Jak urządzić ogród wiejski?

Ogrody wiejskie czarują swoją bezpretensjonalnością, przywołując na myśl pełne słońca wakacje na wsi. Jak odtworzyć ten nastrój współcześnie, przed nowoczesnym domem? Po lekturze naszego artykułu będziesz już wiedzieć, że są na to sposoby!

Ogrody przydomowe na wsi - czym się charakteryzują?

Ogrody przydomowe na wsi kojarzą się z reguły z drewnianymi płotami, ścieżkami wysypanymi żwirem, a także polnymi kwiatami. Cechą najbardziej charakterystyczną jest pozorne nieuporządkowanie takiej przestrzeni. W tak zaaranżowanym ogrodzie raczej nie znajdziesz równo przystrzyżonych żywopłotów czy precyzyjnie wyznaczonych obrzeży wokół wypielęgnowanych iglaków.

Przeciwnie. Ogród wiejski zachwyca bowiem feerią barw, mnogością kształtów i zapachów, a także… dźwięków, bo z całą pewnością pojawią się w nim pszczoły i ptaki. Ogródek w stylu wiejskim to zatem przestrzeń pełna życia, skrząca się barwami różnorodnych gatunków motyli.

Różnorodność cechująca ogrody przydomowe na wsi wynika też z płynnego przenikania się stref - między warzywami niejednokrotnie zobaczysz gatunki roślin przeznaczone specjalnie do tego, by chronić warzywa przed szkodnikami. Wiejskie kwiaty sprawdzające się doskonale w tej roli to przede wszystkim turki (aksamitki).

Ogród wiejski to także ciche, lecz bujne życie toczące się w kompostowniku. Jeżeli wszystko robisz jak należy, po pewnym czasie z pewnością doczekasz się różowych, pulchnych pracowników, którzy część trudu związanego z przekopywaniem ziemi wezmą na siebie. Mowa oczywiście o dżdżownicach, które są jednym ze wskaźników jakości gleby.

Ponieważ obecnie coraz bardziej modny staje się permakulturowy sposób uprawy, ogrody wiejskie coraz częściej zapełnione są grządkami podwyższonymi wykonanymi z desek, rzadziej z betonu imitującego drewno. Grządki te częstokroć są wyściółkowane, by zapobiec utracie wody z gleby.

Coraz częściej można zobaczyć, że ogrody przydomowe na wsi wyposażone są w estetyczne zbiorniki służące do retencjonowania deszczówki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pojemników o różnych pojemnościach i w różnorodnych stylach. Jeżeli zatem zbieranie wody do podlewania kojarzyło Ci się dotąd ze starymi wannami czy beczkami po kapuście, uspokajamy: decydując się na retencjonowanie wody opadowej, nie musisz wybierać między estetyką a pragmatyzmem.

Jak zaaranżować zatem ogród wiejski? Inspiracje znajdziesz poniżej, dzięki czemu sprawnie urządzisz ogródek marzeń bez względu na to, w jakim miejscu mieszkasz.

Czy można urządzić ogród wiejski, mieszkając w mieście?

Ogród w stylu wiejskim można założyć także na terenach podmiejskich i miejskich. Miododajne rośliny wyglądać będą dobrze nie tylko na tle drewnianej chatki z dwuspadowym dachem, choć oczywiście domy wykonane z drewna są obecnie coraz bardziej popularne.

Nowoczesny ogród wiejski może stanowić ciekawe przełamanie dla współczesnej architektury. Aby jednak znakomicie ją dopełniał, a nie wprowadzał dysonansu, potrzebujesz dobrze przemyśleć aranżację.

Co zatem powinnaś/powinieneś zaakcentować, a z czego zrezygnować, by kompozycja harmonizowała z otoczeniem, a wiejskie kwiaty posadzone na przedmieściach nie wyglądały, jak przeniesione z innej planety? Poniżej podajemy kilka wskazówek:

Co zachować Z czego zrezygnować
barwne kwiaty z kwiatów, które szybko opadają, obsypując płatkami przestrzeń naokoło
precyzyjnie wykończone elementy z drewna z tych elementów drewnianych, które są surowo wykończone i kojarzą się ze skansenem
ozdoby w stylu rustykalnym z ozdób, które przypominają naiwną sztukę ludową
podział na strefę ozdobną i użytkową z nadmiernego przenikania się tych stref

Wiejski ogród w mieście dobrze wygląda także, gdy otoczony jest płotem - często drewnianym, czasami metalowym, rzadziej murowanym. Ciekawie wygląda płot z delikatnej siatki porośnięty pnączami albo zasłonięty żywopłotem. Pamiętaj tylko, żeby tego żywopłotu nie przycinać zbyt pieczołowicie, ponieważ może stracić swój wiejski, bezpretensjonalny charakter.

Ogród przed domem na wsi, a także w mieście, nie może obejść się bez elementów małej architektury takiej jak altana. Drewniana konstrukcja z kratownicami, porośnięta pnączem, doskonale wprowadza

Najpiękniejsze babcine kwiaty w ogrodzie

Ogród wiejski kojarzy się z beztroską wakacji spędzanych u dziadków. Dlatego każde babcine kwiaty w ogrodzie u wielu z nas budzą nostalgię.

Możesz podarować sobie namiastkę tej radości, sadząc w swoim ogródku kwiaty i byliny, które pamiętasz z dzieciństwa. Z pewnością znajdą się wśród nich te z rodziny astrowatych, ślazowatych czy kosaćcowatych. Jakie to konkretnie kwiaty? Chodzi nam między innymi o:

  • astry;
  • dalie;
  • michałki (zwane także marcinkami;
  • kocanki;
  • nagietki
  • nawłocie (przez niektórych błędnie zwane mimozami);
  • stokrotki;
  • malwy;
  • dzwonki;
  • mieczyki;
  • kaczeńce;
  • maki;
  • onętki (kosmosy);
  • jeżówki;
  • aksamitki;
  • łubin;
  • lilaki;
  • słoneczniki.

W ogrodzie zaaranżowanym w stylu wiejskim mile widziane są także róże pnące, choć nie są to akurat kwiaty, które mają “babciny” charakter. Jednakże w aranżacjach w bardziej nowoczesnym stylu sprawdzą się znakomicie!

Jeżówek żółtych nie może zabraknąć w “babcinym” ogrodzie.

Jak urządzić ogród przed domem na wsi? Sprawdzone wskazówki aranżacyjne

Jeżeli mieszkasz na wsi i zamierzasz zaaranżować ogród w stylu wiejskim, tylko pozornie jest to łatwe. Nie istnieje bowiem coś takiego jak uniwersalny styl wiejski. Przygotowując się zatem do urządzania tej przestrzeni, zastanów się, czym ma się wyróżniać, a także do jakiej stylistyki nawiązywać. Poniżej dzielimy się z Tobą paroma uwagami odnośnie do różnorodnych stylistyk wiejskich ogrodów, na które warto zwrócić uwagę.

Ogród angielski

Wiejskie ogrody w stylu angielskim łączą pozorną nonszalancję z precyzyjnym planowaniem. Przestrzenie zaprojektowane w tym stylu porośnięte są swobodnie rosnącymi drzewami i krzewami przycinanymi tylko wtedy, gdy wymaga tego potrzeba. Aranżacja ogrodu angielskiego w pełni wykorzystuje ukształtowanie terenu, dzięki czemu w zagłębieniach często pojawiają się oczka wodne.

Zainspiruj się: Ogród angielski - jak zaaranżować swobodną, romantyczną przestrzeń?

Ogród prowansalski

Wiejski ogród w stylu prowansalskim będzie jeszcze bardziej romantyczny niż angielski. Jest także miejsce, w którym efektywnie się wypoczywa. Bardzo ważne jest zatem wydzielenie strefy, w której można się relaksować, ale nie można zapominać o strefie, w której hodowane będą warzywa i zioła (wśród tych ostatnich prym będzie wiodła, rzecz jasna, lawenda).

 Nieodłącznym elementem ogrodu prowansalskiego jest lawenda oraz rośliny do niej podobne.

Ogród śródziemnomorski

Ogrody przydomowe na wsi zaaranżowane w stylu śródziemnomorskim będą wyglądały inaczej w zależności od tego, czy mają przypominać ogród hiszpański czy grecki (ten typowo włoski będzie najmniej rustykalny; jeśli poszukujesz sielskiego nastroju rodem z Italii, zdecyduj się raczej na ogród toskański).

Zainspiruj się: Taras w stylu śródziemnomorskim - greckim, włoskim, czy hiszpańskim?

Zatem jak urządzić podwórko na wsi? W zależności od tego, na który z proponowanych wyżej stylów się zdecydujesz, będzie ono wyglądać nieco inaczej. I tak podwórko z ogrodem w stylu angielskim będzie wyróżniać się mnogością roślin pnących, takich jak wspomniane już róże. Dlatego zawczasu przygotuj dla nich drewniane pergole czy kratownice.

Jeśli chodzi o byliny porastające wiejski ogród w stylu angielskim, oprócz wymienionych wyżej łubinu czy jeżówek warto zainwestować także w serduszka okazałe. Fenomenalnie będą współgrały z różami nie tylko pod względem kolorystycznym. Gałązki serduszek swobodnie opadają bowiem, tworząc efektowne girlandy - możesz pozwolić im porastać np. poręcz schodów.

Z kolei ogród przed domem na wsi urządzony w stylu prowansalskim będzie sprzyjał relaksowi dzięki dużej liczbie sprzętów, na których możesz usiąść. Ławeczki, krzesełka - wszelkie meble ogrodowe o lekkiej konstrukcji i w białym kolorze mile widziane! Jeśli preferujesz sprzęty o wysokim stopniu wodoodporności oraz niewrażliwości na promienie UV, w dodatku takie, których w przeciwieństwie do drewnianych nie trzeba konserwować, wybierz białą ławkę Nardi Bench z podłokietnikami i ażurową konstrukcją, zapewniającą Ci dopływ powietrza. W ogrodzie prowansalskim będzie wyglądać bardzo ładnie w otoczeniu fioletowych, białych i niebieskich kwiatów. Sadź zatem i wysiewaj nie tylko lawendę, ale także konwalie, niezapominajki, chabry, drobne róże w odcieniach bieli, a także przypominającą perowskię łobodolistną, która bardzo przypomina lawendę.

Decydując się na ogród w stylu wiejskim o klimacie śródziemnomorskim, masz duże pole do popisu. Biało-niebieski ogród grecki cechuje duża ilość kamiennych elementów - w postaci murków i ścieżek. bardzo ważną jego częścią jest ta, w której uprawia się warzywa i zioła - bakłażany, cukinie, papryki, rozmaryn czy tymianek.

Z kolei ogród na wsi urządzony w stylu hiszpańskim to najlepsze rozwiązanie w tym przypadku, gdy gleba na Twojej działce jest piaszczysta i często dotyka ją susza. W tej sytuacji, zamiast wylewać hektolitry wody, próbując uratować cokolwiek, postaw na gatunki, które nie potrzebują jej zbyt wiele. Mamy tu na myśli m.in. trawy ozdobne, takie jak kostrzewy, rozplenice japońskie, palczatki albo miskanty. Wysokie, rosnące w kępach, nie muszą być przycinane. Dzięki nim zatem zrekompensujesz sobie brak klasycznego trawnika, który nie przetrwałby susz i nie zagęściłby się odpowiednio na piaszczystym podłożu.

Ogród w stylu wiejskim - zalety i wady

Ogród wiejski ma niezaprzeczalne zalety. Jednak podobnie jak inne, ma również cechy, które mogą nie być zachęcające dla niektórych osób. Wszystko rzecz jasna zależy od punktu widzenia - to, co dla jednych może być niekwestionowaną zaletą, dla drugich będzie barierą nie do przebycia. Niemniej przyjrzyjmy się plusom i minusom tego rozwiązania:

może dostarczać pożywienie dla rodzinynasz potrzeby są o wiele większe i nasz ogródek nie jest w stanie ich zaspokoić

ZALETY WADY
swobodnie rosnące kwiaty wrażenie nieuporządkowania
łąka kwietna na podwórku można tęsknić za zaplanowanym ogrodem
przenikanie się stref: warzywnik i chroniące go kwiaty wrażenie chaosu
można go uprawiać naturalnymi metodami kompost? gnojówka z pokrzywy? robale? ffffuj!
to prawie jak powrót do dzieciństwa! babcine i staromodne!
wymaga niedużego nakładu pracy ogród jest po to, by go dopieszczać

Ogród w stylu wiejskim mimo wszystko jest wspaniałą opcją dla ludzi zabieganych. Jeśli wracając z pracy, marzysz tylko o tym, by usiąść w spokoju z kubkiem herbaty i nie w głowie Ci przycinanie krzewów, rozważ zaaranżowanie ogródka w tej mało angażującej estetyce.

Zainspiruj się: Jak zaaranżować wejście do domu? Zrób dobre pierwsze wrażenie!

Czy wiejskie kwiaty same rosną? Jak o nie dbać?

Tak zwane babcine kwiaty w ogrodzie, czyli głównie te polne, sprawiają wrażenie, że nic nie trzeba z nimi robić, a i tak rosną. Nie do końca tak jest. Niektóre z nich potrzebują bowiem nieco uwagi, by móc zachwycać nas swoim pięknem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak podejść do tych bardziej wymagających, śpieszymy z pomocą.

  1. Mieczyki - potrzebują bardzo żyznej ziemi, preferują stanowiska słoneczne i osłonięte przed wiatrem. W okresie wzrostu i kwitnienia są bardzo wrażliwe zarówno na przelanie, jak i przesuszenie, dlatego podlewaj je z umiarem - najlepiej raz w tygodniu. Pamiętaj o tym, by nie moczyć liści. Gdy mieczyki przestaną kwitnąć, nie wymagają już podlewania.
  2. Malwy - podobnie jak mieczyki podlewaj je z umiarem, dbając o to, by ziemia nie była ani za mokra, ani za sucha. W przypadku malw ważne jest, aby uchronić je przed zimą. Zwłaszcza młode kwiaty warto przykrywać, by nie przemarzły. Dorosłe powinny poradzić sobie bez osłon. Jeśli chcesz przesadzić malwę, wykopuj ją z dużą bryłą ziemi, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego, ponieważ w przypadku tej rośliny jest on bardzo rozwinięty.
  3. Dzwonki ogrodowe - ich jedyne wymaganie dotyczy ciągłej wilgotności podłoża, dlatego regularnie kontroluj wilgoć ziemi, w której rosną. Ważne również, by systematycznie obrywać zwiędłe i uschnięte kwiatki, tak by roślina wyglądała estetycznie, zanim przekwitnie do końca.
  4. Astry jesienne - są żarłoczne i bardzo lubią kompost. Nie tolerują moczenia liści. Gdy skończą kwitnąć, przycinaj je, aby na wiosnę wyrosły bujniejsze. Warto tak robić zwłaszcza w przypadku marcinków (michałków).
  5. Nagietek lekarski - młode rośliny wymagają regularnego podlewania mniej więcej co drugi dzień, ale gdy dorosną, wystarczy im dodatkowe nawadnianie jedynie wówczas, gdy panuje susza. W ten sposób kwiaty mają szansę wytworzyć silny system korzeniowy. Po przekwitnięciu możesz je obciąć, by zakwitły ponownie.

Zainspiruj się: Jak stworzyć przytulny klimat na tarasie, czyli wybór oświetlenia ogrodowego

Rośliny miododajne przyciągają pszczoły.

Jak powinien wyglądać nowoczesny ogród wiejski?

Nowoczesny ogród wiejski powinien zaspokajać zarówno Twoje potrzeby estetyczne, jak i żywieniowe. Żeby jednak wpasowywał się w aktualnie panujące trendy, a także dobrze funkcjonował, na początek postaraj się spełnić kilka warunków:

  • wybierz rodzaj ogrodzenia-powinno ono współgrać ze stylistyką budynku oraz estetyką, w jakiej zaaranżujesz ogród.
  • zaplanuj zawczasu rozmieszczenie poszczególnych roślin - jeżeli nie korzystasz z pomocy profesjonalisty, samodzielnie ustal, które miejsca Twojej działki są najbardziej nasłonecznione, by umieścić tam gatunki światłolubne;
  • zadbaj o to, by na działce znajdowały się drzewa - owocowe i nie tylko; jeśli masz taką możliwość, posadź je; jeśli już rosną - wycinaj tylko te, które są stare i chore. Drzewa nie tylko dadzą cień w upalne dni, ale także uchronią Cię od hałasu, odfiltrują zanieczyszczenia powietrza, jak również pomogą w zatrzymaniu wody opadowej. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie drzew owocowych, w perspektywie kilku lat osiągniesz efekt w postaci pysznych owoców. Koniecznie postaraj się także o dosadzenie krzewów owocowych - rosną szybciej niż drzewa i dzięki temu wcześniej możesz spodziewać się plonów. Między wierszami przypominamy, że regularne spożywanie owoców jagodowych (borówek, porzeczek, aronii itp.) opóźnia procesy starzenia - zwracamy na to uwagę na wypadek, gdybyś zastanawiał/a się, który z krzewów posadzić ;-)
  • wytycz ścieżki - w ogrodzie wiejskim najlepiej będą wyglądały te wysypane żwirem, kamyczkami czy surową cegłą. Ta ostatnia dobrze wygląda zresztą zarówno w postaci pokruszonej, jak i ułożona w całości;
  • przemyśl, jaka metoda prowadzenia ogrodu będzie dla Ciebie najlepsza: konwencjonalna z użyciem wody z węża i nawozów kupionych w sklepie czy może ta bliższa naturze, wymagająca zbierania deszczówki, kompostowania i samodzielnego przygotowywania nawozów. Zastanów się: jakie masz zasoby? Ile czasu możesz poświęcić na pracę w ogrodzie? Ile możesz wydać pieniędzy na jego aranżację? I ostatecznie: jakich efektów oczekujesz?

Najpiękniejsze ogrody wiejskie: aranżacje i inspiracje

Ogrody wiejskie, od których trudno oderwać wzrok, kuszą nawiązaniem do natury, ale nie oznacza to, że wszystkie ogródki w tym stylu wyglądają na nieuporządkowane. W gruncie rzeczy, urządzając ogród przed domem na wsi, masz wiele możliwości. Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć aranżować ciekawy ogród wiejski, inspiracje znajdziesz niżej. Wiejski ogród w romantycznej odsłonie

Ogrody przydomowe na wsi z reguły zachwycają romantycznym urokiem. Jednak jeżeli zależy Ci na tym, by ta funkcja była uwypuklona, wyposaż swoją przydomową przestrzeń w odpowiednie elementy. W budowaniu romantyzmu w wiejskim ogrodzie pomogą z pewnością elementy małej architektury, takie jak ławeczki i latarnie. Pożądane są również altanki, pergole, trejaże i kratownice. To na nich będą wspinać się delikatne pnącza. W przypadku aranżacji ogrodu w stylu romantycznym szczególnie mile widziane są róże w delikatnych barwach - białej lub jasnoróżowej. Ciekawie będzie też wyglądała dichondra silver falls. Jej drobne listki w jasnym, seledynowym odcieniu dodadzą delikatności np. altanie, w której wisieć będzie doniczka z tą rośliną. W aranżacji ogrodu romantycznego postaw na jasne barwy elementów drewnianych - prym będą wiodły tu biel i naturalne bądź rozbielone drewno. Ścieżki możesz wysypać białymi kamyczkami, a rabaty obsadzić delikatnymi kwiatami, takimi jak gipsówki, ostróżki białe karłowe, białe krwawniki, goździki, floksy czy różowe albo białe róże okrywowe.

Zainspiruj się: Ciekawe ozdoby do ogrodu w Twoim stylu? Stwórz z nami ciekawy ogród!

Uporządkowany ogród w stylu wiejskim

Ogród przed domem na wsi może być precyzyjnie zaplanowany, co będzie po nim dobrze widać. Taka koncepcja opierać się będzie na ścisłym wyznaczeniu poszczególnych stref, wytyczeniu ścieżek i oznaczaniu granic.

Zdecyduj zatem, gdzie znajdować się będzie strefa wypoczynkowa, a gdzie - użytkowa. Zaplanuj, gdzie będą rosły kwiaty, a gdzie warzywa. Przeanalizuj warunki świetlne panujące na Twojej działce. Posadź żywopłoty, które będziesz od czasu do czasu delikatnie przycinać. Najlepiej nadadzą się do tego gatunki, które wytwarzają kwiaty. Karagana syberyjska kwitnie na przykład na żółto i jest rośliną miododajną, zatem decydując się na je posadzenie, za jednym zamachem zapewnisz sobie prywatność, ale także zwabisz pszczoły. Podobne właściwości co karagana mają także laurowiśnia oraz głogownik.

Ogródek, który nie wygląda jak ogródek

Najpiękniejsze ogrody wiejskie to między innymi te, które wyglądają, jakby nie zostały posadzone ręką człowieka. W tak przeprowadzonej aranżacji na pierwsze miejsce będą się zatem wysuwały łąki kwietne i nasadzenia w postaci drzew. Jeżeli na Twojej działce rosną już takie jak np. brzozy czy klony, wspaniale. W ich cieniu będzie Ci się wspaniale wypoczywało. Przemyśl zamontowanie hamaka, na którym będziesz się bujać.

Charakterystyczną cechą dla ogrodów obsadzonych drzewami jest obecność ptaków.

Jeżeli poza łąką kwietną zdecydujesz się jednak na rabaty, posadź w nich byliny, o których wspomnieliśmy w liście powyżej. Ich obrzeża możesz wyłożyć polnymi kamieniami o nieregularnych kształtach. Jeżeli jednak chcesz ściśle trzymać się koncepcji ogrodu w 100% naturalnego, możesz z nich zrezygnować. Jeśli chcesz, możesz także w dyskretny sposób umieścić budki lęgowe dla ptaków bądź hotele dla owadów.

Zainspiruj się: Jak założyć własny ogród japoński? Sekret sztuki tkwi w detalach!

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak urządzić podwórko na wsi. Staraliśmy się możliwie jak najszerzej zaprezentować, czym charakteryzują się dzisiaj wiejskie ogrody.

Czy masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej? A może masz już ogród w stylu wiejskim i chcesz podzielić się uwagami na jego temat? Zachęcamy do dyskusji! A po meble - niezmiennie - zapraszamy do Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły