Sezon letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Styl hampton w bloku? Żaden problem!
Wśród najpopularniejszych stylów aranżacji mieszkań na uwagę zasługuje styl hampton. Jakie są jego cechy charakterystyczne? W jaki sposób zaaranżować wnętrza w tym stylu? Co, jeśli marzy nam się pomieszczenie w stylu hampton w bloku? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając nasz poradnik.
Skąd wziął się styl hampton?
Estetyka hampton przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Jej nazwa ściśle wiąże się z miastami Southampton i East Hampton na Long Island. To właśnie tam wyjeżdżali na letni wypoczynek bogaci mieszkańcy Manhattanu. Pragnęli oni zachować podobny poziom luksusu i komfortu, co w swoich willach, zatem dekoratorzy zaproponowali im pełen elegancji wystrój nadmorskich willi, nawiązujący m.in. do stylów marynistycznego i rustykalnego.
Konwencja ta wkrótce rozpowszechniła się poza osiedla willowe i zaczęła być wprowadzana także do mieszkań zwyczajnych Amerykanów, a w końcu także Europejczyków. Dziś urzeka nas czystością kolorów i naturalnością materiałów, które składają się na wykwint charakterystyczny dla tej stylistyki.
Czym obecnie charakteryzuje się estetyka hampton? Czy pasuje do bloku?
Styl hampton posiada pewne charakterystyczne cechy, dzięki którym z łatwością go rozpoznasz, poszukując inspiracji. Co jako pierwsze rzuca się w oczy? Przede wszystkim kolorystyka - wszystkie odcienie błękitów, szafirów czy chabrów w towarzystwie bieli, beżów, brązów czy czerwieni.
Kolejną ważną cechą stylu hampton jest obecność naturalnych materiałów: drewna, rattanu, lnu, bawełny czy nawet surowej cegły. Na użycie tych surowców zdecydowali się autorzy stylistyki hampton, którzy uznali, że kopiowanie jeden do jednego luksusowych wnętrz manhattańskich bogaczy nie sprawdzi się w nadmorskich posiadłościach. Stąd niezwykła połączenie luksusu z prostotą i swojskością; występujący tu blichtr ma bardzo dyskretny charakter, a jego istota leży w materiałach wysokiej jakości.
Skoro pomieszczenia w stylu hampton mają przywodzić na myśl słoneczne lato nad morzem, ważne, by było w nich dużo naturalnego światła. Efekt ten uzyskuje się dzięki dużym oknom, nierzadko zajmującym całą długość ściany. Stolarka okienna i drzwiowa wykonana jest z drewna, najlepiej pomalowanego na biało albo lekko bielonego; meble również bardzo często występują w tych kolorach. W bieli dobrze prezentują się meble drewniane; wrażenie świeżości i lekkości robią np. szafki z elementami ażuru, geometrycznych przeszkleń. Jeżeli natomiast mowa o meblach tapicerowanych - jak wygodne, duże kanapy, fotele czy krzesła - tutaj świetnie wyglądają tapicerki w odcieniach beżu bądź niebieskiego. Tak jest w przypadku krzesła Shell z chromowanymi nogami. Jego błękitna tapicerka w delikatny wzór i nogi w złotym kolorze wprowadzają do wnętrza element subtelnego luksusu. I tak ma właśnie być w pomieszczeniu zaaranżowanym zgodnie z zasadami stylu hampton - wytwornie i elegancko, ale nie pałacowo. Wnętrza w stylu hampton nie sprawiają wrażenia przeładowanych wykwintnymi sprzętami czy zdobieniami. Są bardzo przestronne, wysokie - często są to pomieszczenia, w których zamontowano antresole. Oczywiście w budownictwie wielorodzinnym dość trudno znaleźć takie pokoje. Nie znaczy to jednak, że styl hampton w bloku nie jest dla ciebie. Wystarczy bowiem, że aranżując przestrzeń, będziesz trzymać się pozostałych zasad. Skupiając się na dekoracjach, pamiętaj, że we wnętrzu hampton dominują te w stylu marynistycznym czy ewentualnie prowansalskim. Aranżując zatem pomieszczenie w tej konwencji, możesz pokusić się o bibeloty w kształcie rozgwiazd, muszli czy latarni morskich. Mogą to być także ozdoby plecione z grubego, białego sznurka. Dobry efekt robić będą ceramiczne lub szklane naczynia o grubych ściankach - białe, niebieskie lub przezroczyste. Mogą zawierać bąbelki powietrza, które będzie się kojarzyło z morską pianą. Jeżeli mieszkasz daleko od morza, i chcesz wprowadzić nowoczesny element do swojego mieszkania, możesz ozdobić je plakatem przedstawiającym morskie fale. Dzięki temu również mieszkając w bloku, możesz przez chwilę poczuć się jak na plaży.
Jak wprowadzić stylistykę hampton do wnętrz w bloku? Kilka inspiracji
Przebywając we wnętrzu zaaranżowanym w stylu hampton, wręcz czujesz powiew morskiej bryzy. Nic dziwnego, że tak wiele osób chciałoby wprowadzić nastrój letniego urlopu do swego wnętrza. Jak jednak to zrobić, jeśli dysponujesz mieszkaniem w bloku, które nie imponuje bynajmniej pokaźnymi rozmiarami?
Przede wszystkim stawiaj na sprzęty dobrej jakości, najlepiej w gamie kolorystycznej stylu hampton. Możesz ustawić w swoim salonie lekko nawiązujący do stylu marynistycznego krzesło Zidane w biało-granatowej tapicerce. Mebel ten znakomicie łączy podstawowe cechy stylu hampton: jego pluszowa tapicerka mieni się dyskretnie w świetle i pikowana jest w romby niczym sofa w wykwintnym buduarze. Ekskluzywny charakter mebla przełamany jest jednak poprzez obszycie go kontrastowym paskiem. Kompozycja kolorów przywodzi na myśl ubiór marynarski, a może nawet… dres. Sprawia to, że krzesło z łatwością dopasujesz nawet do takiej przestrzeni, która ma charakter przede wszystkim użytkowy - ale z pewnością doda jej szyku! Jeżeli wolisz usiąść w fotelu bez pikowań, może zainspirujesz się meblem w podobnym kolorze, np. granatowym krzesłem Shell na chromowanych nogach. Podobnie jak wspomniany wcześniej Zidane jest pokryty pluszem budującym wrażenie wykwintu, który dodatkowo potęgują nogi w złotym kolorze. Efekt luksusu gwarantowany! Jeżeli potrzebujesz lekkiego mebelka, który jednak ma być stylowy i dopasować się do ogólnej koncepcji mieszkania, możesz przyjrzeć się biało-niebieskiemu krzesłu Rotus.
Podobają Ci się nasze krzesła hampton?
Styl hampton w bloku - recepta, jak korzystać z inspiracji
Pamiętaj, że aranżacja mieszkania nie wymaga od ciebie studiowania podręczników designu. To ty zajmujesz daną przestrzeń i jeśli przyjdzie ci do głowy fantazja wprowadzić do niewielkiego pokoju w bloku stylu występującego w nadmorskich willach, po prostu zrób to! Jeżeli tylko umieścisz we wnętrzu meble w określonych kolorach, pamiątki z wakacji nad morzem, przemalujesz szafy na biało, a okna odsłonisz tak, by wpuszczały jak najwięcej dziennego światła, twój plan się powiedzie. Baw się stylem, czerp z jego charakterystycznych cech, korzystaj z materiałów dobrej jakości.
Czego unikać, wprowadzając stylistykę hampton do pokoju w bloku?
Aby styl hampton w bloku zadziałał, pamiętaj, by wystrzegać się kilku rzeczy: zrezygnuj z jaskrawych, krzykliwych elementów; ostrożnie używaj ciemnych detali: kolor czarny wprowadzaj jedynie dla kontrastu, np. w postaci nóg krzesła; oszczędnie wprowadzaj wszelkie dywany i wykładziny - w stylu hampton występują one bardzo rzadko; by wprowadzić do wnętrz duże ilości naturalnego światła; powstrzymaj się od zasłaniania okien storami czy roletami; jeśli czujesz potrzebę zasłaniania okien wieczorem, zrób wyjątek dla lekkich jasnych żaluzji z drewna. Najlepiej, by były białe.
Jeżeli poszukujesz jeszcze inspiracji, by wprowadzić styl hampton do mieszkania w bloku, skontaktuj się z nami. Fachowcy z Vokato są do twojej dyspozycji w każdej chwili i chętnie odpowiedzą na twoje pytania. Nie dysponujesz czasem na rozmowę? Nic nie szkodzi. Możesz zapoznać się z ofertą krzeseł hampton dostępną w naszym sklepie.
Podobne artykuły
-
4 rzeczy, o które powinieneś zadbać otwierając ogródek restauracyjny
-
Podpowiadamy: jak wybrać odpowiedni stół ogrodowy?
Stoły odgrywają ważną rolę nie tylko we wnętrzach domów.
-
Wesele w plenerze – dowiedz się, jak zorganizować imprezę w ogrodzie
Masz już dość nudnych, konwencjonalnych ślubów?
-
Dowiedz się więcej: jaki leżak ogrodowy wybrać?
Leżak ogrodowy to mebel stworzony z myślą specjalnie o letnim wypoczynku.
-
Czy warto mieć kanapę ogrodową na tarasie?
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa aranżowanie na tarasach i przydomowych...
-
5 porad – jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?
W ubiegłym sezonie zakupiłeś nowy zestaw ogrodowy, a teraz widzisz na siedziskach i oparciach pleśń?
Skomentuj i oceń artykuł