostotą.

Z tego powodu ogrody w stylu włoskim, wbrew stereotypom dotyczącym samych Włochów, cechują jasno wytyczona koncepcja i uporządkowanie. Z reguły zawierają symetrycznie ułożone grządki roślin, otoczone żywopłotem z bukszpanu. Całość otacza mur, a wszystkie ścieżki przecinają się pod kątem prostym.

To rzecz jasna nie wszystko, co należy wiedzieć, aranżując ogród włoski. Cechy, jakie go charakteryzują, to poza tym upodobanie do ornamentyki - w renesansowym ogrodzie dominujące linie proste krzyżowały się na różne sposoby, tworząc fantazyjne plecionki. Poza tym w ogród we włoskim stylu cechowały także ornamenty w kształcie koła bądź łuku. Żywopłoty były fantazyjnie przycinane, niejednokrotnie komponując się z pozostałymi roślinami czy nawet ziołami.

Zainspiruj się: Kuchnia w stylu włoskim - jak ją urządzić, by oddać włoski styl?

Co jeszcze składa się na ogród w stylu włoskim? Charakterystyka tego typu obiektu byłaby niepełna, gdybyśmy nie wspomnieli również o rzeźbach i statuach, które mają stanowić dodatkową ozdobę. W przestrzeni tego typu często również znajdują się kamienne mostki, niewielkie murki - zwłaszcza w tych częściach ogrodu, gdzie występuje woda.

Jest ona bowiem niezbędna w ogrodzie włoskim, zarówno pod postacią szemrzących strumyków, oczek wodnych, jak i pluszczących fontann, budujących przyjemny nastrój i dających orzeźwienie w upalny dzień. Ich konstrukcja jest z kamienia, na planie kwadratu, koła, ewentualnie regularnego wieloboku. Dwie bądź trzy czasze znajdują się się na bogato zdobionym trzonie. Tak zaplanowana fontanna powinna mieć centralne położenie, aby była dokładnie widoczna ze wszystkich stron.

 Dokładnie przystrzyżone krzewy i fontanna to nieodłączne elementy ogrodu w stylu włoskim.]

Jeżeli zależy Ci na tym, by stworzyć ogród przypominający ten ze słonecznej Italii, ale nieprzypominajacy przestrzeni zielonych w stylu renesansowym, wystarczy, że zachowasz kilka najbardziej charakterystycznych cech, by zbudować południowy klimat. Postaraj się zatem, by ścieżki były wysypane żwirem i krzyżowały się pod kątem prostym. Zasadź rośliny - cyprysy, bukszpany, mirty, jałowce, róże, a także winorośle. Najpiękniej będą wyglądały, gdy pozwolisz im otaczać łukowato wykończoną pergolę, dzięki czemu będziesz mieć możliwość wypoczynku w cieniu.

W ogrodzie, który ma pełnić funkcję wypoczynkową, nie może zabraknąć mebli. W budowaniu południowego klimatu pomogą Ci włoskie meble ogrodowe Nardi, wśród których znajdziesz kompletne zestawy wypoczynkowe, a także krzesła, stoły czy ławki, na których przyjemnie będzie wypocząć, słuchając szmeru fontanny. Co powiesz na zestaw złożony ze stołu Clip i krzeseł Bora? Komplet ma ciepły, brązowy kolor, który intrygująco zharmonizuje zarówno z zielenią roślin, jak i z odcieniami wapieni i piaskowców, które najprawdopodobniej znajdą się w Twoim ogrodzie. Polipropylen wzmocniony włóknem szklanym powoduje, że meble są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, a także nadadzą przestrzeni nowoczesny look.

Ogród w stylu greckim, czyli prostota, piękno i praktyczność

Ogrody są dla Greków niezwykle ważne, ponieważ ze względu na panujący w ich kraju klimat chętnie przebywają oni na dworze. Przestrzenie zielone są zatem dla nich naturalnym przedłużeniem domu, w których wypoczywają i spoczywają posiłki. Dlatego każdy grecki ogród będzie stawiał przede wszystkim na funkcjonalność.

Ogród w stylu greckim cechuje używanie bieli i błękitu, a także rezygnacja z drewna na rzecz kamieni i metalu. Wiąże się to z tym, że w Grecji nie ma zbyt wiele lasów i stosunkowo rzadko wznosi się drewniane budowle oraz inne konstrukcje.

Jeżeli chodzi o rośliny, ogród w stylu greckim stawia przede wszystkim na winorośle i oliwki, a także cytrusy. Posadź w nim także zioła dobrze radzące sobie zimą i w upalne lata, a tak dobrze znane z kuchni greckiej - szałwię, tymianek czy rozmaryn.

Taki ogród posiada także wyraźny podział na strefy: odrębna służy do wypoczynku, kolejna do tego, by spożywać posiłki, jeszcze inna zaś do tego, by uprawiać rośliny. Znajdują się wśród nich wspomniane już krzewy i zioła, ale także kwiaty (np. pelargonie czy surfinie) oraz, rzecz jasna, warzywa, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić grecką kuchnię.

W ogrodzie greckim ważny jest kącik do uprawy warzyw.

Jeżeli preferujesz biesiady na świeżym powietrzu, z pewnością zainteresuje Cię nasza oferta stołów ogrodowych, która jest bardzo bogata. Znajdziesz tutaj stoły o różnorodnych kształtach blatów: okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Możesz także wybierać pomiędzy stołami rozkładanymi i takimi, których rozmiar blatu się nie zmienia. Rozejrzyj się uważnie, a gwarantujemy, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Ogród zaaranżowany na podobieństwo tego w Grecji powinien wyglądać, jakby funkcjonował na jednym miejscu już od setek lat. Dlatego zadbaj o to, by na jego poszczególnych elementach widoczny był upływ czasu. Niech kamienne i drewniane elementy pokryją się patyną, a wszelkie odstępy pomiędzy kamieniami staną się miejscem, w którym wyrosną niewielkie, drobne rośliny. Wszelkie nawiązania do kulturalnego dziedzictwa starożytnej Grecji, w postaci kolumn czy posągów, będą mile widziane.

Ogród w stylu hiszpańskim - ratunek dla piaszczystej gleby

Ogród w stylu śródziemnomorskim, taki jak hiszpański, jest przystosowany przez wieki do gorącego, suchego klimatu. Jeżeli zatem posiadasz działkę, na której dominują piaszczyste, ubogie gleby, zastanów się nad aranżacją swojego ogrodu w tej konwencji.

Ogród w stylu hiszpańskim cechować będą zatem niewielka ilość trawników (które w niesprzyjajacych warunkach trudno jest utrzymać w dobrym stanie), a także obecność fontann oraz sztucznych oczek wodnych, mających dawać orzeźwienie w skwarne dni. Hiszpańskie ogrody charakteryzują również prostota, stosunkowo wąska gama kolorystyczna - prym wiodą tu kolory ziemi i odcienie złamanej bieli - a także naturalne materiały, takie jak kamień lub ceramika.

Jeśli pamiętasz co nieco z lekcji historii w szkole, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że w średniowieczu Hiszpania znajdowała się pod dużym wpływem świata islamu. To właśnie muzułmanie rozpropagowali wizję ogrodu jako prywatnej przestrzeni, zamkniętej w patiach i otoczonej kolumnami wspartymi na łukach. Również i dziś takie ogrody są bardzo popularne, a to, że można się w nich skutecznie ochłodzić, jest nie do przecenienia w nagrzewających się coraz bardziej miastach. W polskiej rzeczywistości raczej trudno o budynki z dziedzińcem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś, aranżując ogród w stylu hiszpańskim, wyposażył/a go w kolumny czy łuki, a wykopanie oczka czy ustawienie fontanny potraktował/a priorytetowo!

Z racji suchego hiszpańskiego klimatu (zwłaszcza na południu kraju) w przestrzeni tej dobrze poradzą sobie takie rośliny, które nie potrzebują częstego i obfitego podlewania. Co zatem posadzić w ogrodzie urządzonym w stylu hiszpańskim? Niech będą to trawy takie jak kostrzewa, rozplenica japońska, miskant czy palczatka. Na ubogiej glebie warto też sadzić sukulenty, takie jak np. rozchodniki czy rojniki. Posadź także kwiaty: drobne przypołudniki i portulaki. Te ostatnie nie przetrwają polskiej zimy, ponieważ mają wysokie wymagania cieplne. Latem nadadzą jednak Twojemu ogrodowi nieco pustynny, ciepły look.

Północ Hiszpanii jest nieco zbliżona pod względem klimatycznym do Polski, toteż rośliny tam rosnące sadzone są także u nas. Któż nie zna bowiem truskawek, śliw, wiśni czy porzeczek? Popularne są także drzewa kasztanowe. Jeśli masz ochotę na coś bardziej egzotycznego, spraw sobie miniaturowe drzewko pomarańczowe w donicy. Latem możesz wynosić je na taras, by poczuć południowy klimat.

Wypoczynek w ogrodzie w stylu hiszpańskim nie obejdzie się bez hiszpańskich mebli zewnętrznych Ezpeleta. W ofercie firmy znajdziesz wszystko to, co niezbędne do efektywnego relaksu na świeżym powietrzu: zestawy, krzesła i stoły, a także leżaki i parasole czy nawet ścianki, dzięki którym skutecznie możesz odgrodzić się od świata zewnętrznego i mieć namiastkę patia. Może skusisz się na np. zestaw złożony ze stołu Ezpeleta i 3 krzeseł Fado? Wykonane z polipropylenu, meble są odporne na warunki atmosferyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Jeżeli chcesz, możesz zakupić więcej krzeseł - przechowasz je bez problemu ułożone w sztapel.

Ogród śródziemnomorski w Polsce - czy to możliwe?

Jeżeli chodzi Ci po głowie, by zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim, zapewne masz wątpliwości, czy w naszym klimacie da się go w ogóle założyć. To prawda, że nie wszystkie rośliny, którymi cieszą się Grecy, Włosi i Hiszpanie poradzą sobie w Polsce, jednak istnieje całkiem sporo tych, które przetrwają nasze - i tak coraz łagodniejsze - jesienie i zimy.

Jaka zatem roślinność będzie odpowiednia do tego, by wypełniła ogród śródziemnomorski w Polsce? Przede wszystkim posadź na swojej działce:

  • krzewy - tamaryszek, bukszpan, cyprysy;
  • kwiaty - lawendę, irysy, jaśmin, bratki, goździki, macierzankę, wrzosy;
  • zioła - bazylię, oregano, czarnuszkę

Lawenda dobrze radzi sobie w polskich ogrodach.

Aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim - podsumowanie

Styl śródziemnomorski w ogrodzie pozwala na aranżację przestrzeni o prawdziwie wakacyjnym klimacie. To jednak niejedyna zaleta tego rozwiązania. My widzimy ich więcej i możemy wymienić między innymi:

  • możliwość spędzania czasu z bliskimi - brzmi banalnie? Niekoniecznie. Przedstawiciele narodów południowych uważani są za bardzo towarzyskich i lubiących wspólne spotkania. Z tego względu planują swoje przestrzenie wypoczynkowe tak, by pełniły one funkcję gościnną. Jeżeli będziesz silnie inspirować się którymś ze stylów śródziemnomorskich, z pewnością łatwo będzie Ci wydzielić przestrzeń na spotkania.
  • produkty spożywcze zawsze pod ręką - jak już wiesz, ogrody śródziemnomorskie trudno wyobrazić sobie bez warzywnika albo choćby donic z ziołami czy pomidorkami. Masz ochotę na lasagne, spaghetti peperonata, paellę albo moussakę? Wiele składników potrzebnych do wykonania tych potraw znajdziesz w przydomowym ogrodzie!
  • swojskość i prostota - wyjąwszy może klasyczny ogród włoski, można uznać, że pozostałe style cechują się pełną uroku bezpretensjonalnością. Harmonijne połączenia barw, niewiele sprzętów, za to funkcjonalnych - wszystko to pomoże Ci się odprężyć i wprowadzić w pozytywny nastrój. W ogrodzie czy na tarasie śródziemnomorskim będziesz się czuć jak w domu i być autentyczna/y. A czyż nie o to głównie w życiu chodzi?

Wiesz już, czym charakteryzuje się ogród śródziemnomorski. Aranżacja przestrzeni w tym stylu po lekturze naszego obszernego poradnika nie powinna sprawiać Ci trudności. Dzięki niemu z pewnością potrafisz powiedzieć, jakie cechy ma ogród w stylu włoskim, czym się charakteryzuje taras w estetyce hiszpańskiej itd. Wierzymy, że dzięki naszym poradom urządzisz ogród i taras marzeń. Jeśli masz pytania dotyczące mebli, fachowcy z Vokato są zawsze do Twojej dyspozycji.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły