Sztuczny rattan - co to jest technorattan?

Technorattan jest popularnym i praktycznym tworzywem, z którego coraz częściej wykonuje się meble ogrodowe. Czym charakteryzuje się ten materiał i jak wpływa na trwałość mebli? Dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest technorattan?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co to jest technorattan, a także czy warto rozglądać się za meblami z niego wykonanymi, śpieszymy z pomocą. Otóż technorattan, czyli sztuczny rattan, to tworzywo sztuczne wykonane z włókien polietylenowych. Są one zwarte i nie nasiąkają płynami, toteż mogą pełnić funkcję dobrego zamiennika dla klasycznego rattanu.

Ten, pozyskiwany z azjatyckich palm rotangowych, naturalny materiał jest bardzo giętki i trwały, jednakże cechuje go zarazem duża wrażliwość. Jeżeli odpowiednio go nie zabezpieczysz, musisz liczyć się z tym, że po pewnym czasie meble z rattanu stracą głębię swojego koloru i zaczną się rozpadać.

Rattan a technorattan - różnice

Zastanawiasz się, jakie wnioski możesz wyciągnąć z zestawienia: technorattan a rattan? Czym dane materiały się różnią? Czy można jednoznacznie ocenić, który jest lepszy? Pora na zebranie w jednym miejscu prawdy o tych dwóch materiałach, byś miał/a świadomość, jakie wnioski można wyciągnąć z zestawienia: rattan a technorattan. Różnice widoczne są już na pierwszy rzut oka.

  1. Rattan cechuje wysoka wrażliwość na wilgoć - jeżeli zapomnisz o jego impregnacji, pożegnaj się z misternie plecionymi meblami.
  2. Naturalny rattan, inaczej niż sztuczny rattan, krócej wytrzyma na mrozie i na słońcu - z czasem straci intensywność barwy i przestanie być atrakcyjny.
  3. Aby uniknąć szybkiego zniszczenia się rattanu, trzeba go zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi - najlepszy do tego będzie lakier bezbarwny bądź olej
  4. Pozyskiwanie prawdziwego rattanu wiąże się z intensywną eksploatacją zasobów naturalnych - wprawdzie palma rottangowa szybko odrasta, ale olbrzymi popyt na nią spowodował niezrównoważoną eksploatację, a w konsekwencji degradację dużych obszarów i zagrożenie dla bioróżnorodności. Z tego powodu od pewnego czasu wprowadza się ograniczenia mające na celu ochronę lasów tropikalnych.

Jak widzisz, w rozwiązaniu dylematu: rattan czy technorattan pomóc może namysł nad kwestiami ekologicznymi. To prawda, że sztuczny rattan wykonany jest z polietylenu, a co za tym idzie, z surowców kopalnych, ale można go poddawać recyklingowi.

Technorattan jest plastycznym materiałem, który można wykorzystać w meblach o różnych kształtach.

Jego zaletą jest także to, że w procesie produkcji oraz podczas użytkowania, jak również w trakcie recyklingu nie wydziela substancji toksycznych, zatem mogą korzystać z niego dzieci, a ewentualny kontakt z żywnością nie przyniesie negatywnych skutków.

Jeżeli zatem zastanawiasz się, co wybrać: rattan czy technorattan, spojrzenie na te dwa materiały z perspektywy środowiskowej może być w tym wypadku pomocne.

Sztuczny rattan a trwałość mebli ogrodowych

Jeżeli zdecydujesz się na meble wykonane z technorattanu, możesz mieć pewność, że posłużą Ci kilkanaście lat. Możesz zatem spać spokojnie, jeśli obawiasz się, że kupując meble z tego materiału, wywrzesz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Technorattan a odporność na warunki atmosferyczne

W rozwiązaniu dylematu: technorattan czy rattan pomóc Ci także mogą argumenty dotyczące trwałości materiałów. I tak sztuczny rattan jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne: nie chłonie wody i nie blaknie pod wpływem promieni UV.

Ponadto technorattan jest odporny na zmianę temperatur, zatem z łatwością przetrzyma zimę i upalne lato, nie utleniając się ani nie krusząc. Pozostaje sprężysty nawet po wielu sezonach, nawet gdy trzymasz go na tarasie przez cały rok.

Pielęgnacja sztucznego rattanu

Kolejną ważną zaletą technorattanu jest jego łatwość w pielęgnacji. Ponieważ jest odporny na wodę, z powodzeniem możesz myć meble ogrodowe za pomocą węża. Ewentualne plamy zejdą z łatwością, ponieważ technorattan nie jest materiałem chłonącym. Użycie detergentów nie wpłynie w żaden sposób na jakość materiału. Regularnie przecieraj zatem meble zwilżoną ściereczką, by pozbyć się kurzu i plam.

Regularnie czyszczone meble z technorattanu będą Ci służyć lata.

Czego oczekiwać, wybierając meble z technorattanu?

Wybierając meble ze sztucznego rattanu, pamiętaj, że te dobrze wykonane powinny spełniać ściśle określone warunki. Zwróć uwagę między innymi na:

  • to, czy plecionka jest rzeczywiście plecionką czy tylko jednolitym odlewem ją imitującym;
  • to, czy mebel posiada metalową ramę (najlepiej aluminiową) - słabej jakości meble z tworzyw sztucznych imitujące technorattan najczęściej takiej ramy nie mają, a to, jak wiadomo, znacząco obniża komfort użytkowania i grozi szybkim uszkodzeniem mebli;
  • to, czy technorattan zaplatany jest na niej ręcznie - struktura imitująca technorattan konstruowana jest wtryskowo, korzysta się z odlewu, tak więc mechanizacja produkcji powoduje, że każdy mebel wygląda tak samo
  • to, czy plecionka mebla jest elastyczna
  • to, czy poszczególne “włókna” przypominają w dotyku prawdziwe, mają naturalną strukturę - mogą być szczotkowane i przy okazji mieć niejednolity kolor, zbliżony do naturalnego.

Wszystkie te cechy pozwolą Ci na odróżnienie jakościowego technorattanu od jego podróbki. Jak widzisz, ważne jest nie tylko to, co cechuje zestawienie: rattan a technorattan; liczą się także cechy odróżniające sztuczny rattan od jego imitacji.

Dbałość o szczegóły i staranne wykonanie cechują meble wysokiej jakości.

Jeśli chcesz przekonać się, jak powinny wyglądać wysokiej klasy meble ogrodowe z technorattanu, zapraszamy do naszego sklepu. W naszym asortymencie posiadamy różnorodne meble: kosze wiszące, zestawy wypoczynkowe, leżaki oraz pojedyncze sofy i fotele. Wszystkie wypełnione są starannie wykonaną plecionką z technorattanu, pod którą znajduje się aluminiowy stelaż. Elementy tekstylne, takie jak pokrowce poduch czy siedzisk, wykonane są z tkanin odpornych na warunki atmosferyczne, takich jak poliester, akryl czy olefin.

Do wyboru masz różnorodne produkty, jak np. dwuosobowy fotel ogrodowy Elite XXL, w którym swobodnie odpoczną 2 osoby. Jeśli poszukujesz dużego zestawu wypoczynkowego, możemy zaproponować Ci zestaw wypoczynkowy Viro Modo w kolorze brązowym.

Po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak rozpoznać technorattan, co to jest, a także czym różni się od prawdziwego rattanu. Postaraliśmy się także pomóc Ci w podjęciu decyzji, co jest lepsze: rattan a technorattan - różnice między jednym a drugim materiałem są dość wyraźnie widoczne. Mamy także nadzieję, że potrafisz już rozpoznać jakościowy technorattan i odróżnić go od podróbek niskiego gatunku.

Czy wiesz już, na jakie meble ze sztucznego rattanu się zdecydujesz? Jeśli potrzebujesz porad w tej kwestii, fachowcy z Vokato są do Twojej dyspozycji!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły