Jak ustawić narożnik w małym pokoju?

Powszechnie uważa się, że narożnik najlepiej wygląda w dużej przestrzeni, Jednak możesz pozwolić sobie na ustawienie takiego mebla również w pokoju o niewielkich gabarytach. Dzięki naszym poradom będziesz wiedzieć, jak to zrobić, by Twój pokój dzienny zachował funkcjonalność i przestronność. Zapraszamy do lektury!

Kiedy ustawić narożnik na środku małego salonu?

Są sytuacje, gdy najlepiej ustawić narożnik na środku małego salonu. Najczęściej korzysta się z tego rozwiązania wówczas, gdy pokój dzienny połączony jest z kuchnią, tworząc jedną całość. Gdy przestrzeń jest otwarta, łatwo zaznaczyć w niej granicę między strefami, ustawiając narożnik na środku pokoju. W ten sposób wyraźnie zaznaczysz, która część jaką pełni funkcję.

Zainspiruj się: Pusty róg pokoju - w jaki sposób kreatywnie go zaaranżować?

Gdy zastanawiasz się nad tym, jak ustawić narożnik w małym pokoju i dochodzisz do wniosku, że środek salonu to najlepsze miejsce na ten meble, z pewnością zauważasz, że ustalenie takiego centralnego punktu pomaga w aranżacji pozostałych mebli i akcesoriów wokół niego. Dzięki temu z łatwością stworzysz przytulną, przemyślaną przestrzeń pełną harmonii.

Narożnik na środku małego salonu jest pomocny również wtedy, gdy zależy Ci na lepszym przepływie ruchu w pomieszczeniu. Czasami duży mebel ustawiony centralnie łatwiej obejść, niż przemykać się pomiędzy nim a innymi sprzętami, gdy narożnik stoi z boku.

Gdy decydujesz się umieścić narożnik na środku pokoju, może to być dobre rozwiązanie w tym przypadku, gdy chcesz optymalnie wykorzystać światło naturalne. To dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy okna umieszczone są na ostatniej pustej ścianie i nie chcesz zastawiać jej dodatkowo kanapą.

Zainspiruj się: Jakie meble do salonu? Zobacz nasz poradnik!

W bardzo małym wnętrzu narożnik przy ścianie wygląda, jakby stał na środku.

Jak ustawić kanapę w salonie ze stołem i krzesłami?

W życiu każdej osoby aranżującej przychodzi moment, w którym zastanawia się nad tym, jak ustawić kanapę w salonie połączonym z jadalnią. Jeżeli pokój dzienny jest niewielki, jego aranżacja może stanowić pewne wyzwanie, lecz wystarczy dobry plan, by ją dobrze przeprowadzić.

Zainspiruj się: Jak urządzić kawalerkę? Pomysły na małe i funkcjonalne wnętrze

Jak już wiesz, możesz wykorzystać kanapę lub narożnik do wyznaczenia stref - gdy ustawisz stół z krzesłami w jednej części pokoju, przed kanapą, natomiast w drugiej jego części ustawisz kanapę, stworzysz funkcjonalny i czytelny układ, który ułatwi Ci życie.

Zamiast centralnego możesz stworzyć układ otwarty - ustaw kanapę tak, by aby jedna strona była otwarta na resztę pokoju, by wydawał się bardziej przestronny. Obok niej ustaw stół z krzesłami, np. Nelson z 4 szarymi krzesłami Olaf. Okrągły kształt blatu sprawia, że stół zajmuje mniej miejsca niż kwadratowy o podobnych wymiarach, co stanowi dużą zaletę w niewielkim pomieszczeniu.

Zainspiruj się: Jak ustawić stół w salonie? Aranżacja małego salonu ze stołem

Jeżeli zamierzasz wprowadzić do pokoju dziennego nieco dynamiki, możesz ustawić kanapę pod kątem w rogu pomieszczenia. Stół ustaw przed kanapą, lekko pod skosem, by nie blokował przejścia. Krzesła ustaw po obu stronach stołu, tworząc otwartą i przyjazną przestrzeń. Najlepiej, gdy stół będzie miał prostokątny blat - możesz posłużyć się w tym wypadku kompletem składającym się ze stołu Melton oraz 4 zielonych krzeseł Olaf.

Zestawy mebli do jadalni połączonej z salonem mogą także funkcjonować w konfiguracji znanej właścicielom małych kuchni, tj. układzie w kształcie litery L. Aby go stworzyć, ustaw kanapę wzdłuż jednej ściany. Stół umieść obok krótszej strony kanapy, tworząc wygodny kąt do jedzenia lub pracy. Krzesła nie muszą stać jedynie przy stole - możesz umieścić kilka z nich obok kanapy, powiększając w ten sposób przestrzeń do siedzenia.

Niezależnie od tego, na który z układów się zdecydujesz, pamiętaj o zachowaniu proporcji. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądać harmonijnie i nie będzie sprawiało wrażenia przeładowanego. Gdy planujesz, jak ustawić kanapę w salonie ze stołem i krzesłami, pamiętaj również o prawidłowym oświetleniu wnętrza, by zwiększyć jego funkcjonalność i podnieść komfort jego użytkowania.

Zainspiruj się: Jakie są najładniejsze meble do salonu?

Narożnik w pobliżu jadalni? Czemu nie!

Kanapa na środku małego salonu - zachowanie równowagi z innymi meblami

Planując, jak ustawić narożnik w małym pokoju, z pewnością bierzesz pod uwagę to, by proporcjonalnie łączył się on z resztą umeblowania. Jest kilka zasad i pomysłów, którymi warto się kierować, by zachować harmonię aranżacyjną i wprowadzić do wnętrza równowagę:

Zainspiruj się: Jak urządzić wąski pokój, aby maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię?

  • stwórz układ centralny - czytelny od progu: kanapa, przed nią stół z krzesłami, a pod nimi - dywan, który wizualnie połączy wszystkie elementy i zdefiniuje przestrzeń wypoczynkową;
  • symetria - ważna cecha wyróżniająca niewielki salon z narożnikiem pośrodku. By meble nie wchodziły ze sobą w wizualną kolizję, ustawiaj je symetrycznie - stół o proporcjonalnych rozmiarach co kanapa naprzeciwko niej, dwa krzesła po bokach, by stworzyć zrównoważony układ. Podobnie możesz ustawić stoliki kawowe, jeśli masz np. dwa małe;
  • kontrast - narożnik na środku małego salonu może wyglądać wyraziście, lecz nie przytłaczać przestrzeni. Jeśli kanapa stoi na środku pokoju, umieść naprzeciw niej komodę lub szafkę RTV. To zapewni równowagę i punkt odniesienia. Nad komodą lub szafką zawieś dekoracje ścienne, które będą stanowić przeciwwagę dla kanapy, a jednocześnie przyciągną wzrok.

Zainspiruj się: Jak wybrać i ustawić stolik przy kanapie?

Zachowując te zasady, sprawisz, że kanapa na środku małego salonu będzie się wyróżniać, lecz nie przytłoczy niewielkiego pomieszczenia. Zresztą nie tylko prosta kanapa, lecz również narożnik na środku małego salonu także nie będzie sprawiał wrażenia słonia w składzie porcelany, jeżeli zastosujesz kilka z tych trików. Gdy dodasz do niego funkcjonalne stoły oraz krzesła od Vokato, Twój pokój dzienny z pewnością zyska na elegancji!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły