Niewielki metraż sprawia, że pomieszczenia muszą być wielofunkcyjne. Nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie osobnej kuchni, jadalni i pokoju wypoczynkowego. Dobrym rozwiązaniem – również z aranżacyjnego punktu widzenia – jest wstawienie stołu do salonu. Na jaki model postawić: prostokątny czy okrągły? Podpowiadamy, jaki stół wybrać do salonu, by zapewniał maksymalną funkcjonalność.

Jaki stół wybrać? Stół okrągły a prostokątny

Salon to wyjątkowe pomieszczenie w każdym mieszkaniu. To właśnie tam koncentruje się na ogół codzienna aktywność domowników. Jest miejscem rekreacji, rozrywki, a niekiedy nawet pracy. Zdarza się też, że musi pełnić funkcję jadalni. Pojawia się wówczas problem, jaki stół wybrać, by przypadkiem nie przytłoczyć i tak już niewielkiej przestrzeni.

To, który ze stołów sprawdzi się w danym wnętrzu, zależy przede wszystkim od jego wielkości, a także aranżacji. Wybierając jakiekolwiek nowe wyposażenie, należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, wykonanie, obecność praktycznych funkcji (jak np. możliwość rozkładania) oraz sam kształt. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma takich rozwiązań, które odpowiadać będą wszystkim.

W przypadku stołów idealny rozmiar to taki, który zapewnia wszystkim miejsce. Zwykle krzesła mają szerokość ok. 60-70 cm, dlatego taką przestrzeń należy zarezerwować przy stole. Liczba domowników determinuje wielkość mebla, ale powinna mieć także znaczenie przy doborze materiału. Świetnie sprawdzają się stoły drewniane, które dobrze znoszą upływ czasu, nie są im straszne plamy i zadrapania, a przy tym pasują do praktycznie każdej aranżacji – od stylu nowoczesnego po rustykalny.

Praktycznym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po stół, który umożliwia swobodne rozkładanie, w zależności od potrzeb. Taki mebel jest funkcjonalny – na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, ale od święta pozwala na usadzenie przy nim większej ilości gości. Jest to szczególnie przydatna opcja dla tych, którzy mają niewielkie mieszkanie, a nie chcą przy tym rezygnować z wystawnych przyjęć i domowych imprez.

Jaki stół do salonu wybrać?

Najczęściej spotykanym problemem jest decyzja odnośnie wyboru kształtu stołu: okrągły czy prostokątny? Nie jest to jedynie kwestia estetyki. Oba modele mogą znacząco wpłynąć na charakter pomieszczenia i są polecane do określonych wnętrz. Który zatem wybrać?

Postaw na okrągły stół w salonie

Okrągły stół nie tylko uroczo się prezentuje, ale też świetnie sprawdza się w niewielkich pokojach, głównie dlatego, że nadaje im wizualnej lekkości. Taki stół jest ustawny, dlatego poleca się go właścicielom pomieszczeń o nietypowych kształtach lub wymiarach. Nie zajmuje wiele miejsca, a przy tym pozwala na zmieszczenie większej ilości gości, dzięki temu, że nie jest ograniczony kantami. Niesie to za sobą dodatkową zaletę – nie trzeba martwić się o to, kto – zgodnie z zasadami savoir-vivre – powinien zasiadać u szczytu stołu. W przypadku okrągłego mebla, wszyscy przy nim zasiadający będą równi.

Dostępny w naszej ofercie stół okrągły LUGO udowadnia, że ten typ wyposażenia zapewnia również pewien uniwersalizm. Okrągłe stoły mogą prezentować się nowocześnie i minimalistycznie, przez co doskonale uzupełniają każdą aranżację. Kolorystyka blatu czy wymyślny kształt nóżek pozwalają natomiast na wprowadzenie ciekawych, a przy tym nienachalnych w formie, elementów dekoracyjnych. Po okrągły stół nie powinno sięgać się wtedy, gdy układ pomieszczenia wymusza postawienie mebla bezpośrednio pod ścianą. Taki stół straci wówczas na swojej funkcjonalności i wizualnej atrakcyjności.

Wybierz prostokątny stół do salonu

Prostokątny stół to rozwiązanie bardzo klasyczne, typowe dla jadalni i dużych pomieszczeń. Taki mebel świetnie sprawdza się także do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że przez rogi, traci się jednak cenne miejsce, więc stół prostokątny polecany jest raczej dla bardziej przestronnych wnętrz. Zdecydowaną zaletą mebla o tym kształcie jest to, że biesiadującym zapewnia się dużo przestrzeni. W razie potrzeby prostokątny stół można także dosunąć do ściany i wykorzystać tylko 2 lub 3 krawędzie. Stół prostokątny AVILA z naszej oferty to jeden z tych uniwersalnych modeli, który świetnie wpisze się w charakter zarówno nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnie urządzonych salonów. Zapewni przy tym wygodę użytkowania i nie straci na funkcjonalności po zmianie aranżacji wnętrza.

Jeśli planujesz zakup mebli do salonu i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na jakie meble warto postawić, przeczytaj również nasz wpis 5 powodów, dla których warto mieć pufy w salonie.