W słoneczny dzień daje przyjemny cień, dzięki któremu możesz rozkoszować się błogim relaksem na tarasie. Natomiast w chłodniejsze dni, pozwala schronić się przed wiosenno-letnim deszczem. Parasol ogrodowy, bo o nim mowa, to niezwykle funkcjonalny gadżet, bez którego trudno wyobrazić sobie wypoczynek na świeżym powietrzu. Jednak czy na pewno wiesz, jak powinna wyglądać jego konserwacja?

O ile wiele osób pamięta o tym, żeby regularnie pielęgnować krzesła ogrodowe, stoły do ogrodu czy sof tarasowych, tak już konserwacja parasola ogrodowego należy do znacznie mniej popularnych czynności. Tymczasem ten ostatni jest przecież szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych. To właśnie parasol ogrodowy chroni cię przed upalnym słońcem, przelotnym deszczem czy nieprzyjemnym wiatrem. Po całym sezonie użytkowania nie tylko traci swój kolor, ale bardzo często pokrywa się kurzem, brudem, pyłkami kwiatów czy innymi zanieczyszczeniami pozostawionymi przez owady i ptaki. Co więcej, niewłaściwie przechowywane stalowe elementy konstrukcji mogą pokrywać się rdzą, natomiast materiałowe pleśnią. Jak zatem powinna wyglądać konserwacja parasola ogrodowego?

Jak wyczyścić parasol ogrodowy?

Regularne czyszczenie parasola ogrodowego stanowi ważny element jego konserwacji. Dzięki temu unikniesz późniejszego szorowania materiału, które mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia. Taki zabieg, regularnie powtarzany, zapewni mu estetyczny wygląd. Dlatego też, czyszczenie parasola warto przeprowadzać nie tylko po sezonie, ale także w trakcie jego trwania, najlepiej co kilka tygodni. W tym celu, o ile to możliwe, warto zdjąć materiał ze stelaża, a następnie uprać go w dużej misce lub wannie wykorzystując wodę z dodatkiem mydła. Można także rozłożyć materiał na tarasie i przy pomocy delikatnej gąbeczki natrzeć go mydlaną mieszaniną lub specjalnym preparatem do czyszczenia parasoli (znajdziesz go w sklepach ogrodniczych i chemicznych). Na koniec, należy dokładnie opłukać materiał i rozwiesić go, aby wyschnął.

Impregnacja i konserwacja parasoli ogrodowych

Aby parasol przetrwał więcej niż jeden sezon, a przy tym nie stracił swoich walorów estetycznych, należy systematycznie impregnować jego materiał. Dzięki temu tkanina parasola nie będzie chłonąć wilgoci, stanie się mniej podatna na odbarwienia słoneczne i zachowa intensywność koloru.

Odpowiednie preparaty do impregnacji znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Godnymi uwagi będą te na bazie żywic lub silikonu. To właśnie te substancje dobrze zabezpieczą tkaninę przed nasiąkaniem, a jednocześnie nie będą powodowały nadmiernej sztywności materiału, co mogłoby sprawiać problem przy składaniu czy rozkładaniu parasola. Warto pamiętać, że preparat należy stosować na wcześniej oczyszczoną i osuszoną tkaninę, a sam proces – przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu. Środek należy równomiernie rozprowadzić po materiale i zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Naprawa uszkodzonych elementów parasola

Nie zawsze usterka w postaci przerwanego szwu czy dziury w materiale musi oznaczać zakup nowego parasola. Wiele z uszkodzeń możesz naprawić samodzielnie. Szew łatwo zszyć, a dziurę w materiale można załatać za pomocą specjalnego zestawu do naprawy. Samoprzylepne łatki, podobnie jak cały parasol, są wodoszczelne i odporne na uszkodzenia. Dzięki nim parasol posłuży jeszcze przez wiele sezonów.

Warto wiedzieć, że aluminiowe lub metalowe elementy parasola ogrodowego można nie tylko naprawiać, ale również wymieniać, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowego. Dlatego, jeśli uszkodzony zostanie rotator, ramię czy korbka, sprawdź metkę producenta i rozważ zakup odpowiedniego elementu. Jeżeli jednak twój parasol nie nadaje się już do naprawy, utracił swój blask lub pokrył się rdzą, pomyśl o zakupie nowego. W takim wypadku koniecznie sprawdź eleganckie, modne i solidne parasole ogrodowe, które znajdziesz w naszej ofercie.

Jak przechowywać parasol ogrodowy?

Konserwacja parasola ogrodowego to także jego właściwe przechowywanie. Nawet najlepszy i najdroższy na rynku sprzęt może się zniszczyć, jeśli będzie znajdował się w wilgotnym, sprzyjającym rozwojowi pleśni i grzybów, środowisku. Dlatego po sezonie warto parasol umyć, wysuszyć i zabezpieczyć impregnatem, a następnie włożyć w pokrowiec, dzięki któremu nie zabrudzi się podczas jesienno-zimowego „odpoczynku”. Tak zabezpieczony parasol należy przechowywać w suchym miejscu.