Co to jest hoker, do czego służy i jak dobrać wysokość hokera do blatu?

Hokery, czyli podwyższone krzesła, które służą do siedzenia przy wysokim blacie, najczęściej używane są w barach. Cieszą się jednak popularnością również w domowych kuchniach i jadalniach. Zamierzasz wprowadzić hokery do swojej jadalni? Nie wiesz, jakie wybrać ani jak dopasować wysokość hokera do blatu? Zastanawiasz się, ile miejsca zajmują? Bez obaw! Z naszymi wskazówkami wszystko Ci się uda!

Jak dopasować wysokość hokera do blatu?

Aby odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób dopasować wysokość stołka do blatu oraz ile miejsca na hokery potrzeba w kuchni, trzeba sobie uświadomić, co to jest hoker.

Czym jest hoker? Jakie ma zastosowanie?

Jednym z mebli często spotykanych w nowoczesnej kuchni jest hoker. Co to za mebel i jaką pełni funkcję? Otóż jest to nic innego, jak wysoki stołek z oparciem lub bez, najczęściej dostawiany do wyspy albo barku. Cechy, które go wyróżniają, to niewielkie siedzisko, a także wysoki stelaż. Jego historia sięga czasów kowbojów, dla których specjalnie wymyślono ten rodzaj krzesła. Zachodząc do saloonów, pasterze przyzwyczajeni do spędzania całych dni w siodle czuli się niekomfortowo na stołkach o standardowej wysokości. Wkrótce moda na hokery rozprzestrzeniła się na inne bary i puby w pozostałych częściach USA, a potem na cały świat, aby w końcu zawitać do prywatnych domów i mieszkań. Obecnie są już tak popularne, że coraz rzadziej spotyka się pytania: co to są hokery?

W jaki sposób dopasować wysokość blatu i hokerów?

Gdy prawidłowo dopasujesz wysokość hokerów do blatu, będzie Ci się dobrze z nich korzystało. Aby ustawienie stołka względem blatu było optymalne, przemyśl na początku, jaki mebel będzie centralnym punktem pomieszczenia. Czy będzie to wyspa? A może barek? Pamiętaj bowiem, że meble te mają blat na różnej wysokości - a wysokość stołka musi do niej idealnie pasować. Najlepiej, gdy odległość między blatem a siedziskiem wynosi 25-30 cm.

Gdy uda Ci się już dopasować wysokość blatu do hokerów, możesz puścić wodze swojej fantazji i wybrać wymarzony stołek. Może odpowiada Ci np. hoker tapicerowany Dirma w kolorze ciepłego brązu? Niezwykle elegancki, a zarazem ergonomiczny, wprowadza do wnętrza szykowność i poczucie przytulności. Taki hoker pozwoli Ci na rozkoszowanie się długimi kolacjami w świetle świec.

Jeśli zamierzasz zapoznać się z naszą ofertą hokerów tapicerowanych, zapraszamy tutaj.

Jaki hoker dobrać do blatu o wysokości 90 cm?

Większość blatów kuchennych ma wysokość ok. 90 cm. Dopasowując do nich hokery, które mają bez zarzutu pełnić swoją funkcję, zdecyduj się na takie, których wysokość wynosi ok. 55-60 cm. To pozwoli Ci siedzieć wygodnie i łatwo sięgać do blatu. Możesz np. zaopatrzyć się w niewysoki hoker hoker Nardi Trill Stool Mini. Jego prosty design sprawia, że pasuje do każdego wnętrza, z kolei materiał, z którego jest wykonany - tworzywo sztuczne - gwarantuje, że łatwo będzie go myć. Potrzebujesz hokera łatwego w przenoszeniu i sztaplowaniu? Nardi Trill Stool Mini właśnie taki jest. Jest to szczególnie ważne w kuchni, w której zawsze tyle się dzieje!

Ważne, by hokery pasowały do stylistyki wnętrza - tutaj sprawdzają się loftowe.

Jak dobrać hokery do wyspy?

Wyspa to centralne miejsce kuchni: to tu przygotowujesz posiłki, tu je spożywasz - spędzasz zatem przy niej dużo czasu. Standardowa wysokość wyspy nie przekracza 1 metra, zatem ustawienie przy niej stołków jest jak najbardziej wskazane. Wiesz już, że wysokość hokera dostawionego do wyspy ma duże znaczenie. Zatem jaki hoker do blatu 90 cm będzie najodpowiedniejszy?

Jeżeli wysokość Twojej wyspy mieści się w zakresie 80-90 cm, wówczas najlepiej, aby wysokość stołka wynosiła 55-60 cm.

Co jeszcze jest jednak istotne? Przede wszystkim komfort użytkowania; najlepiej, by hoker przy wyspie posiadał oparcie, byś mógł siedzieć na nim w miarę wygodnie. Pozwól, że przedstawimy Ci hoker Nardi Faro Mini w kolorze błękitnym z naszej gamy hokerów niskich. Jego wygląd jest ponadczasowy, co powoduje, że mebel ten zostanie z Tobą na dłużej, nawet gdy będziesz mieć ochotę na kapitalny remont kuchni. Wydaje Ci się, że stołek wykonany z tworzywa sztucznego będzie mało stabilny? Spokojnie. Wyposażono go w antypoślizgowe nakładki, dzięki którym korzystanie z hokera będzie bezpieczne bez względu na to, jaki rodzaj podłogi położony jest w Twojej kuchni czy jadalni.

Proste hokery drewniane wyglądające jak wysokie taborety doskonale sprawdzą się w kuchni z elementami naturalnego drewna.

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne hokery. Jaka wysokość Cię interesuje? Możesz wybrać zarówno wysokie, jak i niskie.

Jaki hoker wybrać do kuchni?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki hoker do kuchni będzie odpowiedni, podpowiadamy: stołek, którego będziesz używać w kuchni, powinien być spójny z jej stylistyką. Od Ciebie zatem zależy, czy będzie to mebel o klasycznym czy awangardowym designie. Przemyśl także, na co kładziesz większy akcent: na funkcjonalność czy wygląd? Oczywiście możesz wybrać inną drogę - bez decydowania się na kompromisy sprawić do swojej kuchni hokery łączące w sobie te dwie cechy. Co powiesz zatem na designerski hoker Montana w energetycznym, żółtym kolorze? Jego smukłe nóżki i optymistyczna barwa przyciągają wzrok, a prosty, obły kształt siedziska pozwala na bezproblemowe czyszczenie. Prawda, że widowiskowość nie wyklucza funkcjonalności? W przypadku naszych hokerów bez oparcia jest tak za każdym razem.

Urządzając kuchnię czy jadalnię, możesz zdecydować się na to, by zapanował w niej klimat jak w Twoim ulubionym lokalu. Zaserwuj potrawy, które najczęściej zamawiasz na mieście, otwórz dobre wino i ciesz się chwilą.

Zastanawiasz się, jakie hokery najbardziej będą pasowały do Twojej kuchni/jadalni? Masz kilka faworytów? A może jeszcze chcesz się rozejrzeć? Zajrzyj tutaj. W naszej ofercie znajdziesz hokery niskie i hokery wysokie, z oparciem i bez. Przewodnikami po asortymencie Vokato będą nasi doradcy, którzy chętnie pomogą Ci w stylizacji jednego z najważniejszych miejsc w Twoim domu.

Wiesz już, co to jest hoker i do czego służy. Trzymamy kciuki, by udało Ci się wybrać takie stołki, które zostaną z Tobą na długo i nadadzą wyjątkowy charakter Twojej jadalni.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły