Jak czyścić meble tapicerowane?

Twój elegancki fotel utracił swój dawny blask? A może przez nieuwagę poplamiłeś siedzisko tapicerowanego krzesła? Nie wszystko stracone! Istnieją sprawdzone rozwiązania tych problemów. W niniejszym artykule podpowiemy, jak usunąć plamy z kanapy tapicerowanej, a także jak dbać o delikatne materiały tego typu mebli.

Meble tapicerowane brylują na salonach, dodając każdemu z nich klasy i luksusu, a także ponadprzeciętnej wygody. Nic więc dziwnego, że obecnie Klienci tak chętnie je kupują i aranżują z ich udziałem wiele pomieszczeń. Niestety, wraz z upływem czasu, tapicerka może poszarzeć, a wskutek nieostrożnego użytkowania – dorobić się trudno usuwalnych plam. W takich przypadkach nie trzeba jednak pozbywać się ukochanej sofy czy fotela. Wystarczy wiedza na temat tego, jak zabrać się do czyszczenia tego typu mebli. Pytanie zatem, czym wyczyścić krzesła tapicerowane, kanapy, sofy, hokery tapicerowane? Jak je konserwować, aby mogły służyć przez wiele długich lat?

Czym czyścić meble tapicerowane?

Jeżeli twoja kanapa potrzebuje odświeżenia, jej czyszczenie możesz przeprowadzić na dwa sposoby: kupując środek chemiczny przeznaczony dla określonego rodzaju materiału tapicerki, albo przygotowując własny roztwór czyszczący. Jeśli chodzi o tę pierwszą opcję, specjalne detergenty znajdziesz w sklepach chemicznych oraz w znanych sieciach supermarketów. Dostępne będą one w postaci proszku lub płynu. To najczęściej skuteczne, ale zarazem bardzo silne środki. Dlatego pamiętaj, aby przed praniem kanapy zrobić w niewidocznym miejscu próbę detergentu i sprawdzić, czy nie pozostawi on po sobie odbarwień.

Możesz również wykonać swoją własną, tańszą miksturę czyszczącą. Potrzebujesz do tego miski z wodą oraz odrobiny proszku do prania. Ważne jest to, żeby proszek z wodą mieszać tak długo, aż powstanie piana – to właśnie ona najefektywniej czyści tapicerkę, wnikając w głąb obicia. Należy przy tym uważać na nadmiar wody, który mógłby za bardzo namoczyć tapicerkę.

Niebieska kanapa

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Meble, bez względu na materiał obicia, przed czyszczeniem należy dobrze odkurzyć. W ten sposób unikniesz rozprowadzenia kurzu po całej tapicerce. Warto pamiętać, aby kanapy, sofy i fotele odkurzać systematycznie. Dzięki temu meble będą pięknie prezentować się na co dzień, a ty unikniesz ich długiego i mozolnego czyszczenia z głęboko zalegającego kurzu i brudu.

Bez względu na to, czy zaopatrzysz się w specjalny środek chemiczny, czy też przygotujesz własną miksturę, do czyszczenia tapicerki bawełnianej, welurowej czy aksamitnej, zaopatrz się w trzy ściereczki – jedną do mycia, drugą do przepłukiwania środka czyszczącego, trzecią do osuszania obicia. Ważne, by ścierając środek z materiału nie przesadzać z ilością wody – ściereczka powinna być nią jedynie zwilżona. Najlepiej wykonywać ruchy od góry do dołu, które pozwolą uniknąć zacieków, a w przypadku weluru – zgodnie z ułożeniem jego włosia. Jeśli mebel jest pokryty aksamitem, nie powinieneś go szorować. Kanapa powinna być całkowicie sucha, zanim zaczniesz z niej korzystać, dlatego w razie potrzeby postaw ją przy oknie lub wykorzystaj suszarkę do włosów.

Jeśli chodzi o czyszczenie mebli skórzanych, proces należy rozpocząć od pozbycia się tłustych zanieczyszczeń. W tym celu do miseczki z letnią wodą dolej odrobiny płynu do naczyń lub preparatu do tego typu tapicerek, a następnie umyj materiał przy pomocy okrężnych, delikatnych, ruchów. Na koniec wysusz obicie ściereczką frotte. Co istotne, do mycia skór nie wolno używać mydła oraz gorącej wody.

Jak usunąć plamy z kanapy tapicerowanej?

Plamy i trudne w czyszczeniu zabrudzenia powinny zejść po zastosowaniu wcześniej opisanych środków. Jeżeli jednak wciąż są widoczne, warto wypróbować detergenty, które stosowane są do odplamiania ubrań. Także i w ich przypadku dobrze jest jednak najpierw wykonać próbę i sprawdzić, czy nie odbarwią delikatnej tkaniny obicia. Do zabrudzeń, których nie udało ci się sprać, możesz wezwać fachowca, który wykona dla ciebie specjalistyczne mycie tapicerki. To skuteczna i najbezpieczniejsza opcja, która pozwoli ci cieszyć się ulubioną kanapą lub fotelem przez długie lata.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły