Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Mały taras przy domu - inspiracje, aranżacje, porady
Posiadanie małego tarasu przed domem to nie lada gratka dla tych, którzy cenią sobie przytulność i funkcjonalność. Jak zaaranżować tę przestrzeń, by spełniała wszystkie nasze wymagania? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
Jak możesz urządzić mały taras przy domu
Wśród najbardziej wymagających przestrzeni do aranżacji wymienić można mały taras. Inspiracje możesz wprawdzie czerpać garściami, jednak wiele z nich musisz poddać krytycznemu osądowi.
Oczywiście, gdy posiadasz mały taras przed domem, możesz pozwolić sobie na wypoczynek tak samo jakościowy, jak właściciele większych przestrzeni. Aranżacja takiego tarasu będzie wymagać od Ciebie nieco większego zaangażowania już na etapie planowania inwestycji, jednakże jest to wysiłek, który się opłaca - przekonasz się o tym za chwilę.
Mały taras - inspiracje i pomysły
Ile rodzajów nieruchomości, tyle rodzajów tarasów, które są przy nich urządzane. Każdy z nich rządzi się innymi prawami, dlatego przyjrzyjmy się temu, który znajduje się bliżej ziemi oraz temu, który jest bliżej nieba.
Nieduży taras na dachu domu
Kto posiada mały dom z tarasem na dachu, może nazwać się szczęściarzem. Nieduży dom stoi bowiem z reguły na niezbyt okazałej działce, dlatego zorganizowanie przestrzeni wypoczynkowej na ziemi może okazać się w tym wypadku trudne. Jeżeli jednak Twój dom posiada płaski dach, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, byś zamienił/a tę płaszczyznę w miejsce do letniego wypoczynku.
Aby sprawnie zaaranżować taras na dachu, zadbaj, by spełnione zostały następujące warunki:
- dopełnij niezbędnych formalności - aranżacja tarasu na dachu musi zostać poprzedzona wyborem projektu, prośbą o pozwolenie na budowę albo dokonaniu zgłoszenia (w zależności od tego, jak duży stopień przebudowy będzie czekal Twój dach), a także ekspertyzą potwierdzającą, że konstrukcja dachu pozwala na taką metamorfozę;
- analiza konstrukcji dachu - pozwoli ona na określenie, jakie rozwiązania techniczne są możliwe w konkretnym przypadku;
- wybór odpowiednich materiałów - powinny być jakościowe, cechować się wodoodpornością i przede wszystkim nie nadwyrężać dotychczasowej konstrukcji budynku. Wyłóż taras płytkami lub deskami, skonstruuj wyjście na taras i najważniejsze: pamiętaj o zamontowaniu barierek!
Niewielki taras wychodzący na ogród
Jeżeli posiadasz mały taras przy domu, jest to właściwie dodatkowy pokój, tyle że wychodzący na ogród. Taki mały taras w ogrodzie pozwoli Ci na wypoczynek, o jakim marzysz: na łonie natury, wśród śpiewu ptaków i zapachu kwiatów. Masz ochotę pobujać się na hamaku? Na huśtawce? A może rozpalić ognisko bądź grill? Dlaczego nie! We własnym ogrodzie wszystkie chwyty dozwolone!
Dysponując własnym ogrodem, z pewnością szybko zorientujesz się, która z aktywności najbardziej Ci odpowiada. Jak jednak zaaranżować taras, by spełniał Twoje wymagania? Do wyboru masz wiele możliwości:
- taras odsłonięty i zadaszony;
- taras z balustradą i bez niej, a także osłonięty pergolami, na których rosną pnącza;
- taras wyłożony deskami albo płytkami;
- taras niski albo wysoki, wyposażony w schody.
Zbadaj właściwości terenu, zastanów się, czy miejsce, w którym aranżujesz taras, jest mocno nasłonecznione, a potem zdecyduj, jaki styl i materiały wybrać i… do dzieła!
O czym musisz pamiętać, aranżując mały taras?
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały taras, na samym początku weź pod uwagę kilka rzeczy:
- gdzie mieszkasz? - w budownictwie jedno- czy wielorodzinnym?
- w jakim stylu urządzony jest dom/ mieszkanie?
- jaką funkcję ma pełnić taras? - wypoczynkową? jadalnianą? miejsca do pracy?
Gdy odpowiesz sobie na te pytania, łatwiej będzie Ci zaaranżować mały taras. To, czy mieszkasz w bloku, domu szeregowym czy wolnostojącym, ma duży wpływ na poczucie prywatności Twoje i sąsiadów, a także na zakres prac, jakie możesz wykonać. Mieszkając w budownictwie wielorodzinnym, z reguły nie będziesz mógł/mogła ingerować w istotne elementy konstrukcyjne, toteż możliwość manewru w kwestii wyboru balustrady czy zadaszenia tarasu będzie w tym przypadku mocno ograniczona.
Stylistyka, w jakiej zaaranżowany jest Twój dom, powinna stanowić podstawę do urządzenia tarasu. Zapewne zależy Ci na spójności stylistycznej, którą łatwo osiągniesz, traktując taras jako przedłużenie mieszkania. Zdecyduj się zatem na te same kolory i materiały; połóż na przykład płytki o tej samej wielkości i wzorze, co np. w korytarzu.
Ostatnia kwestia, czyli wyraźne określenie funkcji, w przypadku małego tarasu naprawdę ma duży sens. Zdajesz sobie z pewnością sprawę z tego, że na niewielkiej przestrzeni trudno będzie ustawić razem zestaw wypoczynkowy, stolik z krzesłami i np. huśtawkę. Dlatego zanim zaczniesz wybierać meble, które pojawią się na Twoim tarasie lub balkonie, przemyśl, jakiego mają być rodzaju.
Mały taras przed domem, czyli niewielkie miejsce na wypoczynek
Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić mały taras przed domem, wiedz, że sposoby aranżacji będą się różniły w zależności od miejsca, w którym taras się znajduje. Duże znaczenie ma tutaj, do jakiego rodzaju budynku jest on “doklejony”. Każde z nich ma bowiem inne wymagania co do poziomu prywatności i stylistyki aranżacji.
Niezbyt okazały taras przed domem jednorodzinnym
Aranżując mały taras na zewnątrz mieszkania, masz stosunkowo duże pole do popisu. Jeżeli bowiem taras wychodzi na Twój ogród, możesz sobie pozwolić na dużą swobodę aranżacyjną oraz w kwestii prywatności. Co to oznacza w praktyce? Oto kilka zalet:
- decyzję o obramowaniu tarasu możesz zostawić na później albo nie podejmować jej w ogóle;
- masz wolność od kompromisów w kwestii estetycznej - zarówno bryła budynku, w którym mieszkasz, jak i taras, będą stylistycznie odpowiadać Twoim upodobaniom i gustowi;
- możesz pozwolić sobie na grillowanie.
Niewielki taras w szeregowcu
Aranżując mały taras w szeregowcu, przede wszystkim zadbaj o to, by wyraźnie wydzielić strefę będącą przedłużeniem Twojego mieszkania. W ten sposób zapewnisz i sobie, i sąsiadom niezbędne poczucie prywatności.
Aby to zrobić, zainwestuj w pergole lub lamele, które będą stanowiły stabilne ścianki Twojego tarasu. Możesz posadzić przed nimi rośliny pnące, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale także dodatkowo zacienią miejsce. Do wyboru masz pnącza jedno- i wieloroczne. Dobierz je w zależności od upodobań, pilnuj jedynie, by nie przedostawały się na sąsiedni taras.
Nieduży taras w bloku
Mały taras w bloku to z reguły po prostu balkon; jedynie mieszkańcy parteru miewają to szczęście, że dysponują nieco większą przestrzenią na ziemi i mogą mieć w niej namiastkę ogródka.
Posiadanie balkonu nie powinno być jednak dla Ciebie powodem do zmartwień. Odpowiedni dobór sprzętów w kompaktowych rozmiarach, ich praktyczne rozmieszczenie i dyscyplina w dodatkach potrafią zdziałać cuda!
Aby zatem aranżacja tarasu się powiodła, wybieraj meble balkonowe, które nie zajmują wiele miejsca. Może to być np. zestaw składający się z dwóch krzeseł i niewielkiego stolika, taki jak np. czerwony składający się ze stołu Step i krzeseł Capri. Dzięki temu, jedząc kolację na swoim balkonie, poczujesz się jak we włoskiej kafejce. Z powodzeniem możesz także ustawić na stoliku laptop i pracować, chłonąc energetyczne dźwięki miasta.
Zainspiruj się: Taras w bloku - inspiracje, pomysły i aranżacje
Mały taras - aranżacje, które zadziwią Cię funkcjonalnością
Gdy posiadasz mały taras przy domu, jego aranżację musisz pieczołowicie zaplanować. Zastanów się, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Niezależnie jednak od tego, na jaki styl się zdecydujesz, pomysł na mały taras powinien uwzględniać następujące kryteria:
- powiększ przestrzeń optycznie - np. używając do tego celu jasnych kolorów, dużych płytek oraz luster;
- uwolnij taras od nadmiaru przedmiotów - niewielka przestrzeń pełna sprzętów będzie wyglądała na ciasną i zagraconą; nie chcemy niczego sugerować, ale może w tym przypadku minimalizm to dobre wyjście?
- pozostaw taras bez obramowania - jeżeli jest mały, będzie to jedynie potęgować wrażenie ciasnoty; możesz ewentualnie zainwestować w lekkie pergole, na których znajdą się drobne pnącza.
Jeżeli uważnie czytałaś/eś resztę naszego tekstu, zapewne pamiętasz, że wybór funkcji, jaką ma spełniać taras o niewielkich rozmiarach, jest bardzo ważny. Jeżeli zdecydowałaś/eś się na funkcję wypoczynkową, świetnie!
Wypoczynek na świeżym powietrzu jest bowiem niezwykle relaksujący i bardzo efektywny. Co będzie Ci zatem potrzebne, by osiągnąć stan błogości przy porannej kawie? Przede wszystkim wybierz, jakie podłoże ma mieć Twój taras: czy mają to być płytki? A może ryflowane deski? Do wyboru masz wiele gatunków drewna, które znakomicie sobie poradzą na tarasowej podłodze - zwróć uwagę na krajowy świerk i sosnę, a także na gatunki egzotyczne, np. bangkirai czy massarandubę. Jeżeli chcesz, by podłoga była drewniana, ale nie była ułożona z długich desek, możesz także wyłożyć ją podestami tarasowymi. W popularnych marketach budowlanych znajdziesz wiele wzorów takich podestów.
Jeżeli zdecydowałaś/eś się na pergole po bokach tarasu, warto wybrać pnącza, które będą je porastać. Może zainteresują Cię róże pnące, wilec purpurowy albo asarina czy rodochiton? Każdy z tych gatunków ma inny kolor i ciekawą formę, dzięki którym pięknie ozdobi Twój taras.
Rozważasz montaż zadaszenia? Doskonale, jednak pamiętaj, że nie może być ono zbyt masywne. W przypadku niewielkiego tarasu najlepiej sprawdzi się zadaszenie metalowe, ażurowe, ewentualnie z grubego płótna żaglowego.
Teraz wybierz meble ogrodowe, które tu ustawisz. Powinny być one funkcjonalne i mieć kompaktowe rozmiary. Dlatego prezentujemy Ci zestaw wypoczynkowy 1015AN z szarego technorattanu. Zapewni on miejsce do komfortowego wypoczynku dla 4 osób na kanapie i 2 fotel wyściełanych poduszkami. Zawiera także stolik kawowy z blatem z hartowanego szkła, na którym możesz bezpiecznie stawiać gorącą kawę. Jasne ramy oraz poduszki mebli z pewnością będą stanowić akcent optycznie powiększający Twój niewielki taras. Co jeszcze może się na nim znaleźć, by Twój wypoczynek przebiegał komfortowo?
Zainspiruj się: Jak stworzyć przytulny klimat na tarasie, czyli wybór oświetlenia ogrodowego
Z całą pewnością dodatków nie może być zbyt dużo. Niech będą funkcjonalne i jasne, w rozbielonych, pastelowych kolorach. Do leniuchowania wieczorami potrzebować będziesz może dodatkowej poduchy i pledu. Postaw na dobre oświetlenie w postaci czy to sznurów lampek LED, latarni bądź świec - w zależności od tego, jaki stopień jasności chcesz uzyskać oraz jaki nastrój pragniesz zbudować. Stoliczek niewiele większy od pufa może Ci się przydać, by odłożyć czytaną książkę,gdy na głównym stole stoją pełne filiżanki. Jeśli chcesz, możesz także położyć dywan zewnętrzny z polipropylenu, by zbudować jeszcze bardziej przytulny nastrój.
Meble na mały taras - jakie wybrać?
Jak już wiesz, meble na mały taras powinny charakteryzować się kompaktowymi rozmiarami, tak by nawet przebywając w niewielkiej przestrzeni, można było komfortowo wypoczywać. Raczej zatem nie wstawisz tam kanapy dla 8 osób, ale już specjalnie zaprojektowany mały narożnik na taras zmieści się tam znakomicie.
Dobrze, jeśli masz możliwość dobierania mebli na wymiar, tak by wszystko na Twoim tarasie było ze sobą spasowane co do milimetra. Produkcja seryjna również wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. W naszym sklepie znajdziesz w pełni funkcjonalny narożnik ogrodowy 1031, który jest zarazem leżanką. Swobodnie rozsiądą się na nim 3 osoby, a duży puf (który zawsze możesz trzymać w salonie, jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca) zapewni miejsce dla czwartej. Jasne, duże poduchy optycznie powiększą przestrzeń wypoczynkową, a ich zaletami są odporność na warunki atmosferyczne oraz łatwość utrzymania w czystości.
Jeżeli preferujesz meble z tworzywa innego niż technorattan, możemy zaproponować Ci mały zestaw wypoczynkowy na taras Net Relax w rewelacyjnym, turkusowym kolorze. Jeśli masz taką ochotę, możesz wzbogacić go w dodatkowe poduchy. W zestawieniu z tymi w kolorze błękitnym będzie wyglądał fenomenalnie!
Oczywiście wygodne ławki to nie wszystko. Jeżeli masz już zestaw siedzeń, ale potrzebny Ci mały stolik na taras, bez problemu znajdziesz coś ciekawego. Może to być np. stolik Nardi Clip w kolorze białym i z blatem o szerokości 70 cm. Blat, nie dość że poręcznych rozmiarów, jest także niezwykle łatwy w utrzymaniu w czystości - posiada perforowany wzór, który nie tylko sprawdza się w przypadku odprowadzania wody deszczowej, ale także np. zmiatania okruchów. Jak widzisz, meble ogrodowe na mały taras są wzorem funkcjonalności oraz estetyki!
Dzięki lekturze naszego tekstu poznałaś/eś najpopularniejsze pomysły na mały taras. Nasz artykuł oczywiście nie wyczerpuje całej tematyki, ponieważ możliwości aranżacyjnych, jeśli mamy brać pod uwagę zarówno lokalizację, jak i stylistykę tarasu, może być nieskończenie wiele.
Staraliśmy się, by omówić pokrótce rodzaje tarasów przede wszystkim ze względu na ich lokalizację. Teraz wiesz już, jak urządzić mały taras w bloku, a także co będzie Ci potrzebne, jeżeli zapragniesz zaaranżować miejsce do wypoczynku na dachu swojego domu. Oczywiście nie tylko tam możesz zaaranżować mały taras. Inspiracje, które Ci przekazaliśmy, dotyczą także tarasów w ogrodzie czy przed domami szeregowymi.
Czy masz inne pomysły na mały taras - aranżacje, które chodzą Ci po głowie po lekturze naszego tekstu? Zachęcamy do działania! Na brak podpowiedzi nie możesz narzekać; jeżeli natomiast potrzebujesz porad odnośnie do wyboru mebli, specjaliści z Vokato czekają na Twoje pytania!
Podobne artykuły
-
Zainspiruj się i spędź lato w ogrodzie
-
Podpowiadamy – jak udekorować balkon?
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
-
Funkcjonalne rozwiązanie – zestaw mebli ogrodowych
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
-
Aranżacja salonu z kominkiem. Poznaj nasze pomysły!
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
-
Pomysł na pustą ścianę w salonie. Sprawdź, jak ją zaaranżować!
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
-
Jak zaaranżować wejście do domu? Zrób dobre, pierwsze wrażenie
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł