Jak stworzyć przytulny klimat na tarasie, czyli wybór oświetlenia ogrodowego

Światło bywa pomijanym i niedocenianym elementem aranżacji, a to właśnie dzięki niemu możesz stworzyć wyjątkowy i niepowtarzalny klimat w swoim ogrodzie lub na balkonie. Co więcej, światło zapewnia bezpieczeństwo i swobodę poruszania się na zewnątrz także nocą. Dowiedz się zatem, jakie oświetlenie na tarasie sprawdzi się u ciebie.

Oświetlenie w ogrodzie i na balkonie – dlaczego warto?

Zapewne wielokrotnie zdarzyło ci się, że spotkanie z najbliższymi upływało tak szybko i przyjemnie, że niepostrzeżenie zastał was zmrok. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu na tarasie nie będziesz musiał przedwcześnie kończyć przyjemnej rozmowy, czy rozgrywki w grę planszową. Światło w postaci lampek, lamp czy kinkietów, które znajdziesz w naszej ofercie, nie tylko podniesie komfort wspólnego biesiadowania, ale także doda im odpowiedniego klimatu.

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu będziesz mógł zrelaksować się na tarasie oraz balkonie po ciężkim dniu lub zaczerpnąć świeżego powietrza nawet późnym wieczorem. Światło rozmieszczone w różnych częściach domu to także bezpieczeństwo. Dzięki niemu ani ty, ani nikt z twojej rodziny nie zrobi sobie krzywdy, wychodząc lub wchodząc na teren posesji. Stanowi ono również skuteczny „odstraszacz” złodziei. Aby zyskać maksymalny komfort, możesz wybrać halogeny z czujnikiem ruchu, które włączają się, czy też zwiększają intensywność światła, gdy tylko zarejestrują ruch.

Przemyśl projekt oświetlenia

Oświetlenie zewnętrzne powinno być funkcjonalne, a przy tym spójne ze stylistyką całego domu. Dlatego, jeśli budynek domu jest nowoczesny, rustykalny, czy też reprezentuje skandynawską prostotę, kinkiety lub lampy powinny zostać dobrane w podobnym stylu. Dzięki temu oświetlenie będzie idealnym uzupełnieniem całości.

Uważaj jednak, aby nie zastosować nadmiernej liczby różnych rozwiązań. Kinkiety na budynku, kilka wpuszczonych halogenów, reflektor, girlanda świetlna i kilkanaście ledowych lamp oświetlających ścieżki – to zdecydowanie nie jest korzystny zestaw. Zbyt duża różnorodność może zakłócić odbiór całości i stworzyć dekoracyjny chaos. Dlatego dobierając oświetlenie, postaw na prostotę i funkcjonalność. Najważniejsze jest oświetlenie drogi prowadzącej do posesji, a także tej wokół domu i na tarasie. Zwróć przy tym uwagę na schody i stopnie, które często „giną” w mroku. Dopiero gdy zadbasz o odpowiednie światło w tych miejscach, możesz pokusić się o kolejne, bardziej dekoracyjne i estetyczne, rozwiązania.

Jakie oświetlenie na taras lub balkon?

Jeżeli posiadasz zadaszony taras, korzystnym rozwiązaniem będą kinkiety, które dobrze oświetlą całą przestrzeń. Będzie to także odpowiednie rozwiązanie w przypadku balkonu w bloku. Ważne jednak, aby nie dawały przesadnie silnego światła. Jeśli chcesz, aby taras lub balkon stał się letnią jadalnią, idealnym rozwiązaniem może okazać się lampa, która będzie swobodnie zwisać z belek czy balkonowego sufitu. Wyjątkowego nastroju nadadzą natomiast girlandy świetlne – możesz je przewiesić nad stołem lub na ścianach.

Pamiętaj również, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie wokół tarasu. Jeśli w jego sąsiedztwie znajduje się ogród, najlepszym wyborem będą najprawdopodobniej latarnie lub lampy, które pełnią dodatkowo funkcję estetyczną. Dzięki nim można wydobyć z aranżacji unikalne piękno, podkreślając niewidoczne w ciągu dnia szczegóły nasadzenia, architektury ogrodowej, czy oczka wodnego. Warto zauważyć, że nastrojowe oświetlenie na tarasie i wokół niego, to również zachęta, by spędzać na nim czas także w chłodniejsze, jesienne wieczory.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły