5 porad – jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?

W ubiegłym sezonie zakupiłeś nowy zestaw ogrodowy, a teraz widzisz na siedziskach i oparciach pleśń? Konstrukcja mebli z rattanu lub wikliny uległa deformacji? A może cały zestaw wygląda na wysłużony i zaniedbany? Te wszystkie znaki to informacja, że twoje krzesła i sofy były niewłaściwie przechowywane po sezonie. Jak zatem zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

W pierwszy słoneczny wiosenny weekend najprawdopodobniej odwiedzisz schowek na podwórku lub piwnicę, aby wyjąć zimujące tam jeszcze meble tarasowe. Wówczas możesz spostrzec, że krzesła i sofy pokryła pleśń, stelaże mebli z rattanu czy wikliny napęczniały lub się powyginały. Niestety, nawet najdroższe i najlepsze zestawy mebli ogrodowych, jeśli nie będą właściwie konserwowane i przechowywane, szybko się zniszczą lub utracą swój blask. Dowiedz się zatem, jak powinno wyglądać zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą.

Zanim schowasz, wyczyść

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są twoje meble ogrodowe, po sezonie musisz je dokładnie wyczyścić. Dzięki temu, gdy niespodziewanie nadejdą cieplejsze dni, będziesz mógł od razu cieszyć się z wypoczynku na świeżym powietrzu. Ponadto, o wiele łatwiej pozbyć się świeżych zabrudzeń i plam niż tych, które miały czas dobrze zagnieździć się w meblach, a także przyczynić się do odbarwienia mebli. Warto również zauważyć, że systematyczne pozbywanie się zanieczyszczeń pozwoli meblom ogrodowym dłużej zachować estetyczny wygląd.

Załóż pokrowiec

Pokrowiec uchroni twoje meble przed ponownym ich zakurzeniem, a także przed wszelkiego rodzaju otarciami, o które nietrudno zwłaszcza w piwnicy czy garażu. Ważne, aby pokrowiec był wykonany z przewiewnej tkaniny, dzięki której na zestawie ogrodowym nie rozwinie się pleśń czy grzyby – mogłoby tak się zdarzyć w przypadku okrycia mebli plastikową folią.

Trzymaj w przewiewnym miejscu

To szczególnie ważne dla mebli wykonanych z rattanu, wikliny lub drewna. Po sezonie warto dobrze je odkurzyć, oczyścić suchą lub lekko zwilżoną ściereczką, a następnie założyć pokrowiec. Dzięki niemu meble unikną ponownego zabrudzeniu i zakurzenia. Meble należy przechowywać w suchym miejscu, najlepiej o dobrej wentylacji. Zarówno nadmiernie suche, jak i wilgotne powietrze mogłoby doprowadzić do deformacji naturalnego materiału, a także do rozwoju pleśni i grzybów.

Konserwacja to podstawa

Konserwacja jest szczególnie istotna w przypadku mebli drewnianych, ale także metalowych i żeliwnych. Dlatego, zanim schowasz je do piwnicy czy garażu, sprawdź, w jakim stanie są po sezonie krzesła, ławki do ogrodu i stoliki ogrodowe. Całkiem możliwe, że wymagają dokręcenia kilku śrubek, naoliwienia elementów składanych lub po prostu czyszczenia. Jeśli chodzi o to ostatnie, możesz użyć węża ogrodowego oraz delikatnej gąbeczki do trudniejszych zabrudzeń. W niektórych przypadkach po czyszczeniu i osuszeniu mebli warto przeprowadzić ich konserwację i pokryć je warstwą bejcy, oleju lub (w przypadku metalowych elementów) preparatem zabezpieczającym przed korozją.

Dbaj o meble również w sezonie

Warto dbać o meble nie tylko po sezonie, ale także w trakcie jego trwania. Systematyczne czyszczenie, a także ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych, zdecydowanie wydłuży ich żywotność. Szczególnie narażone na niszczenie są meble wykonane z naturalnych surowców. Dlatego najlepiej, jeśli w okresie wiosenno-letnim będą stały pod zadaszeniem lub parasolem, który uchroni je przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Niemniej jednak, zabezpieczenie mebli tarasowych przed zimą oraz w trakcie sezonu jest potrzebne zawsze, bez względu na materiał ich wykonania.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły