Stół CUBE 140x80 caffe/ciemnobrązowy + 4 krzesła PALMA caffe/ciemnobrązowy
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Taras w stylu boho jest miejscem, w którym przez cały rok panuje nieskrępowana atmosfera. Jeżeli ciekawi Cię, jak przenieść ten luz na swój własny salon, a także do ogrodu czy altany, zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Tarasy w stylu boho charakteryzują się tymi samymi cechami, co wnętrza zaaranżowane w tej konwencji. Do cech, które je wyróżniają, możemy zaliczyć:
Jak widzisz, taras boho będzie wyglądał podobnie jak np. salon urządzony w tej konwencji. Co to oznacza w praktyce? Że możesz puścić wodze fantazji i w przestrzeni łączącej dom oraz ogród stworzyć swoje małe królestwo nawiązujące do natury.
Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże Ci przez cały rok odczuwać artystyczny - lecz kontrolowany - nieład w zewnętrznej części Twojego domu, jest taras boho. Inspiracje, jakie chcemy Ci przekazać, będą nawiązywały nie tylko do czystego stylu boho, ale także do jego mariażu z innymi konwencjami. Na jakie zatem sposoby zaaranżować taras boho? Inspiracje wraz z krótkimi opisami znajdziesz poniżej.
Jak zjawiskowo urządzić taras? Styl boho połącz z estetyką glamour i zachwyć gości. Mariaż tych dwóch rozbuchanych konwencji wydaje Ci się receptą na wnętrzarską katastrofę? Nic bardziej mylnego! Zarówno styl boho, jak i glamour mają punkty wspólne, od których wyjście znacząco ułatwi Ci pracę. Skup się zatem na lśniących elementach z metalu, które w obu estetykach mają zazwyczaj kolor złoty, miedziany i mosiężny.
Kluczem do sukcesu jest też stworzenie bazy przy użyciu kolorów glamour - bieli, beżu czy kremu - i połączenie jej z kolorami ziemi właściwymi stylistyce boho. Całość powinna być kompozycją motywów roślinnych i zwierzęcych oraz delikatnych błyskotek, np. kryształków. Boho glam również stawia na delikatne meble z naturalnych materiałów w jasnym kolorze, takich jak wiklina czy rattan.
Taras urządzony w stylistyce boho szczególnie wdzięcznie wygląda, gdy nadasz mu nieco rozmarzony charakter. Dzięki fuzji z konwencją scandi przestrzeń zyska więcej rozbielonych, pastelowych kolorów, które wprowadzą spokój i harmonię. Postaw na biel, kremy, beże i jasne szarości, a także na drewno w naturalnym kolorze.
Mile widziane są meble z rattanu czy wikliny, romantyczne huśtawki, kosze, latarenki oraz świece - wszystko to, co kochają style skandynawski czy boho, ale koniecznie w jasnych, mlecznych kolorach.
Zainspiruj się: Skandynawskie boho - na czym polega styl scandi boho?
Aranżacja tarasu w stylu boho nie musi przebiegać zgodnie ze skodyfikowanym wytycznymi. Jeżeli nie przepadasz np. za klimatem w stylu kolonialnym i nie chcesz czuć się we własnym domu jak na safari, możesz wprowadzić na swój taras zaaranżowany w stylu boho elementy stylu… loftowego!
Choć może się to wydawać zaskakujące, taka aranżacja jest możliwa. Polega ona na zmiksowaniu loftowej bazy z dodatkami w stylu boho. I tak np. możesz wyposażyć taras w podłogę z szarych desek i zamknąć go w obudowie na metalowych wspornikach. Meble niech cechuje właściwy stylowi loft oszczędny design - niech mają metalowe elementy bogate w kąty proste, a ich tapicerka niech będzie monochromatyczna, o gładkiej fakturze. Jeżeli meble posiadają elementy z technorattanu, jak np. antracytowa sofa Britton , tym lepiej! Ułóż na niej poduchy w stylu boho oraz dziergany pled. Obok ustaw pleciony kosz i voila! - pierwsze kroki do stworzenia tarasu w stylu boho loft już za Tobą!
Balkony boho to przestrzenie wymagające. Aranżując je, trzeba zachować równowagę między ich przeładowaniem przedmiotami a urządzeniem w nijakim stylu, który na pierwszy rzut oka nie przedstawia cech charakterystycznych. Aby zatem zaaranżować interesujący boho balkon, musisz oduczyć się traktowania tego pomieszczenia jako składzika na przypadkowe sprzęty.
Balkon w stylu boho jest bezpretensjonalny, ale dopracowany. Jego niewielka powierzchnia wymaga precyzyjnego planu, tak by pozorny rozgardiasz właściwy stylowi boho nie stanął na drodze funkcjonalności.
Aby zatem uniknąć przytłoczenia przez nadmiar przedmiotów, dodatków, kolorów i faktur, zdecyduj się na oszczędną bazę w dwóch, trzech kolorach. Co będzie Ci potrzebne?
Skoro baza jest już gotowa, czas na dodatki. Nie powinno być ich dużo i powinna cechować je funkcjonalność. Zainwestuj zatem w oświetlenie w postaci lampek LED lub solarnych. Dobrej jakości poduchy w tkanych pokrowcach we wzory oraz pled dziergany z włóczki wystarczą, by zbudować klimat w przestrzeni, jaką jest mały balkon w stylu boho.
Gdy planujesz urządzić balkon w stylu boho, zapewne niejednokrotnie zastanawiasz się, w którym kierunku pójść i którą z odmian stylu boho wybrać, by osiągnąć harmonijny efekt. Jak już wiesz, do wyboru masz odmiany loft, glam i scandi. Rozejrzyj się wokół siebie i zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci w doborze odpowiedniej estetyki:
Gdy wiesz już, jaki jest stan wyjściowy, by urządzić wymarzony boho balkon, możesz zabierać się za aranżowanie. Jak zwykle zacznij od bazy - jeśli zależy Ci na prywatności, zacznij od osłony z bambusa, PCV lub lameli.
Czas na dobór mebli. Do wyboru masz szeroką gamę mebli balkonowych, w tym wiele zestawów w kompaktowych rozmiarach.
Jeśli jednak Twój balkon boho pozwala Ci na umieszczenie zestawu wypoczynkowego standardowej wielkości, wykorzystaj to! Godną uwagi propozycją jest tutaj zestaw wypoczynkowy Ariel w kolorze beżowym. Meble te są przystosowane do użytkowania na zewnątrz i niestraszne im kaprysy pogodowe. Spójrz na jego zewnętrzną stronę wykonaną z technorattanu i na pokrowce z beżowego, gładkiego olefinu - ta kompozycja będzie znakomitą bazą do kolorowych poduszek i pledów!
Zainspiruj się: Salon boho - czym charakteryzuje się styl boho w salonie? Aranżacje i inspiracje
Twój balkon boho jest już prawie gotowy. Teraz ustaw na nim duże donice z kwiatami. Niech będą terakotowe, ale jeżeli wykonane są z tworzywa, dobrze będą wyglądać w plecionej osłonce ze sznurka.
Gdy urządzasz taras w stylu boho, z pewnością zastanawiasz się, jakie dobrać meble. Przede wszystkim powinny być one lekkie, z naturalnych materiałów takich jak wiklina czy rattan - albo z ich syntetycznych odpowiedników, pozwalających na trzymanie ich na zewnątrz. Tapicerki i pokrowce niech reprezentują gamę kolorów ziemi. Jeżeli mają stanowić neutralną bazę, poszukuj takich w odcieniu beżowym.
Możesz ustawić na nim np. któreś z naszej szerokiej gamy krzeseł w stylu boho. Jeśli zdecydujesz się na któreś z nich, np. pomarańczowe krzesło Favorito Pepe o kubełkowej konstrukcji, możesz mieć pewność, że Twój boho taras zyska wyróżniający się, energetyczny element. Krzesło osadzone jest na stabilnych, drewnianych nogach, a jego siedzisko to połączenie wytrzymałego tworzywa i eleganckiej ekoskóry. Choć nie jest meblem ogrodowym, znakomicie da sobie radę na tarasie, zwłaszcza jeśli jest on zadaszony.
Jeżeli poszukujesz mebla w podobnym stylu, możesz przyjrzeć się jeszcze zielonemu krzesłu Shell na ciemnych, bukowych nogach. Siedzisko tego krzesła wykonane jest z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym, tak więc również fenomenalnie sprawdzi się na tarasie.
Dodatki, jakimi warto udekorować taras boho, powinny budować nastrój przytulności i wakacyjnej beztroski. Postaw na ciężkie tekstylia zakończone frędzlami - tkane narzuty, wełniane pledy (także te dziergane przez Ciebie na drutach). Świetnie sprawdzą się poduchy w grubych, wełnianych pokrowcach. Mogą być w kolorach beżu i kremu, ale także kolorowe niczym ludowe stroje afrykańskie. Ciekawie wyglądają także te wykonane z makramy - jednobarwne, przykuwające wzrok intrygującą fakturą.
Skoro przy frędzlach i węzłach jesteśmy, zatrzymajmy się chwilę przy łapaczach snów. Czy wyobrażasz sobie wnętrze boho bez tych zwiewnych ozdób, przywodzących na myśl sztukę stworzoną przez rdzennych Amerykanów? W ich kulturze łapacz snów pełnił funkcję amuletu mającego za zadanie odpędzać negatywną energię. Nawet jeśli jesteś osobą nastawioną racjonalnie i myślenie magiczne jest Ci obce, taki łapacz snów z pewnością doda uroku aranżowanej przez Ciebie przestrzeni.
Plecionki, które powinny powędrować na Twój taras w stylu boho, to także wszelkiego rodzaju kosze, podkładki czy misy na owoce. Przemyśl także zaopatrzenie się w jutowy dywanik, który dodatkowo ociepli przestrzeń.
Nieodzownym elementem miejsca, jakim jest boho taras, będzie łagodne oświetlenie. To nie tylko wiszące na sznurach delikatne lampki LED, ale także grube świece z wosku w naturalnym odcieniu. Świetnie będą się prezentować w ceramicznych misach - surowych, czerwonych albo pokrytych szkliwem w nieregularne, kolorowe wzory. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie świecy w latarence z mosiądzu, która ożywi Twój taras regularnymi refleksami i nada mu nieco tajemniczości.
Ogród w stylu boho to idealna propozycja dla tych, którzy posiadają dom z dużym, drewnianym tarasem, postawiony na sporej działce, na której można posadzić niewymagające, dzikie rośliny. Prym będą wiodły tu wszelkie trawy, krzewy takie jak lilaki czy tawuły, a także zioła, które z powodzeniem możesz wykorzystywać w swojej kuchni.
Jeżeli warunki pozwalają Ci na wygospodarowanie miejsca na ognisko, wspaniale! Ogród boho nie może się obejść bez blasku żywego ognia.
Duży ogród w stylu boho raczej trudno także wyobrazić sobie bez huśtawki. Do wyboru masz np. takie typu bocianie gniazdo, z siatki, jednoosobowe albo klasyczne, drewniane, z poduchami, na 2 osoby.
Urządzając boho ogród, będziesz potrzebować wysokiej jakości stołów ogrodowych i dopasowanych do nich krzeseł. Może zdecydujesz się od razu na zestaw, np. taki jak beżowy komplet dla 4 osób składający się ze stołu Cube i krzeseł Palma. Jest on odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w pielęgnacji. Jego design przykuwa uwagę imitacją drewnianych desek, które dobrze wyglądają w takim miejscu, jak ogród boho.
Jeśli wolisz, gdy krzesła są miękkie, możesz dodać do nich poduszki do krzeseł ogrodowych. Są one uszyte z materiałów, które nie płowieją pod wpływem słońca, a także są łatwe w pielęgnacji.
Budowla taka jak altana w stylu boho to klucz do beztroskiego spędzania czasu w letnie wieczory. Oświetlona lampkami na sznurze, kryjąca w środku sofę z miękkimi poduchami, zachęca do tego, by toczyć w niej długie rozmowy do rana. Jak jednak - i w której części ogrodu - ją postawić, aby wypoczynek w niej był komfortowy dla Ciebie, ale nie zakłócał nocnego spokoju sąsiadom?
Zainspiruj się: Mieszkanie w stylu boho - jak zaaranżować styl boho we wnętrzach?
Altana w stylu boho powinna stać zatem w miejscu zacisznym i sprzyjającemu relaksowi. Intuicja może Ci podpowiadać, że najlepiej byłoby postawić konstrukcję na uboczu działki. Tymczasem przepisy pozwalają na to jedynie w tym wypadku, jeżeli tuż obok nie mieszkają sąsiedzi. Mówi o tym artykuł 144 Kodeksu cywilnego, który jednoznacznie określa, że właściciel domu jednorodzinnego powinien budować na swojej działce tak, by w żaden sposób nie zakłócać spokoju sąsiadów.
Jak więc widzisz, prawo pozwala tu na pewną dowolność, a najważniejszym kryterium w tym przypadku jest dobrostan Twoich sąsiadów i Twoje poczucie prywatności. Jeżeli zatem kwestie te wyjaśniliście sobie z mieszkańcami sąsiedniej posesji, możesz puścić wodze fantazji. Zwróć uwagę na kilka rzeczy:
Kwestia ustawienia altany jest zatem bardzo indywidualna i zależy od ukształtowania Twojej działki. Niezależnie jednak od tego altana postawiona w ogrodzie ma być dla Ciebie miejscem, w którym znajdziesz chwilę wytchnienia. Aranżacja w stylu boho z pewnością Ci to ułatwi.
Znasz już miejsca, w których najlepiej odnajduje się się styl boho: taras, balkon i ogród. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy umiesz dobrać dodatki na taras w stylu boho, a także wiesz, jakie meble dobrać. Przypuszczamy również, że urządzenie takiej przestrzeni jak balkon boho nie sprawi Ci trudności. Jeżeli jednak potrzebujesz jeszcze dodatkowych wskazówek, skontaktuj się z fachowcami z Vokato, którzy chętnie Ci pomogą!
Podobne artykuły
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł