Salon loft - jak urządzić salon loftowy?

Przymierzasz się do aranżacji salonu i zastanawiasz się nad stylizacją postindustrialną? Dobrze czujesz się w dużej przestrzeni urządzonej minimalistycznie? Najwyraźniej styl loft jest dla ciebie. Jak wprowadzić go do salonu, nawet gdy jest nieduży? Dowiesz się z naszego tekstu. Miłej lektury!

Styl loftowy - jakie ma cechy?

Aby urządzić salon w stylu loftowym, warto wiedzieć, jakie są charakterystyczne cechy tej estetyki. Jest ona nieco bardziej przytulną wersją stylu industrialnego, który narodził się w drugiej połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych. Kryzys ekonomiczny, który tam wówczas panował, doprowadził do tego, że wiele zakładów i fabryk zostało zamkniętych. Zostały po nich hale, które sprzedawano i wynajmowano po niskich cenach. Najczęściej zasiedlali je artyści, którzy w opuszczonych wnętrzach urządzali swoje pracownie. Słynna “Fabryka” Andy’ego Warhola mieściła się właśnie w jednej z takich hal. Samo słowo “loft” oznacza zatem dużą przestrzeń nad magazynem bądź halą fabryczną, którą przekształcono w pomieszczenie mieszkalne.

Najbardziej charakterystyczne cechy stylu loftowego to:

  • duża przestrzeń ze znajdującymi się wysoko stropami;
  • wysokie, “gołe” okna, wpuszczające wiele dziennego światła - okratowane, ze szprosami, najczęściej aluminiowe;
  • ściany pokryte surowym betonem, eksponujące cegłę (w przeciwieństwie do klasycznego stylu industrialnego, w wersji loft może ona być pomalowana);
  • drewniane podłogi wystylizowane na zużyte; mogą się na nich pojawiać jednobarwne dywany, ewentualnie w geometryczne wzory - ale na pewno nie tkane w regularne, “orientalne” kształty;
  • nieosłonięte elementy konstrukcyjne - bakelitowe gniazdka, kable, przewody wentylacyjne, belki, filary itp.;
  • kolorystyka nawiązująca do industrialnej przeszłości: dominują gamy szarości, bieli, beżów i brązów, w metalowych detalach króluje czerń. Podstawowe kolory uzupełniane są barwami takimi jak np. zieleń, granat, żółć czy czerwień;
  • minimalizm - niewiele ozdób, sporadyczne obrazy na ścianach (raczej plakaty i grafiki), trochę roślin w doniczkach.

Zainspiruj się: Styl industrialny - co to jest? Aranżacja loftowego wnętrza

Salon w stylu loft - jakie meble w nim ustawić?

Bez względu na to, czy urządzasz duży bądź mały salon w stylu loft, potrzebujesz wstawić do niego meble. Styl industrialny sprawia, że salon loft wyposażony będzie w funkcjonalne, minimalistyczne meble. Ponieważ użyteczność w stylu loftowym stawiana jest na pierwszym miejscu, będą to sprzęty z trwałych materiałów, jak metal, drewno czy szkło. Drewno niech będzie ciemne, lekko przecierane, sprawiające wrażenie starego. Metal zazwyczaj występuje w postaci nóg i płóz krzeseł czy stołów, nóżek szafek. Metalowe są także wszelkie uchwyty.

Salon, w którym króluje styl loftowy, wyposażony będzie w wygodne meble tapicerowane o prostej formie i stonowanych kolorach. Postaw dużą kanapę o minimalistycznym designie, tak by móc wygodnie się na niej rozłożyć i relaksować tak, jak lubisz.

Jeżeli chodzi o mniejsze meble, może zainteresuje cię krzesło Muno w zielonej tapicerce. Jego czarne, malowane proszkowo metalowe nogi idealnie zharmonizują się z innymi elementami z metalu znajdującymi się w twoim salonie. Pluszowa tapicerka w odcieniu zielonym nie tylko urzeka swą barwą, ale jest także miła w dotyku; zapewnia ci to niezbędny komfort w trakcie opierania rąk o podłokietniki.

Z kolei wielbicielom stonowanych barw i klasycznego designu możemy zaproponować czarne krzesło Unique Lumi. Jego dyskretny urok pozwala na umieszczenie go w salonie typu loft. Miękka wyściółka, profilowane oparcie oraz podłokietniki sprawiają, że mebel jest bardzo wygodny i będziesz go używać przez długie lata. Dodatkowo jego bezpretensjonalny design sprawia, że możesz ustawić je w salonie nawet wtedy, gdy zrezygnujesz z estetyki loft.

Styl loftowy w salonie - jakie dobrać dodatki?

Decydując się na styl loftowy, urządzając salon, z pewnością się zastanawiasz, w jakie wyposażyć go dodatki. Wiesz już, że stylistyka loftowa charakteryzuje się minimalizmem. Kluczem zatem będzie wybranie tylko takich dodatków, które dopełnią stylizację, ale nie zagracą wnętrza. Najlepiej, by także one były maksymalnie użyteczne.

Mile widziane są rośliny w ceramicznych lub betonowych doniczkach - dobrze będą wyglądały na solidnym, geometrycznym kwietniku w metalowej ramie. Mogą też być ustawione np. na regale Seaford o industrialnym wyglądzie. Prawda, że w zestawieniu z roślinką będzie stanowił prawdziwą ozdobę twojego salonu? A jaki jest pakowny! Umieścisz na nim ulubione książki, płyty czy drobiazgi - słowem, wszystko, co powinno się znaleźć w zasięgu twojej ręki, gdy wypoczywasz.

Lubisz relaksować się, czytając? Potrzebujesz wygodnego siedzenia? Wymagany komfort zapewni ci krzesło Shell na czarnych bukowych nogach. Jego tapicerka, melanż brązowego z niebieskim, zaciekawia nieoczywistym połączeniem barw. Wystarczy już jedno takie krzesło w strefie wypoczynkowej, by nadać jej intrygujący wygląd.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Poznaj naszą szeroką gamę krzeseł industrialnych.

Loftowy salon w szarości, bielach i czerni. Dodatkami są tu roślina doniczkowa, susz w wazonie i czarny łańcuch w misie

Loftowy salon w bloku - mały salon w stylu loft. Da się? Da się!

Choć panuje przekonanie, że aranżacja salonu loftowego w bloku może się nie powieść, jest ono mylne. Jak najbardziej bowiem da się urządzić mały salon loftowy. Oczywiście, że raczej zabraknie w nim wysokich pomieszczeń i ogromnych okien, ale możesz przynajmniej spróbować połączyć niektóre pomieszczenia, by uzyskać większą przestrzeń. Szczególnie często praktykuje się usuwanie ścian, by połączyć salon z kuchnią.

Masz już duże wnętrze, w którym planujesz urządzenie salonu z aneksem kuchennym. Co jednak zrobić, by był to salon loftowy?

Po pierwsze: ściany. Przemyśl, czy mają być pokryte szarym, surowym, betonowym tynkiem, który gdzieniegdzie będzie eksponował wychodzącą spod niego cegłę (wersja dla kamienic). A może zdecydujesz się pokryć je płytami z betonu? Możesz także zdecydować się na płytki z cegieł. Jak więc widzisz, możliwości stylizacji ścian jest wiele.

Po drugie: podłoga. Ma ona wyglądać na zużytą i sfatygowaną przez lata użytkowania. Idealnie byłoby, gdyby wyłożono ją starymi deskami albo takimi celowo postarzanymi. Ważne, by była to deska jednorzędowa. Na rynku dostępne są jednak także panele winylowe albo laminowane, które zaprojektowano tak, aby przypominały wyglądem zużytą podłogę w hali fabrycznej.

Po trzecie: okna. W blokach ich wymiana na takie, jakie nam się zamarzą, wymaga nieco zachodu, ale nie jest niemożliwa. Jeżeli uda ci się uzyskać zgodę administratora na wstawienie wyższych i szerszych okien z aluminiowych profili - doskonale. Jednak administrator, dbając o spójny wygląd budynku na zewnątrz, może nie udzielić zgody na znaczące zmiany. Co robić w takim wypadku?

Dostosowując standardowe okno do salonu w stylu loft, pozbaw je wszelkich firanek i ozdób. Ma ono bowiem zachować surowy, fabryczny wygląd, a przede wszystkim wpuszczać dużo światła dziennego. Jeżeli posiadasz ciężkie, długie zasłony w odcieniach charakterystycznych dla stylu loft, możesz je zostawić. Możesz zdecydować się także na proste rolety w kolorze szarym, beżowym, brązowym czy kremowym. Pamiętaj jednak, by rolet i zasłon nie łączyć ze sobą - postaw na jedno z proponowanych rozwiązań.

Salon w stylu loft nie musi posiadać okien od podłogi do sufitu. Wystarczy, by wpuszczały dużo światła.

Aranżując loftowy salon w bloku, z pewnością szukasz mebli, które oddadzą charakter wnętrza, ale go nie przytłoczą. Wybierz zatem takie o jasnym kolorze. Jeżeli potrzebujesz jednego krzesła lub dwóch, mogą mieć nawet bardzo wyrazistą barwę - taką jak obrotowe krzesło Shell w żółtej tapicerce. Będzie ono jak promień słońca w twoim pomieszczeniu. Za jego niebywałą funkcjonalność odpowiada mechanizm obrotowy, dzięki któremu szybko sięgniesz po to, co ci potrzebne.

Masz już pewność, że salon zaaranżowany na styl loftowy to coś dla ciebie? Zachęcamy cię zatem do zapoznania się z naszą ofertą. Serdecznie zachęcamy cię także do rozmowy z fachowcami z Vokato. Już oni cię urządzą!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły