Altany na 5! Jak powinna być zagospodarowana altana wypoczynkowa?

Ogród z altaną jest miejscem idealnym do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak jednak zaaranżować altanę, co w niej powinno się znaleźć i jakie dekoracje wybrać? Koniecznie sprawdź nasze wskazówki. Dziś pokażemy Ci, jak wyglądają altany na 5! 

Altana wypoczynkowa – dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?

Ogród przed domem może być urządzony na wiele sposobów. Cały teren możesz schludnie wykończyć trawą lub postawić na bujną roślinność, o ile masz żyłkę do jej hodowli. W każdym jednak ogrodzie warto zorganizować strefę, w której będziesz mógł wypocząć po całym dniu.

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie może mieć różną formą. Wystarczy postawić meble ogrodowe, osłonić je przed nadmiernym słońcem lub opadami atmosferycznymi parasolem ogrodowym i gotowe. Innym sposobem na jej zorganizowanie jest postawienie altany ogrodowej. 

Altana wypoczynkowa to bardzo częsty wybór osób mających do dyspozycji duży ogród. Jednak ma swoje zalety i wady. Przed jej wybudowaniem warto wziąć pod uwagę fakt, że ogród z altaną będzie wyglądał niezmiennie przez długi czas. Raz postawiona altana wypoczynkowa będzie zajmować to miejsce, dopóki jej nie rozbierzesz. Zatem jeśli lubisz częste zmiany i przemeblowania, znacznie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie są mobilne meble ogrodowe. 

Drugim utrudnieniem jest oczywiście spora ilość przestrzeni, którą zajmuje altana. Jeśli przed lub za domem masz mało miejsca, lepiej postaw na kompaktowe meble ogrodowe i parasol, które zawsze możesz złożyć i schować do garażu. 

Altana z cegły i drewna.

Najważniejsze zalety altany wypoczynkowej

Zalet altany ogrodowej jest jednak dużo więcej. Jeśli tylko masz sporej wielkości ogród, nie zastanawiaj się i wybuduj swoją altankę. Może być ona wykonana z różnych materiałów. Altanki z wierzby czy altana z bali okrągłych doskonale pasują do ogrodów inspirowanych naturą. Z kolei altana z cegły czy altana z cegły i drewna cechują się dużą wytrzymałością. Są to konstrukcje niezwykle stabilne i odporne na warunki atmosferyczne. Tak samo, jak altana z kamienia polnego. Odpowiednio urządzone sprawdzą się w każdej aranżacji ogrodowej. 

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wybudujesz altanę, będzie ona nieodłącznym elementem aranżacji Twojego ogrodu. Stanie się wręcz jej największym detalem dekoracyjnym. Pozwoli Ci organizować przyjęcia w ogrodzie na większą liczbę osób bez względu na warunki atmosferyczne. Jeśli lubisz imprezy na świeżym powietrzu, świetnym pomysłem będzie także polowa kuchnia w altanie. Umożliwi Ci ona przygotowanie pysznych posiłków przy swoich gościach lub dla nich. 

Dobrze, ale jak zaaranżować altanę? Jak powinno wyglądać otoczenie wokół altanki? Jaki kolor altany na działce jest najlepszy? Zarówno na te, jak i na inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Razem stworzymy altany na 5!

Zobacz również: Jak zaprojektować ogród przed domem? Praktyczne porady! 

Marzy Ci się ogród z altaną? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę! 

Podczas aranżacji altany w ogrodzie ważna jest nie tylko jej konstrukcja i wyposażenie. Należy zwrócić uwagę także na otoczenie wokół altanki i ogólny styl aranżacyjny, który powinien pasować do ogrodu i domu. Dowiedz się, o czym szczególnie powinieneś pamiętać.  

Altana – czyli z czego najlepiej ją zbudować?

Najpierw zastanów się, z czego chciałbyś postawić swoją altanę. Bardzo popularna jest altana z bali okrągłych, którą często sprzedaje się jako gotową konstrukcję. Niestety w przypadku tego rodzaju altan masz małe możliwości dopasowania jej aranżacji do swoich potrzeb. Z kolei altanki z wierzby są rzadkim widokiem, ponieważ ich specyficzny wygląd i kształt nie zawsze pasuje do ogólnego wystroju ogrodu i budynku. 

Wykorzystaj otoczenie wokół altanki i stwórz spójną aranżację.

Bardzo dobrym wyborem jest altana z cegły i drewna lub altana z cegły. Oba rodzaje konstrukcji są niezwykle wytrzymałe. Oprócz tego łatwo można dopasować ich wygląd do wybranej aranżacji ogrodu i budynku. Pamiętaj jednak, aby dobrze zabezpieczyć zarówno cegłę, jak i drewno przed warunkami atmosferycznymi. 

Jeśli Twój dom stoi na podmurówce z kamienia, najlepszym wyborem dla Ciebie będzie altana z kamienia polnego. W jej konstrukcji możesz użyć także dodatku drewna. Wówczas doskonale dopasuje się do wyglądu całego budynku domu, a Twój ogród będzie spójny. Tego rodzaju konstrukcje najlepiej prezentują się w ogrodach rustykalnych czy naturalnych. 

Co powinno znaleźć się w altanie?

Altana przede wszystkim ma być miejscem wypoczynku i relaksu. Najważniejszym wyposażeniem są oczywiście wygodne i dopasowane do jej rozmiaru meble ogrodowe. Koniecznie postaw w niej stolik i krzesła lub fotele, przy których będziesz mógł zjeść posiłek z przyjaciółmi. Pomiędzy belkami możesz zawiesić także wygodny hamak, który urozmaici wypoczynek. 

Jeśli lubisz organizować przyjęcia w ogrodzie, pomyśl nie tylko o grillu. Mała kuchnia w altanie pozwoli Ci przygotowywać posiłek dla gości i serwować ciepłe dania. 

Przeczytaj także: Jakie krzesła do białego stołu wybrać? Poznaj 6 najlepszych modeli! 

Odpoczywaj o każdej porze – nie zapomnij o oświetleniu altany

Latem przyjęcia w ogrodzie mogą przeciągnąć się do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Aby zapewnić sobie niczym niezakłócony odpoczynek, koniecznie pomyśl o odpowiednim oświetleniu altany. Lampy ogrodowe dopasuj przede wszystkim do stylu aranżacyjnego całego ogrodu. W nowoczesnych altanach postaw na reflektory wbijane w ziemię lub wiszące kinkiety. Natomiast w skandynawskich czy industrialnych aranżacjach świetnym pomysłem będzie sznur lampek. Z kolei w ogrodach rustykalnych nie może zabraknąć latarenek ze światłem LED lub świecami. 

Altana wypoczynkowa w stylu skandynawskim.

Sukces aranżacji zapewnia Ci dodatki! 

Dodatki nadają wyrazistości każdej aranżacji. Podobnie jest w przypadku urządzania altany ogrodowej. Dlatego nie zapomnij o drobnych szczegółach, które wprowadzą dodatkowy kolor czy klimat do Twojej strefy wypoczynkowej. Meble ogrodowe koniecznie wyposaż w wygodne poduszki i koce, uprzyjemnią one wypoczynek w ogrodzie. Wprowadź nieco przytulnego klimatu do wnętrza, układając na podłodze dywan. Pomiędzy słupkami możesz nawet rozwiesić romantyczną zasłonkę, która dodatkowo zasłoni Cię przed wzrokiem osób postronnych.

Zadbaj o otoczenie!

Żadna altana ogrodowa nie stoi w próżni. A najlepiej prezentują się te, które stanowią integralny element ogrodu. Jaki kolor altany na działce będzie najlepszy? Otóż taki, który pozwoli jej wtopić się w otoczenie. Drewniane elementy pozostaw w naturalnym zabarwieniu, z kolei odcień cegły czy kamienia dopasuj do elewacji domu. 

Pomyśl o kwiatowych dekoracjach altany w postaci wiszących kwietników czy roślin pnących się po ściance altany. Tuż obok niej możesz zorganizować większą rabatę z niewielką fontanną czy wodospadem, którego szum uprzyjemni wypoczynek.

Inspiracje, dzięki którym Twoja altana wypoczynkowa zyska uznanie!

Jak może prezentować się altana w konkretnym stylu? Zobacz nasze przykładowe aranżacje i zainspiruj się do stworzenia własnej ogrodowej altany na 5!

Ogród z altaną w stylu boho to naturalna kompozycja.

Nowoczesna altana ogrodowa na przyjęcia i nie tylko!

Jesteś miłośnikiem dobrej kuchni i uwielbiasz gotować dla swoich bliskich i przyjaciół? Koniecznie stwórz altanę ogrodową z niewielką wyspą i kuchnią, dzięki czemu będziesz mógł urządzać niezapomniane przyjęcia! 

Najlepiej wybuduj sporej wielkości altanę zaraz przy domu. Łatwiej podłączysz do niej wszystkie potrzebne media. Wznieś ją z cegły i drewna oraz zadbaj o odpowiednie zadaszenie. W środku postaw zestaw Nardi z rozkładanym stołem i krzesłami w kolorze antracytowym, który łatwo dopasujesz do ilości zaproszonych osób. W altanie umieść duże kamienne donice z wysokimi roślinami, dzięki którym ozdobisz wnętrze i zasłonisz swoich gości przed obserwatorami z zewnątrz. Do oświetlenia wykorzystaj kinkiety ścienne i reflektory wbijane w ziemię. 

Rustykalny zakątek w ogrodzie

Całkiem inaczej może wyglądać rustykalna altana w Twoim ogrodzie. Do jej budowy najlepiej wykorzystać biały kamień i drewno. W środku postaw wygodny zestaw Nardi Net Relax w kolorze białym. Ozdób go dodatkowymi poduszkami, a na ziemi rozłóż pleciony dywan. Pomiędzy belkami możesz zawiesić hamak oraz sznur lampek, którymi oświetlisz altanę po zachodzie słońca. Tuż obok altany koniecznie zorganizuj rabatę kwiatową, a w środku ustaw donice z lawendą. 

Zainspiruj się: Po czym poznać rustykalne wnętrza i jak je zaaranżować?

Altany na 5 – stwórz wymarzoną strefę wypoczynkową!

Teraz czas na Ciebie! Stwórz własną wymarzoną altanę ogrodową, która stanie się miejscem odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Ustaw ją w zacisznym miejscu w swoim ogrodzie i dopasuj do otoczenia domu. Więcej inspiracji i wyposażenia do altan ogrodowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym! Vokato wie, co to znaczy altany na 5!

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły