Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?

Estetyka prowansalska wielu z nas kojarzy się z czarującymi, pełnymi romantyzmu wnętrzami w wiejskim stylu. Czym jednak dokładnie się ona charakteryzuje? Jakie kolory, sprzęty i dodatki wprowadzić do pomieszczenia, by zyskało ono bezpretensjonalny charakter prosto z Prowansji? Wyjaśniamy!

Wnętrza w stylu prowansalskim – charakterystyka

Wnętrza prowansalskie charakteryzują się pełną uroku atmosferą, której istotą jest połączenie romantycznej elegancji z rustykalną prostotą. Do najważniejszych cech aranżacji w konwencji prowansalskim możemy zaliczyć:

  1. Użycie naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień czy metal, ale również bawełna, len, juta czy wełna;
  2. Przedmioty wykonane ręcznie - uszydełkowane, wyrzeźbione, pomalowane, wyszlifowane. Wnętrza w stylu prowansalskim dają Ci duże pole do popisu, jeśli lubisz oddawać się rzemiosłu;
  3. Proste formy i delikatne detale - widoczne zarówno w konstrukcji mebli, jak i dodatków;
  4. Tkaniny ułożone swobodnie, opadające, nadające lekkość aranżacji. Mogą być lekko podarte lub pomięte, by podkreślić nieperfekcyjność i przytulność prowansalskiego wnętrza, które ma mieć nieco niedbały, wiejski charakter.

Zainspiruj się: Kuchnia prowansalska - styl prosto z Francji

Kolorystyka prowansalskiego stylu

Styl prowansalski wyróżniają łagodne, jasne barwy w spokojnych kompozycjach. Najczęściej używane to:

  • biel - najważniejszy kolor, od którego zależy świeżość i lekkość aranżacji;
  • błękit - to kolor czystego nieba, również istotny. gdy urządzamy wnętrza prowansalskie;
  • fiolet - prowansalskie wnętrza raczej nie obejdą się bez barwy lawendy;
  • żółć - jej delikatne odcienie przypominają łagodne promienie słoneczne;
  • zieleń - wnętrze w stylu prowansalskim powinno zawierać także akcenty bezpośrednio nawiązujące kolorystyką do roślinności;
  • róż - w postaci drobnych motywów kwiatowych;
  • turkus - akcent dodający świeżości;
  • beż - stonowana barwa, nadająca aranżacji akcent równowagi.

Zainspiruj się: Po czym poznać rustykalne wnętrza i jak je zaaranżować?

Jakie dodatki definiują styl prowansalski?

Wnętrza prowansalskie będą obfitować w dodatki, które będą podkreślać ich romantyzm i przytulność. Do najczęściej używanych należą między innymi:

  • tekstylia w delikatne wzory - drobne kwiaty, paski lub kratka są stworzone do tego, by ozdabiać zasłony, poduszki, narzuty, obrusy czy tapety;
  • drewniane meble w kolorze białym, z pastelowymi elementami, o delikatnych, rzeźbionych kształtach;
  • stare lustra w drewnianych ramach, wykończone podobnie jak meble;
  • metalowe dodatki w stylu vintage - osłonki na doniczki, uchwyty mebli, lampiony itp.;
  • rośliny w rustykalnych donicach - lawenda i kwiaty w ceramicznych, białych lub pastelowych doniczkach to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza w stylu prowansalskim;
  • stare książki i antyki - dzięki nim wnętrze nabiera tradycyjnego charakteru;
  • dodatki z kamienia - takie jak donice, podstawki czy po prostu dekoracyjne kawałki skał, które wprowadzą dodatkowy element natury;
  • szkło vintage - wazony i butelki nadadzą aranżacji lekkości i świeżości;
  • drewniane skrzynie i pudła - odpowiednio wykończone (patrz wyżej - meble!) będą pełnić nie tylko ozdobną, ale praktyczną funkcję;
  • ręcznie wykonane tekstylia - szydełkowe koronki, hafty na serwetach i obrusach również powinny się znaleźć w pomieszczeniu zaaranżowanym w estetyce prowansalskiej.

Zainspiruj się: Po czym poznać rustykalne wnętrza i jak je zaaranżować?

Meble shabby chic są nieodłącznym elementem stylu prowansalskiego.

Styl prowansalski - dom Twoich marzeń

Styl prowansalski może funkcjonować nie tylko jako sposób aranżacji wnętrza, ale także pomysł na projekt całego domu. Ciekawi Cię, jak już na etapie planowania swojego miejsca na ziemi wprowadzić styl prowansalski? Dom i jego otoczenie powinno w tym wypadku spełniać kilka warunków. Oto niektóre z nich:

  • elewacja - jej prowansalski styl poznasz po tym, że pokryta jest naturalnym kamieniem w ciepłym odcieniu; poza tym dach wyłożony jest dachówkami;
  • okna z reguły są duże, by wpuszczać dużo dziennego światła. Ozdobione są drewnianymi żaluzjami i zasłonami z naturalnych tkanin. Na zewnątrz często posiadają drewniane okiennice w jasnych barwach i z metalowymi elementami;
  • drewniane drzwi wejściowe, zdobione delikatnymi rzeźbieniami;
  • weranda i taras, na których królują rośliny i dekoracje w stylu prowansalskim stylu, o którym pisaliśmy wyżej;
  • ogród - wokół domu powinny królować lawenda, róże i drzewka oliwne. Dobrze byłoby, gdyby ścieżki w ogrodzie były wysypane kamykami;
  • widoczne belki stropowe - ich wyeksponowanie w poszczególnych wnętrzach podkreśli ich sielski charakter.

Zainspiruj się: Jak urządzić przytulne mieszkanie? Poznaj 5 sposobów!

Dom, który pachnie lawendą!

Salon w stylu prowansalskim

Styl prowansalski w pokoj dziennym będzie charakteryzował się wymienionymi powyżej cechami. Prowansalski salon będzie zatem jasny, bezpretensjonalny w wyrazie, sielski i przytulny. Jak uzyskać ten efekt? Może zainspiruje Cię nasz pomysł.

Wybierz stonowane, pastelowe kolory z bielą na czele, które nadadzą wnętrzu lekkości oraz romantyzmu. Meble niech mają delikatne, eleganckie kształty. Drewniane elementy mogą być lekko przetarte, by nabrały rustykalnego charakteru. Jeśli chodzi o meble tapicerowane, niech obicia mają jasne kolory. Zobacz, czy różowe krzesło Shell na bukowych nogach w naturalnym kolorze spełni Twoje wymagania.

Podłoga z jasnych, bielonych desek będzie idealna. Dobra będzie także terakota lub kamień. Dywany w delikatne wzory dodadzą przytulności wnętrzu.

Jeżeli we wnętrzu znajduje się kominek, świetnie! Ustaw na nim ozdoby w prowansalskim stylu i spędzaj miłe wieczory w cieple.

Dodaj drewniane elementy w postaci reszty umeblowania. Jeżeli zamierzasz wprowadzić do swego prowansalskiego salonu odrobinę nowoczesności, ciekawym rozwiązaniem może być ustawienie w nim witryna Brookside w fornirze dębowym bielonym. Mebel ten charakteryzuje się prostotą i jasną barwą, i choć jego nowoczesny design wyklucza rzeźbienia, w zestawieniu z np. z tekstyliami w drobne kwiatowe wzorki nadal będzie wyglądał delikatnie i pogodnie.

Zainspiruj się: Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Podpowiadamy!

Jadalnia w stylu prowansalskim

Prowansalski styl w jadalni będzie uwidaczniał się przede wszystkim w miejscu, w którym spożywasz posiłki. Drobne kwiaty na stole, ułożone jakby od niechcenia w rustykalnym wazonie, haftowany obrus lub szydełkowa serweta - wszystko to buduje klimat przytulnej wiejskiej chaty.

Drewniany stół - w zależności od Twoich potrzeb rozkładany bądź nie - to najważniejszy mebel w strefie jadalnej stylizowanej na styl prowansalski. Okrągły stół Valor w dębowym bielonym fornirze nada się do codziennych posiłków doskonale.

Jakie krzesła do jadalni wybrać? Wnętrze w stylu prowansalskim dobrze będzie wyglądać, jeśli ustawisz w nim meble w rustykalnym stylu. Na szczególną uwagę zasługuje w takim wypadku krzesło dębowe Finnley olejowane na biało. Jego podłokietniki oraz plecionka na siedzisku gwarantują Ci komfortowe użytkowanie nie tylko w trakcie posiłków.

Styl prowansalski w jadalni będzie widoczny także w dodatkach takich jak oświetlenie. Wybierz lampę wiszącą nad stołem, która da ciepłe światło. Niech jej design będzie pasował do reszty pomieszczenia o wiejskim, romantycznym charakterze. Co powiesz na wiszącą lampę Gulcan z białym, ceramicznym kloszem?

Zainspiruj się: Jak prawidłowo oświetlić stół w jadalni?

Meble shabby chic są nieodłącznym elementem stylu prowansalskiego.

Prowansalski styl w mieszkaniu pozwala na stworzenie łagodnych aranżacji, budujących pogodną, domową atmosferę. Jeśli tylko zainwestujesz w dobrej jakości meble oraz dodatki, masz szansę stworzyć urocze wnętrze o ponadczasowym charakterze. Styl prowansalski, choć kojarzący się bezsprzecznie z romantyzmem w wiejskim wydaniu, dopuszcza używanie mebli o nowoczesnym charakterze, jeżeli ich konstrukcja cechuje się prostotą, a materiały są naturalne. Bez trudu znajdziesz umeblowanie tego typu w sklepie Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły