4 rzeczy, o które powinieneś zadbać otwierając ogródek restauracyjny

Sezon letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego w tym okresie klienci chętniej wybierają lokale, które posiadają ogródki restauracyjne. Jednak, aby go otworzyć, nie wystarczy sama chęć – należy spełnić również pewne wymogi formalne. O co trzeba zadbać, chcąc stworzyć taką przestrzeń?

Podczas aranżacji letniego ogródka w restauracji potrzebny jest przede wszystkim teren do jego zaaranżowania, zachęcająca wizualnie okolica, a także spełnienie kilku wymogów formalnych. Jeśli jednak twój lokal oferuje warunki do stworzenia zewnętrznej strefy wypoczynkowo-gastronomicznej, wówczas możesz zainteresować swoją knajpą szersze grono klientów, a także zyskać większe szanse na jej dalszy rozwój.

Pozwolenia i formalności na ogródek restauracyjny

Ułatwione zadanie mają ci właściciele, którzy kupili swoje lokale wraz z działką. W przeciwnym razie, jeżeli na zaaranżowanie ogródka potrzebujesz kawałka przestrzeni publicznej np. chodnika, musisz starać się o uzyskanie zgody na jego utworzenie w urzędzie miasta lub gminy, a także u zarządcy dróg. Z tego powodu jesteś zobowiązany złożyć odpowiedni wniosek informujący o swoich planach, a także niezbędną dokumentację. Konieczne jest również uiszczenie opłaty – jej wysokość uzależniona jest od powierzchni ogródka, a także liczby dni, w które ogródek będzie czynny.

Co więcej, otwarcie restauracji plenerowej możliwe jest po spełnieniu kilku wymogów przestrzennych. Tym najważniejszym jest konieczność pozostawienia 1,5 metra szerokości chodnika do swobodnego poruszania się pieszych.

Natomiast, jeżeli nie posiadasz stałego lokalu, ale chcesz otworzyć sam ogródek restauracyjny i serwować w nim alkohol, musisz uzyskać dodatkowo koncesję na jego sprzedaż.

Jak urządzić ogródek w restauracji? Stwórz plan!

Każde skuteczne przedsięwzięcie poprzedza przygotowanie dobrego planu. To w nim zawrzesz rzeczy oraz rozwiązania technologiczne, które mają znaleźć się w ogródku. Podczas planowania pamiętaj, że przestrzeń powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także funkcjonalna. Ten ostatni czynnik jest niezwykle istotny zarówno dla obsługi ogródka, jak i samych klientów. Pracownicy muszą sprawnie poruszać się między stolikami, aby przyjmować i realizować zamówienia, a goście powinni czuć się swobodnie i komfortowo.

Ogródek restauracyjny – wybierz odpowiednie meble

Podczas planowania i urządzania ogródka restauracyjnego bardzo istotną rolę odgrywają meble ogrodowe. To od nich zależy atrakcyjność wizualna ogródka, a także jego potencjał w zakresie przyciągania klientów. Stylistyka powinna być spójna z lokalem, przy którym się znajduje, a zestawy mebli ogrodowych utrzymane w jednym stylu.

Jeżeli masz już pomysł na to, jak powinien wyglądać ogródek, pora wybrać krzesła i stoły ogrodowe! Pamiętaj, że meble restauracyjne do ogródka powinny być nie tylko estetycznie wykonane, ale również odporne na działanie czynników zewnętrznych. W celu zabezpieczenia mebli oraz gości przed zmienną pogodą, dobrze jest zaopatrzyć ogródek w zadaszenie lub zakupić parasole do ogrodu. Dzięki nim klienci będą chętnie przebywać w lokalu zarówno podczas upałów, jak i deszczu. Co więcej, meble nie będą w takim wypadku narażone na przemoczenie lub duże nasłonecznienie, które przyczyniają się do ich niszczenia.

Pomysły na letni ogródek w restauracji

Oprócz wyboru odpowiedniego zestawu stół i 2 krzesła lub więcej, które oddadzą klimat twojej restauracji, pamiętaj o dopasowaniu do nich pozostałych elementów:

  • Oświetlenie pozwoli ci stworzyć wyjątkowy, czarujący klimat. Dobrym pomysłem może okazać się przewiązanie lampek nad głowami gości lub wybór lamp ustawionych na stołach.

  • Nie mniej ważna jest również zastawa, czyli talerze, sztućce, kieliszki czy szklanki – powinna być ona jednolita i spójna – to dodaje lokalowi prestiżu.

  • Zawsze pamiętaj o detalach, takich jak eleganckie obrusy, kwiaty czy koce. Dzięki tym ostatnim goście będą mogli przykryć się w chłodniejsze dni, co zapewni im komfort i zachęci do dłuższego spędzenia czasu w lokalu.

  • Warto wybierać produkty i materiały wysokiej jakości, a także dbać o odpowiednie zabezpieczenie stołów. Dlatego przydatne mogą okazać się też solidne podstawy stołowe, dzięki którym twoje stoły nie przewrócą się przy silniejszym wietrze.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły