Jak urządzić mały balkon w bloku?

Balkony w budownictwie wielorodzinnym to z reguły niewielkie przestrzenie pozwalające najczęściej jedynie na krótkie wyjście w celu rozprostowania kości i popatrzenia w dal (kwestia odetchnięcia świeżym powietrzem w mieście jest w tym wypadku dyskusyjna). Jak urządzić mały balkon, by stał się oazą spokoju, ale nie stracił nic ze swojej funkcjonalności? Podpowiadamy!

Jak zagospodarować mały balkon w bloku?

Dla wielu osób urządzających mieszkanie jedną z najbardziej problematycznych przestrzeni jest mały balkon. Jak urządzić tę przestrzeń i na co zwrócić uwagę w trakcie planowania aranżacji?

Przede wszystkim stawiaj na to, by sprawnie zagospodarować to miejsce, tak, by pełniło nie tylko funkcję wypoczynkową, ale było rozplanowane na tyle praktycznie, że będziesz z niego korzystać nie tylko wówczas, gdy pragniesz odpocząć.

Pamiętaj, by aranżując mały balkon w bloku, dostosować plan do swoich potrzeb i upodobań. Tylko wtedy przestrzeń ta będzie rzeczywiście funkcjonalna. Zatem: jak urządzić mały balkon, by optymalnie wykorzystać dodatkową powierzchnię mieszkania?

 1. Zdecyduj, jaką funkcję ma pełnić balkon: wypoczynkową/ magazynową? ogrodniczą? To pomoże Ci dobrać odpowiednie sprzęty i skupić się tylko na jednym ich rodzaju, dzięki czemu zaoszczędzisz czas;
 2. Sprawdź, czy jego położenie itp. pozwala na zastosowanie zaplanowanej funkcji - trudno będzie np. urządzić pokój do pracy lub ogród zimowy na klasycznym, odsłoniętym balkonie;
 3. Stawiaj na sprytne rozwiązania - kompaktowe, wielofunkcyjne i odporne na warunki atmosferyczne sprzęty powinny się znaleźć w sferze Twoich zainteresowań.
 4. Mały balkon w bloku z uwagi na swoje rozmiary może pełnić maksymalnie 2 funkcje, dlatego poddawaj starannej selekcji pomysły, które przyjdą Ci do głowy. W przypadku małych przestrzeni zasada: im mniej, tym lepiej powinna być wiodącą wśród tych, które będą Ci przyświecać w trakcie aranżacji.

  Jaki styl sprawdzi się na małym balkonie w bloku?

  Jaka estetyka będzie najlepsza, by wprowadzić ją na mały balkon? Balkon w bloku, jak każde niewielkie pomieszczenie, powinien być urządzony oszczędnie i z rozmysłem, by nie przypominać składziku na rupiecie. Dobrze, by aranżacja balkonu odpowiadała tej, która panuje w całym Twoim mieszkaniu, by zachować spójność. Oczywiście nie jest to wymogiem kategorycznym, bo przecież, jeśli urządzanie wnętrz sprawia Ci radość, możesz zafundować osobom odwiedzającym Twój balkon element zaskoczenia.

  Spośród nowoczesnych stylistyk, które sprawdzą się na balkonie o skromnych gabarytach, na szczególną uwagę zasługują następujące konwencje:

  • minimalistyczna - jeśli cenisz przestrzenie, w których wszystko jest poukładane, nic nie dzieje się przypadkiem i wszystko ma swoje miejsce, minimalizm to styl dla Ciebie.
  • retro - bardzo dobrze sprawdza się właśnie w blokach ze względu na kompaktowość mebli produkowanych w 2. połowie XX wieku. Jeżeli odpowiada Ci ten styl i wprowadziałeś/aś go do reszty mieszkania, śmiało możesz pozwolić również mu na ekspansję zewnętrznej części Twojego lokum. Użyj np. kolorowych krzeseł, narzut i poduszek w psychodeliczne wzory, lamp czy plakatów z epoki;
  • boho - ta konwencja zawsze wygląda na balkonie dobrze ze względu na łagodne kolory, beztroski luz, a także mnogość poduch i pledów, a także elementów wiszących, takich jak łapacze snów czy hamaki. Elementy egzotyczne, nawiązujące do folkloru, a także rękodzieło i moc roślin - wszystko to może się znaleźć na Twoim balkonie w rozsądnych ilościach i sprawić, że będzie wyglądał niebanalnie.
  Najlepsze pomysły na mały balkon w bloku to te, które odzwierciedlają Twoje preferencje i uwzględniają parametry przestrzeni, którą zamierzasz urządzić. Dlatego poszukując konkretnej stylistyki, raczej odrzucaj te, które potrzebują wiele miejsca ze względu na swą strojność czy to, że dobrze wyglądają w dużych przestrzeniach. Dlatego użycie na balkonie stylistyk takich jak nowojorska, glamour czy loftowa w pełnym wymiarze może być problematyczne, choć oczywiście możesz przemycać ich elementy np. w postaci dodatków do neutralnej, oszczędnej bazy.

  Jakie meble i dodatki na balkon w bloku?

  Jak urządzić mały balkon w bloku? Inspiracje stylistyczne to nie wszystko. Potrzebujesz jeszcze wskazówek dotyczących wyboru mebli. Dobierz odpowiednie meble balkonowe, które sprawdzą się w aranżowanej przez Ciebie przestrzeni.

  Jeżeli planujesz wypoczywać na swoim balkonie, zaopatrz się np. w brązowy zestaw wypoczynkowy Net Relax, któremu niestraszna żadna pogoda. Pamiętaj, że w przypadku tradycyjnego, odsłoniętego balkonu lepiej używać mebli z tworzywa, które przetrwają wiele sezonów, nie tracąc nic z głębi swego koloru.

  Jeżeli Twój balkon jest zabudowany i zamierzasz wykorzystać go jako ogród zimowy, pokój do pracy lub niewielki składzik, z pewnością przyda Ci się regał Leticia wykonany z bambusa i pomalowany bezbarwnym lakierem odpornym na promienie UV.

  Czego jeszcze potrzebuje mały balkon w bloku? Aranżacje tej przestrzeni nie obejdą się bez poduch, pledów, roślin (ozdobnych lub jadalnych - w zależności od tego, czy zdecydujesz się na konstrukcję miejskiego warzywnika czy nie), ale także dodatków w postaci lampek. Możesz ustawić zapachową świecę sojową, bo wprowadzić przytulność i nieco romantyzmu.

  Zainspiruj się: Jak urządzić ogród na balkonie? Znajdź pomysł na balkonowy ogródek!

   Dobrze, gdy wielkość balkonu w bloku pozwala na ustawienie stołu, krzeseł i kilku doniczek.

  Aranżacja małego balkonu - jak ją przeprowadzić?

  W jaki sposób urządzić mały balkon w bloku? Aranżacja tego miejsca powinna być zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach, by nic Cię nie zaskoczyło. Oto, co powinieneś/powinnaś zrobić, gdy masz już pomysł na mały balkon w bloku:

  • dokładnie zmierz powierzchnię balkonu, by wiedzieć, co na nim zmieścisz;
  • określ funkcję, jaką będzie pełnił balkon (pisaliśmy o tym wyżej);
  • jeśli trzeba, dokonaj niezbędnych napraw i przeróbek; może chcesz np. zabudować balkon? Poproś o zgodę administratora budynku;
  • wybierz stylistykę, w której urządzisz zewnętrzną część swojego mieszkania (kilka wskazówek masz już powyżej);
  • zacznij aranżację, od mebli począwszy, skończywszy na dodatkach; to przede wszystkim te ostatnie decydują o charakterze urządzanego przez Ciebie miejsca.

  Zainspiruj się: Taras w bloku - inspiracje, pomysły, aranżacje

  Przekazaliśmy Ci parę wskazówek, jak urządzić mały balkon w bloku. Mamy nadzieję, że wykorzystasz je i zaaranżujesz wymarzony balkon. Meblując go, nie zapomnij wpaść do Vokato po meble i dodatki!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły