Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Podpowiadamy!

Jeżeli tak bardzo kochasz kredens po babci, że szukasz sposobu, jak dostosować do niego nowoczesne otoczenie, służymy pomocą w tej kwestii. Postaramy się przekazać kilka dobrych rad, byś nauczył(a) się sprawnie łączyć meble vintage z tymi modernistycznymi, by uzyskać w aranżowanych wnętrzach satysfakcjonujący efekt. Zapewniamy, że gra jest warta świeczki!

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? W jakim stylu to zrobić?

Jeśli zastanawia Cię, jak połączyć antyki ze starymi meblami, by uzyskać przytulne, klimatyczne wnętrze, jesteś w dobrym miejscu. Chętnie podzielimy się z Tobą kilkoma pomysłami na to, by stare meble w nowoczesnym wnętrzu wyglądały dobrze.

W łączeniu starych i nowych mebli najważniejsze jest planowanie - warto już zawczasu zastanowić się, w jakiej stylistyce urządzić wnętrze, by nie tylko znaleźć płynne przejście między nowoczesnością a przeszłością, ale także samemu dobrze się w takim pomieszczeniu czuć.

Zainspiruj się: Aranżacja mieszkania w stylu retro

Oto konwencje, które znane są z łączenia starych mebli oraz nowych:

  1. Skandynawska - prostota, funkcjonalność i przytulność to jej główne hasła; z tego powodu meble i przedmioty vintage są często wykorzystywane w aranżacjach scandi; stylistyka ta nawiązuje do aranżacji mieszkań przeciętnych Skandynawów, którzy zawsze skrzętnie wykorzystywali wszystko, co działa jak należy i nie pozbywali się przedmiotów tylko dlatego, że były stare;
  2. Boho - ta estetyka stawia na eklektyzm, dlatego jeżeli tylko przedmioty do siebie pasują (np. kolorem) zestawia się je śmiało, bez pytania, czy zostały wyprodukowane przez miejscowego stolarza na ślub prababki czy też kupiono je tydzień wcześniej w popularnym sklepie;
  3. Śródziemnomorska - w krajach Południa nic nie może się marnować, a przywiązanie do tradycji to świętość. Dlatego aranżacja włoska czy prowansalska nie obejdzie się bez odpowiednich mebli z epoki;
  4. Modern farmhouse - stawiająca na łączenie teraźniejszości z przeszłością; głównym jej hasłem jest funkcjonalność, ale dla praktycznych antyków miejsce też się znajdzie;
  5. Loftowa - w pełni funkcjonalne przedmioty vintage z metalu czy drewna, o surowym, “fabrycznym” wyglądzie są mile widziane we wnętrzach industrialnych i loftowych.

Zainspiruj się: Jak ocieplić wnętrze? Poznaj sprawdzone rozwiązania!

Nowoczesny salon ze starymi meblami - jak umiejętnie łączyć nowe i stare meble?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami, ale nie w stylach wyżej wymienionych, ponieważ interesuje Cię ściśle połączenie stylu nowoczesnego (bądź minimalistycznego) z antykami, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom.

Wbrew pozorom nowoczesny salon ze starymi meblami to wnętrze do urządzenia prościej, niż Ci się wydaje. Żeby jednak aranżacja odniosła sukces, warto pamiętać o kilku złotych zasadach:

  • umieszczając antyki w nowoczesnym wnętrzu, rób to na tle białych ścian - to najpopularniejszy kolor ich zdobienia w stylistyce nowoczesnej, zatem jego wybór najprawdopodobniej jest dla Ciebie oczywisty. Na takim tle stare meble będą dobrze wyeksponowane;
  • niech we wnętrzu panują neutralne kolory - pasują one zarówno do wnętrza modernistycznego, jak i tego w tradycyjnym stylu, zatem i nowoczesne, i antyczne meble powinny w takim otoczeniu wyglądać dobrze;
  • wnętrze, w którym jest dużo drewna, będzie dobrą podstawą do tego, by łączyć w nim stare meble z nowymi;
  • odpowiednio wyważ proporcje, by wnętrze miało charakter. Zdecyduj, czy wolisz nowoczesną podstawę z dodatkami o charakterze vintage czy może jednak odwrotnie;
  • przeglądając w sieci aranżacje zdjęć ze starymi meblami, zauważasz zapewne wiele prawidłowości, wśród nich tę, która każe znajdować pomiędzy antykami a nowoczesnymi meblami cechy wspólne - może to być kolor bądź motyw zdobniczy, drobny wzorek. Bazowanie na podobieństwie bardzo pomaga zwiększyć spójność aranżacyjną wnętrza.

Jak widzisz, modernistyczne wnętrze i stare meble to idealne połączenie. Grunt zabrać się za taką aranżację dobrze. Ale teraz chyba już wiesz, co w trawie piszczy, prawda?

Zainspiruj się: Czym jest styl modern farmhouse?

Antyki w nowoczesnym wnętrzu - czy to ma sens?

Nowoczesny salon ze starymi meblami jest wnętrzem niezwykle praktycznym i pięknym. Takie rozwiązanie jak umieszczenie starych mebli we współczesnym pokoju dziennym ma wiele zalet. Poniżej wymienimy kilka z nich:

  • nietuzinkowy wygląd - możesz lubić meble z sieciówek, ale jeśli połączysz je z tymi pamiętających czasy Twoich rodziców czy dziadków, z pewnością zaaranżujesz salon, którego nie ma nikt inny!
  • ekologia - meble już wyprodukowane są lepsze od tych, które dopiero zostaną stworzone, koniec, kropka. Zasoby na nie zostały już zużyte, a zatem oddanie ich do recyklingu w momencie, gdy mogą jeszcze świetnie służyć, z punktu widzenia dbałości o środowisko jest zwykłym marnotrawstwem;
  • ekonomia - nie wszystkie antyki kosztują majątek; stare meble możesz odziedziczyć, często zdobyć na portalach z ogłoszeniami w rubrykach “oddam za darmo” a jeśli mieszkasz w większym mieście, możesz przejść się koło śmietników i znaleźć prawdziwe perełki. To prawda, że może przedwojennych antyków tam nie znajdziesz, ale kto wie… Dziś zresztą w łaskach są meble z czasu PRL-u znienawidzone w latach 90. przez naszych rodziców, które czasami jeszcze można zdobyć za bezcen, choć my akurat uważamy, że za fotele Chierowskiego można nie tylko wydać fortunę, ale także dać się pokroić i posypać solą ;-)
  • frajda dla majsterkowiczów - jeżeli kochasz smarowanie szpachlą, szlifowanie, malowanie, klejenie i wiercenie, zapewne sprowadzenie do domu starego mebla wymagającego renowacji jest dla Ciebie wyzwaniem, ale także wielką przyjemnością. Efekt końcowy z reguły wynagradza wszystkie nieprzyjemne przygody ze środkiem do złuszczania starej farby - i jest po prostu niepowtarzalny!

Zainspiruj się: Salon boho - czym charakteryzuje się styl boho?

Radość z własnoręcznie odnowionego mebla nie ma sobie równych!

Aranżacje wnętrz ze starymi i nowymi meblami

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić salon ze starymi meblami, zapewne poszukujesz konkretnych inspiracji. Co powiesz na takie?

Nowoczesny salon z antykami będzie przestronny, jasny i w naturalnych, przyjaznych barwach. Wrażenie przestronności pogłębiać będzie niewielka liczba przedmiotów. Pozostaw odsłonięte okna, zasłaniaj je tylko na noc przeznaczonymi do tego zasłonami.

W zależności od tego, jaki jest i kolor styl antycznego mebla, który zamierzasz wstawić do nowoczesnego wnętrza, zaplanuj rozkład takich akcentów jak ozdoby czy intensywne kolory w postaci dodatków.

Zastanów się także, czy mebel antyczny ma być wyeksponowany na tle nowych sprzętów, czy raczej wolisz traktować go jak jeden z nich. Pierwsza z koncepcji zakładać będzie, że aranżacja mieszkania będzie tłem dla starego mebla; druga natomiast, że to antyk nie będzie rzucać się w oczy i będzie pełnić swoją funkcję na równi z innymi meblami.

Co, jeśli nie masz antyków, które możesz ustawić w nowoczesnym wnętrzu?

Jak połączyć styl nowoczesny ze starym, jeżeli w rzeczywistości nie posiadasz starych mebli? Rozwiązaniem tego problemu są meble stylizowane na stare, np. krzesła vintage.

Takie nowe meble w starym stylu dodadzą wnętrzu nieco nostalgicznego charakteru i przeniosą Cię w świat elegancji z minionych epok. Ustaw w swoim pokoju dziennym np. krzesło Odeus w kolorze brązowy. Na tle modernistycznych, jasnych i gładkich frontów meble będzie się prezentował doskonale!

Zainspiruj się: Styl eklektyczny we wnętrzach - jak urządzić unikatowe mieszkanie?

Nowy fotel w starym stylu? Dlaczego nie!

Czy wiesz już, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Mamy nadzieję, że teraz mniej więcej wiesz już, jak się za to zabrać. Życzymy Ci udanej aranżacji, a po nowe meble w starym stylu (i nie tylko) zapraszamy do Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły