Dobór klasycznych krzeseł do wnętrza

Klasyczne meble, w tym krzesła, cenimy za ich ponadczasowy urok i uniwersalny wygląd, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować je do wielu stylistyk wnętrzarskich. Z czym je łączyć, by osiągać elegancki efekt? W jakich pomieszczeniach prezentują się najlepiej? Dowiesz się z naszego artykułu!

Klasyczne krzesła drewniane - prosto i stylowo

Krzesła klasyczne charakteryzują się prostotą konstrukcji, która sięga czasów historycznych. Jeśli Twoje pierwsze skojarzenie ze słowem: krzesło obejmuje mebel na czterech nogach i z prostokątnym oparciem, zawdzięczasz je klasycznej formie krzesła, która we względnie niezmiennym kształcie przetrwała wiele epok.

Zainspiruj się: Prawidłowa wysokość krzesła, czyli jak dobrać krzesła do stołu

Krzesło klasyczne to mebel, który wyróżnia solidna konstrukcja. Użycie dobrej jakości materiałów, w tym przede wszystkim drewna, np. dębowego lub bukowego, sprawia, że krzesła o klasycznej konstrukcji są niezwykle stabilne i trwałe. Jeśli Twoi rodzice, dziadkowie czy wujkowie i ciocie wciąż mają w swoich mieszkaniach klasyczne krzesła, które pamiętają czasy ich młodości, zapewne wynika to zarówno z użytych do ich (krzeseł, nie cioć!) produkcji trwałych surowców, ale częstokroć także z precyzyjnego spasowania poszczególnych elementów i doskonałego wykonania przez nierzadko wytrawnych rzemieślników.

Kupując krzesło klasyczne, z pewnością kierujesz się także względami estetycznymi. Również w tej kwestii ten rodzaj mebla spełni Twoje wymagania. Stonowana paleta kolorystyczna, wzornictwo nawiązujące do poprzednich epok, oryginalne kształty oparć i nóg, precyzyjne, często ręczne wykończenie - to cechy, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Zainspiruj się: Jakie krzesła do szklanego stołu?

Wygodne krzesła klasyczne tapicerowane

Krzesła klasyczne tapicerowane mają tę przewagę nad drewnianymi, że są od nich o wiele wygodniejsze i mają od nich bardziej elegancki charakter. Ich tapicerki często są szykownie zdobione, w paski, motywy florystyczne lub lub ornamenty geometryczne.

Choć są one często wykonane z bawełny albo kosztowniejszych materiałów, jak jedwab czy aksamit lub welur, współczesne krzesła klasyczne tapicerowane są również tkaninami syntetycznymi, wciąż jednak wyglądającymi niezwykle efektownie i wykwintnie. Szczególnie dobrze wygląda krzesło tapicerowane o kubełkowej konstrukcji, takie jak np. krzesło Emi 2 w kolorze ciemnoszarym. Jego tapicerka jest pikowana w pionowe paski, które dodatkowo wydobywają delikatny połysk pluszu. Dębowe nogi w naturalnym kolorze determinują trwałość i stabilność mebla. Zobacz, jakie krzesła vintage, również o klasycznej konstrukcji, możemy Ci zaoferować!

Zainspiruj się: Jakie krzesła do ciemnego stołu?

Krzesła klasyczne tapicerowane potrafią być bardzo eleganckie!

Jakie wybrać krzesła klasyczne do jadalni?

Klasyczne krzesła do jadalni najczęściej kojarzą się z konstrukcjami drewnianymi, bez podłokietników. Wynika to z przeświadczenia, że tego typu meble powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Ten rodzaj krzesła także zajmuje nieco mniej miejsca niż krzesło z podłokietnikami, co nie jest bez znaczenia, gdy zachodzi potrzeba precyzyjnego rozmieszczenia wielu miejsc przy stole.

Zainspiruj się: Jakie krzesła do kuchni?

Krzesła klasyczne drewniane mają swój niezaprzeczalny urok - dobrze wyglądają zarówno w jadalni, jak i w kuchni. Przykładem niech będzie tu krzesło drewniane Argent z białą ramą i siedziskiem w naturalnym kolorze.

Krzesła klasyczne do jadalni mogą jednak być tapicerowane. Z pewnością wprowadzą do Twojej jadalni więcej elegancji niż krzesła klasyczne drewniane. Klasyczne krzesła do jadalni w tapicerce mogą mieć na tyle prostą formę, że w razie potrzeby łatwo je wyczyścić albo “dopchnąć” w rogu stołu, gdy gości jest więcej, niż się spodziewałaś/eś. Gdy wybierzesz krzesło tapicerowane Selina w kolorze ciemnoszarym, Twoja jadalnia nabierze gustownego wyglądu, ale zarazem będzie bardzo funkcjonalna.

Różnorodność, jaka cechuje krzesła klasyczne do jadalni, odzwierciedla długowiekową tradycję, ale także zmieniające się trendy w designie tego - jak na ironię - klasycznego i zdawałoby się, podstawowego mebla.

Zainspiruj się: Ile miejsca przeznaczyć na krzesła przy stole?

Klasyczne drewniane krzesła dobrze sprawdzają się w jadalni.

Jakie wybrać krzesła klasyczne do salonu?

Wybierając krzesła klasyczne do salonu, zapewne kierujesz się przede wszystkim wygodą i względami estetycznymi. I słusznie, bo w końcu przebywanie w pokoju dziennym ma dawać Ci niezbędny komfort oraz przyjemność z oglądania przedmiotów, które Ci się podobają.

W związku z tym krzesła do salonu klasyczne mogą posiadać siedzisko w kształcie kubełka, upodabniając się maksymalnie do foteli. Szlachetne materiały, takie jak drewno, z których wykonane są nogi, oraz pluszowa tapicerka, do tego nierzadko ozdobne pikowania i lamówki - to cechy, które posiadają współczesne krzesła klasyczne do salonu.

Zainspiruj się: Jakie krzesła do salonu wybrać?

Jakie zatem krzesło klasyczne tapicerowane będzie najlepsze, by ustawić je w pokoju dziennym? Masz do wyboru kontrukcje kubełkowe, ale jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu elementów konstrukcji mebla do minimum, możesz zdecydować się na krzesła tapicerowane Fabius w kolorze jasnoszarym. Stonowany odcień jego tapicerki ładnie komponuje się z drewnianymi nogami w naturalnym kolorze.

Zainspiruj się: Do jakich wnętrz pasuje krzesło muszelka?

Krzesła klasyczne - drewniane i tapicerowane - to spora grupa mebli przeznaczonych do siedzenia, których cechami wspólnymi jest z reguły kwadratowe siedzisko, prostokątne oparcie oraz cztery nogi połączone pod kątem prostym łączynami zwykle równej długości. W asortymencie sklepu Vokato znajdziesz duży wybór nie tylko krzeseł o konstrukcji klasycznej, ale także tych bardziej ozdobnych. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się samodzielnie o tym, jak jest szeroka!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły