Jak obsadzić taras roślinami? Aranżacja tarasu - rośliny wokół tarasu

Aby znacznie wzbogacić wygląd tarasu, warto w jego najbliższym otoczeniu posadzić rośliny. W jaki sposób to zrobić, by aranżacja była nie tylko zgodna z naszymi preferencjami, ale także wymaganiami roślin oraz ukształtowaniem terenu? Dowiesz się tego z naszego poradnika!

Aranżacja tarasu - rośliny wokół tarasu

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak urozmaicić teren wokół Twojego domu, rośliny przy tarasie to bardzo dobre rozwiązanie. Aranżacja tarasu przebiegnie harmonijnie, jeśli rośliny wokół tarasu zostaną wybrane odpowiednio wcześnie, a ich lokalizacja również zostanie uzgodniona na początkowym etapie prac. Jeżeli dopiero zaczynasz interesować się tym tematem, wiedz, że jest kilka spraw, które warto na początku przemyśleć:

 • na którą ze stron świata wychodzi taras? - na stosunkowo ciemną północ, słoneczne południe, a może wschód rozświetlony rankiem albo zachód płonący popołudniami? Ma to duże znaczenie w kontekście tego, czy zamierzasz posadzić rośliny światło- czy cieniolubne;
 • jak ukształtowany jest teren wokół tarasu? - czy jest płaski, czy może są na nim skarpy? Pamiętaj, że na tych ostatnich szczególnie dobrze radzą sobie rośliny tworzące darń za pomocą systemu korzeni i kłączy;
 • jak duży jest teren wokół tarasu? - to znaczy: czy możesz pozwolić sobie na rabaty, czy raczej ograniczysz się do kilku donic z roślinami?
 • w jakim stylu zaaranżowany jest taras? - do poszczególnych stylistyk pasują bowiem określone rośliny, zatem warto na to zwrócić uwagę.

Jak obsadzić taras roślinami? Praktyczne wskazówki

Jeżeli odpowiedziałaś/eś sobie na powyższe pytania, pora zastanowić się, jak obsadzić taras roślinami. Aranżacja wokół tarasu zależna od roślin będzie odmieniać się za każdym razem, gdy zdecydujesz się na zmianę w organizacji roślinności. Możliwości w tej dziedzinie jest wiele i są one uzależnione od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Oto, jakie opcje masz do wyboru:

 • szybki efekt na jeden rok - wysiej kwiaty jednoroczne na rabatach wokół tarasu;
 • rezultat, na który trzeba będzie trochę poczekać, ale będzie cieszył latami - różnego rodzaju krzewy
 • efekt, który cieszy oczy cały rok - rośliny zimozielone;
 • zmienny efekt w zależności od Twoich upodobań - rośliny w donicach;

Które rośliny przy tarasie będą dobrze wyglądały cały rok?

Co posadzić wokół tarasu, by cieszyć się świetnym wyglądem nasadzeń przez wiele sezonów, przez okrągły rok? Kluczem będą tu rośliny zimozielone, które z nastaniem chłodniejszej pory nie zmieniają zanadto swego wyglądu.

Zasadź zatem krzewy lub drzewa. Jeżeli mówimy o krzewach oraz drzewach zimozielonych, pierwsze skojarzenie, jakie z reguły nam się nasuwa, to iglaki. Spośród nich godzien uwagi jest świerk serbski, imponujące drzewo, które w sprzyjających warunkach może sięgać nawet 30 metrów wysokości. Roślina rośnie bardzo szybko, jej maksymalne przyrost roczny może wynieść nawet 100 cm. Takie drzewo nie tylko da potrzebny latem cień, ale także po czasie stanie się domem dla ptaków, które będą umilać Ci czas swoim śpiewem.

Jeżeli preferujesz niższe rośliny albo nie możesz wygospodarować na swojej działce miejsca na wysokie drzewo iglaste, rozejrzyj się za zimozielonym krzewem. Jeżeli przestrzeń wokół Twego tarasu naprawdę nie jest zbyt duża, poszukuj takich krzewów, które mają przekrój kolumnowy - dobrym przykładem będzie tu np. cis pospolity. Wytwarza on czerwone nibyjagody, które wyglądają bardzo efektownie. Roślina ta jest dość odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego możesz sadzić ją, gdy mieszkasz w pobliżu dużego miasta.

 Cis jest rośliną zimozieloną, odporną na zanieczyszczenia powietrza.

Wolisz wybrać krzew liściasty, który będzie zachwycająco kwitł? Może zdecydujesz się na azalię japońską (rododendron japoński), czyli niewysoki krzew z rodziny wrzosowatych, który osiąga wysokość do 30 cm. W maju kwitnie przez około 2-3 tygodnie, pokrywając się różowymi kwiatami. Jego liście w zależności od odmiany mogą przebarwiać się jesienią na żółto albo purpurowo.

Inne nasadzenia wokół tarasu, jakie warto wykonać, jeśli zależy Ci na zimozielonych krzewach, to jałowce, bukszpany czy żywotniki (tuje) Te ostatnie nie są lubiane i zalecane przez wszystkich - nie tylko ze względu na ich trujące właściwości, ale także dlatego, że są gatunkiem nierosnącym naturalnie w Europie. Jeżeli jednak potrzebujesz krzewu stosunkowo łatwego w utrzymaniu, który nie zrzuca listków ani gałązek (chyba że zmusisz go do tego za pomocą sekatora) - ta roślina jest dla Ciebie! Posiadając tuję w swoim ogrodzie, możesz mieć pewność, że nie zwabi ona żadnych ptaków ani owadów - jeśli z jakichś powodów wolisz od nich stronić, tuja z pewnością wybawi Cię i z tego kłopotu.

Zainspiruj się: Jak założyć własny ogród japoński? Sekret sztuki tkwi w detalach!

Rabata przy tarasie - co powinno się na niej znaleźć?

Jeżeli zamierzasz posadzić kwiaty przy tarasie, warto stworzyć dla nich odpowiednie rabaty. Polecamy stworzyć miejsce dla bylin, tj. roślin wieloletnich. Jak się do tego zabrać, by skutecznie wykonać nasadzenia przy tarasie? Trzymaj się następującego harmonogramu prac:

 • przekopanie grządki na wiosnę - wiąże się z usuwaniem korzeni i kłączy chwastów;
 • sadzenie bylin - najlepiej, by w jednym miejscu znajdowały się te, które mają podobne wymagania; znacznie ułatwi to ich pielęgnację;
 • podlewanie roślin - warto robić to regularnie zwłaszcza w pierwszym roku po ich posadzeniu; pamiętaj o tym, że jeśli będziesz nawadniać sadzonki często, lecz niezbyt obficie, będą wytwarzały korzenie tuż pod powierzchnią ziemi; może to poskutkować ich niską odpornością na suszę;
 • nawożenie - jeśli zdecydowałaś/eś się na byliny, najlepiej nawoź je od 2 roku po ich posadzeniu; najlepszy będzie do tego kompost, który wystarczy rozsypać na glebie, tworząc warstwę o grubości ok. 2 cm i delikatnie wymieszać; możesz używać także nawozów, w tym do roślin kwitnących;
 • wyrywanie chwastów i ściółkowanie - oczyszczanie rabaty z niepożądanych roślin będziesz wykonywać częściej na początku, gdy rośliny będą jeszcze małe. By ułatwić sobie życie, możesz wysypać ściółkę z przekompostowanej kory, którą rozłożysz między sadzonkami, tworząc warstwę o grubości ok. 5-7 cm;
 • ochrona przed zimą - aby rośliny przeżyły najchłodniejszą część roku bez szwanku, przykryj je włókniną lub stroiszem (przyciętymi gałązkami iglaków); dotyczy to zwłaszcza tych sadzonek, które umieściłaś/eś na rabacie ostatniej jesieni - nie wykształciły one jeszcze bowiem wystarczająco mocnych korzeni.

Skoro wiesz już, jakie działania należy podjąć, by w Twoim ogrodzie powstała nowoczesna rabata przy tarasie, teraz wspólnie zastanówmy się nad tym, jakie rośliny na niej posadzić.

Wybór bylin, które mogą rosnąć przy Twoim tarasie, jest bardzo duży. Począwszy od piwonii, poprzez floksy, goździki czy liliowce oraz irysy, po astry, lawendę, niezapominajki czy nawet stokrotki.

Rośliny wokół tarasu - podział ze względu na ich lokalizację

To, jak ukształtowana jest Twoja działka, ma olbrzymi wpływ na rodzaj roślin, które posadzisz przed domem. W pewnym sensie zatem możesz czuć się zwolniony/a z wyboru sadzonek - to natura podpowie Ci, co posadzić przy tarasie.

Nasadzenia przy tarasie na płaskim gruncie

Krzewy, zioła czy kwiaty przy tarasie położonym nisko na gruncie mogą być różnorakie i przybierać różne rozmiary. Najważniejszą kwestią będą w tym wypadku wymagania glebowe (zachęcamy Cię do zbadania pH gleby w Twoim ogrodzie), to, w jaki sposób nasłoneczniona jest działka oraz sposób nawadniania, jaki rośliny preferują. Są to zatem kwestie, które musisz rozważyć w każdym przypadku, gdy planujesz nasadzenia - ale poza nimi w zasadzie nie musisz przejmować się niczym innym.

Posadź więc roślinność, jaka Ci się marzy: trawy ozdobne, byliny, zioła. Masz wybór pomiędzy roślinami kwitnącymi a tymi, które wyglądają tak samo cały rok. Możesz także zdecydować, czy mają to być sadzonki wydające zapach czy nie.

Rośliny wokół wysokiego drewnianego tarasu

Wysoki taras charakteryzuje się tym, że - jeśli jest skonstruowany z drewna - posiada pod sobą wolną przestrzeń, którą warto by zasłonić. Z tego powodu raczej nie sprawdzą się w tym przypadku rośliny niskie, takie jak stokrotki czy bratki. Aby nadać nieco przytulności surowej, drewnianej konstrukcji wykonanej z drewna, potrzebujesz roślinności bardziej okazałej. Najlepsze rośliny przy wysokim tarasie to te gęste, zachowujące swój urok przez 12 miesięcy.

Aranżacje wokół tarasu, który jest wysoki, powinny uwzględniać zatem np. trawy ozdobne, takie jak turzyce, kostrzewy i kosmatki. Gdy posadzisz te trawy wokół tarasu, będziesz cieszyć się ich zielenią nawet zimą. Turzyce, w zależności od gatunku, rosną na wysokość od 30 do nawet 120 cm, kostrzewy i kosmatki są wprawdzie roślinami niskimi (ok. 20 cm), ale mogą stanowić dobre uzupełnienie kompozycji albo sprawdzić się u podstawy wysokiego tarasu z betonu. Poza tym na szczególną uwagę zasługuje także trawa pampasowa, która podobnie jak turzyca osiąga wysokość ponad metra. Jej dodatkową zaletą jest także to, że dość dobrze radzi sobie zimą, a poza tym wytwarza efektowne pióropusze.

Zainspiruj się: Ciekawe ozdoby do ogrodu w Twoim stylu? Stwórz z nami ciekawy ogród!

Jeżeli chodzi o kwiaty wokół tarasu, który jest wysoki, warto tu przyjrzeć się mieczykom (gladiolom), irysom, liliowcom, lwiej paszczy, a także krwawnicy czy żmijowcowi. Wszystkie one mają smukłe łodygi gęsto porośnięte dzwoneczkowymi kwiatami, toteż ciekawie będą komponowały się z drewnianą konstrukcją, tworząc malowniczą scenerię w wiejskim stylu.

 Mieczyki, ze względu na swą wysokość, dobrze będą wyglądały przed wysokim tarasem.

Nasadzenia na skarpie

Rośliny wokół tarasu osadzonego na skarpie powinny być płożące, niskie i wytwarzać dużą ilość kłączy oraz korzeni, by tworzyć darń potrzebną do trzymania struktury skarpy w całości.

Jeżeli poszukujesz inspiracji, w jaki sposób wykonać obsadzenie tarasu zbudowanego na wzniesieniu, spieszymy z pomocą. Aby skarpa dobrze wyglądała, posadź na niej m.in. jałowce płożące, jak również berberysy czy trzmielinę Fortune'a, a także różę pomarszczoną czy róże okrywowe.

Trawy, posadzone w gromadzie kęp ciasno ułożonych koło siebie, mogą wypełniać niewielką skarpę.

Rośliny posadzone w donicach

Donice wokół tarasu to częsty widok spotykany szczególnie w połączeniu z pergolami, ale nie tylko. W donicach możesz bowiem sadzić nie tylko pnącza, lecz także inną roślinność, która ciekawie ozdobi przestrzeń. Prym będą wiodły tu kwiaty, jak np.:

 • werbena - znana ze swych właściwości zapachowych;
 • begonia;
 • stokrotki i bratki (na wiosnę);
 • chryzantemy, wrzosy (na jesień);
 • gazania;
 • pelargonia;

Nic nie stoi także na przeszkodzie, byś w donicach - zwłaszcza jeśli są duże, prostokątne - hodował/a trawy. Szczególnie dobrze poradzą sobie w tym przypadku takie, które tworzą kępy. Trawy ozdobne wokół tarasu, które warto sadzić w donicach, to m.in. rozplenica japońska, turzyca japońska, miskant chiński czy kosodrzewina sina, a także ostnica mocna.

W donicach hoduj także zioła - zwłaszcza, jeśli masz także warzywnik. W ten sposób zapewnisz sobie zapas pysznego, ekologicznego jedzenia. Co warto mieć na wyciągnięcie ręki w okolicach tarasu? Niech będą to zioła popularne w polskich kuchniach, takie jak tymianek, rozmaryn, majeranek, czarnuszka. bazylia czy szałwia.

Aranżacja wokół tarasu - podstawowe konstrukcje podpierające rośliny

Wiesz już, jakie rośliny wokół tarasu wyglądają najefektowniej. Ale, rzecz jasna, nie tylko one będą stanowić istotny element przestrzeni w Twoim ogrodzie.

Równie istotne są także elementy konstrukcyjne tarasu, które służyć będą zarówno jako jego obramowanie, ale także wsparcie dla rozrastającej się roślinności. Dlatego, planując integrację roślin z tarasem, weź pod uwagę:

 • pergole - konstrukcje na słupkach wypełnionych siatkami, połączonych u góry daszkiem;
 • kratownice - zbite po przekątnej cienkie listewki, które także bardzo dobrze podtrzymują pnącza
 • trejaże - konstrukcje przypominające budową połowę pergoli (bez daszka): kratownica obramowana słupkami, zakończona poziomą belką;

Pergola może stanowić znakomite zadaszenie tarasu, jeśli jest on niewielki.

Tego typu konstrukcje nie tylko podpierają pnące się po nim rośliny, ale także stanowią ważny element organizacji przestrzeni w ogrodzie. I tak np. pergola może służyć jako swego rodzaju brama, przez którą będziesz wychodzić z tarasu do ogrodu. Gdy obsadzisz ją różami, gwarantujemy, że będzie wyglądać bajecznie! Taras z roślinami pnącymi ma sporo uroku i łatwo zbudować na nim romantyczny nastrój. Nie tylko zachwycająco one wyglądają, ale także z reguły wydają olśniewający zapach, co nie jest bez znaczenia w miejscu, w którym zamierzasz oddać się wypoczynkowi pełnemu komfortu.

Zainspiruj się: Jak stworzyć przytulny klimat na tarasie, czyli wybór oświetlenia ogrodowego

Aranżacje wokół tarasu często składają się ze wspomnianych już trejaży i kratownic - dzięki temu z łatwością podzielisz ogród na strefy, oddzielisz się od sąsiadów czy zabudujesz taras.

Jak pielęgnować nasadzenia wokół tarasu?

Istotną sprawą w kontekście nasadzeń jest ich pielęgnacja. Rośliny przed tarasem, z uwagi na ich różnorodność, potrzebują różnorakich metod dbania o nie. Poniżej podajemy rozpiskę od tych najbardziej banalnych do tych rzadziej stosowanych sposobów pielęgnowania roślinności:

 • podlewanie - niby rzecz oczywista, ale czy wiesz, które z Twoich roślin potrzebują jakiego stopnia nawodnienia? Lepiej dowiedz się tego zawczasu, by nie zrobić roślinności krzywdy. Na potrzeby tego artykułu możemy jednak wspomnieć, że rzadkie podlewanie preferują np. sukulenty, irysy, maczki kalifornijskie, juki ogrodowe, dąbrówki rozłogowe czy lawendy. Duże wymagania pod tym względem mają natomiast róże, hortensje, dzwonki czy niezapominajki;
 • odchwaszczanie - im mniejsze rośliny, tym więcej pracy przy usuwaniu niepożądanych “mieszkańców” grządki. Żelazna dyscyplina na etapie wzrostu pozwala cieszyć się później rośliną w dobrej formie;
 • nawożenie- najlepsze to naturalne, na przykład kompostem, gnojówką z pokrzywy czy płynnym humusem. Z nawozem naturalnym w przeciwieństwie do sztucznych, trudno przesadzić - dlatego są dobrym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników;
 • ściółkowanie - zapobiega utracie wody z gleby, pomaga uporać się z chwastami, ale także - w zależności od rodzaju ściółki oraz potrzeb rośliny - może zmienić pH gleby, z reguły na bardziej kwaśne;
 • przycinanie - praktykowane nie tylko w ogrodach włoskich, w których królują przystrzyżone do milimetra cyprysy i bukszpany, ale wszędzie tam, gdzie wybujałe gałązki krzewów mogą przeszkadzać;
 • przesadzanie - potrzebne, gdy roślina nie radzi sobie w danym miejscu; nie odpowiada jej skład chemiczny gleby i nasłonecznienie, ale także wtedy, gdy przestała mieścić się w doniczce.

Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych wykonywanych regularnie przy roślinach.

Jeśli będziesz pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych, szanse, że rabata przy tarasie, na której rosną kwiaty i zioła, przez cały rok zachowa fenomenalny wygląd, jest bardzo duża.

Jak powinna wyglądać wzorowa aranżacja tarasu, by rośliny wokół tarasu harmonijnie wzrastały i stanowiły prawdziwą ozdobę domu? Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozjaśnił Ci tę kwestię.

Teraz wiesz już, czym obsadzić taras, by wyglądał kwitnąco przez cały rok. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi potrafisz także wyobrazić sobie, jakie rośliny przy tarasie będą wyglądały w Twoim ogrodzie najpiękniej. Oczywiście wszystko zależy od ukształtowania terenu, warunków glebowych czy konstrukcji zewnętrznej części wypoczynkowej Twojego domu, jednakże wierzymy, że gdy skorzystasz z naszych podpowiedzi, aranżacja wokół tarasu powiedzie Ci się bez problemu.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły