Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne są roślinami coraz częściej sadzonymi we współczesnych ogrodach. Wpływa na to ma ich łatwość w uprawie oraz nieskomplikowana pielęgnacja. Trawy dodają każdemu ogrodowi bezpretensjonalnego uroku. Z czym je łączyć, by w pełni wydobyć ich potencjał? Dowiesz się z naszego artykułu.

Trawy ozdobne do ogrodu - jakie są ich rodzaje?

Aranżacje ogrodu z trawami cieszą się obecnie dużą popularnością. Aby jednak wiedzieć, jak urządzić w taki sposób ogród, warto na początek dowiedzieć się kilku rzeczy o trawach - ich wymaganiach i właściwościach.

Trawy dekoracyjne do ogrodu to wbrew pozorom duża grupa roślin, którą można podzielić ze względu na:

 • wysokość: niskie, takie jak śmiałek pogięty czy kostrzewa Gautiera, średnie, np. kostrzewa popielata, turzyca Buchanana, drżączka średnia, a także wysokie, np. trawa pampasowa, miskant chiński czy proso rózgowate;
 • zimozieloność i odporność na mrozy - to najczęściej gatunki turzyc, takie jak turzyca oszimska, turzyca ptasie łapki, turzyca zwisła czy wspomniana wyżej turzyca Buchanana;
 • jednoroczność - choć wśród traw sporo jest gatunków zimozielonych, poza tą grupą plasują się takie jak m.in. mozga kanaryjska, drżączka wielka, proso jerozolimskie czy jęczmień grzywiasty;
 • rodzaj kwiatostanów - niektóre rośliny kwitną kolorowo i puchato (i tu warto zwrócić uwagę na rozplenicę japońską, trawę pampasową czy kocimiętkę), inne zaś, m.in. rozplenica Vertigo i arundo trzcinowate, składają się z podłużnych, cienkich liści

Trawa ozdobna do ogrodu - jak ją pielęgnować?

Trawy ozdobne do ogrodu, choć wytrzymałe i odporne, nie mogą być pozostawione same sobie. Aby zachwycały Cię swym wyglądem, pamiętaj, że warto raz na jakiś czas poświęcić im nieco uwagi. Oto, o czym musisz pamiętać, by hodowanie traw w ogrodzie przynosiło z każdym sezonem ciekawe efekty:

 • sadź je w miejscu nasłonecznionym, lecz nie suchym - trawy, jak każde inne rośliny, wymagają podlewania. Aby cieszyć się np. barwnymi pióropuszami, a nie wyschłymi wiechciami, pamiętaj: nawadnianie to podstawa.
 • sadź je wiosną i jesienią, tak żeby zdążyły się zakorzenić i od następnej wiosny/lata zakwitnąć;
 • przycinaj je, gdy przekwitną; możesz robić to na wiosnę - w ten sposób co sezon będziesz cieszyć się świeżymi pędami, które będą mieć sporo miejsca na rozwój, a także nie będą niknąć w zeszłorocznych suchych pędach;
 • kompostuj ścięte pędy, tak by jeszcze po okresie kwitnienia rośliny mogły przyczynić się do rozwoju gleby w Twoim ogrodzie.

Z czym łączyć trawy ozdobne?

Jeżeli zastanawiasz się, z czym łączyć trawy ozdobne, by uzyskać satysfakcjonujące efekty, mamy dla Ciebie kilka inspiracji. Zestawianie traw z innymi roślinami przebiega według pewnych praktycznych zasad. Jeżeli będziesz o nich pamiętać, kompozycje z traw ozdobnych zawsze Ci się udadzą.

W jaki sposób łączyć trawy z innymi roślinami?

Pamiętaj zatem o tym, by trawy, które mają smukłe liście, łączyć z roślinami, które mają liście bardziej okazałe. Pozwoli to na ożywienie kompozycji i nadanie jej bardziej różnorodnego charakteru.

Kolejna zasada, którą warto stosować, odnosi się do bylin, z którymi często łączone są trawy. Jeżeli zdecydujesz się na te o małych kwiatkach, tak jak to jest w przypadku żagwinu ogrodowego, firletki kwiecistej, pierwiosnków czy kocanki piaskowej, wykonuj kompozycje piętrowe. Te drobne byliny często występują także w postaci dzikiej. W naturze często porastają tereny o różnorodnym ukształtowaniu, toteż porastając np. skarpę w ogrodzie, będą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Postaraj się komponować je swobodnie, nie kierując się żadnym wzorem, by sprawiały jak najbardziej “polne” wrażenie.

Pamiętaj o tym, by Twój ogród z trawami ozdobnymi zawierał rośliny o różnej wysokości, tak by każde z nich miały szansę na odpowiednie wyeksponowanie. Jeżeli decydujesz się na kompozycję z samych traw ozdobnych, ta zasada będzie działała w ich przypadku szczególnie dobrze. Eksperymentuj także z trawami o różnych kolorach oraz kształtach, by rośliny z tej samej grupy ciekawie się uzupełniały.

Łączenie traw z innymi roślinami - które nadają się do tego najlepiej?

Aby kompozycja z traw ozdobnych i kwiatów wyglądała naturalnie i tak, jakby rośliny rosły w Twoim ogrodzie już od zawsze, łącz trawy z takimi bylinami jak rudbekia, jeżówka purpurowa czy złocień. Kwiaty te są bardzo wyraziste, a jednocześnie mają nieco nonszalancki i bezpretensjonalny wygląd. Uzupełnij kompozycję przegorzanami, które będą nad nimi górować.

Jeżówki doskonale komponują się z trawami ozdobnymi.

Czas na dosadzenie nieco niższych roślin niż przegorzany. Godna uwagi w tej grupie jest brunera. Przemyśl także posadzenie rozchodnika okazałego czy krwawników.

Z jakimi trawami będą się komponować wymienione rośliny? Dobre będą tu te o dużej wysokości, które będą tworzyć wyższe piętro kompozycji. Warto przyjrzeć się miskantom i rozplenicom. Te pierwsze mogą osiągać nawet 2 m wysokości, zaś te drugie - około 1 m. Posadzone w efektowne kępy, zrobią wrażenie, a także stanowić będą interesujące tło dla kwiatów.

Zainspiruj się: Ciekawe ozdoby do ogrodu w Twoim stylu? Stwórz z nami ciekawy ogród!

Trawy ozdobne w ogrodzie imponująco wyglądają również z hortensjami bukietowymi. Pamiętaj, by sadzić je kaskadowo - od najniższej do najwyższej. Rolę najwyższego piętra niech pełnią w tym wypadku tuje, zaś najniższego - rozchodniki.

Jak rozmieścić trawy ozdobne w ogrodzie?

Trawy ozdobne ogrodowe są bezproblemowe w uprawie, dlatego dobrze sobie radzą praktycznie w każdym słonecznym miejscu. Są jednak lokalizacje, w których trawy są szczególnie pożądane z uwagi na ich potencjał estetyczny:

 • między bylinami - dopełnią je, przemieniając rabaty kwiatowe w wielkie bukiety;
 • między roślinami cebulowymi - znakomicie będą ochraniać je przed mrozem i zapełnią puste miejsca, gdy przekwitną;
 • pod drzewami, tworząc ozdobną łączkę;
 • w pobliżu tarasu, zwłaszcza wysokiego z drewna - wówczas mają za zadanie zakryć pustą przestrzeń między ziemią a deskami.

Trawa pampasowa świetnie wygląda w ogrodzie.

Zainspiruj się: Jak obsadzić taras roślinami? Aranżacja tarasu - rośliny wokół tarasu

W jaki sposób kompozycje z traw ozdobnych mogą wpływać na aranżację ogrodu?

Trawa ozdobna w ogrodzie, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także nieocenione właściwości praktyczne. W zależności od tego, jakie właściwości mają poszczególne rośliny w Twoim ogrodzie, możesz sadzić w nim poszczególne gatunki traw, aby wspomagały one ich rozwój albo zapobiegały nieprzyjemnym skutkom oddziaływania warunków atmosferycznych. Jak zatem działają trawy ozdobne do ogrodu i co możesz dzięki nim zyskać?

 1. Trawy ozdobne z łatwością komponują się z innymi roślinami, toteż gdy zamierzasz urozmaicić rabatę z bylinami, z powodzeniem możesz dodawać do nich trawy.
 2. Trawy, zwłaszcza takie rosnące w kępach i wytwarzające kwiatostany w formie efektownych pióropuszy, stosunkowo łatwo wypełniają puste miejsca, mimo swej wysokości nie sprawiając przy tym wrażenia masywnej i zbitej grupy roślin.
 3. Łatwe rozmnażanie traw powoduje, że w krótkim czasie możesz cieszyć się coraz większą ich ilością w swoim ogrodzie.
 4. Prawie każda trawa ozdobna do ogrodu jest odporna na szkodniki i choroby, dzięki czemu raz posadzona, będzie zachowywała dobrą kondycję i świetny wygląd.
 5. Posadzenie traw to świetny sposób na chronienie gleby przed erozją. Jeśli w Twoim ogrodzie jest skaliste podłoże albo występują gleby o charakterze piaszczystym, zadarniające właściwości trawy pomogą chronić je przed wymyciem i wywianiem.
 6. Podobnie trawa zachowuje się wobec ściółki - również i ją chronią przed wywiewaniem, jeśli Twój ogród znajduje się na otwartym terenie.
 7. Dużą zaletą traw jest to, że posadzona w pobliżu roślin cebulowych, chroni je przed przymrozkami.

Jak zaaranżować ogród z trawami ozdobnymi?

Trawa ozdobna do ogrodu będzie niezastąpioną ozdobą wszędzie tam, gdzie zależy Ci na stworzeniu swobodnej, bezpretensjonalnej atmosfery. Kompozycje traw ozdobnych będą stanowiły nie tylko ciekawe wypełnienie pomiędzy bylinami, ale także mogą stanowić bardzo dobrą zasłonę takich miejsc w ogrodzie, których z jakiegoś powodu wolisz nie eksponować. Doskonale sprawdza się w tej roli trawa wytwarzająca szerokie pióropusze, ale właściwie każda wysoka trawa ozdobna będzie dobrze pełnić tę funkcję.

Niezależnie od tego, jakie jest ukształtowanie terenu na Twojej działce, warto posadzić trawy ozdobne w ogrodzie. Kompozycje, na jakie się zdecydujesz, mogą pełnić różnorakie funkcje w zależności od Twoich potrzeb oraz rodzaju gleby, jaki dominuje w Twoim ogrodzie. Trawy możesz posadzić na brzegach ścieżek albo na granicy ogrodu, traktując je jako swego rodzaju żywopłot. Równie ciekawie będą wyglądały wokół tarasu - szczególnie dobrze spisuje się w tym przypadku trawa ozdobna wysoka, która np. zasłoni lukę pomiędzy podestem tarasu a ziemią, jeśli jest on zbudowany na słupach.

Aranżacja ogrodu z trawami może wiele Cię nauczyć, zwłaszcza, jeśli planujesz podzielić swój zieleniec na strefy. Niezależnie od tego, na jaki sposób podziału się zdecydujesz, obowiązkowo ustaw na tarasie meble ogrodowe, które wkomponują się w aranżację i pozwolą Ci na efektywny oraz komfortowy wypoczynek. Masz do wyboru meble z polipropylenu albo z technorattanu - obydwa rodzaje odporne są na warunki atmosferyczne oraz są łatwe do utrzymania w czystości.

Trawy ozdobne - kompozycje, które warto układać cały rok

Kompozycje traw w ogrodzie mogą robić na Tobie wrażenie przez okrągły rok. Kluczem będzie tu taki dobór roślin, by rabaty przez wiele sezonów wyglądały kwitnąco.

Kompozycje z traw ozdobnych na wiosnę

Trawy ozdobne w ogrodzie doskonale komponują się z kwiatami cebulowymi, chroniąc je przed zimnem. Z trawami łącz kwiaty takie jak czosnek ozdobny, który fenomenalnie wyglądać będzie połączony z ostnicą Pony Tails (koński ogon). Czosnki zaczynają kwitnąć już w maju i będą cieszyć Cię aż do sierpnia. Również brunera kwitnie w kwietniu - maju, dlatego także nadaje się na wiosenne rabaty.

Letnie połączenia traw ozdobnych z innymi roślinami

Aby trawy ozdobne do ogrodu dobrze wyglądały z kompozycją letnich roślin, warto je łączyć z takimi jak np. żurawka (kwitnąca na przełomie czerwca i lipca) oraz funkia, która zaczyna kwitnąć w lipcu i zachowuje swoje kwiaty aż do jesieni. Ciekawie będzie się z nią komponowała wydmuchrzyca piaskowa. Jeżeli chodzi o miesiące letnie, możesz wybierać dowolne trawy ozdobne. Kompozycje, jakie możesz za ich pomocą stworzyć, w okresie wakacyjnym zawsze będą wyglądały zachwycająco.

Które z kompozycji traw ozdobnych będą dobrze wyglądać jesienią?

Ponieważ trawy ozdobne dobrze wytrzymują jesienną pogodę, w kompozycji z kwiatami z rodziny astrowatych będą wyglądać dobrze. Wybierz zatem chryzantemy i dalie, a także wrzosy. Z tymi ostatnimi szczególnie dobrze wyglądać będą niewysokie kostrzewy o źdźbłach w kolorze srebrzystym lub zielonym.

Ciekawie prezentują się kompozycje traw ozdobnych z chryzantemami.

Trawy ozdobne - czy zachwycają również zimą?

Aranżacje ogrodów z trawami ozdobnymi również i zimą mogą wyglądać ciekawie. Jeśli wybierzesz trawy zimozielone, takie jak kosmatki, kostrzewy czy turzyce, będziesz cieszyć się zielonymi akcentami w burym, uśpionym na zimę ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem będzie także kupno mniej znanych seslerii czy fargesii - ta ostatnia roślina jest rodzajem bambusa, dość dobrze radzącym sobie w polskich warunkach.

Dzięki naszym poradom wiesz już, z czym sadzić trawy ozdobne, aby osiągać długotrwałe efekty i aby ogród zachwycał bujną i świeżą roślinnością cały rok. Staraliśmy się także zainspirować, jakie posadzić trawy w ogrodzie. Kompozycje, jakie możesz stworzyć, zaplanowane są tak, by przez cały rok cieszyły Cię swoimi żywymi barwami.

Jeżeli spodobały Ci się nasze inspiracje na kompozycje z traw ozdobnych, koniecznie daj znać w komentarzu. Może pochwalisz się także, jak u Ciebie wyglądają aranżacje traw w ogrodzie?

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły