Sezon letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych?
Meble tapicerowane budzą zachwyt wszędzie tam, gdzie się pojawiają. Dodają wnętrzom stylu i charakteru, a przy tym są niezwykle komfortowe. Dzięki nim wypoczynek staje się czystą przyjemnością, a relaks w domowym zaciszu nabiera zupełnie innego wymiaru. Jednak, co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych, zanim dokonamy zakupu?
Meble tapicerowane cieszą się niesłabnącą popularnością. Są chętnie wybierane do salonów, sypialni czy nawet łazienek. Każdemu pomieszczeniu nadają zupełnie innego charakteru, a dzięki bogactwu różnego rodzaju obić i kolorów można z ich udziałem tworzyć nieskończone ilości aranżacji. Co jednak kryją w sobie meble tapicerowane?
Meble tapicerowane – co to?
Meble tapicerowane to narożniki, fotele, krzesła tapicerowane, sofy, pufy czy kanapy, które zostały pokryte materiałem. Tym ostatnim najczęściej jest żakard, skóra, welur, szenila lub mikrofaza. Szeroki wybór mebli tapicerowanych znaleźć można w naszej ofercie. Dzięki dostępności różnych pokryć, faktur oraz kolorów możesz dobrać idealny mebel do aranżacji swojego pomieszczenia. Każda tkanina nadaje sofie czy kanapie zupełnie innego charakteru, który doskonale odnajduje się w określonych stylach wnętrza, np. industrialnym, skandynawskim czy rustykalnym. Zapewnia to ogromne pole do aranżacyjnego popisu, które jest ograniczone jedynie przez twoją wyobraźnię. Dlatego z pomocą mebli tapicerowanych twoje wnętrze może nabrać niepowtarzalnego stylu i charakteru. Sprawdź też hokery tapicerowane.
Jak wygląda konstrukcja tapicerowanych mebli do salonu?
Sofa, kanapa czy narożnik składają się z wytrzymałej drewnianej ramy, która stanowi solidne rusztowanie dla całego wypoczynku, a także z miękkiego wypełnienia. To ostatnie dodaje siedziskom nietuzinkowej wygody i może być wykonane z pianki poliuretanowej, lateksowej lub memory. Pierwsza z nich, ze względu na swoje unikalne właściwości, jest najpopularniejsza i najchętniej stosowana. To elastyczna pianka, która zapewnia idealne podparcie dla kręgosłupa, a przy tym nie zostawia odgnieceń po użytkowaniu mebla. Dzięki temu przez długi czas wygląda on jak nowy.
Ostatnim elementem jest obicie – gładkie lub pikowane, które nadaje całości unikalnego charakteru. Obicie pikowane doskonale sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w stylu glamour, jak również wtedy, gdy chcesz po prostu dodać salonowi odrobiny luksusu. Często o stylu danej kanapy czy narożnika decydują także dodatki, czyli nóżki, poduchy i podłokietniki. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na niedoceniane nóżki, które mogą być wykonane z drewna lub metalu, dzięki czemu doskonale wpasowują się w styl danego wnętrza i stanowią idealne jego uzupełnienie.
Rodzaje obić tapicerskich – który warto wybrać?
Dostępnych jest wiele rodzajów obić mebli tapicerowanych, a każde z nich nadaje meblowi czy wnętrzu innego charakteru. Dobrze jest zatem wiedzieć, które materiały są dobrym rozwiązaniem.
- Jednym z popularniejszych wyborów klientów jest welur. To tkanina droga, ale zdecydowanie warta swojej ceny. Dzięki niej sofa lub kanapa nabiera luksusowego charakteru, a wypoczywanie na niej jest czystą przyjemnością. Welur swój wysoki komfort zawdzięcza przede wszystkim aksamitnej strukturze, przez którą bywa mylony z zamszem. Materiał charakteryzuje się dodatkowo dużą wytrzymałością. Jego wadą może okazać się natomiast trudność w utrzymaniu czystości, zwłaszcza jeśli w domu przebywają zwierzęta czy małe dzieci.
- Żakard nie jest tak aksamitny, jak welur, ale stanowi elegancką, czarująca tkaninę – głównie ze względu na bogate wzornictwo. Zaletą materiału jest łatwość w utrzymaniu czystości, ponieważ można go prać z taką łatwością, jak dywany. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie.
- Szenila to dość gruba i wytrzymała tkanina, która swoim wyglądem przypomina welur lub sztruks. Meble pokryte tym materiałem warto systematycznie odkurzać, w przeciwnym razie zabrudzenia wnikną w głąb tkaniny, a ich usunięcie przysporzy sporych problemów.
- Mikrofibra to idealna propozycja dla alergików. Ponadto, jest miękka, elastyczna oraz łatwa w utrzymaniu czystości.
- Skóra wciąż wiązana jest z oznaką prestiżu i luksusu. Jest wytrzymała, pasuje do wielu stylów aranżacyjnych, a przy tym dość łatwo się ją czyści. Materiał ten należy jednak systematycznie pielęgnować, tak, by nie utracił swojego blasku i mógł służyć przez wiele długich lat. Alternatywą dla skór naturalnych jest nieco tańsza ekoskóra.
Podobne artykuły
-
4 rzeczy, o które powinieneś zadbać otwierając ogródek restauracyjny
-
Podpowiadamy: jak wybrać odpowiedni stół ogrodowy?
Stoły odgrywają ważną rolę nie tylko we wnętrzach domów.
-
Wesele w plenerze – dowiedz się, jak zorganizować imprezę w ogrodzie
Masz już dość nudnych, konwencjonalnych ślubów?
-
Dowiedz się więcej: jaki leżak ogrodowy wybrać?
Leżak ogrodowy to mebel stworzony z myślą specjalnie o letnim wypoczynku.
-
Czy warto mieć kanapę ogrodową na tarasie?
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa aranżowanie na tarasach i przydomowych...
-
5 porad – jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?
W ubiegłym sezonie zakupiłeś nowy zestaw ogrodowy, a teraz widzisz na siedziskach i oparciach pleśń?
Skomentuj i oceń artykuł