Czym charakteryzuje się styl ludwikowski?

Jeśli styl ludwikowski kojarzy Ci się z okresem, gdy we Francji panował Ludwik XIV, Twoje przypuszczenia są słuszne. Dzięki meblom w tej estetyce wprowadzisz do mieszkania wytworność z prawdziwego zdarzenia i poczujesz się jak w Wersalu!

Meble w stylu ludwikowskim - jak wyglądają?

Styl ludwikowski zasadniczo dzieli się na trzy odmiany w zależności od tego, do którego z władców Francji będziemy się odnosić. W tym artykule poprzestaniemy jednak na estetyce, która ukształtowała się za czasów Ludwika XIV, czyli słynnego Króla Słońce, któremu przypisywane jest powiedzenie: “Państwo to ja”. Jednak nie o absolutystycznych ciągotach władcy dzisiaj będzie, a o efektach jego długiego panowania, które uwidoczniły się przede wszystkim w sztuce, budownictwie i wzornictwie. Kojarzysz Wersal? Tak, to właśnie za rządów tego króla powstał ten pełen przepychu pałac. Co można w nim było znaleźć?

Cały konglomerat tego, co dziś określamy jako meble w stylu ludwikowskim - a więc bogato rzeźbione, ze złotymi akcentami, komody, szafy, biblioteki, kanapy w stylu ludwikowskim, a także stoły, konsole, biurka, łóżka, jak również, rzecz jasna, krzesła.

Współcześnie styl ludwikowski może nie sprawia wrażenia pałacowego wykwintu i nie wyróżnia się mnogością złotych akcentów, jednakże meble w stylu ludwikowskim - do salonu i nie tylko - cechują się elegancką, klasyczną formą, obłymi kształtami, rzeźbionymi zdobieniami. Zrobione są z drewna, a elementy tapicerowane wykonane są z najwyższej jakości tkanin. Zdarzają się także intarsje, czyli płaszczyzny tworzące swoistą mozaikę z różnych rodzajów drewna, jednak w o wiele prostszej formie, niż miało to miejsce w XVII i XVIII wieku.

Zainspiruj się: Salon w stylutradycyjnym - poznaj nasze 3 pomysły na klasyczny salon

Czym wyróżniają się krzesła w stylu ludwikowskim

Krzesła w stylu ludwikowskim, podobnie jak pozostałe meble, wykonane są z drewna. Z reguły posiadają zaokrąglone oparcia oraz podłokietniki, często rzeźbione. Ich nogi, podobnie jak w przypadku ich protoplastów za czasów króla Ludwika, są wygięte i zakończone kulami lub łapami (to tzw. nogi kabriolowe). Krzesła nawiązujące do stylu z czasów Ludwika XVI (jeśli borykasz się z dysleksją: to nie ten sam król, o którym mówiliśmy poprzednio. Teraz chodzi o tego, który został ścięty w rewolucji francuskiej) mają nogi o przekroju kwadratowym, cechują je bardziej geometryczne kształty i zdobienia.

Jeżeli chodzi o tapicerkę, to krzesła w stylu ludwikowskim obite są wysokiej jakości tkaninami, często we wzory inspirowane historycznymi. Często spotyka się jednak nowoczesne podejście - wówczas tapicerki są jednolite, wykonane z nowoczesnych materiałów.

Meble w stylu ludwikowskim, w tym wypadku krzesła, charakteryzują się oparciami w kształcie medalionów. Miewają one również kształty prostokątne lub owalne. Ich siedziska są wyściełane, bardzo komfortowe i częstokroć posiadają na krawędziach delikatne rzeźbienia.

Dąb, orzech, buk czy mahoń to rodzaje drewna, z których często wykonywane są meble ludwikowskie do salonu, w ty krzesła. Aksamit, jedwab, skóra, ale także nowoczesne tkaniny zapewniające trwałość oraz wygodę to materiały, których najczęściej używa się do tapicerowania krzeseł ludwikowskich.

Dostępne w naszym sklepie krzesła glamour z całą pewnością pomogą Ci stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

Zainspiruj się: Dobór klasycznych krzeseł do wnętrza

Jak łączyć styl ludwikowski z nowoczesnym?

Wbrew pozorom styl ludwikowski bardzo ciekawie prezentuje się w zestawieniu z współczesnymi estetykami. Wynika to stąd, że produkowane obecnie meble ludwikowskie nie emanują przepychem, dzięki czemu ich połączenie z nowoczesnym designem nie sprawia wrażenia dysonansu, a raczej przemyślanej kompozycji opartej na kontraście.

Zainspiruj się: Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Podpowiadamy!

By uzyskać intrygujący efekt, łącząc styl ludwikowski z nowoczesnym, najlepiej będzie, jeśli ludwikowskie meble potraktujesz jako akcenty. Przykładowo kanapy w stylu ludwikowskim ciekawie będą wyglądać w salonach urządzonych w sposób stonowany: do aranżacji używaj neutralnych kolorów, posługuj się niewielką liczbą ozdób i dodatków, a także łącz elementy drewniane z nowoczesnymi materiałami takimi jak szkło czy metal.

Salon w stylu ludwikowskim, którego cechą charakterystyczną jest łączenie stylu z czasów Ludwików ze współczesnym designem, będzie posiadał niewiele ozdób, lecz będą one dość wyraziste. Zainwestuj w minimalistyczne obrazy, szklane wazony czy rzeźby z metalu, by meble, które do niego wprowadzisz - fotel w stylu ludwikowskim, sofa etc. - świetnie prezentowały się na nowoczesnym, ascetycznym tle.

Łącząc styl ludwikowski z nowoczesnym, używaj nowocześnie wykończonych mebli. W ramach kontrastu poszukuj takich pomalowanych matowymi farbami czy z elementami chromowanymi - dokładnie jak meble współczesne - by w ten przewrotny sposób podkreślić elegancję mebli ludwikowskich.

Meble ludwikowskie do salonu lub innego wnętrza, w którym królować ma elegancja z czasów Króla Słońce skomponowana z nowoczesnym designem, będą przyciągać wzrok dzięki kombinacji drewna z nowoczesnymi materiałami, jak szkło czy beton. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stół na ludwikowskich nogach posiadał blat wykonany ze szkła. Stoły i krzesła w stylu ludwikowskim nie muszą przecież ociekać przepychem i onieśmielać Twoich gości. Wystarczy, że nadadzą wnętrzu odświętny charakter.

Zainspiruj się: Krzesła miękkie - wygoda i komfort podczas siedzenia

Kanapa w stylu ludwikowskim na tle współczesnej ściany? Dlaczego nie!

Jak urządzić sypialnię i salon w stylu ludwikowskim?

Sypialnia w stylu ludwikowskim to wnętrze, w którym śnisz, że mieszkasz w pałacu. Wielkie łoże z zagłówkiem o fantazyjnych liniach, wyściełanym i pikowanym, to najważniejszy mebel w tym wnętrzu. Luksusowe tkaniny na zagłówku - welur czy jedwab - jeszcze pogłębią to wrażenie.

Współczesna sypialnia w stylu ludwikowskim, podobnie jak pokój dzienny, łączyć będzie tradycyjne i nowoczesne materiały. Przykładowo łóżko może mieć ramę drewnianą, w tradycyjnym kształcie, ale pomalowaną na kolory niespotykane za czasów Ludwików - szary lub czarny, z matowym wykończeniem. Fotel w stylu ludwikowskim wstawiony do tego wnętrza może być wykonany w analogiczny sposób.

Do łóżka możesz dostawić szafki nocne - stylizowane na styl ludwikowski, lub przeciwnie, nowoczesne i w zestawieniu z łożem nierzucające się w oczy, np. stolik nocny Aubrey w kolorze białym, który na ścianie w tym samym odcieniu może być wręcz niewidoczny. Nie zapomnij także o tym, by skomponować z nim także inne meble w stylu Ludwika. Komoda w stylu ludwikowskim, podobnie jak krzesła posiadająca kabriolowe nogi, ładnie wyróżni się na gładkiej ścianie z boku lub naprzeciw łóżka.

Właśnie: jakie kolory będą królować w pomieszczeniu takim jak sypialnia czy nawet salon w stylu ludwikowskim? Weź w tym przypadku pod uwagę neutralne barwy, takie jak biele, szarości czy beże jako tło dla eleganckich mebli.

Urządzając ludwikowski salon, kieruj się podobnymi zasadami. Będą one obowiązywały nie tylko w części wypoczynkowej, ale również jadalnej, jeśli zdecydujesz się ją wydzielić w pokoju dziennym. Wówczas stoły i krzesła w stylu ludwikowskim będą stanowiły wyrazisty akcent, który dopełnić możesz stonowanymi, nowoczesnymi dodatkami.

Dostępne w naszym sklepie krzesła vintage mogą być stylowym elementem tak urządzonego wnętrza.

Zainspiruj się: Do jakich wnętrz nadają się krzesła pastelowe?

Wnętrze w stylu Ludwika ma słodki charakter.

Niezależnie od tego, czy w Twoje ręce wpadnie komoda w stylu ludwikowskim czy łóżko, już jeden mebel sprawi, że aranżowane przez Ciebie wnętrze będzie wyglądać stylowo. Dopasuj do niego współczesne meble, tworząc niepowtarzalne pomieszczenie pełne uroku vintage. Sprawdź, co najlepiej pasować będzie do mebli w stylu Ludwika z asortymentu Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły