Ogród wertykalny na tarasie i balkonie - od czego zacząć?

Jeżeli marzysz o ogrodzie, ale masz do dyspozycji tylko balkon, możesz zdecydować się na ogród pionowy. Co to jest i jak zabrać się za jego aranżację? Dowiesz się z tekstu poniżej!

Ogród wertykalny - co to w ogóle jest?

Ogród wertykalny to inaczej pionowy system uprawiania roślin. W tym systemie doniczki zamontowane są na specjalnym stelażu montowanym najczęściej do ściany.

Ogrody wertykalne dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Te na zewnątrz mogą zasłonić naszą działkę przed niepożądanym wzrokiem. Można je montować na ścianie, ale także na płocie - w tym drugim przypadku najlepiej jest posadzić pnącza, które stosunkowo szybko zakryją siatkę przed wzrokiem sąsiadów.

Z kolei ogród wertykalny zaprojektowany wewnątrz budynku daje przede wszystkim korzyści zdrowotne: nawilża powietrze, a także je oczyszcza. Z tego względu to rozwiązanie coraz większą popularnością cieszy się w budynkach korporacyjnych, w których potrzeba dużo naturalnych oczyszczaczy powietrza skupionych w jednym miejscu.

To jednak nie wszystkie zalety tego typu konstrukcji. Wertykalny ogród ma bowiem duży wpływ na poprawę koncentracji. Pomaga się także zrelaksować. Rośliny na ścianie pomagają także redukować ilość kurzu w powietrzu, co jest dobrą wiadomością dla osób borykających się z alergiami.

Ogrody wertykalne dzielą się na te z otwartym obiegiem wody (gdy podlewasz rośliny samodzielnie, a woda spływa do zamontowanej u dołu systemu rynienki) oraz na te z obiegiem zamkniętym (system nawadniania z zamontowaną pompą).

W jaki sposób pielęgnować rośliny na ścianie?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodu, ten wertykalny wymaga przede wszystkim trzech rzeczy: regularnego podlewania, nawożenia, a także przycinania. O nawożeniu i przycinaniu przeczytasz w części tekstu dotyczącej wyboru podłoża.

Jeśli natomiast chodzi o przycinanie, miej świadomość tego, że jest to bardzo ważna czynność, której nie można zaniedbać, gdy posiada się ogród wertykalny na balkonie (i nie tylko). Gdy rośliny dopiero zaczynają się rozkrzewiać, przycinanie pomaga im się zagęścić. Później natomiast pomaga utrzymać je w ryzach, by nadmiernie się nie rozrastały. Zbytnie zagęszczenie wpływa nie tylko na estetykę konstrukcji, ale także ułatwia namnażanie się szkodników.

Zainspiruj się: Jak obsadzić taras roślinami? Aranżacja tarasu - rośliny wokół tarasu

Zielona ściana w ogrodzie - dla kogo? Kiedy się sprawdzi?

Ogród wertykalny będzie doskonały wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca, lecz istnieje potrzeba wprowadzenia zieleni. Rośliny na ścianie pomogą także zmniejszyć smog, a także mogą stanowić izolację akustyczną. Jeżeli zatem posiadasz niewielką przestrzeń za domem, w której trudno będzie wydzielić działkę na posadzenie kwiatów, rozważ umieszczenie ich na pionowym stelażu.

Miejsce, w którym możesz zamontować ogród wertykalny, to np. ściana na tyłach domu - np. na tarasie. Wówczas nawet na niewielkiej przestrzeni możesz zrelaksować się, siedząc w pobliżu zieleni.

Dzięki temu rozwiązaniu wystarczy Ci miejsca na to, by ustawić na tarasie meble ogrodowe. Zdecyduj, czy będą to meble z polipropylenu, takie jak np. zestaw Nardi w kolorze ciemnobrązowymskładający się ze stołu Clip 80 i krzeseł Bora. Ten kompaktowy komplet pozwala Ci spożywać wygodnie posiłki na tarasie. Meble są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu upływ czasu nie jest na nich widoczny.

Jeżeli nie masz tarasu, a balkon, ale także zamierzasz ustawić na nim stolik z krzesłami, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w jasnobrązowy zestaw Nardi składający się z 2 krzeseł Bora z podłokietnikami oraz stołu Step z okrągłym blatem. Jest on wypełniony ażurowym wzorem, dzięki któremu deszczówka z łatwością z niego spływa, a sprzątanie okruszków odbywa się ekspresowo.

Zielona ściana w ogrodzie (albo tarasie czy balkonie) z pewnością będzie stanowić piękne tło do mebli w brązowym kolorze. Doda także energii kompletom czarnym czy antracytowym. Z kolei białe meble intrygująco będą się na jej tle wyróżniały.

Ogród wertykalny na balkonie - rozwiązania konstrukcyjne i pomysły DIY

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić zieloną ścianę na balkonie, wykorzystując nie tylko gotowe rozwiązania, ale także własne umiejętności i materiały, podpowiadamy, co warto brać pod uwagę.

  1. moduły plastikowe do kupienia w większości sklepów; składają się z doniczek w formie kieszeni umieszczonych na stelażu; montując je, pamiętaj, żeby przymocować je do kratownic przytwierdzonych uprzednio do ściany. Pomiędzy kratownicą a ścianą powinna się znaleźć warstwa izolacyjna z PCV.
  2. drewniany regał w formie korytek to rozwiązanie dostępne jest w popularnych marketach. Drewniana konstrukcja z korytkami znakomicie nadawać się będzie do hodowania ziół w doniczkach. Będzie to zatem świetne rozwiązanie, jeśli jedyna możliwość urządzenia ogródka istnieje dla Ciebie na balkonie.
  3. konstrukcja samodzielnie wykonana z palet - nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem ekstremalnego zero waste i meble wykonane z palet są dla Ciebie nie do przyjęcia, przyznaj, że samodzielnie wykonane z palet stelaże na rośliny będą wyglądać bardzo interesująco. Jak je zrobić? Wystarczy paletę przemysłową wyszlifować papierem ściernym, a następnie przymocować włókninę z tyłu i po bokach. Wzmocnij tył palety np. kawałkiem sklejki. Wsyp ziemię, posadź zioła. Poczekaj kilka dni, aż się ukorzenią i dopiero wtedy ustaw paletę pionowo. Zanim posadzisz rośliny, pomaluj paletę na ulubione kolory.
  4. ogród z desek - szybko go zrobić. Wystarczy, że przywiercisz osłonki do deski, a następnie przymocujesz do ściany i umieścisz doniczki w osłonkach. W ten sposób ściana nie jest obciążona dużym stelażem, a także nie okrywa jej płat materiału izolacyjnego. Jest to zatem konstrukcja, którą cechuje wizualna lekkość - nie do przecenienia na małych powierzchniach, takich jak balkon.

Zainspiruj się: Taras w bloku - inspiracje, pomysły, aranżacje

Nic nie stoi na przeszkodzie, by sałata rosła w pionie.

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin? Co trzeba wziąć pod uwagę?

Zielona ściana na balkonie powinna być wykonana w taki sposób, by zachowywać stabilność bez względu np. na warunki atmosferyczne. Powinna być odporna przede wszystkim na wiatr. Te warunki powinna spełniać także zielona ściana w ogrodzie.

Montaż zielonej ściany - o czym należy pamiętać?

Weź pod uwagę, że metr wertykalnego ogrodu w zależności od ilości sadzonek oraz rodzaju wypełnienia donic może ważyć od kilku nawet do kilkunastu kilogramów. Dlatego tak ważny jest odpowiedni montaż stelażu do ściany.

Odpowiednie miejsce na pionowy ogród

Ogród na ścianie najlepiej będzie rósł, jeśli będzie znajdować się na ścianie o wystawie zachodniej lub południowej. W ten sposób zapewnisz roślinom odpowiednie warunki świetlne.

Najlepsze rośliny do ogrodu wertykalnego

Ogród pionowy, by wyglądać dobrze, powinien być obsadzony odpowiednimi gatunkami roślin. Ważne, by były one niewymagające w pielęgnacji i w uprawie - rosnąc w stelażu, nie będą dostępne tak łatwo, jak te w oddzielnych donicach. Zwróć także uwagę na to, by były płożące się i proporcjonalnie zarastały stelaż. Ważne również, by równomiernie kierowały się ku słońcu. Dzięki temu nie będą smętnie zwisać, tylko trzymać formę.

Nie mniej istotną rzeczą jest, by rośliny zapełniające Twój wertykalny ogród posiadały niewielką bryłę korzeniową. W ten sposób zniosą przebywanie w ciasnej doniczce i nie trzeba ich będzie po pewnym czasie rozsadzać - mogłoby to bowiem naruszyć kompozycję.

Rośliny, które porastać będą Twój pionowy ogród, powinny znosić tłok nie tylko na poziomie korzeni. Również ich części naziemne powinny dobrze sobie radzić w ścisku - w końcu mają tworzyć zwartą, estetyczną ścianę.

Jakie podłoże wybrać do ogrodu wertykalnego?

Rośliny do ogrodu wertykalnego, które wsadzisz do donic na ścianie, możesz umieścić w różnych rodzajach podłoża. Najpopularniejsze to mieszanka substratu kokosowego z ziemią ogrodniczą i perlitem. Podłoże to zapewnia roślinom potrzebnych składników odżywczych, jednak raz na jakiś czas warto wspomóc ich wzrost nawozem. Podlewanie w ogrodzie pionowym warto w takim przypadku przeprowadzać mniej więcej raz na dwa tygodnie. Raczej nie rób tego częściej, ponieważ mieszanka jest higroskopijna i jej przelanie może skutkować gniciem korzeni.

Drugi popularny rodzaj podłoża, jaki stosuje się w pionowych ogrodach, to keramzyt. W tym przypadku regularne nawożenie roślin jest konieczne, ponieważ keramzyt nie jest w stanie dostarczyć roślinom składników odżywczych. Podlewanie należy przeprowadzać co 10 - 7 dni. Z uwagi na to, że keramzyt nie jest higroskopijny, ryzyko gnicia korzeni jest niewielkie.

 Drewniane korytka również są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz hodować zieleninę, ale nie masz miejsca na ogród.

Najlepsze rośliny do pionowego ogrodu

Jeżeli decydujesz się na ogród pionowy we wnętrzu, posadź w nim takie rośliny jak skrzydłokwiat, paproć, maranta, filodendron czy zielistka. Bardzo ciekawie wyglądają także ściany obrośnięte jednolicie mchem chrobotkiem, tworzące miłą dla oka powierzchnię, która w dodatku doskonale tłumi dźwięki.

Z kolei w przypadku ogrodu pionowego, który zaaranżujesz na balkonie, wybieraj takie rośliny jak jałowce czy bukszpany. Możesz zdecydować się także na podobne do bukszpanów ligustry. Oczywiście mile będą widziane także pnącza, takie jak bluszcze. Zwłaszcza te ostatnie rośliny szybko porosną ścianę, tworząc efektowną zieloną powierzchnię.

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród na balkonie? Znajdź pomysł na balkonowy ogródek!

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już mniej więcej, jak zrobić zieloną ścianę z roślin, a także jak ją pielęgnować. Jak widzisz, ogród wertykalny na balkonie to świetne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli marzysz o zieleni, ale mieszkasz w bloku. Czy zatem ogród wertykalny to konstrukcja dla Ciebie? A może posiadasz już taką konstrukcję? Będzie nam miło, jeśli zechcesz się pochwalić.

Pamiętaj, że fachowcy z Vokato zawsze są gotowi udzielić Ci wsparcia, jeśli poszukujesz odpowiednich mebli!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły