Sezon letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Jak złożyć parasol ogrodowy?
Parasol jest bardzo ważnym akcesorium w ogrodzie. Od jego rozmiarów, kształtu oraz sposobu montażu zależy, czy będziesz dobrze chronić się przed słońcem. Jak prawidłowo zamontować parasol i gdzie go ustawić, by zapewnić sobie należytą ochronę? Podpowiadamy!
Jak rozłożyć parasol ogrodowy?
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak rozłożyć parasol ogrodowy, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy proces rozłożenia różni się w zależności od rodzaju parasola. Otóż nieszczególnie - zasadniczo większość parasoli rozkłada się w podobny sposób: gdy odnajdziesz mechanizm odpowiedzialny za rozłożenie akcesorium i odpowiednio je obsłużysz, będziesz cieszyć się miłym cieniem w ogrodzie.
Parasole ogrodowe najczęściej posiadają dwa rodzaje mechanizmów otwierających - przycisk bądź korbkę. W pierwszym przypadku postępujesz podobnie jak wówczas, gdy chcesz otworzyć zwyczajną parasolkę przeciwdeszczową - naciskasz przycisk, aby zwolnić mechanizm blokujący, jednocześnie przesuwając ramiona czaszy parasola w górę - mechanizm blokuje się, czasem usłyszysz charakterystyczne kliknięcie - i gotowe!
Jeżeli interesuje Cię, jak złożyć parasol ogrodowy z przyciskiem, również i w tej sytuacji poszukaj analogii z małym parasolem - ponownie naciśnij przycisk i łagodnie pociągnij ramiona parasola w dół, by ponownie usłyszeć cichy klik i zablokować mechanizm.
Jak rozłożyć parasol ogrodowy na korbę? Pokręć nią (zwykle z ruchem wskazówek zegara - powinno to być podkreślone w instrukcji obsługi), a parasol otworzy się, dając Ci przyjemny cień podczas wypoczynku na tarasie.
Jeżeli zastanawiając się nad tym, jak złożyć parasol ogrodowy z korbą, przewidujesz, że należy przekręcić ją w przeciwnym kierunku niż przy odkręcaniu, Twoja intuicja jest słuszna. Jak widzisz, rozłożenie parasola to nic skomplikowanego i z łatwością dasz sobie z tym radę. Wystarczy kilka gestów, by zamontować parasol, który pozwoli Ci spędzać wiele godzin w ogrodzie.
Zainspiruj się: Jaki parasol do ogrodu warto wybrać? 5 solidnych modeli
Wskazówki na ustawienie parasola ogrodowego
Umiejscowienie parasola ogrodowego powinno być przez Ciebie starannie przemyślane. W trakcie planowania weź pod uwagę następujące czynniki:
- miejsce ustawienia parasola - banał? Mimo wszystko jednak poświęć chwilę na refleksje dotyczące lokalizacji akcesorium. Potrzebujesz go w ogrodzie czy na tarasie? Nad stołem czy zestawem wypoczynkowym?
- strona świata, na którą wychodzi Twój taras czy ogród - jakiego rodzaju promienie słoneczne nawiedzają to miejsce i o której porze dnia?
- wielkość i kształt czaszy - to cechy, które mają znaczenie, gdy myślisz nad tym, jak i gdzie ustawić parasol ogrodowy. Przemyśl, ile masz miejsca na ustawienie akcesorium, a także, ile osób zazwyczaj będzie się pod nim chronić;
- rodzaj ramienia - parasole ogrodowe posiadają proste ramię zamontowane w środku czaszy lub wysięgnik, który pozwala na maksymalne wykorzystanie jej powierzchni. W zależności od tego, co wybierzesz, w inny sposób wykorzystasz parasol. Podpowiemy, że te posiadające tradycyjne mocowanie doskonale sprawdzają się, gdy skompletowane są ze stołem, natomiast te posiadające wysięgnik świetnie sprawdzą się np. w kąciku wypoczynkowym;
- regulacja wysokości i kąta nachylenia - jeżeli masz możliwość je dostosować do swoich potrzeb, koniecznie z niej skorzystaj - w ten sposób w stu procentach dopasujesz parasol do sposobu, w jaki spędzasz czas, a także do tego, jak w ciągu dnia zmienia się natężenie światła słonecznego.
Gdy zastanawiasz się nad tym, jak złożyć i gdzie umiejscowić parasol ogrodowy, przemyśl także, czy zależy Ci na parasolu, który będzie zacieniał jedno miejsce. Może wolisz posiadać taki, który łatwo będzie Ci się przenosiło w różne miejsca ogrodu w zależności od tego, w jakiej lokalizacji zamierzasz akurat odpocząć?
Zainspiruj się: Jak wykonać konserwację parasola ogrodowego?
Jak zamontować parasol ogrodowy?
Zastanawiasz się nad tym, jak zamontować parasol ogrodowy? Aby zrobić to poprawnie, wykonaj kilka następujących po sobie czynności. Jeżeli montujesz parasol pierwszy raz, najlepiej, gdy na początku przeczytasz instrukcję obsługi. Jednak, jeżeli z jakichś powodów jej nie masz, i tak poradzisz sobie bez problemu.
Zainspiruj się: Ciekawe ozdoby do ogrodu w Twoim stylu? Stwórz z nami ciekawy ogród!
Co musisz zatem zrobić, by zamontować akcesorium? Jeżeli znalazłaś/eś już odpowiednie miejsce, upewnij się, czy jest dobrze zabezpieczone przed wiatrem. Ustawienie parasola w spokojnym miejscu zdecydowanie zwiększy jego stabilność.
Jeżeli podstawa parasola wymaga napełnienia piaskiem lub wodą, to dobry moment, by ją napełnić. Wlej lub wsyp dokładnie tyle cieczy lub piasku, ile zaleca producent. W ten sposób będziesz mieć pewność, że podstawa będzie ważyć tyle, ile potrzeba.
Następnym krokiem będzie montaż trzonu parasola. Jeżeli składa się on z kilku części, połącz poszczególne segmenty. Gdy już wykonasz to zadanie, umocuj trzon w podstawie, upewniając się, że wszystkie zaciski oraz śruby są na swoim miejscu.
Po umocowaniu trzonu w podstawie nadchodzi pora na zamontowanie czaszy, jeżeli występuje ona oddzielnie. Gdy już wykonasz ten krok, otwórz czaszę za pomocą korby lub naciskając przycisk. Jeżeli Twój parasol posiada regulację kata nachylenia, dostosuj go do swoich potrzeb. Teraz możesz już cieszyć się poprawnie działającym akcesorium. Jego montaż jest prosty, prawda?
Zainspiruj się: Cztery rzeczy, o które powinieneś zadbać, otwierając ogródek restauracyjny?
Rodzaje parasoli ogrodowych - na który się zdecydować?
Jak wiesz, montaż parasola ogrodowego zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób jest skonstruowany. Generalnie do wyboru masz kilka rodzajów konstrukcji:
Zainspiruj się: Jak osłonić balkon w bloku?
- parasole ogrodowe na wysięgniku. Ten rodzaj parasoli pozwala wykorzystać całą powierzchnię czaszy, dzięki czemu z łatwością schronisz się przed słońcem np. na kanapie tarasowej. Dobrym przykładem akcesorium tego typu jest parasol ogrodowy Rio w kolorze beżowym. Jego czworokątna czasza o średnicy 3 m doskonale zacieni nie tylko strefę relaksu, lecz także kącik do pracy. Z kolei jasny kolor znakomicie odbije promienie słoneczne i z łatwością dopasuje się do wielu współczesnych stylistyk aranżacyjnych, np. minimalistycznej;
- parasole ogrodowe z podstawką - są niezastąpione w miejscach, w których spożywa się posiłki. Ich prosty trzon z łatwością umieścisz w odpowiednim otworze w stole, zwiększając jego stabilność. Dobrze korzystać z nich nie tylko w prywatnej jadalni w plenerze, lecz również w ogródku piwnym. Jednym z przykładów akcesorium o takiej funkcji może być parasol ogrodowy Vesuvio w kolorze zielonym. Jego czworokątna czasza ma rozpiętość aż 5,5 m, dzięki czemu dobrze zacieni stół. Ozdobne falbanki będą beztrosko łopotać na wietrze, dodając aranżowanej przestrzeni bezpretensjonalności;
- parasole ogrodowe duże - w tej kategorii mieszczą się wszystkie parasole, których czasza posiada średnicę równą 3 metrom i więcej. Znajdziesz wśród nich zarówno parasole na podstawce montowane centralnie, jak i boczne na wysięgniku.
Zainspiruj się: Zainspiruj się i spędź lato w ogrodzie!
Montaż i złożenie parasola ogrodowego to czynności, w których warto nabrać wprawy. Gdy bowiem docenisz jego właściwości na tarasie, z pewnością zechcesz go mieć również w innych częściach ogrodu. W zależności od potrzeb możesz zaopatrzyć się także w niewielki parasol, który ustawisz na balkonie. W ofercie Vokato znajdziesz parasole, które ustawisz we wszystkich tych przestrzeniach!
Podobne artykuły
-
4 rzeczy, o które powinieneś zadbać otwierając ogródek restauracyjny
-
Podpowiadamy: jak wybrać odpowiedni stół ogrodowy?
Stoły odgrywają ważną rolę nie tylko we wnętrzach domów.
-
Wesele w plenerze – dowiedz się, jak zorganizować imprezę w ogrodzie
Masz już dość nudnych, konwencjonalnych ślubów?
-
Dowiedz się więcej: jaki leżak ogrodowy wybrać?
Leżak ogrodowy to mebel stworzony z myślą specjalnie o letnim wypoczynku.
-
Czy warto mieć kanapę ogrodową na tarasie?
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa aranżowanie na tarasach i przydomowych...
-
5 porad – jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?
W ubiegłym sezonie zakupiłeś nowy zestaw ogrodowy, a teraz widzisz na siedziskach i oparciach pleśń?
Skomentuj i oceń artykuł